גבורתה של הנערה ובגידתו של המלך

ז'אן ד'ארק הנערה הגיבורה שהייתה למיתוס (1)
תמונה של גיורא
גיורא ברק

מלחמת מאה השנים התחוללה בין אנגליה לצרפת במאה ה-15, הדייקנים ימהרו וידגישו כי למעשה היא ארכה 116 שנים וכי היא הייתה המלחמה הארוכה בהיסטוריה האנושית. רבים אינם יודעים פרטים על המלחמה שהתחוללה על אדמת צרפת, אולם כמעט כולם שמעו על הרועָה הצעירה והאמיצה שהצילה את צרפת – ז'אן ד'ארק, שאף הוכרזה כקדושה של הכנסייה הקתולית.

יש הטוענים שז'אן ד'ארק שינתה את מצבם הצבאי של הצרפתים, אך למעשה חלקה בניצחון לא היה גדול כפי שמייחסים לה. היא שחררה את אורליאן (Orléans) (ב-8 במאי מציינים בעיר הזאת את הניצחון על האנגלים). היא הפעילה, יחד עם ז'יל דה-רה (Gilles de Rais), כוחות גרילה והורתה לתפוס צמתים חשובים. אך המהלך העיקרי שנזקף לזכותה היה המשפט שלחשה באוזנו של הדופֶן (יורש העצר הצרפתי, Dauphin) כשהגיעה אליו לעיר שינון (Chinon), אחרי מסעה הראשון מביתה דרך קווי האנגלים: "אתה הוא באמת בנו של המלך שארל השישי".

אתאר בקצרה את הרקע למלחמת מאה השנים ואתייחס לז'אן ד'ארק, שדמותה ריתקה אותי עוד מנערותי. האנגלים לא כבשו חלקים מצרפת טרם המלחמה. ויליאם הכובש, דוכס נורמנדי שבצפון צרפת, יצא ללחום על ירושתו בהיותו נכדו של אדוארד המוודה. בשנת 1066 הוא ניצח בקרב הייסטינגס והיה גם למלך אנגליה. את ויליאם ירשה בתו, מתילדה "הקיסרית", ובנה הנרי השני ירש ממנה גם את אנגליה וגם את נורמנדי. מאביו, ג'ופרי פלאנטאג'נט (Plantagenet) רוזן אנז'ו, ירש הנרי את המחוזות אנז'ו, מיין ופואטיה. וכש"גנב" הנרי הצעיר את אשתו של לואי השביעי, אליאונור מאקוויטניה, והאפיפיור אישר את הגירושים ואת הנישואים החדשים, עברה הדוכסות הענקית אקוויטניה לכתר האנגלי.

כך נוצר רצף טריטוריאלי עצום שכלל כמעט את כל חלקה המערבי של צרפת. כלומר אנגליה שלטה בצרפת על פי דין, לפחות על פי הדין הפיאודלי ששרר אז. היחסים הפיאודליים האלה יצרו מתחים תמידיים בין מלך צרפת למלך אנגליה, וגם בין מלך צרפת לאצילים הבכירים שלו.

ברוב הקרבות בשנות המלחמה הארוכות ניצחו האנגלים. השינוי התחולל בשנת 1429 עם הופעתה של ז'אן ד'ארק, "הבתולה מאורליאן", והצטרפותה ללחימה.

כאמור לעיל, ז'אן ד'ארק גילתה ליורש העצר הצרפתי שארל כי הוא בנו של המלך שארל השישי, וכי במצוות האל הוא יוכתר בקתדרלה בעיר ריימס (Reims), שבה נהגו להכתיר את מלכי צרפת. ז'אן ד'ארק הובילה אותו דרך קווי האנגלים לריימס, היא ניצבה לצידו בשריונה הלבן ובידה הנס, והכתירה אותו למלך: "יחי מלך צרפת". למרות זאת ולמרות אומץ ליבה ותושייתה, מי שהיה לימים המלך שארל השביעי בגד בנערה הצעירה.

שנים רבות הטרידו אותי סיפורה של ז'אן ד'ארק וסיפור בגידתו של המלך שארל. בספרי "טירת המקטרות" אני עוסק בסיפור גבורתה המסתורי של הנערה הכפרית המסכנה, הגיבורה שיצאה להציל את ארצה. היא התמודדה אל מול האנגלים, אל מול מלכה, ואל מול הבורגונדים הבוגדנים. האם נכון להניח שהיא נפלה קורבן לנסיבות רבות ומורכבות, שאולי כלל לא ידעה עליהן בחייה? למשל העובדה כי דוכס בורגונדי פיליפ לא ראה עצמו כפוף למלך צרפת, וכי כשנישא למרגרט, בתו של דוכס פלנדריה, היה עליו לדאוג קודם כול לאזרחי פלנדריה ולהשיג מהאנגלים אספקה סדירה של צמר כבשים לתעשיית הטקסטיל? זו הייתה אחת הסיבות לכך שחייליו הסגירו אותה לאנגלים מייד כששבו אותה בקרב קומפיין (Compiègne), בפקודתו. ז'אן ד'ארק אומנם שמעה על אודות איזבו מבוואריה ועל בת-דודתה, כששהתה בחצר מלכת אנז'ו יולנדה, אך היא לא יכלה להבין את עומק ההשפעה הרעה שהייתה לאותה התנהגות מרושעת של איזבו על מצב בנה וגורל צרפת עקב כך.

בחלקו הבא של המאמר אמשיך לספר את סיפורה של ז'אן ד'ארק, אדון בקונספירציות השונות שהועלו על אודותיה במשך השנים ואספר כיצד הוכרזה בסופו של דבר כקדושה קתולית.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

  1. וואוו,
    למדתי משהו חדש
    הכרתי את השם ומסתבר שלא ידעתי דבר

  2. למה לא מלמדים אירועים היסטוריים בינלאומיים כאלה במערכת החינוך שלנו

  3. ממליצה לך לשקול בסופו של דבר בניית קישור בין הסיפור המופע לבין האקטואליה.

  4. אתה כותב שהסיפור של ז'אן הטריד אותך שנים רבות. ואני שואלת את עצמי, מדוע מכל ההתרחשויות בעולם ועוד יותר בסביבה הקרובה שלנו, דוקא הסיפור הזה מהעבר והרחק מכאן הטריד אותך

  5. כרגיל, מי שצד אחד רואה ב"ה גיבורה ומצילה, הצד השני רואה ב"ה דמות שלילית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דו כיווני

לא לפחד מהפחד

היכרות עם מנגנון הדיסוננס הקוגניטיבי תוביל לצמיחה

דילוג לתוכן