הסברה או תעמולה

הבא להכפישך הקדם להשחיר את פניו
תמונה: ד"ר יעקב מעוז

צריך להודות בפה מלא שמדינת ישראל נכשלת באופן עקבי בזירה הבין-לאומית ובדעת הקהל העולמית. תומכי הנאצים-פלסטינים חמאס-ג'יהאד מביסים אותנו בכל יום נתון בחוצות הערים הגדולות בעולם. אם לא נדע להודות בתבוסה, לא נוכל להשיב מלחמה בזירה הדרמטית הזאת, המכריעה את שלומה וביטחונה של מדינת ישראל. הודאה בתבוסה איננה כניעה אלא הכרה הכרחית במציאות כדי לכלכל את תגובתנו הנאותה. בצד הצורך להכיר בתבוסה עלינו גם להודות שלמדינת ישראל יש מסבירנים מצוינים. לא ננקוב בשמות כדי לא להעליב מישהו ששכחנו. אך עלינו להבחין בין יחידי סגולה לבין מנגנון כושל ש"אינו יודע לחבר מילה למילה". אנו יכולים להניח שיחידים אלה, על אף יכולותיהם המרשימות, סובלים ממערכת לקויה למדי. תיקון המערכת הוא חשוב ודחוף וזהו אחד המרכיבים ההכרחיים לניצחון על אויבינו המרושעים.

אנחנו חיים בעולם מטורף המוצף במידע שקרי. יחידים, ארגונים, מדינות ואף מעצמות מפיצים מידע שקרי באמצעות הרשתות החברתיות וגורפים הצלחות מרשימות מבחינתם. מערכות בחירות מוטות לצד זה או אחר בכל העולם, שסעים חברתיים מטופחים על ידי גורמים עוינים ומוסדות בין-לאומיים מכריעים גורלות על פי מידע שקרי (רעב בעזה למשל). השקרים הנפוצים מניעים את העולם כולו והם כנראה משתלמים מאוד למפיציהם. התרופה של מערך הדוברות של ישראל, דובר צה"ל, לשכת ראש הממשלה ומשרד החוץ, היא לדבוק באמת. ההנחה היא שאם נדבר אמת, יעריכו אותנו יותר בעולם וכתוצאה מכך תהיה הקהילה הבין-לאומית סובלנית יותר כלפינו. ובכן, צריך להודות בפה מלא, השיטה הזאת ממש לא עובדת. הראיה לכך היא התביעה שהוגשה נגדנו על ידי ממשלת החרפה של דרום אפריקה בבית הדין הבין-לאומי והחלטת מועצת הביטחון לדרוש ממדינת ישראל את הפסקת המלחמה מבלי להתנות זאת בהחזרת בני הערובה שבידי הנאצים-הפלסטינים.

אינני בא כעת להמליץ למערכת ההסברה של מדינת ישראל לשקר כפי שמשקרים אויבינו המרים. לעולם לא נצליח להביס אותם בשקריות, שהיא כנראה מוטבעת באופיים. עם זאת, ניתן ואולי צריך לפצל את כוחות ההסברה לשניים, מדינתיים ועממיים. להסברה המדינתית צריכים להיות כללים העומדים באמות המידה של מדינות המערב. אמנם מנהיגיהן צבועים, אבל זוהי קבוצת ההתייחסות של מדינת ישראל ועלינו לעמול קשות כדי לחבור למשפחת העמים הזאת, גם אם במחיר המבוכה של אמירת אמת ומסירת נתונים אמינים בשעת מלחמה. לעומת זאת, הכוחות העממיים לא צריכים לעסוק בהסברה ולא במסירת נתונים שלאחר מחקר יסודי. מחקרים לוקחים זמן יקר ערך והם גורמים להחמצת התנופה (מומנטום). השקרים שמפיצה רשת הריגול אל ג'זירה או הרשת האנטישמית BBC מקבלים תפוצה מדהימה ומשפיעים באופן דרמטי על דעת הקהל העולמית. אין זה משנה שלאחר מכן השקר נחשף ובאיזו פינה נידחת של השידורים הם נאלצים להודות בשקר המביש. צר לומר, אנחנו חייבים ללמוד מהשקרנים. לכן הכוחות העממיים לא יעסקו בהסברה אלא בתעמולה.

על מדינת ישראל להקצות משאבים ולטפח קבוצות תעמולה בישראל ובעיקר בעולם היהודי על כל הגלובוס. קבוצות התעמולה אינן צריכות לחקור, למשל, אם טילים ישראליים תקפו את בית החולים או שמא נפילת רקטות כושלות של הנאצים-פלסטינים גרמו לאבדות ולנזק. הן חייבות להגיב מיד, להציף את הרשת במידע לא בדוק ולקבוע באופן חד-משמעי כי פלסטינים רצחו פלסטינים. כך נדחק את הפלסטינים להסביר לעולם מדוע הם ממטירים אש על אחיהם ולא אנחנו נצטרך להסביר, להוכיח ולהתנצל. הבא להכפישך הקדם להשחיר את פניו. ועדות התעמולה העממיות אינן חייבות הסברים ונימוקים מדעיים לגופים בין-לאומיים. מה שאסור למדינת ישראל מותר להן. אם יאשימו אותן בהפצת שקרים, לא יהיה זה עניין גדול, מפני שכל העולם משקר.

בעתות מלחמה, כשחרב מונחת על צווארנו, כאשר בתינו נשרפים, אנשינו נחטפים, תינוקותינו נרצחים ובנותינו נאנסות, מי שלא משקר הוא פושע. יש לנו כל התוקף המוסרי להשתמש בכזבים, בהטעיות, בתחבולות ובתעמולות. למען האמת, ישנה תשתית מצוינת בקרב קהילות יהודיות וישראליות בעולם, שעליה ניתן יהיה לבנות את מערך התעמולה היהודי ציוני ישראלי. המשאבים שעל מדינת ישראל להשקיע כדי לבנות את המערך הזה, בטלים בשישים מיליון לעומת עלות המלחמה. אויבינו הגדולים מצליחים לתעתע בנו באמצעות השלוחות שלהם. מדוע שלא נתעתע בהם באמצעות השלוחות שלנו בעולם?! אם אנו נדרשים לבחור בין שתי אפשרויות, להיות או לא להיות, התשובה החד-משמעית היא להיות. אם אנו נדרשים לבחור בין הסברה ולא להיות לבין תעמולה ולהיות, התשובה מתבקשת מאליה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

10 תגובות

  1. הכותרות קצת גרמו לי להרגיש לא נוח, אבל אחרי שקראתי את המאמר אני כבר חושב די אחרת ממה שחשבתי קודם

  2. ברגע שאני קורא את הצרוף "הנאצים-פלסטינים", זה מוציא לי את החשק להמשיך ולקרוא, גם אם התוכן ראוי לקריאה. כבן לניצולי שואה, הזילות שלח ה שימוש במילה "נאצים" מקוממת אותי. החמאס הם נוראים מספיק ואין צורך להשוות.

  3. בשקרים והצפת העולם בהם נוכל לנצח רק אם יהיו לנו בעולם הרבה תומכים שיפיצו ויגבירו
    אלא שאנחנו עושים שטויות שמרחיקות מאיתנו את התומכים שהיו לנו בצפון אמריקה, אוסטרליה, מערב אירופה וחלק מאסיה

  4. קודם כל לפתור את הבעיות שלנו בבית
    אחר כך נדאג לגבי מה שחושב עלינו העולם

  5. צריך פשוט לבחור אנשי מקצוע ברמה הגבוהה ולא להביא כאלה שלא מבינים דבר אבל מעריצים העיניים עיוורות את המנהיג

  6. אם הממשלה וראש הממשלה היו ממנים אנשים מתאימים לניהול ההסברה, תוצאות היו טובות יותר. כל ניהול המדינה חובבני

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שאול אייזנברג

רומן שהצליח

ההצלחה של רובי קין בעונה הראשונה במכבי תל אביב

תמונה של שי

יום הדין

ישראל זקוקה לחזון מדיני אמיץ ולאסטרטגיה לאומית

תמונה של אבי

המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)

דילוג לתוכן