רשלנות ללא גבולות

הרשלנות ותרבות "הסמוך" בישראל והשלכותיהן ההרסניות
תונה של בוקסר
ד"ר ישראל בוקסר

מלחמת "חרבות ברזל" ואירועים שקדמו לה הוכיחו לנו, שוב, עד כמה התרבות בישראל היא רשלנית וקלוקלת, ונעדרים ממנה הקפדה, ניהול ואכיפה. התנהלות זו מביאה לאסונות גדולים ומיותרים. ראש הממשלה המנוח רבין אמר "שיהיה בסדר"; צירוף מילים זה מסמל את אסוננו הגדול ביותר ומשמעותו – שום דבר לא בסדר. "שיטת הסמוך" היא אם כל חטאת והיא מובילה להידרדרות ששיאה באסון שניחת עלינו בשבעה באוקטובר 2023.

להלן אעמוד על כשלים שקדמו למתקפת חמאס על ישראל בשבעה באוקטובר, וכן על כשלים שקרו באותו יום נורא עצמו ובמהלך הלחימה:

רק חודשים אחדים קודם לכן, בשבת, שלושה ביוני 2023, התרחש בגבול מצרים פיגוע רצחני: שוטר מצרי חתך את האזיקונים בשער הגדר, פרץ את הגבול, פתח באש לעבר כוח צה"ל והרג חייל וחיילת. במסגרת החיפושים אחר המחבל, נהרג בחילופי האש חייל שלישי. מהתחקיר עלו הנקודות הבאות: הגדר ניתנת לפריצה בקלות; החייל והחיילת שנהרגו שמרו במשך 12 שעות ברציפות; מותם התגלה רק לאחר זמן. בתחקירים הודחו וננזפו כמה מפקדים, אך הכשל המערכתי לא הופנם. כיצד המחבל מתקרב לגדר הגבול ומצליח להפתיע את הלוחמים? למה עבר זמן רב עד שבצה"ל הבינו שיש אירוע עם נפגעים? איך המחבל הפתיע שוב, שעות לאחר התקרית, את כוחות צה"ל ופגע בחייל נוסף? מדוע הכוח היה חשוף ולא מוגן?

הנשק הארוך נלקח מכיתות הכוננות ביישובי העוטף, כחלק מהמאבק בזליגת הנשק לארגוני פשיעה. חששנו מגנגסטרים וקיבלנו נוח'בות. דרך חשיבה משובשת זו הביאה להפקרת ביטחון המדינה.

המיגונית "החכמה" בשדרות, שהייתה אמורה להיפתח עם הישמע צפירת האזעקה ב-7:10 בבוקר, לא נפתחה, ו- 13מבוגרים שניסו, לשווא, להתחבא בתוכה, נטבחו על ידי מחבלי חמאס. מדוע לא וידאו את תקינות הפעלת המיגונית בשגרה? מי היה אחראי עליה? הרשות המקומית? המשטרה? הרשלנות הזו הביאה למותם של 13 חפים מפשע.

בשבועות שלפני המתקפה יצאו משימוש שלושה בלוני מודיעין, שריחפו באופן קבוע באוויר מול רצועת עזה. בצה"ל לא הגיבו לכך. הבלונים לא תוקנו, ובצה"ל גם לא חשדו אז שהגורם לנפילתם הוא חמאס, אלא טעו לחשוב שמדובר בתקלה טכנית. ידוע שתצפיתניות ומפקדים במערך הגנת הגבולות ביקשו להחזיר את הבלונים לפעילות, אך איש מקצוע שנדרש לנושא בשבוע שקדם למלחמה לא הצליח לטפל בהם. בשל כך, הוחלט לדחות את הטיפול לשבוע שלאחר סוכות. שוב רשלנות שתרמה לאסון.

מתחקיר החדירה לבסיס ירקון של 8200 התברר שלא הייתה שמירה בשער האחורי של הבסיס, המרצחים עברו דרכו בקלות, נכנסו לבסיס ופתחו באש תופת על החיילים המופתעים. מדוע לא הייתה שמירה בשער האחורי? שוב רשלנות שעלתה בחיי אדם.

הרמטכ"ל הצהיר במפורש שהריגתם של שלושת החטופים קרתה כתוצאה מהפרה מוחלטת של הוראות הפתיחה באש של צה"ל. היו הנסיבות אשר היו, אין שום הצדקה לאירוע כה אסוני, מיותר וטרגי, והוא בא שוב על רקע של חוסר משמעת.

הדיון באירועים (וזו רשימה חלקית מאוד) מביא לכמה תובנות: ראשית, אלו אינם אסונות טבע, או כוח עליון. אירועים מסוג זה לא קורים, הם נגרמים! שנית, חוט שני אחד עובר בין כל האירועים הללו – רשלנות שאין לה גבולות. שלישית, אסונות שנגרמים ורשלנות מתמשכת יכולים להתקיים רק במקומות של הפקר, שבהם הרשויות אינן מנהלות תהליכים כראוי ואינן אוכפות דבר. וכאמור, אירועים טרגיים כאלה מתקיימים אצלנו זה שנים באווירת "הסמוך" האופפת אותנו מכל עבר. לדאבוננו, הדברים מחלחלים מהחברה האזרחית לצה"ל, צבא העם. מהי אחריותה של הממשלה בישראל לנוכח מצב הדברים? מה עוד צריך לקרות כדי לגדוע את זרם הרשלנות הגואה?

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

26 תגובות

 1. אתה כותב בצורה כל כך ברורה ומכובדת. לצערי אתה כל כך צודק בכל מילה שכתבתה. נותר רק לקוות שלשם שינוי ילמדו מהתקלות ויתעוררו ויתייחסו לכל תקלה בצורה ראויה. תודה לך ישראל.

  1. תודה שוש יקרה. זה מתחיל באין חינוך ובחוסר אחריות של מוסדות המדינה . אנחנו פשוט מתנהלים גרוע בשגרה וזה משליך על הכל.

 2. אכן נכון הבעיה היא כשמתגלה תקלה אומרים נזרום ונעקוף את הבעיה במקום להסיק מסקנות ולתקן במידי, זה האופי שלנו וחייבים במידית לשנות פזה ולהגיב על כל תקלה במידית ולא לזרום איתה ותהיה התוצאה אשר תהיה

  1. אנחנו אלופי הקומבינות אבינעם יקר. לא מעמיקים, לא פותרים בעיות ומטילים על אחרים את האחריות. זו דרכו של ראש הממשלה. כל הוא התחמק מאחריותו לשריפה בכרמל, לאסון מירון ורבים נוספים, כולל המלחמה הנוכחית. תודה לתגובה

 3. מדובר בניהול חובבני לאורך כל השדרות בכל התחומים
  ובמקום להשתפר אנחנו כבר הרבה שנים הולכים אחורה.

 4. אי קבלת אחריות מצד אלה שצועקים על משילות ועקב זאת נוצרה תרבות לאומית וארגונית לקויות הן התוצאה לכשלים בצבא ומחוצה לו.העדר אכיפה ורחמי השופטים הינן נדבך נוסף בדרך לכאוס בו כל אחד עושה כרצונו.המדינה איבדה את ערכיה ,תרבות התנהלותה ומצפונה .

  1. כל מילה בסלע מר אבני. ראה איך טיפלו באסון מירון, בשריפה בכרמל ורבים אחרים. תודה לתגובה

 5. ישראל תודה על כתבתך❤️כתיבה ברורה ומדויקת, כואבת מאד ואיכותית!!!כל מילה אמת !!!!האם צבא העם ומפקדיו יודעים רק ללחוץ על המקלדת??? היכן הדור שלחם בכל מלחמות ישראל וניצח? האם לא למדו את המפקדים כיצד להנחיל ידע לצבא הצעיר???שתפקידו להגן על העורף???מי הם רב ההרוגים??? מילואים!!׳ שבזכותם אנו בעורף יושבים בשקט🤬מאחלים לימים טובים ובשורות משמחות🙏🙏🙏🙏תודה

  1. צודקת גב' דרוקר. לצערינו יש גם חיילי סדיר וקבע רבים בין החללים. תודה לתגובה

 6. ישראל אהוב.
  נושא החובבנות והעדר המקצועיות של בעלי תפקידים יעסיקו אותנו בשנים הקרובות וכאבי הלב ילוו אותנו עוד זמן רב.
  שואל עצמו כל אחד מאיתנו; איך זה קרה ואיך ייתכן שכל המערכות גם יחד כשלו, נרדמו, לא פעלו?
  תרבות וועדות החקירה למיניהם גם לא עשתה את הדין עם האחראים….אמיר אוחנה אמר בחקירה שלו בנושא ״הר מירון״ : אני אחראי – אבל אינני אשם !!!
  כשאחריות אינה מלווה באשמה, אנא באנו.
  זה מה שיקרה גם כאן, באסון הכבד מאז השואה.
  מצלילה לתוך עומקה של הבעיה, אני מזהה את שורשה:
  רמת נושאי המשרה ושדרת המנהיגים ירדה לשפל המדרגה, למקום שאין נמוך ממנו ! במקום למנות אנשים ראויים ממנים חברים ! במקום לחזק את מבנה החברה, מחזקים גופים סקטוריאליים, במקום לטפח את הנושאים בנטל, מאדירים את המשתמטים ומנציחים בערות. וכאן אני שם את האצבע על ליבת הבעיות שהעלית ישראל יקירי.
  נקלענו לעידן בו פושע, ראש מאפיה, פיקח וערמומי, לקח את המדינה כבת ערובה. בכשרונו הרב בנה שכבה כושלת של עושי דברו, ריפד אותם בתקציבים (שיצאו מכיסנו) וג׳ובים שיכניסו להם ולבני ביתם משכורות נאות ופנסיות שמנות. וכך קרה שכל משרדי הממשלה נתפסו ברמת תיפקוד ששואפת לאפס, כן, גם הצבא וזרועות הביטחון הוסתו למחוזות רעים מבלי שירגישו בכך. אנחנו בימים נוראים, ולולא התגייסות אזרחית אדירה, היינו בצרות. כשהתותחים יידמו, יפנו את מקומם ראשי מערכות הביטחון והצבא, והפוליטיקאים יוציאו לנו את המיץ עד אשר יתפנו.
  מסקנה: יש להחליף מיידית את ראש הממשלה וכל השרים באנשים ראויים, בכאלו שיקחו את המדינה שלנו לחוף מבטחים.

  1. כל מילה בסלע אודי יקר. אבל זה יותר עמוק. כל ההתנהלות בישראל, בזמני שגרה, מלווה ברשלנות בלתי נגמרת ואיש לא מנסה לאכוף. בזמני חירום הדברים יוצאים החוצה במלוא כיעורם. נדרש שינוי תרבותי, החל מהבית, מערכת החינוך, הסביבה ובוודאי רשויות השלטון. איש לא מנסה לקחת נושא כאוב זה תחת אחריותו והוא ימשך, לצערי. עיין ערך אסון הכרמל, השריפה במירון ורבים אחרים. תודה לתגובה

  2. שאפו לד"ר בוקסר ושאפו לתגובת אודי לוי.
   אין ספק שהוגה ומיישם ה"קונצפציה" הוא נתניהו ויש 3 סיבות לכך. אחת היא שאיפתו לשקט תעשייתי בזמנו, תוך מכירת העתיד למען ההווה. השניה היא נטייתו האיסטרטגית לשיטת הפרד ומשול (במקרה זה בין החמאס לפת"ח) שכמובן הוא מיישם בהצלחה בפוליטיקה הפנים ישראלית. הסיבה השלישית והעיקרית היא שאיפתו להישג כה גדול שיבטל את אימת המשפט ואולי יקנה לו פרס נובל. בספטמבר 2020 הוא חתם על הסכמי אברהם בבית הלבן, כאתחלתא דגאולה. ההמשך אמור להיות בהסכם הנורמליזציה עם סעודיה. לדאבון נתניהו ביוני 2021 עלתה ממשלת השינוי, אבל בנובמבר 2022 הוא חזר בנחישות להשלים את הסכמי אברהם עם סעודיה, כיהלום שבכתר עמו יצעד בביטחה לעתיד מזהיר תחת הגנת ההפיכה המשטרית. ברור שהוא לא איפשר לאף גורם לסכן זאת.
   זה ההסבר לדעתי שלמרות שידע היטב הכל, הוא לא נקט בשום פעולה יזומה כלפי החמאס.

   1. תודה לתגובה המעמיקה, המחמיאה ומאירת עיניים גב' אביבה. נתניהו יקבל נובל אשר יגדלו לאנשים שערות על כף היד. בריאות והמשך שבוע שקט (לו יהי)

    1. תודה לך.
     אוסיף רק שבעולמנו המשתגע אין לדעת. בינתיים נתניהו הוא ראש הממשלה, והוא מנצל את כל היכולות של מעמדו and then some.
     הוא החליט להמר שיצליח להשיג את מטרותיו קודם להתקפת החמאס הצפויה, (בסופו של דבר – מבחינתו – מטרותיו קודמים לטובת המדינה). הוא רק לא הבין שגם סינוואר מהמר במירוץ הזמן הזה, מהכיוון ההפוך.

 7. המלחמה עדיין נמשכת ואף אחד לא לוקח אחריות לרשלנות שכתוצאה ממנה שילמו מאות אזרחים וחיילים בחייהם.
  ואותם רשלנים חזרו לפלג את העם.
  הם לא למדו מהעבר השחור וממשיכים בנתיב ההרסני.

 8. הרשלנות מלווה אותנו כל השנים
  כאשר מי שנמצא בראש הפירמידה מתנער מכל אחריות, למרות שהוא הורה, הנחה, תדרך, והחליט
  לא מפתיע שמגיעים לקטסטרופה

  1. אלו הן העובדות מר אורי. והיען טומן ראשו בחול. תודה לתגובה

 9. זה ממש ב- DNA שלנו
  כלום לא יעזור
  וכנראה שזה רק הולך ומתפתח ביוון השלילי

 10. באמת מסתבר שלא היו לנו בעצם גבולות. וחבורת הפרחחים הפושעים, נכנסו אלינו פשוט ללא כל מחסום

 11. הרשלנות נמשכת, גם בתקופה הקשה. זה נובע מהתרבות שלנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

תמונה של איתן

הותר לפרסום…

יש מי שמצטמרר ממילים אלה ויש מי שרותם אותן לצרכיו

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

דילוג לתוכן