ישראל היא ארגון "יודע" או ארגון "לומד"?

ישראל צריכה לשנות את דרכיה אחרי אסון שבעה באוקטובר
תמונה של דודי
ד"ר דודי אילת

אחת התיאוריות המרכזיות בעשורים האחרונים היא תיאוריית הארגון הלומד (פיטר סנג'י), המבוססת על ההנחה, שכשם שאדם לומד ומפיק לקחים בתחומי חיים ודעת שונים, כך, על אחת כמה וכמה, יהיה מסוגל ארגון שיש לו משאבים גדולים לנהל תהליכים, להפיק ידע ממידע, להפיק לקחים ולשפר תוצאות.

כדי לייצר תרבות של למידה ארגונית, נדרשת חשיבה רציונלית ועניינית מצד הנהלת הארגון ופתיחות ללמוד מכל היחידות השונות בארגון ומהעובדים, על מנת לרכז את המידע/המודיעין הרלוונטי, לבחון אותו ומתוכו ליצור דרכי פעולה שונות מול הסביבה הפנים והחוץ ארגונית.

התיאוריה מכוונת ללמידה הן ברמת הפרט, הן ברמת הצוות והן ברמת ההנהלה הבכירה, תוך בחינה מתמדת ואתגור של פרדיגמות (תפיסות חשיבה שמנחות את הארגון). התוצאות של למידה ארגונית יכולות להיות שינוי ממעלה ראשונה – "למידת לולאה ראשונה", לדוגמה, הפחתת זיהום אוויר דרך פילטרים משופרים בארובות תחנות כוח פחמיות, או שינוי שהוא "למידת לולאה שנייה": פריצת דרך והפקת אנרגיה באמצעות מקור אנרגיה שונה לחלוטין שאינו פחמי, כמו טורבינות רוח.

לעומת הארגון "הלומד" והמתחדש, קיים הארגון "היודע", שהוא לרוב מאופיין בבירוקרטיה, במאבקי כוח פנימיים, בניוון ובשחיתות פתולוגית. מאפיינים אלה מובילים עם הזמן לקריסה ארגונית כתוצאה מחוסר התאמה לסביבה ולשינויים שמתחוללים ושאליהם הוא עיוור.

טבח שבעה באוקטובר הוא קריאת אזהרה – אולי האחרונה – לנו, אזרחי ישראל, ולמנהיגות הפוליטית. עלינו להבין שמדינת ישראל חייבת שינוי רדיקלי מהמצב שבו היינו טרום השבעה באוקטובר, שינוי מבחינה פוליטית, חברתית וכלכלית. מדינת ישראל חייבת לבצע תהליך של למידה ארגונית מלולאה שנייה, שיכלול לדוגמה:

1. שינוי שיטת הבחירות, באופן שימנע מרסיסי מפלגות להשפיע באופן מכריע, מבלי שום פרופורציות לכוחן האמיתי, על המדיניות וימנע מהן לערער תדיר את היציבות והמשילות, כלומר יש להעלות את אחוז החסימה.

2. חיקוק חוקה. לחוקה יש חשיבות קריטית במיוחד בחברה מגזרית כמו החברה הישראלית. החוקה תחייב, בין היתר, נשיאה בנטל מצד החברה החרדית ומצד החברה הערבית, למשל בשירות לאומי.

3. דרישה לרוב מיוחס בכנסת באשר לביצוע מהלכים מדיניים משמעותיים, או רפורמות מבניות בשיטת הממשל והפרדת הרשויות. תידרש הסכמה רחבה שתוגדר כמותית, כולל שימוש במשאלי עם על בסיס עקרון הדמוקרטיה הישירה.

4. קביעה שמנהיגי ציבור, בכל דרגה שהיא, לא יוכלו לכהן בתפקיד ציבורי כל עוד עומד נגדם כתב אישום; הם יוכלו לחזור לכהן רק אם יימצאו זכאים.

טבח שבעה באוקטובר והמלחמה שפרצה בעקבותיו אינם אמורים רק לאתגר את הפרדיגמה של "חמאס מורתע", שבה החזיקו המערכות הצבאית והמדינית, אלא הם אמורים לאתגר את הפרדיגמה באשר לעתידה של החברה הישראלית וכיצד ישראל לא תחזור לכאוס החברתי והפוליטי שהיה טרום השבעה באוקטובר. כאוס שחווינו בעשור האחרון שכלל סבבי בחירות חוזרים ונשנים, חרם ופילוג ואובדן ערכים – כי כפי שנכתב כבר במקורות "באין חזון ייפרע עם" (משלי כט, יח).

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

22 תגובות

 1. כמה עצוב שאתה צודק וכלום לא ישתנה. תראה איזה חוק מתחילים להעביר כעת, בעניין אי גיוס החרדים. וכל זה אחרי מה שקרה לפני כמה חודשים.

  1. תודה מירים
   הפוליטיקה של הישרדות פוליטית היא הקיימת היום ולא רק היום עוד מימי אריק שרון שאמר"העיקר להישאר על הגלגל".
   השאלה איזה חוק ייצא בסופו של עיניין עד כמה תהייה פשרה רק בשביל להשיג הסכמה ולשרוד פוליטית או שנראה שינוי כלשהו הדרגתי ואמיתי.
   החוק כל חוק אם אין בו כוונת מכוון,תום לב ורצון לשינוי אמיתי יישאר אות מתה.
   השאלה אם אחרי 07.10 החברה החילונית ,החרדית,הערבית בשלים לשינוי והאם המנהיגות מסתכלת קצת קדימה לדורות הבאים….

 2. דודי
  היתה לנו הזדמנות להקים ממשלה כזו לפני מספר שנים בעלת רוב מוצק, כאשר מפלגת כחול-לבן יחד עם הליכוד (נטו- ללא המפלגות החרדתיות) – היו להם 70 מנדטים, יכלו לשתף פעולה לנסח סדר יום מוסכם משותף, להעלות את אחוז החסימה ל 5-7 ובכך להקשות על הקמתן של מפלגות "לשון מאזניים" סקטוריאליות סחטניות. אלא שאצה לו לטירון המאד לא נבון- הדרך להצטרף לשאת באלונקה תמורת הבטחה על הקרח להיות ראש ממשלה.. והרס את תכנית הגאולה הזו, ומי יודע האם תזדמן לנו אפשרות חד פעמית כזו שוב.
  אני מקווה שכן, ובינתיים מתפלל שהאל "יקשה את לב פרעה" שיתמיד במאמציו להעביר את חוק ההשתמטות שהוא המבחן האולטימטיבי של הציבור בישראל, להתעשת ולקחת את גורלו ועתידו בידיו.

  1. תודה על תגובתך גדעון
   אכן אנו משלמים כל הזמן על טעויות ומאבקים פרסונלים ,מוניפולציות ,חוסר ניסיון ועוד של מנהיגות שחשוב לה להישאר על הגלגל כפי שאריק שרון טען והרבה פחות להסתכל יחד על האינטרס הציבורי לטווח הארוך
   דודי

 3. תודה דודי יקר על הטור המעולה. אין לצפות ממשלת נתניהו לשיפור כלשהו בוודאי ללמידה.

  1. תודה על תגובתך ישראל היקר ומקווה שאתה ומשפחתך בטוב בימים אלו
   דומה שהתקיעות הפוליטית בישראל וחסר היכולת להגיע לרוב פוליטי מוצק של מפלגות גדולות הפועלות לחיבורים ולא לפיצולים וחרמות תלוי קודם כל בדור מנהיגות חדש.
   דור כזה אמור לייצור מציאות פוליטית אחרת אם יצליח לבנות אמנה חדשה וגם לאכוף /להטמיע אותה ולטפל בכשלים חברתיים, חובות וזכויות של כלל אזרחי המדינה, שלא טופלו שנים מטעמים צרים וקואליציונים תוך הזנחת האינטרס הציבורי לטווח הארוך.
   דודי

 4. המדינה אמנם משנה את דרכיה, אבל בדיוק בכיוון ההפוך מהרצוי

  1. תודה יוסי
   האם את יכול לפרט יותר בתגובתך?
   האם אתה מתכוון שיש הקצנה?
   דודי

 5. ככל שנכה בחמאס, אך זה עוד לא יגיע לקריסה סופית שלו, האינטרס שלו הוא לא להיכנע כי הוא יכול להציג זאת כניצחון

  1. תודה על תגובתך
   הניצחון על החמאס הוא במלחמה הזו הוא נקודתי גם אם מאוד חשוב
   תפיסת הביטחון של ישראל חייבת להשתנות מיישובי צמודי גדר לאיזורי ביטחון כלומר רצועות ביטחון בהם צבא מגן על אזרחים ולא ההיפך
   ימי חומה ומיגדל חלפו מזמן ולכן יש לשנות תפיסות כאן מעבר לניצחון עכשיו על החמאס לאסטרטגיה שתועיל לנו לטווח הארוך מבחינת הביטחון של האזרחים בדרום בצפון ובמיזרח.

 6. אף אחד מארבעת העצמות שלך אין לה שום סיכוי לעבור במדינת ישראל

  1. תודה על תגובתך רעות
   אכן אילתור זאת אומנות ישראלית גם כשניתן ללמוד ולתכנן עדיין בהרבה מאוד מיקרים מופתעים ומאלתרים

 7. הקואליציה לא תסכים לאף אחד מארבע ההצעות שלך. כי אם יבצעו אותן הם הרי יאבדו את השלטון

  1. תודה יואב
   מטרת ההצעות היא למען כלל המדינה ללא קשר לצד פוליטי.
   אם הקואליציה הנוכחית או קואליציה עתידית אחרת לא תסכים לזה מצבנו ימשיך להידרדר
   ימים יגידו

 8. תודה על תגובתך אוהד
  אם לא יקרה משהו מההצעות האלו מעניין לאן נגיע….

 9. אנחנו מדינה לומדת. אבל מסוג אחר. מדינה של לומדי תורה. ובזכות החרדים והדתיים המתרבים, יש כל הזמן יותר תפילות לאל שפותר לנו את כל הביות. בקיצור, אין מה לדאוגג

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן