חופש הפולחן כן, טרור והסתה לא

עלייה להר הבית בחודש הרמדאן
תמונה של סטיב
סטיב בלחסן

ב-10 במרץ יחל חודש הרמדאן, החודש התשיעי בלוח השנה המוסלמי, הקדוש למוסלמים. בימים אלו מתקיים דיון ציבורי ופוליטי ער על הצורך להיערך ביטחונית לקראת החג, בפרט לאחר אירועי ה-7 באוקטובר. הדיון השנה לובש היבטים לאומניים ודתיים כאחד. במאמר זה נבחן את השפעות הכניסה או אי הכניסה להר הבית לאחר ה-7 באוקטובר, תוך התמקדות בשינוי התפיסה שחל אצל אזרחי ישראל.

בכל שנה בזמן שאנו מתקרבים לחודש הרמדאן עולה השאלה, האם נכון להגביל את כניסת המתפללים להר, יהודים ומוסלמים כאחד. השאלה מעסיקה הן את גורמי הביטחון והן אזרחים רבים בחברה הישראלית. השנה, כפי שהזכרתי, הדיון נעשה ער במיוחד, בעקבות אירועי ה-7 באוקטובר והמלחמה.

אין חולק כי יש לאפשר את חופש הפולחן לכל הדתות במדינת ישראל. עקרון השוויון בחוק הישראלי אוסר אפליה. העם היהודי עבר במהלך ההיסטוריה סבל רב על רקע חוסר שוויון הפולחן, ולכן אין לחשוד בנו שנרצה למנוע זאת מדתות אחרות. עם זאת יש לומר ברורות: חופש הפולחן כן, הסתה לטרור לא!

מאז אירועי "שומר החומות" יש בציבור הישראלי אנשים אשר אין דעתם נוחה מהאפשרות של דריסת רגל חופשית של מוסלמים באופן לא מבוקר. המלחמה שנכפתה עלינו ממחישה ביתר שאת את העובדה כי אין פרטנר אמיתי לשלום בצד השני. אין ספק כי יש בחברה הערבית אנשים בעלי אוריינטציה קיצונית, הדוחקים כל העת להובלת מהלכים קיצוניים שיגרמו לאי-יציבות פנימית ואזורית כאחד.

שינויים קיצוניים, כמו מניעת עליית מוסלמים למסגד אל-אקצא, עלולים לגרום להסלמה בשטח בין ישראלים לבין ערבים. אתגרים כעין אלו ידרשו הקצאת משאבים של צה"ל ומשטרה למקומות החיכוך, ובעת הזו עלינו להתמקד בזירת המלחמה. אינני אומר כי יש להירתע מלהוביל מהלכים, אלא שיש לנקוט צעדים באופן מדוד ושקול, תוך ראייה רחבה.

לעניות דעתי, חייבים להידבר עם הנהגת הציבור הערבי בישראל, לרתום אותם למשימה ולומר בפה מלא כי יש תג מחיר לפעולות כנגד מדינת ישראל. לומר בפה מלא כי ל"טרור הבודדים" יהיה מחיר ישיר, בראש ובראשונה על האזרחים הערבים המבקשים לעלות להר. כפי שכתבתי בעבר, "לכל רמדאן יש מוצאי רמדאן". יש להוביל מהלכי הסברה כי דין ירושלים כדין תל אביב ודין יהודה ושומרון כדין באר שבע. לא נכיל ולא נסבול התעוררות של גל טרור.

תקופת הרמדאן הינה תקופה מבורכת בקרב המחבלים, בארץ ובעולם. ארגוני הטרור מחכים לחודש זה כדי להתעורר. מובטחני כי דברי הסתה ברשתות החברתיות יתעצמו ככל שנתקרב לחודש הרמדאן וגם במהלכו. להסתה זו יש השפעה שלילית על מרקם החיים השברירי בין ישראל למוסלמים. זהות המסיתים ידועה – בראש ובראשונה מאחורי ההסתה עומדת איראן, ומלבדה ניתן לראות גם אופורטוניסטים המנסים לתת קונוטציה דתית לכל דבריהם, כפי שכבר כתבתי במאמר "שיח' אל-אקצא שוב חופשי". ערביי ישראל חייבים להבין את הכוחות שמפעילים אותם, בדגש על איראן וקיצוניים אחרים, ועליהם לנהוג בחוכמה, כפי שכתבתי במאמר "אזרחות היברידית".

לסיכום: אינני תמים. אני מודע לכך שבחודש זה תהיה הסלמה באירועי הפח"ע ברחבי הארץ. אנחנו גם יודעים כי מחבלים יצאו מהמחילות שלהם כדי לבצע פיגועים, הכול בחסות הרמדאן. אך אנו, אזרחי ישראל המשוועים לשלום, עלינו להיות מוכנים ודרוכים מבצעית לבל נופתע. תג המחיר חייב להיות ברור: שקט יענה בשקט, אי-שקט יגרור צעדים של אי כניסת מתפללים להר או מגבלות כבדות-נפש.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 תגובות

  1. צריך גם בלי פרובוקציות של בני עמנו בהר הבית. לנהוג בדיוק לפי ההוראות

  2. אבל למה להגביל מראש עליה של ערבים ישראלים. אפשר למנוע מהם להעלות כרזות וחומרים מסיתים. כל מי שיפר הוראות צריך לעצור. אבל לא למנוע מאזרחים שלנו לעלות אם הם מתנהגים בסדר

  3. לצערנו השר הממונה רוצה אש ולא שקט. לכן צריך למדר אותו מההחלטות. אם ההחלטות תהיינה סבירות על בסיס הערכות שקולות נעבור את הרמדאן בלי מהומות.

  4. אם באמת לא יטילו הגבלות על ערבים ישראלים תתפתח בהר הבית תבערה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן