"עד הניצחון המוחלט"

דברי נתניהו לעומת המציאות
תמונה של עוזי
עוזי ברעם

לעיתים אני חש שנתניהו רואה בעמו חבורת כסילים שאפשר למכור להם סיפורים שעל פניהם הם שקריים.

ניצחון מוחלט, או אפילו ניצחון קטן, כבר לא יקרה, אפילו אם יחיא סינוואר יצא מההריסות וייכנע. הלוואי שכך יקרה, אבל גם אם כן – זה לא יהיה אפילו ניצחון זעיר.

איך אפשר לדבר על ניצחון כשחטופים רבים כל כך נמצאים בידי חמאס? איך אפשר להזכיר אפילו כיוון מנצח כאשר הממשלה פינתה מבתיהם את כל יישובי הצפון הקרובים ללבנון? אף ממשלה בעבר לא נהגה כך, לא הייתה אפילו מחשבה כזאת, ועכשיו התושבים מנועים מלחזור לבתיהם. איך אפשר להעז לדבר על ניצחון אחרי הריסוק ב-7 באוקטובר ואחרי פינוי כל יישובי עוטף עזה, כולל שדרות?

איך ניתן לדבר על ריחו של ניצחון אחרי שהפכנו למבוזה שבאומות, אחרי שמעמדנו הבין-לאומי התרסק? אחרי שהגענו למסדרונות בית הדין הבין-לאומי בהאג וניצלנו משם בעור שינינו?

אינני שייך למרפי הידיים. הפוגרום של ה-7 באוקטובר דרש תגובה. הכרזת המלחמה הייתה דבר מתבקש. אבל בשעה שגבנו אל הקיר, הוגה הדעות הראשי של הצדקת שלטון חמאס כדי להימנע מדיבור עם הרשות הפלסטינית מעז להכריז על תוואי לניצחון כאילו איננו רואים מסביב את מצבנו לאשורו.

המצב הנוכחי שבו אנו שרויים צריך להביא אותנו ליתר צניעות ובעיקר ליתר ריאליזם בתפיסתנו הפוליטית. ראינו עצמנו כמעצמה כל-יכולה, לפחות במזרח התיכון, ולפתע הסתבר לנו שאיננו יכולים להילחם בחמאס ללא אספקה כמעט יום-יומית של אמצעי לחימה.

הפכנו תלויים בשלטון ביידן כפי שלא היינו מעולם. שחרור חלקי של התלות דורש הקמת ממשלה זמנית, אפילו עד הבחירות, וסילוקם של בן גביר וסמוטריץ' ממעגל מקבלי ההחלטות. בתגובה ייאותו גנץ, איזנקוט, לפיד ואולי אפילו ליברמן להיכנס לממשלה ולא להפילה עד שיגיעו הבחירות בתאריך מוסכם עם כינון הממשלה.

ודאי יימצא הגורם שישאל, מדוע זה ייטיב עם ישראל במערכות החוץ שלה? תשובתי ברורה: כל העולם הדמוקרטי רוצה כאן ממשלה שפויה שאיננה שבויה בידי ימין קיצוני גזעני. ממשלה אחרת, אפילו לתקופה קצרה, תסייע לישראל במאבקיה הקשים.

האנטישמיות העמוקה לא תחלוף מן העולם וגם לא האנטי-ישראליות השורשית. אבל שינוי אורחותינו יגביל את השפעתם וייתן לישראל אשראי – אשראי חלקי אבל מחודש.

נאומי ניצחון הם שקר. את המערכה הכוללת כבר הפסדנו. עדיין יש להעביר את שלטון חמאס מן העולם, אבל לא יהיה זה ניצחון, אלא רק צמצום של ממדי התבוסה הכוללת.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

28 תגובות

 1. כמה שאתה צודק
  אלא שהעולם הדמוקרטי רוצה כאן ממשלה שפויה
  אך העם שלנו לא כל כך רוצה בכך

  1. אילת- ללא ספק דברי הרהב על "חיסול מוחלט" או "נחזיר לתקופת האבן"- הם טיפשיים למדי ומוטב שמנהיגינו באשר הם יחדלו מכך. אבל הטענה שלך מה ש"העולם הדמוקרטי רוצה מאיתנו" הוא בעייתי. העולם הדמוקרטי הוא צבוע לא פחות ואולי אף יותר ממדינות שאינן דמוקרטיות. לא "החרדה מאובדן הדמוקרטיה" בגרונם אלא אינטרסים פנימיים, מחיר הדלק, סחר בינ"ל פתוח, פחד מטרור מיליוני מהגרים מוסלמים בחצר שלהם, מס שפתיים לשמאל פרוגרסיבי אגרסיבי. את נורווגיה- אירלנד- איסלנד לא מעניין איזו ממשלה בדיוק שולטת בישראל, ומקרון הצרפתי התהפך מתמיכתו בישראל לא מישום שאינו מאמין יותר בצדקת המלחמה, אלא משיקולים שצינתי. בסופו של דבר ישראל חייבת לעשות את מה שנכון ודרוש להשרדותה (כולל דמוקרטיה אחראית), ואת המלחמה הצודקת הזו היתה מנהלת גם ממשלה יותר דמוקרטית מזו שהיום.

   1. אני מסכים עם גדעון שיש אינטרסים בהתנגדות למלחמתנו בעזה.אני מכיר שמלחמתנו צודקת אבל בניו יורק בליברפול במרסיי וברומא רואים אנשים את המלחמה דרך המסכים לכן כתבתי שברוב הזירות את המלחמה הפסדנו.ישראל מבוזה בעולם כולו ובעת ובעונה אחת אין לנו הישגים לציין.פינוי מבוהל של אנשי הצפון? במה נתהדר? זו מלחמה שלא יכולה להביא לניצחון יכולה להצר את ממדי התבוסה ונקווה שאת זה נעשה

 2. עוזי ברעם מציג לנו ראי המרכז את המרכיבים שיצרו את מצבנו הבעייתי. רוב דיבורי הניצחון שאינם משים מפיו של גאלנט ואחרים כבר אינם מרגשים. הניצחון נשמע כמילה שחוקה שאיבדה את דרכה, ומשדרת פזיזות המייצרת תחושה חשדנית לכלל הדיווחים המגיעים מהרצועה. לכך יש להוסיף את התסכול הפושה בקרבנו כאשר מידי יום אנחנו נחשפים להערות מקפיצות פיוזים, כמו זו של סמוטריץ, שבשורה התחתונה אמר שמצידו הנחטפים יכולים להישאר שם עד תום המלחמה. עוזי צודק "שהמצב הנוכחי צריך להביא אותנו ליתר צניעות" ובעיקר להבנה כי איבדנו נתח משמעותי מהתדמית של ישראל שרק בינואר לפני שנה הייתה במיטבה. על הממשלה להציג את הדברים כפי שהם ולא למכור לנו חלומות באספמיה.

 3. הגיע הסמן שמנהיגינו יפסיקו למגר, ולהשמיד, וללמד לקח, ולהכות, ולחסל …..
  עוד לא למדנו לקח?
  די מספיק עם היוהרה וקדימה לניהול חכם של משברים ואתגרים

 4. מאמר מצוין וממש מתבקש. התמונה המצטיירת היא אכן עגומה מאוד אבל נכונה ומדויקת. רק מנהיגות אחרת תוכל להוביל להצלת כבודנו ומעמדנו ולאופק אחר. לא נרמה את עצמנו: ניצחון כבר לא יהיה אבל בתבונה ובשיקול דעת יש עוד מה להציל.

 5. אני גם לא רואה שאנחנו מסלקים את החמאס כפי שאתה מקווה. הכל מנוהל הכי גרוע שאפשר

 6. איך מישהו חוצפן עד כדי כך שהוא מד,ר על ניצחון מוחלט אחרי שכמה מאות טרוריסטים כבשו לא מעט ישובים והרגו אלף וכמה מאות אזרחים וחיילים. כאשר לתוקפים רק נשק קל בידיים. גם אם כולם יושמדו, וזה לא יקרה, זה עדיין הכישלון הגדול ביותר של מדינת ישראל מאז הקמתה

  1. מתקבל רושם שהחל מהכותב וכנ"ל חלק מהמגיבים מתמחים בפיתוח דיכאון בציבור הישראלי. למצער אינכם מחוברים למה שבאמת קורה במציאות. נכון שישראל חטפה מכה קשה ביותר החל מה- 7 באוקטובר. מכה שעוד נצטרך ללמוד ולהבין מה קרה שם. נצטרך להבין איך ישראל נתנה לאיום רב-קוטבי כזה להתפתח סביב גבולותיה. גם נכון מאד שאת ביבי חייבים להחליף מה שיותר מהר, כמו גם לסלק את הקלריקלים הקיצוניים מהממשלה. אבל למרות השלומיאליות והשחיתות הפוליטית של חלק מהמנהיגים, החברה הישראלית התגלתה במלוא חיוניותה. צה"ל פועל באופן מקצועי ומוצלח למרות מגבלות קשות שבהן הוא נתון. החמאס בעזה חטף מכה שלא כתובה בתורה ועוד היד נטויה. לא כול העולם נגדנו ואפילו כמה מדינות ערביות בגלוי או בסתר מסכימות איתנו, כמו גם כמה מדינות אירופיות שמתחילות להבין מה מעולל להם האסלאם הרדיקלי. על עמדת ארה"ב תקצר כאן היריעה מלכתוב. אבל היא חיובית בהרבה לעומת מה שמובן מהמאמר. מדוע להכות עוד בשמאל הישראלי? לא מספיק מה שכבר חטף? יאיר גולן יבוא להושיע?

   1. לא יודע מה קשור השמאל הישראלי לויכוח זה.יש פה אמירה שאת המלחמה הפסדנו.מאה חורשי רע לא יכלו לפגוע במדינה כפי שפגעה בעצמה.לא רק שאין הגזמה בדברים.הוצאנו את רוב החיילים מעזה לא משכילים לפתור נושא החטופים ברור שאין זה פשוט.מצבה של ישראל בארה"ב הרבה יותר גרוע ממה שנכתב.לא נוכל לאורך זמן גם להיות כובשים וגם להתעלם מהאסון ההומניטרי שמתחולל ברצועה.אם אנחנו רוצים הסכמה מדינית אפילו רפה למדיניותינו עלינו לצמצם את ממדי הפגיעה באזרחים.
    לכל אילו אין קשר לעמדה מדינית כי אני רוצה כמוך לחסל האיום מעזה.אבל אנחנו איננו שם צמצמנו את ממדי הצבא ברצועה כי אין לנו יעדים ברורים והפשיטה לרפיח לא הולכת להתבצע.
    שחקנו אותה מעצמה.היום רואים שתלותנו מוחלטת והרמאי מכולם אומר על עצמו "אני יודע לעמוד בלחצים" בינתיים ביידן נותן לנו חלקי חילוף ווטו באו"ם וזה מכובד.אני מייחל שארה"ב לא תגיש עצמה הצעה להפסקת אש.לא כולם מבינים בארץ למה העולם תובע הפסקת אש?רק כי הוא רואה את המראות וידינו קצרה מלהושיע.

 7. איך המנהיגים המתיימרים האלה שגרמו לאסונות כאלה מסוגלים בכלל להישיר מבט לעם?

 8. ממש לא מובן לי למה לא מועכים לגמרי את החמאס בעזה ואת תומכיו. לדעתי ניתן בהחלט לבצע זאת

 9. מי שעדיין לא הבין , יבין יותר ויותר ככל שהזמן עובר, כמה אתה צודק בנושא

 10. נכון שהוכנו, נכון שבמלחמה הזאת לא ננצח, אבל הכי נכון זה שצריך להכות בחמאס הכי קשה שאפשר להעלות על הדעת, כדי שלא יעלו בדעתם לחזור בעתיד על הסיפור

 11. הניצחון המוחלט לא נראה באופק, ואולי זה בעצם מה שטוב לביבי

 12. הניסיונות להסביר את פני הדברים בצורה רציונלית לא יצלחו. יש לנו מנהיגים שמתנהגים בצורה הכי לא הגיונית והם נתמכים על ידי עדר של מהנה נים אפילו מבלי להקשיב למה שנאמר

 13. וכל יום בכירים שלנו ממשיכים לטעון שאנחנו בדרך לניצחון המוחלט והסופי. או שהם לא רציניים, או שאנחנו עוד פחות רציניים מהם ונותנים להם לעבוד עלינו

 14. איזה ניצחון מוחלט
  רוב חיילי צה"ל שומרים על המתנחלים בשטחים

 15. ואנחנו הולכים ומתרחקים מהמושג השחצני של ניצחון מוחלט

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן