בין החברתי לביטחוני

מדוע ישראל חייבת בחירות לאלתר, עוד לפני תום המלחמה
תמונה של נח
ד"ר נח שמיר

ברשימה זו אבקש להביא את עיקרי הדברים מהנאום שאשא בהפגנת "בחירות עכשיו" בבאר שבע (17.2.2024).

תרומתי לביטחון ישראל החלה במלחמת ששת הימים, כשלחמתי כחייל חי"ר צעיר ונפצעתי קשה. לאחר שהחלמתי והתאוששתי חזרתי לצבא והמשכתי לקורס קצינים. לדרום הגעתי לפני 53 שנים כמדען צעיר לקמ"ג. גם בצבא וגם באזרחות פעלתי למען ביטחון המדינה. בצבא הייתי בין מקימי שתי יחידות מקצועיות שעליהן פיקדתי לסירוגין עד גיל 54. בעשור האחרון התנדבתי לשירות מילואים. על התרומה האזרחית, לא ארחיב, מטבע הדברים, אבל היא הייתה בהחלט משמעותית.

הייתי גאה מאוד בתרומתי לביטחון המדינה, שהיה לה גם צידוק אידאולוגי. הייתי משוכנע שחיזוק הביטחון וההרתעה של מדינת ישראל יאפשר יותר סיכונים מחושבים במשא ומתן מדיני בדרך אל השלום. מחשבה הגיונית, אבל בדיעבד נאיבית. לא העליתי בדעתי תסריט שבו ראש ממשלת ישראל, בגלל האינטרס של שרידותו בשלטון, יילקח כבן ערובה בידי כת משיחית כהניסטית וכת חרדית שחבריה למעשה מנהלים את המדינה.

מחדל השבעה באוקטובר הוא סיבה מספיקה להחלפת הממשלה בבחירות. אם המדינה הייתה מתנהלת כהלכה, על ידי ראש ממשלה וממשלה שטובת המדינה לנגד עיניהם, אפשר היה לקבל את הטיעון של גנץ ואיזנקוט שכדאי לדחות את הבחירות עד לאחר המלחמה. אבל המדינה מתנהלת על ידי ראש ממשלה שהאינטרס היחיד והקובע שלו הוא שרידותו בשלטון, כדי להתחמק מהמשפט שמתנהל נגדו ולכן הוא וחבר מרעיו מוכנים להקריב את החטופים, את הכלכלה בתקציב מופקר, למנוע את השתוללות נערי הגבעות ביהודה ושומרון, לסכן את היחסים הקריטיים עם ארה"ב ואת תמיכת המערב החופשי וכמובן להקריב גם את השוויון בנטל, בהעלאת חוק הגיוס המקומם – לנוכח כל זאת, אין זמן לחכות להפסקת המלחמה (שתימשך לנצח, אם זה תלוי בנתניהו), ולפני שהמדינה מתדרדרת אל התהום אנחנו חייבים בחירות עכשיו, מהר ככל האפשר.

בראשית דבריי אמרתי שאני גם פעיל חברתי. אני פועל רבות למען אוכלוסיות מוחלשות בחברה. בימים אלו, האוכלוסייה המוחלשת ביותר ושזו שמתעמרים בה, היא האוכלוסייה הבדואית בנגב, בעיקר זו של הכפרים הבלתי מוכרים. חמאס לא הפלה לטובה את הבדואים. גם הם היו בין הנרצחים בשבעה באוקטובר וכמה מהם גם נחטפו לעזה. היו מעשי גבורה של בדואים שהצילו אנשים בעוטף ויש חמ"ל משותף ברהט. הבדואים בהחלט הפגינו שותפות גורל ברגעים הקשים. למרות זאת, המדינה ממשיכה לרדוף את החברה הבדואית. כנראה זה תואם את האג'נדה של בן גביר ואלמוג כהן. מספר הריסות הבתים שאושרו לאחרונה עלה בצורה משמעותית. נשים וילדי קטנים נותרו ללא בתים בקור ובגשם. גם ההתנכלות ליחידים גברה.

הפסקת הרדיפה של החברה הבדואית היא לא רק אינטרס של הבדואים, אלא של כולנו. אם אנחנו רוצים לחיות בשקט בנגב, בשותפות עם החברה הבדואית (שהוכח שהיא רוצה בכך) ולא להגדיל את הקרע בינינו – כולנו צריכים לדאוג שהרדיפה הזו תיפסק.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

14 תגובות

 1. שכחתי להוסיף שהמפונה היחיד שלביבי איכפת ממנו, הוא זה שפונה למיאמי.
  ועדכון: הגוף האוכף את ההריסות בנגב הועבר במסגרת ההסכם הקואליציוני למשרדו של בן גביר והוא מתכנן "אכיפה רחבה" – כלומר הרס הרבה בתים, דווקא ברמדאן, בניגוד להמלצת מערכת הביטחון, שטוענת שזה "אצבע בעין" ועלולה להביא להתלקחות. אבל, כנראה שזה מה שבן גביר ואלמוג בהן רוצים.

 2. במצב הקיים שבו העם כנראה איבד את האמון בממשלה, זה תחייב, כי יש לפנינו החלטות גורליות

 3. נח היקר,
  כל הכבוד על תרומתך רבת השנים לביטחון המדינה. אבל נראה שהמתחולל במדינה לא חדר לתודעתך. האם הנך חושב שאם יתקיימו בחירות לאלתר משהו במדינה ישתנה? הדתיים הכניסו לכנסת 32 מנדטים. אולי הם יכניסו לכנסת הבאה 40? מרץ נעלמה. כנראה מפלגת העבודה תיעלם גם כן. אולי בן גביר יכניס יותר מ- 10 מנדטים לכנסת הבאה? אולי הבדואים ייבאו עוד אלפי נשים (שנייה עד רביעית) ויולידו עוד עשרות אלפי ילדים ישראלים מקבלי ביטוח לאומי שיהיו להם דודים חמאסניקים בעזה? – חומר למחשבה.

  1. א. אתה כנראה מנותק מהסקרים. ב. ואם הבחירות יהיו עוד שנתיים, זה לא יקרה? ג. הכי חשוב, צריכה להיות ממשלה שטובת המדינה לנגד עיניה ולא טובתו של ראש הממשלה.

 4. גם אני מאמין כי בדרך נכונה אפשר לצרף את הבדואים לצידנו כולל גיוס מסיבי ומשמעותי לנהל. זה כבר היה בעבר

  1. נכון מאד והקרקע בשלה לכך. אבל, זה ודאי לא יקרה אם ניצור אצלם עוינות ע"י רדיפה והרס בתים מסיבי ולשם בן גביר מכוון.

   1. והוא השר האחראי על בטחון הפנים.והוא מתלהם.והמצב חמור יותר אפילו ממה שהיה בעשרות שנות ההזנחה שלפני התקופה הנוכחית

 5. זה לא בין חברתי ובטחוני
  זה בין תומכי ביבי לבין מתנגדיו
  ובינתיים תומכיו מנצחים
  כעת גם העיפו את רונן צור מתפקיד נציגות משפחות החטופים

  1. אכן. תומכי ביבי מנצחים. סה"כ רונן צור קשקשן גדול. מתנגדי ביבי ניסו לנצח אותו בבחירות והפסידו. ניסו לעשות לו משפטים ומתברר שלא הצליחו.
   ביבי ימשיך לנצח. כי הוא גם חכם מכולם, גם מנוסה מכולם וגם הפעיל מכונת (כפי שמשמיצים מתנגדיו) רעל.

   1. די מדהים אותי שהביביסטים מתגאים במכונת הרעל שלו. אבל, התרגלתי. אין עקרונות וטובת המלך לפני הכל.
    ובסוף, אל יתהלל חוגר כמפתח.

 6. בוא תחכה לתוצאות הבחירות המקומיות ואז אולי תבין שלא עומד לחו"ל שינוי בין המחנות

 7. אל נא תיקח ללב את בעלי הדיעות המתנגדות. מה לעשות שאנחנו מיעוט. אם לא נרים ידיים ונמשיך להיאבק ולהסביר, אולי אולי אולי נצליח לשנות את הכיוון בו צועדת המדינה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן