משבר יפתור משבר

משבר הגיוס
תמונה של אשר
אשר יובל

נושא הרחבת הגיוס לצה"ל והשיוויון בנטל נראה בלתי פתיר ומדינת ישראל עומדת לפני אחד המשברים הערכיים המרכזיים בתולדותיה. די בקריאת הערך "גיוס בני ישיבות" בויקיפדיה על מנת להבין עד כמה הנושא סבוך וטעון. אין-ספור ועדות, בג"צים, ממשלות שקמו ונפלו על הנושא ושום פתרון לא נראה באופק. תסכול וייאוש אחד גדול. הנהגת העולם החרדי (לא בהכרח הציבור החרדי) לא מגלה שום נכונות להסכמה כלשהי ולהליכה לקראת הציבור הכללי. עבורה זו תהיה הודאה בכישלון ערכי ומנהיגותי של עשרות אם לא מאות שנים. הודאה בכך שהדרך של התנגדות לציונות ולרעיון הריבונות המדינית המודרנית של עם ישראל, אולי גם ההתנגדות לכל דבר שנחשב מודרני – המוטו "חדש אסור מן התורה" – היו טעות היסטורית ענקית. מנגד, נראה שלציבור הכללי – החילוני, מסורתי ודתי-ציוני – הולך ונמאס והגענו לקו אדום. אדום מדם, פשוטו כמשמעו. הציבור לא מוכן יותר לקנות את התזה של "ניתן לזמן לעשות את שלו", "יש שם תזוזה מלמטה" וכו'.

הפתרון העקרוני קיים וידוע: הרחבת המסגרות של יחידות חרדיות בצבא, הגבלת הפטור רק למי שעומד בקריטריונים ברורים של "תורתו אומנותו" (עמידה בבחינות למשל), לימודי ליבה, הורדת הגיל של יציאה לעבודה וכו'. אלא שכל זה נוסה כבר בעבר, בפרט מחוק טל ואילך (2002), וזה לא עבד. בעיקר בגלל התנגדות הזרם הקיצוני בציבור החרדי. לציבור הכללי הולך ונמאס והנהגת החרדים פשוט לא מבינה או שלא רוצה להבין או שנוח לה בפילוג של העם (תכונה יהודית מוכרת). נראה שהפעם אנחנו צועדים בעיניים פקוחות לקראת נפילה אל תהום פעורה.

אך רגע, שכחנו שעוד משבר מרחף מעלינו. כן, זה של "הרפורמה המשפטית" (להלן משבר "ימין-שמאל") – משבר שעליו כמעט קרענו את המדינה לשניים עד שבאה מלחמת אוקטובר. המשבר הזה לא נפתר וגם הוא רובץ לפתחנו. אז הנה הפתרון. נפתור תחילה את משבר "ימין-שמאל", תקום ממשלת מרכז ציוני שאינה תלויה בחרדים, ואז הכל ייראה אחרת.

משבר "ימין-שמאל" מלווה את תולדות המדינה והתנועה הציונית וקדם למשבר הגיוס החרדי. למן התפלגות התנועה הציונית לזרם המרכזי והרוויזיוניסטי, דרך ההגנה – אצ"ל – לח"י, אלטלנה, הסזון וכו'. למן בן גוריון שהעדיף קואליציה עם החרדים רק לא עם "האיש היושב ליד חבר הכנסת בדר", דרך בגין ועזר ויצמן, שפתחו את כל הברזים לציבור החרדי, עבור בכל הכישלונות להקים ממשלת אחדות של המרכז הציוני. להוציא כמה ממשלות יחידות, כמעט כל ממשלה נשענה על "הסטנדרים" של החרדים. אז מה לנו כי נלין?

כמובן בכל זה אין שום צידוק לעוול הנורא שהציבור החרדי עושה, לעשיית התורה קרדום לחפור בו, לעמידה מנגד כשעם ישראל נלחם ושותת דם. על חילול שם שמים הזה אין כפרה! אבל בואו ניטול קורה מבין עינינו. בואו נודה שמלחמת "ימין-שמאל" של המפלגות הציוניות היא שנותנת את הכוח הפוליטי לחרדים. בואו נפתור את משבר "ימין-שמאל", משימה חשובה ורצויה בפני עצמה, נקים ממשלה שאינה תלויה בחסדי החרדים (הם תמיד מוזמנים להצטרף כשווים בין שווים) ותראו איך זה ישפיע פלאים על משבר הגיוס. בכך נעשה טובה גדולה לא רק לעצמנו, אלא גם לאחינו החרדים. נעזור להם להתיר את הסבך הנורא שנקלעו לתוכו. הם לא יכולים לפתור את זה מבפנים. ברגע של אמת, שבוא יבוא, הם עוד יודו למדינה הציונית שסייעה בידם להקים עולם תורה שלא היה כמותו בתולדות עם ישראל, וגם להיחלץ מהפלונטר שנתקעו בו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

18 תגובות

 1. הימין לא ירצה בפתרון סכסוך ימין שמאל כי כך יאבד את השילטון

 2. זאת הדרך היחידה שאולי תביא פתרון. לא בטוח שתצליח, אבל אין דרך אחרת שאני יכול לחשוב עליה.

 3. אשר יקר,
  היטבת לתאר את הנושא הכאוב והמכאיב הזה. השאלה 'הפשוטה' היא : איך אפשר להקים ממשלה "שאינה תלויה בחסדי החרדים" ? מי הם שיסכימו , מכאן ומכאן, מימין ומשמאל לוותר על 'עמדותיהם העקרוניות' למען הגיע אל היחד ? דומני, אולי, כי יש להפעיל את 'כח הדמיון' ולגייס אישים ברמה עילאית [דווקא לא מן השדה הפוליטי] אשר יהיו ערים לחשיבות תרומתם בממשלת חירום שכזו. [אולי 'ממשלת מומחים' לא מפלגתית ?]
  בתפילה להצלחה , יוחנן

 4. מסכים שצריך לפתור את הבעיה אבל נראה לי שהימין והשמאל שאינם חרדיים די דומים בשאיפה. הניסיון למזג את הימין והשמאל בכפיפה אחת רק כדי לפתור את הבעיה לא נראה לי מניע מספיק. אני חושב שצריך להסכים שדין אחד לכולם ולהגדיר את לומדי התורה כסוג של עתודה אקדמית עם גבול עליון כמה ניתן להמשיך במסלול פרט ליחידים בעלי סגולות לימוד מיוחדות. נראה לי גם, שאין הכרח לפסול את "חדש אסור מן התורה" במסגרת הביקורת על ההתנהלות החרדית היום, אז היו נסיבות מיוחדות והיום נסיבות אחרות.
  בהצלחה בניסיון

 5. ההצעה שלך אשר היא כמובן מצוינת. יש בה 2 בעיות:
  1. כל עוד ביבי ראש ממשלה , לא ניראית היתכנות פוליטית מצד נתניהו לוותר על ה ״גוש״.
  מאידך גם לא מצד ה ״שמאל״ להיכנס תחת ממשלה בראשותו. כי ברור שזה יוביל לבחירות.
  2. ניראה על פניו, שהצעתך יכולה , אולי, להתקבל וכבר היתה כזו בעבר, כאשר לא הימין הוא המרכיב של הממשלה . או שלימין אין אפשרות להרכיב ממשלה רק עם ״הגוש״. לי נראה שפתרון ברוח הצעתך , שיגרום , כך אומרים, שכ מחצית ואולי יותר מהחרדים יחויבו להתגייס, כי אין 50%, חרדים בגיל גיוס שיושבים ובאמת לומדים כמתמידים.
  מנהיגי החרדים לעולם לא יסכימו לכך לפני שהציבור שלהם ירים את נס המרד. כרגע זה לא כל כך נראה. במילים אחרות זה יתכן, אולי, רק עם ממדלה ללא הליכוד וללא החרדים. לפחות בשלב הראשון. כי גם את רוב הלא-לומדים באמת נצטרך לגייס בכפיה, אבל יד להתחיל את התהליך..

 6. אבל זו לא תהיה ממשלת "ימין על מלא" ולכן ביבי לא יככנס אליה…

 7. גישה מעניינת. מי לדעתך באמת יכול להוביל את השלום בין ימין לשמאל?

 8. אנשי הרפורמה מורכבים משתי מחנות:
  1. המחנה שרוצה לשפר את רשות השופטת ע"י איזון של כוחות רשויות השופטת, המבצעת והמחוקקת
  2. והמחנה שרוצה לשמר את השלטון הנוכחי ע"י החלשת רשות המשפט מול רשויות המבצעת והמחוקקת
  המחנה הראשונה יכולה להסכים להצעתך אבל לא השניה. ואנני יודע את גודלה של כל מחנה.

 9. רעיון נועז ומדהים בפשטותו ההגיונית.
  מי ירים את הכפפה?

 10. מי שיכול ליצור את הגשר בין שמאל וימין זו היהדות הציונית הדתית, לא זו של בן גביר, אלא של המפד"לניקים. קחו יוזמה

 11. זו הדרך הנכונה וכנראה גם היחידה לפתור את משבר גיוס החרדים . ובאותו זמן ליצור מרכז ציוני יציב ( ומגוון ) אשר רק הקצוות הקיצוניים מימים ומשמאל לא יוכלו לחיות איתו . לצאת לדרך

 12. מעודד שחובשי כיפות רבים יוצאים נגד החרדים המשתמטים. הלוואי שזאת מגמה

 13. ברור שאפשר וצריךלהקים ממשלה ללא המפלגות החרדיות. הייתה לנו הזדמנות כזו לפני מספר שנים כאשר למפלגות כחול לבן יחד עם הליכוד היו 70 מנדטים ולא היו זקוקים לחסדי הממסד החרדי, אלא שהטמבל התורן החליט להכנס מתחת לאלונקה של נתניהו, כי זה הבטיח לו את ראשות הממשלה- והוא עוד הבטיח לחרדים צ,ק
  פתוח לקבל כול מה שהם רוצים..- מכאן הגענו עד הלום.
  לשם שינוי נדרשים אנשים נחושים מסוג אחר , לממש את האפשרות הזו לפני שהחרדים ישיגו רוב מוחץ- כי אז הלך עלינו..

 14. ככל שביבי נחלש והולך, כוחם המעשי של החרדים גדל והם לא ישנו שום דבר לרעתם, הם רק יקחו יותר ויתנו פחות

 15. גם אני נמנה על הסבורים כי ההקצנה בין הימין לשמאל רק תגבר ולא תפחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן