מכשפה או קדושה?

ז'אן ד'ארק הנערה הגיבורה שהייתה למיתוס (2)
תמונה של גיורא
גיורא ברק

בחלקו הקודם של המאמר התחלתי לספר את סיפורה של הנערה האמיצה, ז'אן ד'ארק, שחוללה שינוי במלחמת מאה השנים בין צרפת לאנגליה במאה ה-15. בחלק זה אמשיך לתאר את קורותיה ואספר כיצד הוכרזה לבסוף כקדושה קתולית.

במשך השנים הועלו קונספירציות למיניהן על אודות "הבתולה מאורליאן". היו שטענו שהיא הייתה מתחזה, היו שאמרו כי בעת "שרפתה" הוקף האתר בחומת עץ גבוהה ונאסר על הציבור להתקרב, כיוון שלמעשה הועלתה על המוקד אישה אחרת. יש כאלה שאף טענו שהיא חיה בכפר נידח, ילדה ילדים, ראתה נכדים וקיבלה מחצר המלכות גמלה חודשית.

יש היגיון בדברים האלה. בעת ההיא חי הדופֶן (יורש העצר הצרפתי) חיי נהנתנות בארמונו בעיר שינון (Chinon), בפריז ישב הדוכס מבדפורד, אחיו של הנרי החמישי, וניהל את צרפת (יש לציין שביושר רב), ולכן אין פלא שקם אדם כמו ז'יל דה-רה (Gilles de Rais) שהיה מפקד בצבא, ועשה מעשה. הגיוני שישלחו למשימה דווקא נערה כפרית פשוטה ולא מישהי מהארמון, נערה שרק הקדוש מיכאל, פטרונם של החיילים, יוכל לשכנעה לצאת להצלת צרפת. הדריכו אותה איך לרכוב על סוס קרב, איך לתת פקודות, איך לזהות את המלך (בעוד ז'יל דה-רה הוא שיצא לקראתה בהתחזותו למלך והיא נפנפה אותו בידה) ואפילו היכן קבורה חרבה של קתרינה הקדושה.

במאי 1430 נשבתה ז'אן ד'ארק בידי דוכס בורגונדי, והובלה לתא בראשו של מגדל גבוה. היא החליטה להתאבד וקפצה מראש המגדל, אך רק נחבלה קלות. איש לא יכול היה להכינה למצב כזה. לאחר ניסיון ההתאבדות היא הועברה לפריז לידיו של קושון (Cauchon) והאינקוויזיציה שחקרו אותה במשך ימים רבים.

בחלקו הראשון של מאמר זה כתבתי שז'אן ד'ארק גילתה לדופֶן כי הוא בנו של המלך שארל השישי ולפיכך הוא רשאי להיות מוכתר למלך בעיר ריימס. באותה העת צרפת הייתה כפופה לחוזה טרואה (Troyes) שלפיו הבטיחה אימו של הדופֶן שהממלכה תעבור לידי מלכי אנגליה. ז'אן ד'ארק טענה כי היא "כוח פרטי" שאינו כפוף לחוזה שחתמה אימו של הדופֶן, ועל כן היא רשאית להזמינו לבוא איתה והיא האחראית ו"האשמה" אם יבואו אליו בטענות.

הנחישות שגילתה ז'אן ד'ארק במעשה זה הייתה אחת הסיבות לדחף של האנגלים להעלות אותה על המוקד. לכך נוספה ה"בושה" שנערה כפרית, חסרת ניסיון צבאי הביסה אותם.

כמו כן, במצב שנוצר – שני מלכים, הנרי השישי מאנגליה שכבר הוכתר תחת עוצרות אימו, ושארל השביעי מצרפת שהוכתר בריימס על ידי הארכיבישוף – מכירים בעצמם כמלכי צרפת. היה צורך לבטל את הכתרתו של שארל. את הביטול אפשר היה להשיג רק אם בית הדין בראשות קושון יכריז על ז'אן ד'ארק כמכשפה, שהשטן עצמו סייע לה. אך מכיוון שהשטן לא בא בקשרים עם בתולות, נדרש קושון לבטל את היותה בתולה. ביומנה סיפרה כי קושון עצמו ניסה לאנסה בתא שבמגדל ברואן וכך עשו גם החיילים האנגלים שנשלחו למשימה ונכשלו. במאי 1431 הועלתה ז'אן ד'ארק על המוקד בעיר רואן (Rouen) שבנורמנדי.

נשאלת השאלה, מדוע שארל השביעי לא הציל את ז'אן ד'ארק ממותה? הבורגונדים מכרו אותה לאנגלים ואלה, חרף כל שנאתם אליה ורצונם לנקום בה, היו מוכנים למכרה חזרה למלך צרפת, באותו סכום בדיוק – עשרת אלפים ליברות. והוא סירב לעשות זאת.

אני יכול רק לשער את התשובה, ז'אן ד'ארק הבינה זאת בעצמה ואף כתבה ביומנה כי היא יודעת שצבא צרפת נהה אחריה וכל עוד היא קיימת יישאר המלך בצילה. גם אם תיכנס למנזר ותבטיח כי לא תתערב יותר בענייני הממלכה, ייתכן שבעתיד יקומו תומכיה, יוציאו אותה משם וימרדו בו, כפי שקרה באנגליה לא אחת. היא חייבת להיעלם מעל פני האדמה וגם אם תוכרז כמכשפה, איש לא יוכל לבטל את הכתרתו כמלך.

הודות למאמצי אימה ואחותה קתרין בוטלה האשמה נגד ז'אן ד'ארק והיא זוכתה. אני מייחס את התחזקות הרצון לראות בה כקדושה גם למאבקים בצרפת בין שארל העשירי, נכדו של הרוזן משמבור, לבין לואי מאורליאן, הטוען לכתר ומי שעתיד להיות קיסר צרפת, נפוליאון השלישי. בית אורליאן העלה את ז'אן ד'ארק "מהאוב" כדי לחזק עצמו. נפוליאון השלישי המשיך לעסוק בכך, אלא שבשנת 1870 פרצה מלחמת צרפת–פרוסיה. הנושא ירד מסדר היום ועלה שוב בתחילת המאה ה-20. בשנת 1920, כמעט 500 שנה לאחר מותה, הוכרזה ז'אן ד'ארק כקדושה על ידי האפיפיור בנדיקטוס ה-15.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

  1. לסקירה היסטורית יפה כך כך הייתי מוסיפה לקחים ותובנות.

  2. תודה על המחמאה. מציע לקרוא את ספרי "טירת המקטרות" העוסק בעיקר בנושא מחחמת מאה השנים וז' אן ד'ארק ותמצאי בהן הרחבות, ניתוחים ותובנות.

  3. 🥸גיורא תודה על הסקירה
    לא ברור הקשר בין לואי מאורליאן לקיסר נפוליאון השלישי
    אבי

  4. עוד סמל בין לאומי שהולךונמחק מהתועה ובקרוב יחסית אף אחד לא ידע או ירצה לדעת על כך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דו כיווני

לא לפחד מהפחד

היכרות עם מנגנון הדיסוננס הקוגניטיבי תוביל לצמיחה

דילוג לתוכן