הגיע הזמן לבטל את ה"דיוטי פרי"

מכירת "ג'יימס ריצ'רדסון" חושפת מספרים ומעלה שאלות
תמונה של בורוכוב
ד"ר אליהו בורוכוב

הגיע הזמן לבטל את הפטור ממכס על סיגריות, משקאות אלכוהוליים, שעונים ומגוון מכשירים חשמליים ועוד מוצרים שנמכרים בחנויות Duty Free בנמל התעופה.

לאחרונה נסגרה העסקה למכירת חנות James Richardson בנמל התעופה בן-גוריון, ולרגל האירוע התראיינו המוכרים הגברת אוולין דנוס ובנה אנדרו בעיתון "ידיעות אחרונות". בראיון התפרסם שמחזור המכירות של ג'יימס ריצ'רדסון בשנת 2018 היה 400 מיליון דולר. המשפחה, משפחת יהודים תושבי אוסטרליה, הייתה הבעלים של ג'יימס ריצ'רדסון במשך 35 שנים. החברה הייתה בבעלות משותפת עם חברת "היינמן" מגרמניה, וכעת, לאחר משא ומתן שנמשך מספר שנים עם רשות שדות התעופה ועם הממונה על התחרות, ג'יימס ריצ'רדסון תהיה בבעלות מלאה של חברת היינמן.

ג'יימס ריצ'רדסון היא אחת מחנויות הדיוטי פרי הגדולות בעולם, אחרי חנויות באיסטנבול ובאוסלו. עיתון העסקים האמריקני Forbes העריך כי ב-2019 הגיע המחזור שלה ל-550 מיליון דולר. לא פורסם כמה הרוויחו ולא כמה שילמו לרשות שדות התעופה. החנויות הנוספות שפועלות באולם "הנוסעים היוצאים" אינן מפרסמות לא כמה הן מוכרות ולא כמה הן מרוויחות.

השאלה היא מה ההצדקה לפטור ממכס מוצרים מזיקים כמו טבק ואלכוהול, ולתת את הפטור הזה לאנשים אמידים שיכולים להרשות לעצמם נסיעה לחו"ל. אמנם ביטול הדיוטי פרי לא יניב תוספת גדולה להכנסות המדינה בהשוואה לפער שעדיין קיים בתקציב המדינה כפי שהוגש לכנסת, שהוא בערך 70 עד 100 מיליארד שקל. יתרה מזאת, סביר שחלק מן המכירות בפטור בנמל התעופה, למשל מכירות של משקאות אלכוהוליים יקרים, יימנעו עם ביטול הפטור. אבל אני סבור שהגיע הזמן לבטל את הפטור הזה מסיבות של מדיניות חברתית.

תקנו אותי אם אני טועה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

 1. יותר מידי אינטרסים כולל מפלגת השלטון ימנעו מביצוע המלצתך

 2. דוקטור, אתה טועה ומטעה !
  1. דיווח מכירות: כל המכירות בחנויות דיוטי פרי מדווחות לרשות שדות התעופה (רש"ת). רש"ת מקבלת תמלוגים מחברות הדיוטי פרי גם בהתאם לגודל המכירות.
  2. קהל היעד: מאז פתיחת השמיים, מספר הישראלים שטסים לחו"ל גדל משמעותית. כיום, אדם ממוצע טס לחו"ל פעמיים בשנה, וקהל היעד של חנויות הדיוטי פרי אינו מוגבל רק לעשירים או למעמד הביניים.
  3. משמעות דיוטי פרי: בכל מדינות העולם, משמעות "דיוטי פרי" היא פטור ממס. לכן, אין הגיון בקיומה של חנות דיוטי פרי ללא פטור ממס.
  4. מכירות סיגריות: מכירות סיגריות בחנויות דיוטי פרי הן יחסית קטנות, ואינן משפיעות באופן משמעותי על מכירות הסיגריות בישראל.
  לסיכום, אני סבור שטענותיך בנוגע לחנויות דיוטי פרי בישראל אינן מדויקות. אני ממליץ לך לבצע בדיקה מעמיקה יותר לפני פרסום כתבות בעתיד.

 3. כל הרעיון של דיוטי פרי ממש לא ברור לי. למה המציאו אותו. למה הממשלות מסכימות?

 4. תוצאה אחת לא טובה של פטור ממכס על סיגריות וטבק היא שזה גורם לאנשים לעשן. "אם נותנים מתנה תיקח". כאילו " נותנים"מתנה בצורת הנחה על המחיר של הסיגריות.
  וזה כמובן חוץ מהפסד ההכנסה לקופת המדינה.

 5. התופעה החוזרת בכל נושא ובכל אירוע, תמיד יש דירות בעד ונגד
  חלק כנראה מהאופי האנושי ובעיקר הישראלי

  1. למה לא צריך דיוטי פרי בישראל? עדיף שהטסים לחו"ל יבזבזו את כספם בדיוטי פרי'ז בחו"ל?

 6. כעת מתברר, על פי פרסום בטלוויזיה, שאולי היו מעורבים פה גם שיקולים פוליטיים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שאול אייזנברג

רומן שהצליח

ההצלחה של רובי קין בעונה הראשונה במכבי תל אביב

תמונה של שי

יום הדין

ישראל זקוקה לחזון מדיני אמיץ ולאסטרטגיה לאומית

תמונה של אבי

המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)

דילוג לתוכן