ידיד שהפך קטגור

אש וגופרית על המלחמה בעזה
תמונה של עוזי
עוזי ברעם

לפני שבועיים לערך קיבלתי הודעה מידיד ישראלי הקשור מאוד לממשלת גרמניה ולחברות כלכליות. לדבריו פגש בברלין איש מדינה לשעבר שביקש שאתקשר אליו.

עשיתי זאת ברצון. האיש חי בשטוטגרט, איש ה-SPD, שהיא המפלגה הסוציאליסטית, בעבר ייצג את מדינת באדן וירטמברג בבונדסטאג וגם היה חבר בקבוצת ידידי ישראל בבונדסטאג. הוא פרש מהפוליטיקה מסיבות אישיות. שנים לא מעטות שמרנו על קשרים.

התקשרתי אליו. אחרי מילות נימוסין שגרתיות פתח במונולוג. אני כותב עליו כי הוא ראי נאמן להתנגדות עזה למדיניות הנקוטה בידינו בעוד שאין בה אבק של אנטישמיות.

פתח ואמר, "לו מדינה אחרת בעולם הייתה עושה מה שאתם עושים בעזה היא הייתה מוחרמת ומסולקת מהאו"ם. אינני מדבר על המעצמות אלא על מדינה דמוקרטית בעולם." השבתי לו מיד, "אם חיילים אוסטרים היו עוברים את הגבול לגרמניה הייתם מגיבים קשה וכואב." "בוודאי," הוא אמר, "אבל לא היינו מעזים לעשות מעשים כאלה." והמשיך, "הטבח הנבזי שעשו ב-7 באוקטובר ראוי לתגובה חזקה, אולי אפילו בין-לאומית, ולכן צדקתם בהכרזת המלחמה," אך הוסיף, "מה שאתם עשיתם בעזה עוד לא נעשה מעולם על טריטוריה קטנה. כמות האש שהמטרתם על בתי עזה ותושביהם גדולה מזו של פצצת האטום בהירושימה. של ההפצצות הגרמניות על לונדון ושל ההפצצות של האמריקנים והרוסים על דרזדן."

"מה אתם חושבים," אמר, "שיש לכם חסינות לרצוח ללא הבחנה בגלל זכר השואה? בגלל ה-7 באוקטובר? לו לא הייתי מתבייש הייתי מצטרף להפגנות, כי אתם מפרים כל נורמה בין-לאומית ועוד מעזים לבכות. החטופים חייבים לחזור, אבל יותר ויותר דבריכם נופלים על אזניים ערלות. כי הפכתם לאומה שלא רק הורגת אלא מתפעמת מכך ללא ייסורי מצפון."

לא ניתקתי את השיחה למשמע הדברים. טענתי שהוא לא רואה את התמונה כולה. אנחנו מדינה יהודית קטנה בלב מזרח תיכון ערבי שמתרגם כל היסוס שלנו לחולשה. שמרנו על סטטוס-קוו בשל ההרתעה שיצרנו, אם תישבר ההרתעה אנו נעמוד בפני חזית בלתי אפשרית של מדינות ערב.

הוא הרחיב את דבריו בהצדקת קיום ישראל כבית לאומי לעם היהודי, אבל סיכם את עמדתו, "אתם גם הורגים ללא הבחנה וגם הימין שלכם לא מאפשר להגיע להסכם. אם כך תנהגו," אמר, "לא יהיה נמל תעופה או ים באירופה שיסכים להעביר לכם ציוד ביטחוני. עד שלא תבינו שה-7 באוקטובר לא מאפשר לכם להיות השריפים של המערב הפרוע, תהיו בסיכון מדיני וכלכלי."

סגנון דבריו היה מקומם, אבל סברתי שכדאי להביא לקוראי האתר דברים שאומר מדינאי לשעבר שתמיד תמך בישראל ואין לפטור את דבריו בכותרת המקובלת "אנטישמי".

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

24 תגובות

 1. לא צריך להתנצל על הבאת הדברים. לצערנו, הם נכונים. אפשר היה לנהל 5את המלחמה בשלביה הראשונים (גם כשהדם חם) אחרת.

 2. מצד אחד חייבים למגר את האוניברסיטה
  מצד שני צריך לעשות זאת בחוכמה
  מבלי לאבד את תומכינו
  שהם רבים ובעלי השפעה

 3. התופעה מוכרת. לא – אין מה להשוות את ההפצצות על הירושימה דרזדן ולונדון עם ביעור החמאס שישראל עושה עתה בעזה. עצם הטענות הללו הם עיוות ההיסטוריה ועוד כשהן באות מפיו של פוליטיקאי גרמני לשעבר. צריך היית לומר לידיד הגרמני שמה שישראל עושה עכשיו בעזה זה אינו אלא סיפתח למה שישראל תעשה בלבנון (בסוריה הם כבר עשו את זה לעצמם בעצמם) אם וכאשר זה יידרש.

 4. הידיד של עוזי פתח במשפט מחץ "לו מדינה אחרת בעולם הייתה עושה מה שאתם עושים בעזה הייתה מוחרמת ומסולקת מהאו"ם". לדעתי זה נשמע כמו אמירה הגיונית למי שלא מכיר את העובדות. אסור לשכוח כי במשך עשרות שנים אך במיוחד בעשור האחרון התרגלנו לשבת במקלטים ובממ"מדים. האם יש מישהו שיכול להצביע על מדינה מערבית שאזרחיה מותקפים בטילים ארוכי טווח בתדירות גבוהה. להוציא את אוקראינה שרק בשלוש השנים האחרונות סובלת מהפגזות, אך ללא התעללות האכזרית של החמאס שלא נראתה כמוה מזה מאות רבות של שנים. מה שקרה ב 7.10.23 בעוטף עזה הוליד גבעוליי קש ששברו את הגב של רבים. אלף מאתים בני אדם נרצחו כולל תינוקות שראשם נערף, של נשים שנאנסו בריש גלי ונרצחו באכזריות שבאה לידי ביטוי בהשחתת הפנים והגוף. כך גם נרצחו בני ובנות הגיל השלישי. ואי אפשר לפסוח על 250 אזרחים תמימים שנלקחו למנהרות ברצועה שחלק מה לא מחזיק מעמד והולך לעולמו..
  מאידך, נהרגו לא מעט פלסטינים שניסו להגיע לדרום הרצועה אך נחסמו על ידי החמאס שהפך אותם למגן אנושי כדי לאפשר למחבלים של החמאס לירות מתוך דירות, בתי ספר ומסגדים במטרה להשחיר את פניה של ישראל. לפני כשלושים שנה התוודענו "למגן האנושי" שהדהים רבים מאיתנו כאשר נערים וילדים נאלצו להקים חומה אנושית כדי למנוע פגיעה במחבלים היורים לעבר כוחותינו. אך יש גם צד נוסף למטבע. למרות שרוב התושבים ברצועה שונאים את ישראל בשל תוכנית הלימודים של מערכות החינוך השוטפת את מוחם מילדות ועד בגרות, רבים מאיתנו חשים רגשות אשם על מותם של עשרות אלפים שחלק גדול מהם מחבלים, אך גם נערים ותינוקות שהפכו לגוויות כדי להצדיק פניות לאו"ם וצעקות גוואלד בכל כלי תקשורת אפשרי. עלינו לצאת מתוך הנחה שהמספרים של הפלסטינים הנספים אכן גבוהים אך ללא ספק מורכבים בעיקר ממחבלים ומיעוטם מאזרחים. די להיזכר בחמש מאות חולים שנספו כביכול בבית החולים שיפה, כדי להבין את שיטות התחמון והרמאות של החמאס.
  לסיכום, לפלסטינים ברצועה יש זכות מלאה לנהל את חייהם שם. אך החמאס הוא ארגון מושחת הנוקט בשיטות של הונאה, רמאות ואכזריות פתולוגית , ובכך הוכיח שאיבד את זכותו לפעול וכך צריך להתייחס אליו.

 5. הבעיה בכל המצוקה שהמדינה הובלה אליה – בהנהגת אדם לא ראוי שרק האינטרסים שלו עצמו לנגד עיניו – היא העדר שכל. אנחנו מתנהגים ושופטים על פי רגש (אנחנו צודקים ומותקפים) וכל העולם הצבוע (או לא) נגדנו. לא זו הנקודה. מה שקובע הוא האם אנחנו מתנהגים בשכל על פי המציאות (בין אם היא "צודקת" או לא) או על פי חישובים לא נכונים. יש כאן 3 מוקדי חשיבה:
  1) החזק והקובע: האינטרס של נתניהו. 2) הוילה בג'ונגל, כל' צריך לנהוג כמו החיות מסביב ולהרתיע במודל שלהם: בכוח אכזרי השמדה והרס נקמניים. 3) מקומנו בעולם ובמיוחד מול ארה"ב.
  השכל אומר שהטיעון החזק יותר לטובת עתידנו הוא מס' 3. אנחנו עם קטנטן במדינה קטנטנה מוקפת אוייבים רצחניים, ואנחנו תלויים ברצון הטוב של העולם. למרבית הצער החמאס (בהדרכת איראן) חכמים, ערמומיים ומתוחכמים יותר מאיתנו. אין לנו את הלוקסוס להמשיך להיות טיפשים, יהירים או חסרי אונים מול פוליטיקאים נוכלים. אנו חייבים הנהגה חכמה מאד הפועלת על פי חוקי המציאות ולא על פי תכתיבים אישיים או אידיאולוגים.

  1. היי אביבה הממשלה הזאת היא ממשלת בעירה ולא ממשלת כיבוי ראי הר הבית.מה שאמר לי ידיד'י לשעבר מגרמניה הדאיג אותי ברמות.הכרתי אותו כאיש שנחלץ לעזרתנו לא פעם בעבר. יש לנו סט של תגובות אין סיכוי שהוא ישתכנע.אנשים בעולם חשופים לתמונות עזה אנחנו-לא ולכן קשה לשכנע.
   אמרתי לא פעם שההתיהרות בצה"ל חסרת פרופורציה עכשיו אנו רואים שצה"ל לא יכול להלחם בזירה אחת חמאס מבלי סיוע צמוד של ארה"ב.בסוף נעשה מה שיגידו לנו ולא מה שחשוב.
   התאום עם ארה"ב חשוב ביותר אבל אצל ביבי הוא משני לתיאום עם בן גביר זו בעייתנו הקשה.שוב אחזור על מה שאמרתי למרות שהוא לכאורה חסר הקשר.הדחת כסיף מהכנסת בהצבעת חברי כנסת היא בושה וכלימה.מה לא היו מחוקקים אמריקאים שהפגינו נגד מלחמת ויאטנם? אני יודע שעמדתי זו איננה מקובלת אבל אני מדגיש אותה כדי לא לחשוש להסתכל בראי .

   1. לא צריך לדאוג מידיד שמתהפך. קורה כל הזמן..
    אולי הגרמני הנ"ל קפץ על ההזדמנות להיפטר מרגשי האשמה ההיסטוריים שלו?
    לגופו: אין ספק שמערך התעמולה של פאליווד עם העורמה והשקר הפלסתיני הוכנו היטב מראש יחד עם מתקפת הדמים. הם ידעו שישראל תגיב צבאית, הגם שהם לא העריכו מראש את עוצמת ה"הצלחה" שלהם וכתוצאה את המכה מישראל.
    היפאנים בפרל הרבור לא עשו לאמריקאים אחוז מהזוועה האנושית שביצעו אנשי החמס, ומה היתה תגובת ארה"ב? אבל אמריקה היתה מעצמה ואף אחד לא פתח את הפה. אז בוא לא נדבר על מוסר ומידתיות בעולם. אלה שיכולים להרשות לעצמם להכות בלי לדאוג איך זה נראה, עושים זאת. המציאות מוכיחה שיהודים לא רשאים לפעול כך. עובדה. האהדה ליהודים מתחברת להיותם קורבן בלבד. אילו היינו חכמים היינו מחכים עם העונש וזועקים לעולם להשיב את החטופים. כל העולם היה מתגייס. עכשיו יש למתחסדים תירוץ. אנחנו רעים לא פחות.
    אין ברירה, אנו היהודים חייבים להיות חכמים שפירושו של דבר להבין את המציאות כפי שהיא ולא כפי שהיא צריכה להיות, ובהתאם לעשות את הדבר הכי נכון לשמירת עצמנו.

 6. לשמחתי חברים גרמנים שאני עומד אתם בקשר תומכים ללא סייג בישראל. אחד מהם, חברי מזה שנים, מרטין פצלט, לשעבר ראש עיריית פרנקפורט ע"נ אודר וחבר הבונסטאג מהמפלגה של מרקל, יזם וארגן לפני שנים אחדות את ההפגנה ההמונית בשער ברנדנבורג למען המאבק באנטישמיות ותמיכה בישראל וכנראה יעשה זאת שוב בקרוב .
  לא מעט אנשי ציבור ומובילי דעת קהל בגרמניה תומכים בישראל ולא מתביישים לסתום את הפה לאלה שהסירו לאחרונה את תמיכתם בישראל.
  לאון גרוצקה, כדורגלן נבחרת גרמניה ובאיירן מינכן, שהוא גם פעיל ציבור ואחד הדוברים הבולטים של המאבק באנטישמיות והתמיכה בישראל, כשירד מהמגרש במחצית המשחק נגד דורטמונד ראה בקהל את דגל ישראל עצר לרגע והצדיע לדגל.
  אז מתברר שיש ויש !

  1. היי יאיר בגרמניה בשנות ה60 חזיתי בתופעות של פילו שמיות היינו הצדקה טוטלית לכל מעשינו בשל המצפון הלא נקי שלהם בדור האבות.זה נגנז.יש לישראל תומכים בגרמניה אבל בדור הצעיר זכר השואה נדם וגם בין הספורטאים לא שורה עלינו אהבה.אמש נפגשתי עם רן דיין שהיה עוזרי הפרלמנטרי עתה הוא ד"ר מרצה באוניברסיטאות ומגדל בן ובת תאומים נשוי 30 שנה עם חברו. הוא אמר לי שמה שקורה באוניברסיטאיות זו דיקטטורה של התודעה.אף אחד לא יכול לומר להם שהחמאס ארגון טרור(בפיהם ארגון שחרור) ושאנו לא גזענים ברורים.לדבריו אין חרות ויכוח וביתו שלומדת בmit חשה מבודדת ומנוכרת.רן עצמו הוא איש שמאל אבל מאד ציוני.הוא קורא לדור הצעיר באוניברסיטאות דור אבוד.הארכתי מעט כדי לתת פרספקטיבה "אינטלקטואלית" לגבי דברי ידידי משטוטגרט

 7. מאמר מעורר מחשבה
  אנו יכולים לפעול יותר בחותמה כדי לא להקים נגדנו את מי שתמכו בנו
  האויבים שלנו נוראים ולכן יחסית בקלות אפשר להיחשב כטובים, אם נפעל בשכל ולא בהתלהמות

 8. שימו לב לאן מכוון מר עוזי.
  הוא לא מזדהה עם הגרמני המסוים.
  אבל הוא מציג שצריך להכיר שיש לנו בעיה.
  וכדאי לחשוב איך לפתור אותה.
  חבל לאבד תומכים שלנו.

  1. בן גוריון השתית את כוחנו על עצמתינו הצבאית ומעמדנו הבינלאומי.השני הוא מרכיב חשוב ביותר. עצמתנו הצבאית חזקה אבל הוכח שאיננו אימפריה צבאית כמו שהתימרנו להיות ואנו תלויים תלות מוחלטת באספקה צבאית מבחוץ בעניין מעמדינו הבינלאומי אנחנו בשפל המדרגה אבל ממש.
   הבאתי את דברי חברי הגרמני על מנת שלא יקומו כאן ויאמרו שהוא הפרו ישראלי חפש "להתעלם מרגשות האשמה שלו".עמדתו היא ראי להבנת עמדת מתנגדים ואולי לא לפטור את עמדות גל ההתנגדות בכינוי "אנטישמים".כי הוא היפוך מוחלט לאנטישמיות.ישראל בתחילת הדרך ניסתה להסביר כי "חמאס זה דעאש" הדימוי לא נתפס חמאס נראית כתנועה פלשתינאית אוטנטית ולכן התמיכה בה מתעלמת מהאסלמפוביה שהיא מייצגת.מול הקולות בעולם להעמיד את בן גביר במרכז ההווייה? יחסל את שארית התמיכה דווקא במאבקנו הצודק.

 9. אולי אנחנו לא צדיקים אבל בטח לא רעים ורשעים כמו הצד השני. הכל יחסי. כך צריך להתייחס.

 10. לא להתרגש. אני יותר מתרגש מהתופעה של אנשי ימין קיצוני בארץ שמקללים ומאחלים אסונות לבני משפחות חטופים

 11. חשבתי לרגע שידידי משטוטגרט מבטא דעת יחיד.קראתי עתה בוויאנט את דיווחו של רונן ברגמן מוכידת מינכן לבטחון.הוא מתאר שם את מעמד ישראל וטוען שאנו צפויים לסנקציות וגינויים.
  אי אפשר לעמוד מול העולם עם ממשלה כל כך קיצונית שבן גביר מבטא את פניה.כדאי לקרוא את מאמרו המלא

  1. רונן ברגמן הוא עיתונאי מוכשר שכתבותיו נוטות להביע ביקורת שלילית ועוינות לישראל בסוגיות ביטחוניות. יש להניח שכתיבתו אמינה ומשקפת מציאות מסוימת. אולם לא קראנו כתבותיו על גישה חיובית בסוגיות הללו. מדוע ברגמן לא כותב על גישות חיוביות כלפי ישראל בסוגיות הללו?
   מדוע הוא לא כותב על תרגילים משותפים עם חילות אוויר של מדינות רבות? ואינו מסקר הצלחות אדירות של תעשיות ביטחוניות ישראליות?
   מדוע ברגמן לא כתב על מחקרים וספרות שכתבו קצינים אמריקאים על מלחמות ישראל? זו אינה חכמה להיות סוקר שלילי בנושאים קריטיים וחד צדדיות בולטת לצטט מהדברים לטובת קו פוליטי מסוים.

   1. טועה.ברגמן לא כותב הגיגים הוא היה בועידת מינכן ודיווח על האווירה שם שפרושה אחת ישראל היא לא ישראל שהייתה אי פעם.
    ברגמן לא רוצה להוכיח שהם צודקים אלא רק להעמיד מצלמה מול עינינו הרי לא יתכן שאי אפשר לדווח דברים שראו עיניך מבלי שתחשד כאיש פוליטי.
    בן גוריון שנערץ עליך מעולם לא היה נותן למדינתו להתרסק בינלאומית עם מצנח שלא נפתח.ברגמן מזהיר שהמתקפה עלינו עלולה להתדרדר לסנקציות ואתה מדבר על "מחקרים וספרות שכתבו קצינים אמריקאים על מלחמות ישראל" זה נכון לא רלבנטי כי ביבי לא עושה דבר לעצור את המפולת שמחזקת בימין רק את הכהניסט

 12. אם היה לנו משרד ממשלתי ראוי לטיפול בנושא ההסברה, המצב שלנו כמדינה היה טוב יותר. אבל אצלנו הכל נקבע על ידי אינטרסים קטנוניים.

 13. חשוב מאוד עוזי היה להביא לידיעת כולם את הדברים…כן לא כולם בעולם הגדול יודעים ומבינים את היקף המכה שקבלנו ב7.10 לא כולם מבינים כמה היינו חייבים להכות את החמאס מכה ניצחת.. אבל אין ספק שלא תמיד התמונה שרואים בעולם את המתרחש בעזה עוזרת לתדמיתנו ולמצבנו.. וכדאי שמנהיגי המדינה ייקחו בחשבון גם את הנקודה לאן מדינת ישראל מתגלגלת בדימוי העולמי ובמעמדה העולמי

 14. אי אפשר לצפות שכולם יסכימו עם כל צעד שלנו
  אבל צריך לחתור ולפעול שצדדים שלישיים לא יחשבו שאנחנו והחמאס באותה קטגוריה
  בטח לא בין תומכינו עד כה.

 15. ואני שהייתי קטגור בולט נגד איך שהמדינה שלנו פועלת, הפכתי לסנגור של מדינת ישראל אחרי שפתאום התעוררתי להבין מה בפועל רוצים לעשות לנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן