הטורקים אנטישמים ואנחנו… גזענים

מריעים לשגיב יחזקאל, מבזים את דיא סבע
תמונה של עוזי ברעם
עוזי ברעם

טורקיה שייכת בכל הווייתה למחנה האסלאמיסטי. ארדואן, מנהיגה, אחראי למהלך שהעביר את טורקיה מתקופה של הפרדת הדת מהמדינה לתקופה של עריצות האסלאם כלפי פנים וכלפי חוץ. אף שבתקופות שונות ביקש את קרבתה של ישראל, ארדואן עשה זאת רק כדי לקדם את קשריו עם המערב, שמסתייג מטורקיה בהנהגתו.

התנהגותה של טורקיה באה לידי ביטוי בעת משבר חריף בין ישראל לבין הפלסטינים, בעיקר בין ישראל לחמאס, שהיא הזרוע האסלאמית במאבק הפלסטיני. את הזרקורים תפסה התנהגותה של טורקיה כלפי שחקן הכדורגל הישראלי של אנטליהספור שגיב יחזקאל. יחזקאל הוא אחד השחקנים הטובים בקבוצה, והיה גם מרכיב חשוב בהפועל באר שבע. כאשר הבקיע שער יקר לקבוצתו הטורקית פרש כתובת שציינה 100 יום להחזקת החטופים שלנו בשבי חמאס. הקבוצה הסתייגה ממנו מאוד ונשיא הקבוצה מבקש להתיר את החוזה שלו. הוא הגיע למעצר למצהלות אוהדי הכדורגל בטורקיה.

השחקן חזר ארצה והתקבל באהדה השמורה לגיבורים שנאבקים על כבודה של ארצם ועל סמליה החשובים. הכול ציינו לשבח את התנהגותו בפני אנטישמיות מוסלמית קשה ותובענית. היו שדרשו מכל השחקנים הישראלים השוהים בטורקיה לחזור ארצה, כי האנטישמיות תפגע בהם ביום מן הימים.

אוהדי הכדורגל הישראלים הצדיעו בהתרגשות למי שנאבק בדרכו מול אנטישמיות גואה. אך אלו אותם אוהדים שחלק נכבד מהם נוקט גישה גזענית כלפי כל ניואנס שלא הולך עם העדר.

הגזענות בכדורגל ידועה. זה החל עם "סלים טועמה מחבל" ואחר כך באו אירועים כמו זריקת מואנס דאבור מנבחרת ישראל. בעצם הימים האלה, בשעה שאנו מבקרים קשות את טורקיה, הקהל העצום של מכבי חיפה כופה על ההנהלה להחרים את שחקנה דיא סבע. הסיבה להחרמה – רעייתו של סבע פרסמה פוסט שמזדהה עם כאב ה-7 באוקטובר אבל גם עם קורבנות עזה. "המעשה" של אשתו לא יסולח לו, והחרם עליו ברור ובעיניי מבייש את ידידי יעקב שחר, שעומד בראש הפירמידה.

והחרם שהשיתו תלמידי בית ספר בתל אביב על המנהלת שהביעה הזדהות גם עם ההרוגים בעזה איננו מעיד על האווירה ששוררת כאן?

הגזענות בישראל החלה להרים ראשה משעה שבנימין נתניהו הסמיך את עתידו על גחמותיהם של שני גזענים מדופלמים, בן גביר וסמוטריץ'. אין כבר בושה בתמיכה בהם כי בישראל "הפשיזם כן עובר".

טורקיה איננה ישראל, היא אינקובטור לתנועות אסלאמיסטיות קיצוניות, ומכאן יחסה לכל חריגה מהזדהות מלאה עם חמאס, שלא פסקה גם ביום הפוגרום ב-7 באוקטובר.

ישראל היא עדיין דמוקרטיה, אבל מעל לפני השטח כבר יש בה לגיטימציה לגזענות ולשנאת כל מי שלא מדקלם את מסרינו, אפילו הוא אזרח ערבי שנחצה בין מדינתו לבין עמו. ישראל היא דמוקרטיה, אבל כזו שמפתחת התנגדות לכל ביטוי חריג. היו בה ניצני גזענות כבר שנים רבות, ועתה הגזענות הזו וחוסר הסבלנות לכל ביטוי שונה תופסת תאוצה.

ישראל לא תהפוך לטורקיה, אבל עזה תקוותי שתישאר ישראל כפי שידענו מאז.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

16 תגובות

 1. ישראל כבר בדרך להפוך ללא דמוקרטית. למשל, איסור של המשטרה (שהיא, בניגוד לנהלים שונים זרוע שלטונית) לקיים הפגנות נגד המלחמה או להפסקתה היא אקט אנטי דמוקרטי בעליל ואף אחד לא נתערב וזועק על כך.

 2. המאמר של עוזי ברעם עורר בי תחושה של אי נוחות. אישית אני מבין מדוע קשה להיות דמוקרט בימים אלה שאכזריות החמאס מעלה את לחץ הדם לגבהים מסוכנים ותחושות נקמה אוחזות בנו. במקביל קשה לעכל את אותה תחושה של אי נוחות עקב הצהרות ניצחון המקדימות עת שהמציאות שעדיין חורקת. ניתן גם להבין מדוע תלמידי בית ספר בתל אביב החרימו את המנהלת שהזדהתה עם הרוגים של האויב, כי במלחמה כמו במלחמה האויב הוא האויב והזדהות איתו מייצרת דמורליזציה. יש זכות לגיטימית להזדהות רק עם אלה שמעשיהם מצביעים על מועמדות אפשרית לחסידי אומות עולם חדשים. ישראל היא דמוקרטיה ותמשיך להיות דמוקרטיה, אך בעת מלחמה צריך להדק את ההשגחה על אלה המנהלים חשבונות עם הצבא. גם ארה"ב הייתה דמוקרטיה במלחמת העולם השנייה, אך מייד לאחר פרל הרבור כלאה אזרחים אמריקנים ממוצא יפני. אשר לבן גביר וסמוטריץ' הם היו פשיסטים לפני השבת השחורה ויהיו כאלה גם בעתיד.

  1. היי שמחה כבר היו מלחמות בישראל כמו מלחמת לבנון הראשונה.מאות אלפים הפגינו אחרי סברה ושתילה והיו הפגנות קבועות מול ביתו של בגין. כך היה בתקופת הפיגועים ואוסלו מול ביתו של רבין.
   היום הפשיזם המשיחי משמיע קול וכולם צריכים לחזור אחריו משהו רע עובר על ישראל בלגיטימציה שיש לגזענות.
   אני מבין את זה שהמלחמה הזו שונה אחרי ה7 לאוקטובר אבל אסור לה להפוך למדינת בן גביר אדם שיש לו היום תמיכה בשל רצונו בצעדים קיצוניים חייב לקום כוח מולם.שלא יהיה ספק אני בעד השגת מטרות מקסימליות במלחמה הצודקת אבל לא בעטייה של תמיכתי להפוך את המדינה לפחות דמוקרטית ויותר גזענית

 3. אנחנו גם אנטישמים, קבוצה כנגד קבוצה. להגיד: חבל שהנאצים לא הרגו עוד 6 מיליון, זאת אנטישמיות ודווקא בגלל שיהודי אומר את זה

 4. התראה והתרעה חשובה מעין כמוה.. אותן דוגמאות של יחס איום ונורא לאזרחי ישראל עם תעודת זהות כחולה והקריאות נגד שחקנים ערבים אזרחים מלאים במגרשים השונים.. אמנם רחוקים ממה שקרה בתורכיה אבל בכיוון התורכי המסוכן.
  מי ייתן והאזהרה שעוזי מעלה פה תתפוס את רוב ואולי כול החברה הישראלית ונשאר כפי שסוכם נכון בסוף המאמר … ישראל כפי שידענו

 5. חבל מאוד שאנטישמיות, גזענות ושנאת ישראל מוצאות מקום גם בספורט וגרועה יותר היא העובדה שפוליטיקאים ואנשי ימין נוטלים חלק בכך ולאו דווקא בספורט.

 6. מדהים איך בכל רחבי העולם הנאור לכאורה מתגלית כל כך הרבה אנטישמיות. שנים אחורה האמנתי שהתופעה המכוערת הזאת הולכת ונעלמת

 7. ארדואן אף פעם לא היה ידיד אמת. בכלל, מנהיגים לא דמוקרטיים בארצות אחרות, יכולים להפוך דעתם בשנייה. תמיכה שלהם לא נובעת מערכים

 8. מה עשינו רע שנגזר עלינו לקבל סידרה כה גדולה
  של מנהיגים כל כך רעים וקשים.

 9. גם ארדואן וגם ביבי ילכו בטווח הקצר הביתה. השאלה מי יבוא במקומם. גרוע יותר או טוב יותר

 10. סממנים גזעניים בחלק מימין אכן מדאיגים מאוד
  וראו איך סמוטריץ מתחזק

 11. אני שומע קריאות להחרים את הנסיעות לטורקיה. אבל קחו בחשבון שרבים יחסית מהנוסעים לשם הם מהסקטור הערבי בארץ

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן