שיעור אזרחות במכולת בג'יש

הרהורים ותובנות מנסיעה בכביש הצפון
סימן שאלה

מאז שבעה באוקטובר 2023 ישראל במלחמה. יישובי הצפון כמו גם יישובי העוטף ריקים מתושביהם. בנסיעה צפונה אפשר להגיע עד למשגב עם ומרגליות, אך לעיתים הכביש נחסם בצומת רמות נפתלי ליד מלכיה. בדרך חולפים על פני דובב וברעם, אביבים ויראון, מלכיה, יפתח ומנרה – יישובים שפונו מתושביהם. ריק שם למעט חיילים וחיילות חביבים. התגובות המידתיות של נסראללה כמעט שאינן ניכרות בשטח. אוקיינוסים של שקט. חזירי בר חוצים את הכביש.

בחזרה דרומה ניתן לקצר בדרך פנימית במטעי התפוח של רמות נפתלי לדישון ולהמשיך לכרם בן זמרה ודלתון ועלמה, כולם נטושים ממשפחות. לעומתם, ריחאניה הצ'רקסית הומה. בצומת דלתון פנינו לגוש חלב, עצרנו במכולת קטנה ליד מסעדת אל-ליאלי, ושם קיבלנו שיעור באזרחות. המכולת הומה אנשים והחנווני נוזף בטוב לב בכמה נערות מצחקקות. "הבת שלי אחת מהן", הוא ממהר להסביר. חבר מדבר בחוסר טקט בענייני השעה. חיל האוויר שלנו, לדבריו, הם פחדנים גמורים ומוסיף כי, העובדה שאין אבדות בקרב לחיל האוויר מאז 1973 מעידה, ולו רק משיקולים תיאורטיים של חקר ביצועים, על התמכרות לחרדת ביצוע ולאובססיה של שימור הכוח. החנווני מאדים וצועק עליו "אוסקוט". אני אוהב את המדינה שלי הוא מסביר. נזכר בימים שגיל מאסטרו מברעם היה עושה באזים נמוכים מעל מטע התפוחים של הקיבוץ אחרי התרעה קצרה לאביו שהיה מרים את עיניו לשמיים ומתעלף מגאווה.

אבל עכשיו סאסא השכנה ריקה והמטוסים נשמעים חלש ולא נראים בטיסתם בגובה שהוא הרבה מעל העננים. הפטריוט מהיישוב ג'יש מודה, להפתעתנו, כי אכן יש לנו בעיות בצה"ל, החיילים שותים. בדגניה כבר אין בקבוקי מולוטוב, הזכיר ישכה שדמי לדיין המבועת בבוקר שבעה באוקטובר 73' בצפת, בדגניה יש בקבוקי קיאנטי.

מג'יש מערבה עוברים במחסום שליד סאסא, אני ממלמל לשוטרת צבאית נחמדה במיוחד על התרנגולות הצמאות בנטועה ומצטייד באזהרת מסע מפני הנ"טים (מבטיח להוריד את הראש בדרך). במצפה מתת מעלה אייל קליין ספקות אם המשפחות הצעירות תחזורנה ליישובי הצפון. ג'אבל בלאט צמוד לזרעית והוא מוצב פעיל של חיזבאללה. "איך אתה מצפה שיחזרו עם הילדים לזרעית?" אייל הוא איש כיתת הכוננות במתת ועובד ברשות הטבע והגנים, מגינם המושבע מקדם של החזירים, הצבאים, הנשרים, התנים, השועלים והנמרים, ומאז שנולדו לו נכדים, גם של אנשים.

בשנות ה-90 היה על ג'אבל בלאט מוצב שלנו, והדור הקודם-קודם של חיזבאללה היו תוקפים אותו בכל יום בחמת זעם, ובהתאם לכללי המידתיות הנוקשים של הארגון לא נגעו בזרעית. חיזבאללה התחרה אז על תואר "ארגון הטרור המוסרי בעולם" ואכן כיבד בקנאות את הגבול הבין-לאומי. הם ירו על יישובינו רק בתגובה לפגיעה באזרחים לבנוניים. בדרך כלל זה היה לאחר שטייסינו דיווחו על פגיעות מדויקות במטרות ועמדו בתחקיר מעמיק ללא פניות, אך עם הרבה צלילות ונסיקות. כשהערתי בזמנו לקצין צה"ל על העובדה הזאת לגבי ג'אבל בלאט, הוא השיב לי שזה רק בגלל שלנסראללה יש מאהב/ת בזרעית. "אתה לא מבין כלום…", כעס.

מצפה אבירים נטוש והתושבים, איך לא, מתראיינים בתוכניות רדיו אמפטיות של רינו צרור או אילנה דיין על הפיצוי שמגיע להם. בפאסוטה השכנה לא נפקד איש. הם חתומי פנים כרגיל והמלחמה ניכרת בכתובות גרפיטי המבטאות אהבה מאופקת לחיילים.

בערב אל-עראמשה יותר מתוח וקודר, אין לימודים ולכן יש כאן פחות ילדים. כיתת הכוננות שלה מצוינת, הבטיח אבנר שמש מאוהל המחאה (בין המשרד של סמוטריץ לרחבת הכנסת). מוחה בלתי מתפשר עתה ולוחם עם קבלות בצעירותו.

לכל יישוב יהודי יש שער צהוב ממוכן ומוצבים בו חיילים, וגם אחד, לפחות, מכיתת הכוננות של המקום על מנת למנוע כניסה של בוזזים. הם הוצבו שם בליל השבעה באוקטובר בהמתנה לאיזה אופנוע עם לוחמי נוחבה שעוד לא הגיעו לצפון.

אולם באף לא אחד מיישובי הפטריוטים אין שער ולא חייל. לאחר הרהור קל אפשר להסיק כי אלה שדיכטר העליב בחוק הלאום מגלים יתר נפש ציונית הומייה, וביתר פשטות – צוּמוּד. לו רק הרחיב שר החקלאות שלנו את מעגל הנעלבים, נאמר, הכרזת מדינת ישראל, סוף סוף, אשכנזית דמוקרטית, היינו מוצאים עתה הרבה יותר חקלאים בבתיהם בגבול הצפון.

להלן רעיון שהוא כנראה TOO GOOD TO BE TRUE ומתאים אולי לאחרית הימים. גבול הצפון ננטש כשאיבדו היהודים את ביטחונם בצה"ל בשבעה באוקטובר, מאז הלך ונתחזק ביטחונם של פליטי עזה כשחוו על בשרם את עוצם כוחו של אותו צה"ל. והיה ויוצע להם להתיישב בגבול הצפון, הם לא יהססו. נסראללה קשישה ייאלץ לסתום את אפו השיעי כשימצא עצמו מוקף בהרבה יותר סונים בשכנותו. כעבור זמן ולאחר שדרוג העלבונות של דיכטר, יהפכו אלה לפטריוטים צפוניים. בו בזמן יבנו בתים מפוארים לתושבי הצפון המפונים על החוף בעזה.

הפלסטינים סובלים מפליטות מורשת, היהודים נהנים מניצולות מורשת.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

 1. יש הרבה ערבים ישראלים נאמנים, מכל הדתות, אבל הם אינם מקבלים את מה שמגיע להם

  1. זו לא הזוית .. צריך להיות בצפון על מנת להבין שהמטכל וגלנט מלבים את האש .. הנזקים שחיזבאללה גרם עד עכשיו פחותים מאלו שנגרמו בסבבים "הנורמלים" בעוטף עד אוקטובר. אחרי המפלה של השביעי לאוקטובר צהל איבד, בצדק , את ביטחונו כצבא ההגנה.. פינה בבהלה את היהודים והתחיל במה שהוא יודע ,לדעתו, הכי טוב שזה הפעלת חיל האויר בהפצצות שטח (מי שחטף מכה מכה בחזרה את הקיר ). יכל לעשות זאת עם הרבה מטוסי בוכנה ,באפס מחיר, וביעילות גדולה הרבה יותר . כך ציין ,ברוב שכל , יורם בן בנימין פלד לסיכום שאט נפשו מפעילות חיל האויר ב2006 מול לבנון… כדאי מאוד לחזור לויכוח בין עזר וויצמאן ליעקוב נבו על עניין ההצטיידות מטוסים על קוליים בשנת 60. זה מופיע בשורה אחת בספרו של יונאי עליונות אוירית

 2. לדעתי אתה צודק. רק שלא יהודים בין אזרחי ישראל לא מבינים כמה כוח יש להם אם היו מתארגנים פוליטית ופועלים לטובת האינטרסים שלהם

  1. טוב ששאלת
   במקום עיסוק סרק בשאלת גיוס חרדים חובה לחשוב על גיוס ערבים
   במדינה דמוקרטית מיעוט של עשרים אחוז אמור להעמיד מתוכו ראש ממשלה ושרים מפעם לפעם
   זה לחלוטין לא מתיישב עם חוק, כל חוק, המכיל את המילה יהודי .
   זה נראה לא טוב? המצב לא טוב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן