תפארת מדינת ישראל

מושגי הפאר הציוני במבחן המלחמה
לתפארת מדינת ישראל
תמונה: יעקב מעוז

אין צורך להיות נביא כדי לדעת כי אסון שמחת תורה ומלחמת "חרבות ברזל" ישפיעו על התכנים והצורות של המועדים הלאומיים. משנה זו ואילך יקבלו אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה אופי חדש. ההקבלות הרבות הנשמעות בציבור בין השואה הגדולה לשואת תושבי קווי העימות בחבל עזה גוברות והולכות. קשה להימנע מן ההקשר הלאומי-היסטורי כאשר מעמידים את המיעוט היהודי במזרח התיכון בסכנה קיומית, כאשר רוצחים את תינוקותיו, כאשר אונסים את בנותיו וכאשר חוטפים את זקניו. מי שחוותה אונס קבוצתי, התעללות בגופה, ירי במקומות אינטימיים והפקרת גופתה לחיות השדה, היא, משפחתה וקהילתה חוו שואה במלוא מובן המילה. מי שביצע שואה כזאת איננו אלא נאצי מזן חדש, נאצי-פלסטיני, ודינו אחד, הכחדה מלאה. אלמלא הנרטיב הזה לא הייתה לנו כל הצדקה לצאת למלחמה, לספוג קורבנות נוספים ולגייס את כל החברה הישראלית לטובת המאמץ הלאומי. היו ימים שבהם אמרו מי שאמרו, שעלינו, כישראלים גאים וחזקים, להיגמל מתסביך השואה ומתסביכים היסטוריים אחרים. בכל דור ודור קמים עלינו להזכירנו שאלמלא ה"תסביכים" הללו לא היינו מסוגלים לעמוד על נפשנו. עצוב אך הכרחי לזכור את אשר עשו לנו העמלקים ההיסטוריים ובמקביל את מלחמות ישראל בהם.

גם ימי הזיכרון והעצמאות ייצבעו בגוון אחר החל משנה זו. מספר החיילים ומספר הקורבנות האזרחיים במערכה הנוכחית בלתי נתפס. עדיין אין בידינו התמונה המלאה של המחיר העצום אשר שילמו המשפחות השכולות. תחושה קשה של אבלות אופפת את כל מי שמבין את גודל ההקרבה. יום הזיכרון לחללי מערכת הביטחון ולנפגעי פעולות האיבה הוא כבר יום אחר ממה שהיה עד כה. דיונים ציבוריים רבים מתחוללים סביב אופיו של טקס המעבר בהר הרצל, האם ואיך יתקיים. במאמר קודם הסברתי את עמדתי בפשטות רבה. השבתת שמחה מישראל היא המתנה הנדיבה ביותר שנעניק לאויבי ישראל ובכך נסייע להם לצאת נגדנו. את המנגינה הזאת אי אפשר להפסיק והיא לא תיפסק לעולם. אך את אופי המנגינה הכרח לשנות, לפחות בשנה זו אם לא בשנים הבאות בכלל. רשויות השלטון כבר מפרסמות כי הטקס יוקדש לסיפורי גבורה. מעשי הגבורה האישיים אכן ראויים לכל הערכה והם ראויים להיחשף בפני הציבור ביום המקודש. עם זאת, עלינו לשאול באיזו מידה החברה הישראלית בכללותה יודעת להתגבר על חולשותיה. כל מעשי הגבורה העילאיים של פרטים עלולים להיות חסרי ערך אם לא נדע להפגין גבורה ציבורית, הֶן עָם כְּלָבִיא יָקוּם. אין כתובת אחרת מאשר ממשלת ישראל לשאת באחריות הכבדה להפגנה אמינה של הגבורה הציבורית וההתגברות העממית על האויב הפנימי, הגרוע מכל אויבי ישראל יחדיו, המחלוקות ההרסניות. להלן כמה עקרונות שיש לשזור בכל טקס לאומי:

 1. חיזוק הלכידות החברתית בין קבוצות זהות בחברה הישראלית.
 2. הבעת תמיכה בלוחמי צה"ל בקהילות השונות ובכלל.
 3. תפילות לחזרת החטופים ולהחלמת הפצועים.
 4. הארת מפעלים חברתיים ויוזמות קהילתיות בעת המלחמה.
 5. הגברת הדיאלוג בין קבוצות הזהות הגדולות וניהול המחלוקות בדרכי שלום.
 6. קריאה להידוק הקשרים בין יהדות ארץ ישראל ליהדות העולם.
 7. טיפוח התקווה והרוח הטובה לקראת האתגרים הגדולים של מדינת ישראל והעם היהודי.

בהקשר זה עלתה שאלה על ידי רבים וטובים: איך ניתן יהיה להכריז בטקס המעבר ליום העצמאות "לתפארת מדינת ישראל" בעוד שזקנינו, נשותינו וטפנו מוחזקים כבני ערובה בידי נאצים-פלסטינים בעזה? עלינו להבין לליבם של הנפגעים הישירים מן המחדל האיום של יום שמחת תורה. אין לנו כל זכות מוסרית להתווכח עמם. אך על פי אותו ההיגיון שהשבתת שמחות בישראל היא מתנה לאויב, אל לנו לשנות את הנוסח. במקרה זה, אנו חייבים להחזיק את המקל משני קצותיו. עַיִן בְּמַר בּוֹכָה וְלֵב שָׂמֵחַ, כך אומר הפיוט המופלא לראש השנה. ניהול נבון של רגשות לאומיים הינו בעל חשיבות אסטרטגית לא פחות מכל מהלך צבאי מזהיר. המפעל הציוני הוא פלא היסטורי ומדינת ישראל היא מופת בדברי ימי האנושות. זהו מפעל אדירים שיש לקשור לראשו כתרים רבים, גם אם איננו חף ממחדלים נוראיים. את משואות הגבורה של החברה הישראלית נדליק השנה ביתר עוז וביתר שאת לתפארת מדינת ישראל.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

7 תגובות

 1. את המפעל הציוני לא אויבינו יהרסו, אלא אנחנו במריבות הפנימיות המתעצמות.

 2. הלוואי שהמנהיגים יובילו אותנו לאחדות. אז נוכל, גם אם בעצב, לחגוג את חגינו. אחרת מדינת ישראל תאבד מתפארתה.

 3. אם נאמץ את 7 העקרונות שהעמדת או לפחות את רובן, בא לנו גואל

 4. ביום העצמאות להותיר את הבמה לפצוע צה"ל מהמלחמה הנוכחית, לאשה שהתאלמנה במלחמה, למי שאיבד את בנו בקרב, וכן הלאה. אין סיבה לצהול. צריכים לשאת דברים ללא חנופה לממשלה, אך מבלי להכנס לפוליטיקה

 5. קיבלנו מכה
  אני מקווה שזה יפרח את ענינו
  נתחבר כולנו יחדיו
  ונניף גבוה את תפארת מדינת ישראל
  שאין שני לה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן