את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי
תמונה של מיקי
מיקי גור

מאמר קצר זה נכתב ב-21.2.2024, ביום ה- 138 למלחמת "חרבות ברזל". 134 ישראלים שנחטפו נמצאים עדיין, קרוב לחמישה חודשים, בשבי חמאס. עשרות מהחטופים כבר נרצחו והאחרים מוחזקים בשבי בתנאים קשים מנשוא. הם חווים סבל בלתי ניתן לתיאור וסכנה של ממש נשקפת לחייהם.

מטרת המאמר, בפשטות, היא לשכנע את מקבלי ההחלטות לייחס לחטופים חשיבות עליונה ולתת לשחרורם עדיפות מוחלטת.

ראש ממשלתנו בנימין נתניהו מבהיר שוב ושוב כי על המלחמה להימשך במלוא עוזה עד להשגת "הניצחון המוחלט". לדבריו, ניצחון שכזה מחייב כיבוש מלא של כל הרצועה והשמדה מוחלטת של כל גדודי חמאס. לשיטתו, אם לא יושג הניצחון המוחלט, טבח ה-7 באוקטובר יתחולל שנית. נוסף לכך, טוען ראש הממשלה, רק לחץ צבאי מתמשך יביא להחזרת החטופים.

הגם שהנני קצין זוטר (מיל') שלא שירת גם יום אחד בצבא הקבע, אני חולק באופן קטגורי על קביעותיו של בנימין נתניהו.

ראשית, טבח ה-7 באוקטובר לא התחולל בגלל כוחו הצבאי האדיר של חמאס אלא בגלל הפקרת יישובי עוטף עזה, שלאבטחתם הוקצו רק כמה מאות חיילים בשעה שבגדה המערבית הוצבו 28 גדודים כדי לשמור על המתנחלים. בעת הזו, לאחר שרוב גדודי חמאס חוסלו ונוטרלה מרבית יכולת השיגור הרקטי שעמדה לרשותם, לא נשקפת סכנה מיידית למתקפה שתפתיע את ישראל. חזקה על צה"ל שיפיק לקחים וידע לשמור על הגבול ועל יישובי העוטף בטווח הקרוב, גם אם "הניצחון המוחלט" לא יושג מיידית.

שנית, אין כל ביטחון כי המשך הלחץ הצבאי יביא להחזרת החטופים. לחמאס נותרו גדודים בודדים המסתתרים בעיר רפיח. המהלך של כיבוש רפיח, שבעיצומו יבין חמאס כי תבוסתו היא סופית, עלול להביא לתוצאה טרגית, הפוכה מהמקווה: החטופים יירצחו, חלילה, בפעולת נקם אכזרית.

המסקנה העולה מתובנות פשוטות אלה היא ברורה וחד-משמעית. ממשלת ישראל יכולה וחייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי נוסף. גם בתמורה להפסקה ממושכת בלחימה וללא השגת "הניצחון המוחלט" וגם בתמורה לשחרורם מהכלא של אסירי חמאס רבים. בחודשי ההפוגה שישתרעו אל מעבר לחודש הרמדאן על ישראל לחתור לכינונו של ממשל חדש בעזה, ממשל של שלום, שבו ייטלו חלק מצרים, סעודיה ומדינות המפרץ. ממשל חדש זה עשוי להצליח לפרק את שרידי חמאס מנשקם גם מבלי שצה"ל יילחם ברפיח כדי להשיג את "הניצחון המוחלט". ואם חזון אופטימי זה לא יצלח, המלחמה תתחדש במלוא עוזה לאחר שכל החטופים ישובו לביתם. צה"ל ישכיל לנצח את חמאס בהמשך הדרך, גם אם בעת הזו תיפסק המלחמה.

למיטב ידיעתי, בעמדותיי אלה אני קולע לדעתם של טובי המומחים לענייני צבא וביטחון, כגון רב-אלוף אהוד ברק והאלוף יצחק בריק.

ולסיכום, אזכיר כאן את סיסמת מטה החטופים, שאני מזדהה עימה לחלוטין: "את כולם, עכשיו!"

נ"ב. אני מקווה שעסקה חדשה לשחרור החטופים תצא לפועל בימים הקרובים ומאמרי זה יהפוך למיושן ולא אקטואלי בעת שיפורסם.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

 1. מיקי
  אין נפש בישראל שאינה חפצה בלהחזיר את כול החטופים כולם ועכשיו. הייתה לנו הזדמנות להשיג זאת לדעתי כבר בשבוע הראשון בגיבוי עולמי עי הטלת מצור טוטאלי על הרצועה כפי שהוצע, אך הממשלה מסמסה את האפשרות הזו ונגררנו למחלמת התשה אכזרית במחיר מאות חללים ואלפי פצועים.
  ברור לכול בר דעת, כי הפסקת הלחימה בטרם פורק החמאס כולו- יאפשר לו להתאושש ובעזרת אירן ואחרים לחזור לעמדת כוח אף יותר חזקה מקודם. אולי לא תהיה פלישה כמו באוקטובר, אך מערכת טילים כמו לחיזבללה היא מצב בלתי נסבל עם סבבי מבצעים כמו בעשור האחרון, כי העולם לא יאפשר לנו לשוב למלחמה טוטלית בלי גיבוי וסיוע ארהב- ובמחיר אנושי הרבה יותר כבד מאשר היום. לכן כול מי שאומר "בכול מחיר" ולחדש את המלחמה אחר כך- זה תרחיש בעייתי ועוד יאמרו בצדק שהקורבנות עד היום היו לשווא!!
  לצד זה, לזכור שכול העולם הערבי צופה מי בדאגה ומי בתקווה בחוסר האונים של " המעצמה הצבאית החזקה ביותר במזרח התיכון" להביס את צבא הגרילה של החמאס- שישפיע על מצבנו באזור לדורות.

