טניס או מטקות?

טיפ קטן לכבוד יום המשפחה
תמונה של עמירם
פרופ' עמירם רביב

לכבוד יום המשפחה, שחל בתאריך היום בפברואר 2024, אני מבקש להמליץ לכם על טיפ קטן החיוני לתחזוקת המשפחה בכלל ובימי לחץ וחירום בפרט.

הדברים הובאו בספר "אמנות הזוגיות" מאת דריה מעוז, עמי שקד ועמירם רביב, והם באים ללמד על מוגבלותו של הוויכוח התוך-משפחתי.

מעשה ויכוח אופייני לְעולם יתנהל בין לפחות שני אנשים "צודקים" – אם אחד המתווכחים אינו מאמין בצדקתו – הרי אז תם הוויכוח. נסו את התרגיל הבא: צפו פעם מתוך מבט אנתרופולוגי כביכול בתוכניות נוסח "פופוליטיקה", המשודרות בערוצי הטלוויזיה. שימו לב, הרי כל הדוברים משוכנעים בצדקתם, ומכאן שכלל אין להם עניין להקשיב לדברי (השטות!) של המתווכח עימם. במקרה הטוב הם עוקבים אחרי דבריו כדי לאתר סתירות או כראיה לכך שהוא באמת דובר שטויות.

נסביר את הדבר באמצעות מטאפורה. במשחק הטניס שני השחקנים מנסים לנצח ולהביס אחד את השני, לכן ישתדלו להנחית את הכדור בעוצמה, בזווית או במיקום שיקשו על המתחרה להחזיר את הכדור. המטרה במשחק היא לגרום ליריב "לאבד כדורים" רבים ככל האפשר וכך להביסו. ראו כמה הדבר דומה לתהליך המתרחש בוויכוח. המטרה של כל מתווכח היא להוכיח שהוא צודק וזולתו טועה, אין הקשבה אמיתית, כי מראש ההנחה היא ש"אין פרטנר". לכן ויכוח הוא אמצעי בלתי יעיל כדי לשפר הידברות ולהשיג הסכמה. הצרה היא שבתוך מערכים משפחתיים אין מנצחים, כמעט כמו מי שמשחק שחמט עם עצמו.

לעיתים מתבגרים מתווכחים סתם כדי להתווכח, בלי שתהיינה לכך סיבות עמוקות – "ויכוח סרק", כדי להפגין עצמאות, נפרדוּת או צורך להעניש את ההורים. כל אלו עשויים להיות סיבות מודעוֹת או לא מודעוֹת לוויכוח. כולנו מסתבכים לעיתים בוויכוחי סרק, אך ככל שנהיה מודעים לכך ונצליח להמעיט בהם – כן ייטב.

לעומת זאת, בדיון או בדיאלוג, שמטרתם לברר דבר מה, לנסות להבין או לנהל משא ומתן על כללים מסוימים, יש מודל אחר של ניהול עניינים. כדאי לחשוב כמטאפורה על משחק כדור אחר לגמרי – המטקות. ראו את הדברים שכותבת עמיה ליבליך בספרה "ערק לארוחת בוקר" (שוקן, 2008). בספר אומרת שירה, אחת מהמרואיינות (עמוד 199):

"לשחק במטקות זה סוג של מפגש… אבל יש שחקנים שלא מסתדרים ביחד… המטרה היא שהכדור לא ייפול ארצה, כמובן. שלא נרוץ. במטקות אצלנו לא מחשבים מי ניצח, ולא סופרים את הנפילות כמו בתחרות טניס. בעצם אין מנצח או מפסיד במשחק הזה, וזה דווקא יפה בעיני".

וזה גם מה שיפה בעינינו בדיאלוג או בדיון. המשתתפים משחקים נגד הכדור, יש להם מטרה משותפת, הם רוצים לפתור בעיה משותפת ולא לנצח או להשפיל. במטאפורות ה"טניס" וה"מטקות" עשינו שימוש רב בהדרכת זוגות והורים. זוגות רבים המתלבטים בנושאים הקשורים לחינוך ילדיהם "מתווכחים" ומבזבזים אנרגיה בניסיון לנטרל איש את רעהו ולשכנע בצדקתם, אף שיש להם מטרה משותפת. בדיון ניתן לחבר את כוחות המתדיינים ולהשיג יעילות גבוהה יותר עם פחות כעסים, תסכולים ובזבוז אנרגיה. בני זוג שהפנימו את הרעיון שיפרו את האווירה הביתית ואת איכות חייהם.

אז חִשבו על כך, ולא רק בחוף הים…

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

  1. המשל שהבאת ממש נהדר
    כל כך פשוט
    מביע ישירות את המסר
    ואין צורך בפרשנויות

  2. תחרות טניס אפשר לראות בטלוויזיה בסלון תוך כדי נשנוש ולגימת צ'ייסר ומשחק מטקות לא

  3. מטקות. שיתוף, אחדות, עזרה הדדית,מטרה אחידה, רק כך נוכל לנצח

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן