דור ה-Z – לא מה שחשבנו

במלחמת חרבות ברזל התגלה דור ה-Z במלוא תפארתו
תמונה של אליהו עם כובע
ד"ר אליהו בורוכוב

בני דור ה-Z הם צעירים שנולדו אחרי שנת 1995. כלומר המבוגרים שבבני דור ה-Z מתקרבים לגיל שלושים, והצעירים שביניהם הם בני עשר עד עשרים. הדור הזה נולד לעידן של סמארטפונים וחיבור תמידי לאינטרנט. מרביתם צמודים לטלפון ולמסכים באופן תמידי. מקובל לתאר אותם בהכללה כאינדיבידואליסטים, מפונקים, בטלנים, לא מקבלים על עצמם אחריות, מתקשים לקבל החלטות, וכדומה.

במאמר קצר זה ברצוני להכחיש את ההאשמות האלה, שהן כנראה חסרות יסוד, בעיקר לאור תרומתם החברתית הרבה מאז תחילת מלחמת חרבות ברזל.

בני הדור ה-Z, בגילי עשרים עד שלושים, הם הדור שמשרת עכשיו בצבא, והם אלה שנושאים בכל הנטל והסבל של המלחמה ברצועת עזה ובגבול הצפון. גם הנערים והנערות שלומדים בתיכונים מתנדבים לשרת בתפקידים אחראיים במוסדות בריאות כמו בתי חולים ומד"א, בתחומי חינוך, למשל בסיוע לתלמידים שמתקשים בלימודים, ובשירותי רווחה כמו התנדבות במוסדות והוסטלים שמטפלים בנערים וילדים עם צרכים מיוחדים.

הוסיפו לכך גם את אלה שמתנדבים לשנת שירות – אלפי צעירים וצעירות שתורמים שנה מהחיים עוד לפני שהם מתגייסים לצבא, ועל כך אבקש להרחיב. הבירוקרטיה הממשלתית, כמנהגה, יצרה מסגרות ומגבלות לשנות השירות. לפי מסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת משנת 2015, משרד הביטחון קבע מכסות לדחיית השירות הצבאי עבור מתנדבים לשנת שירות. משרד הביטחון הוא גם הגוף שמאשר מי הארגונים שיכולים לקבל מתנדבים. קיימים 32 ארגונים שהוסמכו לאשר מתנדבים ולשבץ אותם לתפקידים שונים, ביניהם תנועות הנוער, החברה להגנת הטבע, החברה למתנ"סים. משרד החינוך אחראי לאישור הזכאות של הגופים "המשלחים" ולאישור המשימות שבהן יועסקו, וכן גם לתקצב אותם במימון כדי לקיים את המתנדבים. הגופים "המשלחים" צריכים לקבל כל שנה, מחדש, אישור מן האגף החברתי-ביטחוני של משרד הביטחון. אבל הנוער המתנדב ידע איך לפרוץ את המגבלות ולמצוא דרכים נוספות לתרום לחברה.

אחרי המתקפה על היישובים בעוטף עזה בשבעה באוקטובר נוצרו צרכים רבים שדרשו עזרה ומענים מיידיים – בני נוער רבים נענו לאתגר הזה. בכתב העת "ליברל", שהמוציא לאור שלו הוא האוליגרך ליאוניד נבזלין, התפרסמה בחודש ינואר כתבה מאת עינב עמרם-אשרוב על דור ה-Z. עמרם-אשרוב כתבה על ההתגייסות המרשימה, מאז שבעה באוקטובר, של בני נוער לעזרה במגוון תחומים, מעבודה בסידור ארגזי מזון והעברתם למפונים מהיישובים שנפגעו, ועד לעבודה בשדות חקלאיים. בני נוער רבים התנדבו גם בבתי חולים, במד"א ובעוד הרבה מקומות.

נראה שבני דור ה-Z הם בעלי ערכים, רוח התנדבות ויכולות לא פחותים מאלה של בני הדורות הקודמים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

4 תגובות

  1. דור נפלא. יש לו רק חסרון גדול. לא מבין בערכים ולא בפוליטיקה ולכן חלקו מתלהב ממנהיגים כמו בן גביר

  2. יש לנו הרבה צעירים מדהימים
    אבל שימו לב איך אחוז המתגייסים יורד והולך באופן קבוע

  3. הדור הצעיר הנוכחי ללא מושג בפוליטיקה. וקל מאוד לעבוד עליו. לכן יתרום הרבה וכנראה יקבל בעיקר צרות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שאול אייזנברג

רומן שהצליח

ההצלחה של רובי קין בעונה הראשונה במכבי תל אביב

תמונה של שי

יום הדין

ישראל זקוקה לחזון מדיני אמיץ ולאסטרטגיה לאומית

תמונה של אבי

המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)

דילוג לתוכן