חידוש המשפט – מעשה שטות

לעצור את משפט נתניהו
צילום של נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: US Military

ביום ראשון 4 בדצמבר, בעיצומה של מלחמת חרבות ברזל ובעת ש-139 חטופים נמצאו בשבי חמאס, התחדש משפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. חידוש המשפט בעת הזו אינו עומד במבחן הסבירות ומבטא טעות חמורה בשיקול הדעת של מערכת המשפט.

אם נרצה ואם לאו, נתניהו עומד בראש ממשלת ישראל ובראש הקבינט המדיני-ביטחוני ועל כתפיו מוטלת האחריות לשחרור החטופים, לניהול המערכה ולמשא ומתן השוטף עם ארצות הברית ומדינות העולם.

למותר לציין כי משימות אלה דורשות עבודה סביב השעון 24 שעות ביממה. הסחת דעתו של נתניהו מהמשימה העיקרית המוטלת עליו היא לא פחות ממעשה שטות. גם אם צה"ל אינו זקוק לעצתו של נתניהו אין צל של ספק שמשימת שחרור החטופים מוטלת על נתניהו אישית ובה עליו להתמקד ללא הרף.

קשה להאמין, אבל משפט נתניהו החל לפני למעלה משלוש וחצי שנים, בחודש מאי 2020. מועד סיומו של המשפט אינו נראה באופק וההערכות השמרניות מדברות על שנה נוספת של דיונים, לכל הפחות. רוב הציבור איבד עניין במשפט נתניהו ורואה בו עניין שולי המתנהל מעצמו בבית המשפט המחוזי. כמה ישראלים מכירים את השמות ערן בוחניק, דותן מליחי וליאור שפיץ? (חוקרי 433 והרשות לניירות ערך שנקראו לעדות עם חידוש המשפט).

אלא שעבור נתניהו עצמו המשפט הוא לא פחות מעניין קיומי. נתניהו זוכר היטב כי הרשעה בשוחד, מרמה או הפרת אמונים עלולה לשלוח אותו לבית הכלא. נתניהו זוכר היטב את גזר דינו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט כמו גם את גזר דינו של הנשיא לשעבר משה קצב. לפיכך, עבור נתניהו כל רגע במשפטו מחייב אותו לתשומת לב מרבית ולירידה לפרטים וזאת על מנת שיוכל להנחות את עורך דינו אילו שאלות להפנות לעדים בחקירה הנגדית וכיצד לנווט את קו ההגנה. המסקנה ברורה: חידוש משפטו של נתניהו בעיצומה של המלחמה יגזול את זמנו ועלול לפגוע קשות במטרות שלהצלחתן מייחלים אזרחי ישראל.

לפיכך, יש לדחות את חידוש המשפט לימים שאחרי המלחמה.

בהקשר זה, ראוי לשבח את החוק הצרפתי שכדאי להחילו גם בישראל: מגבלה של שתי קדנציות לכהונה בתפקיד ראש ממשלה ודחיית כתבי אישום כנגד ראש ממשלה מכהן לימים שאחרי תום הכהונה.

אינני מתעלם מעמדתם של רבים וטובים הגורסת כי יש להדיח את נתניהו ללא דיחוי לנוכח אחריותו לאסון שפקד את מדינת ישראל. אלא שגם מי שתומך בהדחה מיידית של נתניהו חייב להבין שחידוש המשפט, הצפוי ממילא להימשך עד לסוף שנת 2024, לא יעלה ולא יוריד בשאלת הדחתו המיידית של נתניהו מתפקידו.

בנימה אישית אציין כי אני נמנה עם המחנה הסבור כי על נתניהו להתפטר מתפקידו מייד עם שחרור החטופים וסיום המערכה, או לחלופין בעוד כחודשיים לכל היותר, אם, חלילה, החטופים לא יוחזרו והמלחמה לא תסתיים. אם נתניהו לא יתפטר מרצונו יהיה הכרח להשבית את המשק ולפעול בכל דרך דמוקרטית אפשרית עד לפרישתו הסופית מהחיים הציבוריים ברבעון הראשון של שנת 2024.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

10 תגובות

 1. מר מיקי גור שלום, לו רק ניתן הייתי מוסיף את שמי בצוותא איתך ככותבי הכתבה הזו. למרות שבחיים לא הצבעתי ליכוד או מפלגה ימנית כל שהיא. הייתי מוסיף משפט קצר: "אני לא בטוח שנעשתה בדיקה של עלות (יש אומרים מיליארדים) מול תועלת (יש אומרים, כולל הרכב השופטים, ש"קשה להוכיח שוחד").

 2. הציפיות של רבים היו שהיוזמה לפרוש כדי להתמקד במשפט- תבוא ממנו !ואני אפילו הצעתי שיוענק לו פרס נובל לשלום וירד בכבוד מסוים מהמפה הפוליטית, אבל זה יקרה כי הוא לא מוכן ששמו ירשם בהיסטוריה של העם היהודי כמי שנתפס בשוחד וכו. ולכן ילחם על מורשתו עד טיפת הדם האחרונה של.. (כול אחד ישלים החסר כפי דעתו)

 3. בכל מקרה, בעת הזו, עדיף שנתניהו ייפגש עם כל משפחות החטופים ולא יבזבז בימים אלה אינספור שעות על פגישות עם עורכי דינו.
  את המשפט צריך לחדש אחרי המלחמה ולקיימו בקצב של 12 שעות ביום ולסיימו במהירות.
  ובלי כל קשר, יש לפעול באופן דמוקרטי לסיום כהונת נתניהו, ראש ממשלת המחדל, בתום המלחמה ואם חלילה לא תסתיים בהקדם – יש לפעול לסיום כהונתו במחצית הראשונה של 2024.

 4. מסכים שצריך לעצור. לא מתאים בזמן משבר ממלכתי שכזה
  אחרי המלחמה ההמשך תלוי בתוצאות המלחמה, בסיטואציות מסויימות משך המשפט ייחסם על ידי כוח פוליטי

 5. לדחות. אבל אחרי המלחמה להאיץ. לא לתת לנאשם ופרקליטיו למשוך את הסיפור לאורך שנים רבות

 6. אני בעד הקפאת המשפט עד סוף המלחמה. אבל בסופה, למרות שכנראה נתניהו כבר לא ימשיך להיות ראש ממשלה, להתעקש ולחדש את המשפט, שאני מאמין שיסתיים בעונש משמעותי

 7. מצטרף לדעת המחבר. ממש לא הגיוני שמי שצריך להוביל את העם במלחמה, יהיה עסוק במשפט. יהיה זמן בבוא העת

 8. ההגיון מחייב לעצור, ולחדש רק אחרי שכל המלחמה תהיה מאחורינו

 9. משפט מיותר ומטופש.
  האם 'סיקור חיובי' [ליתר דיוק: דיווח קצת פחות שלילי] באתר נידח [וואלה] אמור לפתוח משפט נגד ראש ממשלה מכהן?
  בדיוק בשביל זה יש חנינה נשיאותית.
  על בוז'י הרצוג לחנון את ביבי ולסיים את כל המשפט המטופש.
  כך עשה אביו של הנשיא בקו 300 שמנע משפט שהיה מפלג את המדינה.
  ראש ממשלה מדיחים בקלפי ולא בדרכים אחרות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן