הטרור ואנחנו

השפעת שבעה באוקטובר על העולם, על שכנינו ועלינו (4)
תמונה של אריה
ד"ר אריה איתמר

בשבעה באוקטובר 2023 הבנו סופית מי הם שכנינו הקרובים ולמחרת, בשמונה באוקטובר, הבנו מי הוא העולם. בתוך העולם הזה, שאין בו הבדל בין אמת ושקר, שהטרור בו הולך מהישג להישג ורק מיעוט מתייצב לצידנו, מוטלת על החברה הישראלית והנהגתה החובה להתנהל בהיגיון ובתבונה כדי לשרוד.

אומנם שרדנו, אך האם עמדנו באתגר? האם נהגנו בתבונה? התשובה היא לא! מלחמת ששת הימים הייתה הניצחון האחרון שלנו, מאז אומנם לא הובסנו, אך לא ניצחנו באף מלחמה. הדרישות החוזרות ונשנות וההבטחות להקמת ועדות חקירה הן בצבא והן בפוליטיקה, חלקן הגדול, לפחות בנוגע לדרג הצבאי, אינן לעניין. כולנו – אנשי צבא, אזרחים, פוליטיקאים – לא הבנו שהעולם כולו השתנה ובפרט זה שסביבנו, ולא לטובה.

אנחת הרווחה עם נפילת ברית המועצות הייתה רגעית, אימפריית הרשע המזינה סכסוכים בעולם (כולל שלנו) קמה מחדש בלבוש אידיאולוגי אחר, ובינתיים הלך סרטן הטרור והתפשט ועימו בן לווייתו, ה"שיחדש" (בספרו של אורוול "1984" – שפה חדשה הקרויה "שִׂיחָדָש" שבה האמת והשקר מתחלפים זה בזה, והמציאות מסולפת לטובת השליטים).

בעוד אנו חושבים על מאבקי העבר, על "ניצחון האמת על השקר", על "צדקת דרכנו", על עוצמת השריון וחיל האוויר שלנו, בנו אויבנו מערכת משולבת צבאית-תקשורתית-תעמולתית-פסיכולוגית, המנטרלת כוח צבאי עודף, ו"מלבינה" או מכחישה כל מעשה זוועה שהם עשו או יעשו. האמנו בצדק, בהיגיון, בערכים משותפים לנו ולעולם הדמוקרטי, אבל לדאבוננו הרב, לא הכול מתנהל על פי רצוננו.

הפוליטיקאים, אנשי הצבא וכולנו, האזרחים מן השורה (להוציא יחידי סגולה), היינו שבויים ב"קונספציה". הטענה ששלטון הימין טיפח כביכול בעיוורונו את חמאס כדי להימנע מדיון בחלוקת הארץ, היא נכונה, אך לא פחות ממנה נכונה גם הטענה שהשמאל האמין בכוונות הפלסטינים.

שני הצדדים טעו, אך יש ביניהם הבדל. השמאל טעה בפענוח כוונותיהם של הפלסטינים. אבו מאזן נקט טקטיקה שונה. הוא וחבריו יודעים שהחזון המתוק שלהם לא ניתן כרגע להגשמה על כן הם מוכנים להסדרים פרגמטיים, ובכך הם השיגו את תמיכת העולם.

אך הימין טעה בהבנת העולם ומנפנף כעת באסון שבעה באוקטובר – "אמרנו לכם…", ומצהיר: "עם לבדד ישכון ובגויים לא יתחשב" – אולם התלות הברורה שלנו באמריקאים מנפצת את הסיסמה התנ"כית הזו. כמו כן מושמעים מהצד הימני של המפה הפוליטית רעיונות הזויים כמו סיפוח השטחים, מבלי לתת ל"ילידים" זכויות אזרח, גירוש, פצצת אטום – שעצם הזכרתם גורמת לנו נזק ואינה מאפשרת לצה"ל "לנצח". בעלי בריתנו יזנחו אותנו מייד אם נשתמש בפרקטיקות הללו.

כלומר, בסופו של דבר, בלחץ האומות שבהן אנו תלויים, לא יהיה מנוס מחלוקת הארץ גם בלי הסכם שלום. אכן, השמאל טעה בדיאגנוזה – הוא איננו מבין את שכנינו, אך מבין את ידידינו בעולם ואת הפתרון האפשרי שהם מגבשים; ואילו הימין צדק בדיאגנוזה – הוא מבין היטב את אופן החשיבה של שכנינו, אך טועה לגבי העולם, ובעיקר לגבי ידידינו ולגבי הפתרון היחידי האפשרי שהם מגבשים.

לכן, הניסיון למצוא "אשמים" לאסון שבעה באוקטובר אין לו ערך, כל עוד אנו – כולנו – לא מבינים את העולם שבו אנו חיים.

לגבי סוגיה אחת עדיין לוהטות הרוחות: האם ההפיכה המשפטית או ההתנגדות לה השפיעו על העיתוי שבו בחר החמאס לתקוף. חמאס הכיר היטב את תיאוריית "קורי העכביש" של נאסראללה. וייתכן שהאירועים הקשורים בהפיכה המשפטית השפיעו על חמאס ותרמו לעיתוי של ההתקפה. גם אם נכון הדבר, הוויכוח נסוב סביב השאלה "מי אשם?".

הימין חיכה ארוכות לרגע שבו יוכל למוטט את בג"ץ, למנוע ממנו לפעול קודם כול בשטחים, להגשים את חזון א"י השלמה, בלי לתת לערבים תושבי השטחים זכויות פוליטיות ואחר כך "לטפל" גם "בשמאלנים הבוגדים" ולהשליט בארץ שלטון טוטליטרי שלא ניתן להחליפו. על כן טענותיו נגד "השמאלנים הבוגדים" ונגד ההפגנות מראות על חוסר הבנה של מערכת דמוקרטית. במערכת כזו (שהימין ניצל היטב בהסכמי אוסלו ובהתנתקות), האזרחים יוצאים לרחובות כאשר הם מרגישים איום קיומי על אורח חייהם, וכך הרגישו רבים. הקיצוניים מבין יוזמי ההפיכה הזו – הציונות הדתית, בעיוורון ושחצנות בלתי רגילה הובילו מהלך בלי שום בקרה עצמית, בלי שום צניעות, תוך התעלמות משני אסונות שאבותיהם האידיאולוגיים המיטו עלינו – המרד הגדול ובעיקר מרד בר כוכבא שבראשו עמד אביהם הרוחני רבי עקיבא, ושהמשכו, בין היתר, הייתה השואה. על כן, לדעתי, אם מחפשים אשמים אשר גרמו לחמאס לצאת למתקפה, אלה אינם מתנגדי ההפיכה המשפטית, אלא דווקא אלה שיזמו והובילו אותה הם הנושאים באשמה.

בפרק הבא, האחרון בסדרה, אציע מבט צופה פני העתיד ל"יום שאחרי", וכיצד על המדינה ועלינו, האזרחים, להתמודד עם השקרים והמניפולציות של ה"שיחדש".

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

8 תגובות

 1. אל תתפלאו אם האזור שלנו יחזור למה שהיה. מנהיגי שני הצדדים וחלק גדול מאזרחי שני הצדדים לא מוכנים ללמוד לקח ולהפיק לקחים. מה שהיה הוא שיהיה. בהסתברות גבוהה. מפחיד

  1. איקס היקר, אתה צודק 100%. מה שהיה הוא שיהיה. את זה עוד הרמב"ם אמר. אבל זה לא מפחיד יותר ממה שזה הפחיד עד עכשיו.
   אפילו ביבי יישאר וגם אם הוא יוחלף רוחו תמשיך לרחף באוויר והאברכים ימשיכו ללמוד תורה. אחרת העולם ייהרס.

 2. גם האופוזיציה ומנהיגיה כמעט כולם לא תומכים בפתרון 2 המדינות

 3. אין כאן ימין ושמאל
  יש כאן בעלי ערכים אנושיים ודמוקרטיים
  ויש אנטי

 4. ישראלי שכולנו מכירים, אלוף עולם בשיחדש, וברור לכם מיהו.

 5. שתי מדינות קום תקומנה. אפילו אנחנו צריכים להסכים כדי להיפרד מהם אחת ולתמיד- אבל לפי תנאי הביטחון שלנו כולל שליטה על קו הירדן למשל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן