לצאת ממתכונת המובן מאליו

ספקות באשר לעמדת היועצת המשפטית בנושא חוק הגיוס
תמונה של עוזי ברעם
עוזי ברעם

בעקביות, עוד מימיי בכנסת, הייתי בעד גיוס חרדים לצה"ל. הייתי בין אלו ששכנעו את אהוד ברק לכלול סעיף זה במצעו. כמו כן מובן שהתנגדותי הנחרצת לממשלת נתניהו מביאה אותי לרצון שתיפול על רקע זה. פרט למפלגות החרדיות אין שום מפלגה שעלולה להפיל את הממשלה. החרדים לא תלויים בעצמם, הם שרתים של האדמו"ר מגור או מוויזניץ', שהוראתם מחייבת באופן מוחלט. ובכל זאת אירועי הימים האחרונים מוצאים אותי חצוי.

הכול משבחים את היועצת המשפטית גלי בהרב-מיארה על אומץ ליבה ועל כך שהיא איננה מנהלת תגרנות מול הממשלה אלא דבקה בחוק. אך עמדתה דווקא עוררה בי אי נוחות וספקות.

בימיי בממשלה, בשעה שבאתי להתייעץ עם היועצים המשפטיים לממשלה יוסף חריש או מיכאל בן יאיר, ידעתי שהם יועצים ממשלתיים לממשלה ולכן עליהם גם לייצג את עמדת הממשלה בפני בג"ץ וגם להגן עליה ועל עמדותיה.

נכון ששיקול עמדתו של היועץ המשפטי נרחב. מכאן שתביעתה של בהרב-מיארה מנתניהו לקביעת מכסות גיוס מובנת. אך נתניהו דרש ממנה להסכים לדחייה נוספת גם משום שהממשלה עסוקה בבעיות קשות ונוספות. כיועצת משפטית עליה לייצג נאמנה גם את דעת הממשלה. בקשת ראש הממשלה לתת לו ארכה נוספת איננה בלתי מתקבלת על הדעת בנסיבות העניין.

נכון שכבר היו דחיות רבות של הממשלה מול בג"ץ. נכון שב-27 במרץ הממשלה הייתה חייבת למסור עמדתה בבירור. אני גם יודע שהימין, בעיקר הימין האמוני, מנהל מלחמת עולם נגד רשויות המשפט והיועצת המשפטית, ואין תמה שהם שוללים את נימוקיה וכופרים ביושרתה.

אם אנחנו עובדים על אוטומט, אין מקום למאמרי, הייתי אמור להביע התנגדות מוחלטת לכל נימוק שבא מכיוון הממשלה. אבל אני מנסה, גם אם לא תמיד מצליח, לצאת מהמתכונת "המובנת מאליה" ולשאול שאלות.

היועצת המשפטית הייתה צריכה לשקול לגופן את בקשות הדחייה ולא להיצמד למתכונת יורידית בלבד. לולא פעל נתניהו לשכנע את החרדים להסכים למכסות הייתה עמדתה מובנת, אבל במקרה זה הוא ניסה, מנימוקי שימור ממשלתו. לאור עובדות אלו גלי בהרב-מיארה הייתה צריכה לזכור שהיא גם היועצת המשפטית של הממשלה כגוף ולא רק נציגת החוק מול הממשלה. לא תמיד האמרה "ייקוב הדין את ההר" – צודקת.

את כל זאת כתבתי לנוכח תגובות השמחה וההערצה לצעד שלה, שבליבי העלו תהיות.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

14 תגובות

 1. מתלבט בין שני הכיוונים, שהרי היועצת לממשלה היא אחד ממעט מאוד הגנות שעוצרות את ההפיכה המשטרתי שתהפוך אותנו למדינה לא ראויה

 2. אין לי כל סימפטיה לנתניהו המתנהג כבעלים של המדינה. עבור חלק משמעותי של התושבים הוא איבד את שארית הקרדיט שהיה לו, במיוחד שחלק גדול של החלטותיו סובל מנפוטיזם מלווה בהעברת כספים למטרות שלחלק מהשרים עדיין אין מושג מה לעשות עם האוצר שנפל לידיהם. סביר להניח שהם יפתרו את "הבעיה". אשר לגלי בהרב מיארה אי אפשר שלא להתפעל מהנחישות שהיא מפגינה, במיוחד בתקופה שדבקות בחוק היא כמעט מושג שאבד עליו הכלח. לכן, גם היא טעתה בשיקול הדעת שלה והעדיפה את החוק, דיינו.

 3. למרות שאני לא חושב כמוך אני גאה בכך שבמחנה שלנו מקבלים גם דעות אחרות. נראה אישיות בימין שיחשוב אחרת מהמחנה

  1. היי חנן
   דעתי זו נקודתית וממוקדת.מי שאומר בגלוי וללא חשש את דעותיו הברורות על ממשלת החרפה ששולטת פה.חייב לדעתי להיות קשוב לניואנסים.
   ההתיחסות שלנו לכל מעשה היא פוליטית.עד כדי כך שאב שבנו הטוף והוא תומך הציונות הדתית מגן על מעשי הממשלה ולהיפך.
   הסוגייה שהעליתי חייבת להלקח בחשבון הציבורי יועצת משפטית חייבת לחוש כמי שאיננה לעומתית אוטומטית וזאת ניסיתי לעשות.

 4. עמדתך עוזי, בעניין היועצת המשפטית מובנת ומעניינת, אבל נראה לי שדווקא בימים טרופים ומטלטלים, הן במישור הפוליטי והן במישור הצבאי, חשוב וצריך לדבוק בעמדות היועמ"שית שהן כעוגן הצלה לכל שוחרי החוק והדמוקרטיה

 5. היועצת הנה אישה אמיצה וערכית. פועלת על פי החוק והערכים גם אם רבים מתנפלים עליה אוטומטית ואפילו אם חלק מהמחנה הדמוקרטי לא מסכימים איתה.

  1. ההערכות שלך מקובלות עלי אבל לא גישת ההגנה הסיטונית

 6. כאשר אתה, שעמדותיך הפוליטיות ידועות מאוד, חושב כך כמו שכתבת, אני מכבד זאת מאוד. בלי קשר לעמדה שלי בנושא ולדעות הפוליטיות שלי.. אם כולם היו נוהגים כך, מצבנו כאומה היה הרבה יותר טוב

 7. גישתך צודקת. גם אם הצד שכנגד נוהג בדרך לא טובה, ננצח אותו אם לא ננהג כמןהו

 8. דוקא בדיון האחרון היועצת המשפטית ניסתה למתן במשהו ולהמנע מפעולה מידית ולא הצליחה

 9. פעם ראשונה שאני לא מסכים איתך. אם אני מבין נכון מבין השיטין גם אתה לא בטוח באמירתך. אבל אתה נוטה לחשוב במקרה המסוים הזה שהיתה שגיאה, אבל לא בבטחון מלא

 10. ומה דעתך על סירובה כעת לאפשר לממשלה להביא עורכי דין פרטיים בנושא הגיוס?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן