דברי רהב וכזבים הכרחיים

מלחמה חייבת לכלול הטלת אימה והטעיות
תמונה סמלית
תמונה: יעקב מעוז

אולי כדאי לציין כבר בהתחלה כי המידה שבה מופיעים פרשנים מסוימים בתקשורת מימין ומשמאל מלְאה, משעממת ובלתי פורייה. גם הפרשן היצירתי ביותר לא יכול לחדש דברים מהותיים לאחר למעלה ממאה יום שהוא מופיע בפני הציבור פעם אחר פעם. כאשר אין מה לחדש על מה שמתרחש בשדות הקרב הצבאיים, המדיניים והחברתיים, עוברים לביקורת נגד מנהלי המלחמה. הממשלה שלנו בעת הזאת רחוקה מלהנהיג את העם כראוי. עם זאת, התזמורת שבה פוצחים הפרשנים לאחר כל הופעה של מובילי המלחמה, עושה את הפרשנות שלהם בלתי אמינה בעליל. שוב, התופעה קיימת בימין ובשמאל, כך שאין בדבריי אלה מגמה פוליטית מפלגתית.

אחת הביקורות החוזרות ונשנות עד לזרא נסבה על ההבטחות שהעניקו לציבור מנהלי המלחמה בתחילתה, ולא פחות מזה, על דברי הרהב והאיומים של אותם מנהלים על אויבינו. אומרים הפרשנים המלְאים והמשעממים שראש הממשלה ושר הביטחון לא היו צריכים להבטיח את חיסול הנאצים הפלסטינים של חמאס-ג'יהאד, מפני שהדבר אינו אפשרי. לשיטתם, מטרות המלחמה המוצהרות והמפורסמות לעולם, לציבור הישראלי ולכל אויבי ישראל במזרח התיכון צריכות להיות מדודות, מדויקות ובנות-השגה. במילים אחרות, עלינו להודיע לאויב כי רף הציפיות שלנו מתוצאות המלחמה נמוך לכתחילה ולכן מוטב שיתאזר בסבלנות עוד זמן קצר עד שנתקפל בחזרה אל מחוץ לגבולות רצועת עזה או גבול הלבנון. גישה כזאת לעולם לא תקדם את מלחמת ההגנה של מדינת ישראל. הצבת מטרות גבוהות במידת מה, מעל לגדר האפשר, הכרחית למלחמה. הצהרות הנראות בומבסטיות לכאורה מטילות אימה על האויב, מעודדות את הלוחמים להשתדל להשיגן, מחזקות את לב העם ומניעות התגייסות לאומית לקדם את פני הרעה. עלינו להאמין תמיד שאנו מסוגלים ליותר.

לחימה פסיכולוגית היא חלק מארגז הכלים של כל מדינה ושל כל צבא ושירותי ביטחון. בלחימה פסיכולוגית משקרים, מטעים, מוליכים שולל, מגזימים ומגחיכים, והכול כשר למהדרין. כל אזרח שמבין זאת יודע שבהצהרות שמוסרים מנהלי המלחמה עשויות גם להיות אי-אמיתות. במסגרת זאת על מנהלי המלחמה להשתמש בלשון מאיימת, בגוזמאות ובאמירת דברי רהב שלעיתים נשמעים לנו מופרכים מיסודם. הפרשנים המלְאים והמשעממים סבורים שאמירות מוקצנות אלו נועדו לצורכי פנים וכדי לקדם את מעמדו הפוליטי של המצהיר. אם כך, עלינו להימנע מלחימה פסיכולוגית נגד האויב שמא ניחשֵד על ידי הפרשנים בפוליטיקה קטנה. כך נוטלים פרשנים אלה את אחד הכלים ההכרחיים לניצחון במלחמה. כל בר-דעת מבין שתוצאת פרשנות שכזאת יכולה להיות הרסנית. לכן, למנהלי המלחמה צריכה להיות החירות המלאה להשתמש באמצעים הפסיכולוגיים האלה בעת מלחמה. על הציבור להתגבר על החשדנות הפוליטית האופיינית לנו ולאפשר את הלחימה הפסיכולוגית גם כאשר היא מטעה אותו. איננו חייבים לדעת את האמת, את כל האמת, אך ורק את האמת. העם דורש ניצחון במערכה והוא צריך לשלם באיפוק, באי ידיעת האמת ובמתן אמון במנהלי המלחמה.

כל אזרח ישראלי שמכיר את מסכת השקרים של הנאצים-פלסטינים חמאס-ג'יהאד, מתקומם לא רק על השקרים המופרכים אלא גם על הנכונות של מדינות וכלי תקשורת עולמיים לאמץ אותם כאמת צרופה. האמת השקרית הזאת משמשת בידי שונאי ישראל כלי ניגוח נגד ישראל. כך למשל, התביעה של הממשלה המושחתת של דרום אפריקה נגד ישראל בבית הדין הבין-לאומי בהאג. ישראל צריכה להוכיח ולספק ממצאים פורנזיים מדוקדקים שנאצים-פלסטינים אנסו נערות ישראליות באונס המוני, התעללו בגופות הנשים ורצחו את קורבנות האונס, כדי שאחד מארגוני הנשים הצבועים אולי יאמין לה. הנאצים-הפלסטינים כמובן מכחישים זאת ואין מי שיכריח אותם להציג ראיות לתפיסתם השקרית. לכן, עלינו לנצח גם במלחמת השקרים, עם כל הצער שבדבר. יש לי שיטה טובה איך לנצח במלחמת הכזבים והיא ראויה למאמר אחר.

האויב מנצח אותנו בדבר ודאי אחד. הוא מצליח להוציא מאיתנו תכונות שליליות שלא היו בנו קודם. אך גם זו מלחמת אין ברירה ועלינו לנצח בה ולגייס אליה את כל האמצעים. התחסדויות מעולם לא קידמו אף מטרה צבאית, מדינית או חברתית. חז"ל התלוננו שההתחסדויות של פרשנים יהודים הם שהביאו עלינו את חורבן הבית (גיטין נה ע"ב), אז אולי נלמד מניסיונם?!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

10 תגובות

 1. הרי לא אנחנו פתחנו במלחמת הרצח
  לנצח כעת חייבים
  להיראות יפים וצדיקים זה בעדיפות שניה

 2. למה לא להשתמש במושג דיפלומטיה, ולהיאחז בביטויים קשים בכותרת

 3. חשוב לזכור ששקרים ושטויות נחשפים בעידן האינטרנט בקלות ובמהירות, אז צריך לשקול לפני לעושים מעשים שלא מתאימים לכאורה לפרסום

 4. לא רק דיבורים קובעים. גם מעשים. וכדאי לחשוב היטב לפני שאומרים שטויות או עושים שטויות

 5. במילים אחרות, בכדי לנצח את הרעים מותר להשתמש גם בכלי הנשק שלהם.

 6. מאמר שכתוב טוב ומשכנע
  מסכימה, צריך להיות מציאותיים ומעשיים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גדעון

הזהו ניצחון?

מתי שחרור חטופים על ידי תשלום כופר נחשב "ניצחון?"

תמונה שלניצה

חוקי או לא חוקי

ההתנחלויות ועזה בבית הדין הבין-לאומי לצדק בהאג

דילוג לתוכן