 2. ראו את יחס המשטרה אתמול הלילה לקרובי החטופים שהפגינו באיילון והסביבה. מראה על יחס נתניהו וכלאלה שמסביבו לחטופים

 3. 1. על האיפכא מסתברא של שניר: העולם הערבי מול המעצמה – המסקנה שכאילו מובנת מאליה, שבלי 'ניצחון מוחלט' תיחלש הרתעתנו. ואז כולם יתנפלו – בכלל לא מובנת מאליה. מבחינת העולם הערבי מלחמת יום כיפור היתה ניצחון מצרי. וזה סלל את הדרך להסכמי שלום. 2. "יאמרו ב צ ד ק (!) שהקורבנות עד היום היו לשווא" כלומר, אם תימשך הלחימה, ויהיו קורבנות נוספים, כי אז הקורבנות עד היום לא היו לשווא? ההצדקה היחידה בעולם למותם היא שבמותם תרמו להפסקתה של המלחמה. המשך המלחמה, הצלת הכבוד, לא יחזירו לחיים אף קורבן. 3. כנראה שאינני בר-דעת. התנאי להפסקת הלחימה איננו 'פירוק החמאס כולו' (צירוף מילים ריק), אלא שילוב ידיים של שוחרי השלום. שום הפסקת לחימה, מעולם, לא קרתה ע"י חיסול מוחלט של צד זה או אחר. אין כזה דבר 'חיסול מוחלט'. הדרך לחיסול לחימה היא ע"י הסדרת יחסים.

  1. קצת היסטוריה וירידה לקרקע המציאות. מלחמת יום כיפור לא רק שלא הייתה ניצחון מצרי, אלא תבוסה נוראה שמתוכה המצרים הבינו שאין להם סיכוי להביס את ישראל. פירוק החמאס אינו צירוף מילים ריק. אתה כנראה עוד לא קלטת מה קרה לחמאס בארבעת החודשים האחרונים. לגבי התובנה "שום הפסקת לחימה מעולם לא קרתה ע"י חיסול מוחלט של צד זה או אחר". זו טעות קרדינלית. כל הפסקות הלחימה באו כאשר הצד המפסיד איבד את היכולת הצבאית שלו. כולל כמובן במלחמות שלנו החל מ- 48 עד 73. משם צמחו הסדרי הפסקת האש עד להסכמי השלום עם מדינות ערביות אחדות. אחרי שהלחימה נפסקה בניצחונות ישראלים ניגשו "להסדיר את היחסים" אם להשתמש במילים שלך. אבל גם "היחסים המוסדרים" הנם בדרך כלל לזמנים מסוימים. תיכנס בבקשה לפירושי הקוראן ותלמד מה המשמעות של "הודנה". נכון טענת – המשך הלחימה לא תחזיר לחיים אף אחד. אבל המשך הלחימה והמשך ההבסה של החמאס ובעקבותיו של החיזבאללה יצילו הרבה מאד חיים ישראליים בעתיד.

 4. אתה צודק מאה אחוז
  כל יום שעובר מוכיח זאת
  בסוף נפסיד מכל הצדדים

 5. הבה ננסה להתמודד עם האיפכא מסתברא של חיים
  1. מצריים הכריזה על "ניצחון" כאשר צהל היה 106 קמ מקהיר מה שאיפשר את חתימת הסכם השלום עם ישראל, מכאן מסקנתו שאם נעצור את המלחמה בטרם יוכרע – החמאס יכריז על ניצחון ויחוש לחתום על הסכם שלום עם ישראל . מעניין, איך לא חשבתי על זה.
  2. המלחמה נגד החמאס היא לדעתו להשבת "הכבוד"- גחמה חלולה שתוצאתה שפיכת דם לריק. מנגד- אני סבור שהמלחמה נועדה לפרק את היכולות הצבאיות הרצחניות של צבא עזה, כדי להשיב למיליון אזרחי ישראל חיים נורמליים ולא תחת איום "צבע אדום" מתמיד של טילים, פשיטות, סבבי לחימה עונתיים שמחירם בדם.
  3. חיים מאמין ש"שילוב ידיים של שוחרי שלום" הוא הפתרון- קניתי! עכשיו שימציא לי את שוחרי השלום בצד השני החפצים בכך. כאשר יהי חיים כזה בצד השני, כאשר תקום תנועת "שלום עכשיו", בצלם, שוברים שתיקה, אימהות עושות שלום, יש גבול ודומיהם, ויתחילו לשיר שירי שלום בכיכרות- אז נמשיך לדבר.

  ועד אז- רק ישראל חזקה היא הערובה להישרדות במזרח התיכון, רק ישראל חזקה היא זו שאיפשרה את "הסכמי אברהם", ורק זו היא הסיבה שאולי סעודיה תהיה מוכנה לזנוח את דוקטרינת הג'יהאד האיסלמי שמטרתו המוצהרת היא השמדת מדינת היהודים.
  לסיום- מלחמת העולם השנייה הסתיימה רק לאחר שחוסלה בכוח המוטיבציה הלוחמנית הצבאית של מדינות הציר הנאצי. ולא מישום ש"שוחרי שלום גרמנים או יפנים שילבו ידיים.."

 6. יש דעות לכאן ולכן, וקשה לדעת מי צודק
  אבל הדרך של נתניהו כעת היא לדעתי לא זה ולא זה. ותראו לאן זה מוביל אותנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן