בחירות עכשיו?

מה למדנו מהריאיון של איזנקוט ב"עובדה"
תמונה של מיקי
מיקי גור

ב-18 בינואר התראיין גדי איזנקוט בתכנית "עובדה" וחשף מידע חשוב שלא היה ידוע קודם לכן: בימים הראשונים למלחמה הצליחו חברי הקבינט הביטחוני המצומצם גנץ ואיזנקוט למנוע מתקפה מאסיבית של צה"ל על חזבאללה ולבנון, מתקפה שבה תמך בהתלהבות ראש הממשלה נתניהו.

מתקפה זו הייתה מביאה למלחמה רבתי עם חזבאללה ולבנון ואולי אפילו עם איראן, מלחמה מיותרת במספר חזיתות, בעיתוי הגרוע מכול, שלו התקיימה, היה מחירה כבד מנשוא.

מידע זה משקף שני היבטים חשובים במיוחד: ראשית, לא ניתן לסמוך על שיקול דעתו של בנימין נתניהו; שנית, נתניהו חושש מאוד מפרישה של המחנה הממלכתי מממשלתו ביודעו כי פרישה כזו עלולה להביא לקץ שלטונו.

באשר לשיקול דעתו הלקוי של נתניהו אין צורך להכביר מילים. לא צריך להיות פסיכולוג כדי להבין כי נתניהו, שראה את עצמו כ"מר ביטחון" או "צ'רצ'יל הישראלי", נהפך באחת לראש הממשלה הגרוע והכושל ביותר בתולדות ישראל. נתניהו חש בצורך בלתי נשלט ודחוף לשקם את תדמיתו ומקומו בהיסטוריה, ולכן כל החלטותיו דורשות בחינה קפדנית כדי למנוע משיקוליו האישיים לגבור על שיקולי טובת המדינה.

ובאשר לחשיבות הרבה שנתניהו מייחס להשתתפות המחנה הממלכתי בממשלתו: מחד גיסא, אכן חשוב מאוד ששר ביטחון לשעבר ורמטכ"ל לשעבר יהיו שותפים לתהליך קבלת ההחלטות במלחמה הרת גורל; מאידך גיסא, אם נתניהו ירצה לקבל החלטות בלתי סבירות עליו לדעת כי המחנה הממלכתי יפרוש מהממשלה וישכיל לשים קץ לשלטונו.

בדבריו לאילנה דיין חשף איזנקוט מידע נוסף: קיימת מחלוקת מהותית בין נתניהו לבין גנץ ואיזנקוט בדבר המחיר שיש לשלם עבור החזרת החטופים. נתניהו סבור כי המשך רציף של הלחימה ייאלץ את חמאס לשחרר את החטופים. למרבה הצער, לעמדה זו אין כל תימוכין. ככל הידוע, עסקת השחרור הראשונה לא נבעה מלחץ צבאי. בעת הזאת אפשר לשער כי נתניהו שוגה באשליות. סביר יותר להניח כי יחיא סינוואר לא יחוס על החטופים אם וכאשר ידע לבטח כי חמאס הגיע לישורת האחרונה.

איזנקוט היטיב להגדיר את עמדתו השונה לחלוטין מעמדת נתניהו: המשימה של הצלת החטופים קודמת למשימה של הריגת האויב.

מטרתו של מאמר קצר זה היא לקרוא פומבית לבני ולגדי: בעת הזו עליכם לעשות כל מה שרק ניתן לעשות למען שחרור החטופים תוך מינוף חששו של נתניהו מפרישתכם מהממשלה. כל יום שעובר עלול להביא למותם של חטופים נוספים ולגרום לאסון כבד מנשוא. עליכם להיכנס לעובי הקורה ולא להסתפק בקבלת דיווחים. עליכם לבחון כל דרך אפשרית להשבת החטופים: כולם תמורת כולם, הפסקת אש לפרק זמן ממושך, מעבר בטוח של סינוואר וחבריו למדינה ערבית ובמיוחד הסכם לטווח ארוך בדבר פירוז הרצועה ושיקומה הכלכלי. עליכם להאמין בכוחכם, להפוך כל אבן ולהביא להשבת החטופים. בני וגדי, הכדור בידיכם. עלו והצליחו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

13 תגובות

 1. מיקי – אתה מעלה שאלות חשובות ביותר המחייבות ובצדק הכרעה עכשיו. יחד עם זאת אני מבקש להעיר כי הטענה שהלחץ הצבאי לא סייע לעסקה הראשונה להשבת החטופים, לדעתי אינה מבוססת, ובעיקר באה לשרת את התביעה ל"עכשיו". שרק חיזקה את החמאס להקשיח עמדותיו כאשר הנייה הישראלית היא "בכול מחיר" וללא התעקשות לפחות על הדדיות, ועמידה בהסכמים- רק מאריכים את המלחמה ומחירה ב- דם. קבלת תנאי החמאס כפי שמוצגים בפרטי העיסקה המוצעת- אסוניים לישראל

 2. כלל לא בטוח שהעסקה הראשונה בוצעה בגלל המשך הלחץ הצבאי . המתווך הקטארי אמר שהעסקה נדחתה בגלל התנגדות ישראל שלבסוף התגמשה.
  כעת יש לשחרר את החטופים שנותרו לאחר 117 ימים לשחרר את החטופים גם במחיר כבד.
  ב 7 באוקטובר היו בגדה המערבית 30 גדודי חי״ר. אם באותו יום היו בגדה 27 גדודים ובעזה 3 גדודים, האסון היה נמנע.
  ישראל יכולה לשחרר את החטופים ולהמשיך אחרי שהשחרור יושלם. ברור שצריך להגיע לעסקה הטובה ביותר האפשרית אבל אסור להקריב את החטופים וצריך גם להתפשר.

 3. בחירות כעת לא מועד מתאים, כבר נדון הרבה פעמים. מצד שני להמתין עוד 3 שנים, גם כן ממש לא הגיוני אחרי כל מה שקרה וממשיך לקרות. צריך למצוא דרך ביניים, לעשות בערך בתוך שנה, בתקווה שהמלחמה תיגמר קודם. צריך רק הסכמה מראש של הצדדים. אבל ממש סביר שנתניהו ומפלגות הקואליציה לא יסכימו

 4. הזכרת שביבי רואה עצמו מעין צרציל . צרציל העביר גנרלים שנכשלו לתפקידים וחזיתות אחרים . לו פיטר ביבי את המטכל של הרצי הלוי וממנה אלופים במיל משוחררים מתחושת הכשלון במקומם היה אולי מציל את מעמדו בהיסטוריה . היה מציל את המדינה .

  1. מה שביבי לא יעשה, הוא כבר לא יוכל להציל את מעמדו בהיסטוריה. האשליה שאם יוחלף המטכ"ל הנוכחי על ידי 'מי שהיו' היא עצת אחיתופל במיטבה. דווקא מכל הפונקציונרים הצבא פועל אופן מוצלח ביותר. להחליף צריך את סילמן-סטרוק-סמוטריץ'-אמסלם-רגב-גולדקנופף ודומיהם.

 5. בחירות הכי מהר שאפשר. אנחנו כעת בסיטואציה הכי מזיקה לכולם מכל הבחינות

 6. בחירות זה תהליך ארוך ובכל מקרה אי אפשר לכרוך אותו לשאלת שחרור החטופים

 7. למדנו שלאייזינקוט כוונות טובות אבל ביבי עושה מה שהוא רוצה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן