אזרח גיבור חרבות ברזל

אסון ההרג של מחסל המחבלים יובל קסטלמן בידי חיילים
תמונה של יובל
יובל קסטלמן ז"ל

אמרה ידועה היא אצל חז"ל: "זו תורה וזה שכרה". יש שישימו סימן שאלה בסופה ויש סימן קריאה. אמרה זו עלתה כאשר חכמי ישראל השתוממו מחוסר הצדק התיאולוגי שהביא למוות בייסורי תופת של טובי מנהיגי ישראל באותה העת. אמרה זו עלתה בדעתי מיד כאשר התוודעתי לסיפור גבורתו העילאי של יובל דורון קסטלמן, זכר צדיק לברכה. הדברים הבאים מתבססים אך ורק על הנתונים הבסיסיים שפורסמו בתקשורת ואין למחבר כל כוונה להיכנס לפרטי החקירה הסבוכים. דברים אלה פונים אל החברה הישראלית ומנסים להציע הסתכלות נוספת על התופעה המזעזעת שבה גיבור ישראל שהצליח לחסל שני מחבלים נורה למוות על ידי שני חיילי צה"ל. אינני מוצא את המילים ההולמות כאב עמוק כל כך על אובדן עצום כל כך. רק אומר שמעתה ואילך, בכל פעם שאזכור את מלחמת הקיום של העם היהודי, מלחמת "חרבות ברזל", אזכור את איש המופת יובל דורון קסטלמן גיבור ישראל, זכר צדיק לברכה.

משפחת קסטלמן החליטה שהיא יוצאת למאבק ברשויות השלטון בנסיבות של רשלנות מחפירה בטיפול בסוגיה הכאובה, הן במה שקדם לאירוע והן לאחריו. האזנתי לדברי בני המשפחה והחברים והלב נכמר על תחושת אי הצדק המשווע שנעשה עם יקירם ועם בני משפחתו. אני כמובן, תומך בכל פעולה שתביא לתיקון המערכת הישראלית בנסיבות אלה וכל פעילות של המשפחה בכיוון זה תזכה לתמיכתי הפעילה. עם זאת, באותה העת שאנו נשאבים לוויכוח על צדק שלטוני מערכתי, שהוא מטבעו סבוך וארוך ומייגע, אל לנו לעמעם את סיפור הגבורה של איש המופת יובל קסטלמן. מעשה גבורתו צריך להירשם בספר דברי הימים לגיבורי ישראל ולהילמד במערכות החינוך למשך דורות. מהתנהגותו, לאחר שחיסל את שני המחבלים המתועבים מטעם הנאצים הפלסטינים של חמאס, הייתה ברורה לו מראש מהי עוצמת הסיכון האישי שהוא מקבל על עצמו. הסרטון המטלטל, שהופץ בתקשורת, מלמד כי היה ברור לו מעל לכל ספק שהוא בעצמו, המנטרל, עלול להיחשד כמחבל. הוא אמנם עשה כל שביכולתו לשדר לסביבה שהוא מהטובים, אך ללא הועיל. החיילים שנמצאו בסביבה ירו בו למוות. אדם סביר היודע שהוא עלול להיחשד כמחבל, לא היה יוצא לפעולה הרואית שכזאת, לא היה חותר למגע בזריזות מופלאה ולא היה נכנס אל התופת של רובים ארוכי קנה משני הצדדים כאשר הוא חמוש באקדח בלבד.

ממשלת ישראל, זרועות הביטחון וצה"ל אינם מהדהדים את מעשה הגבורה הזה. המחדל הנוראי הזה הכניס את כל המערכות לעמדות הגנה מחופרות מפני אימת הדין והביקורת הציבורית. תהליך ההתגוננות המערכתי מביא לידי החמצה חינוכית וחברתית מן המעלה הראשונה. דווקא בימים שאנו מעצבים מחדש את הנרטיב של החברה הישראלית, אנו בוחרים להתעלם ממעשה גבורה מן המעולים ביותר בתולדות מדינת ישראל. ההפסד הוא כפול ומכופל. אנו מחמיצים סיפור מופתי ואנו מוסיפים עוולה על עוולה הן לזכרו של גיבור ישראל והן לבני משפחתו השרויים באבלם ובזעמם.

ראינו כי מיד לאחר אסון שמחת תורה חלה התעוררות מדהימה של החברה האזרחית בישראל, אשר מילאה את מקומה של המדינה בשעות הדרמטיות ביותר. כיום המצב שונה ואני רוצה להאמין שמדינת ישראל שולטת במצב בארץ ישראל. גם כאן, אם מדינת ישראל לא תקבל אחריות על האירוע, תתחקר אותו עד תום באופן שקוף וגלוי ותשתף את המשפחה ואת הציבור, יבואו גורמים אזרחיים וימלאו שוב את מקומה. אם מדינת ישראל לא תעניק את הכבוד הראוי לסיפור הגבורה של יובל קסטלמן יבואו גופים אזרחיים ויעשו זאת במקומה. טוב שגופים אזרחיים מסייעים בהתנדבות למדינה בשעת משבר. לא טוב שיעשו זאת מתוך עימות עם ממשלת ישראל ומתוך הגברת הזעם והמרמור. מכאן אני קורא לאזרחי ישראל לתמוך במשפחת קסטלמן, לסייע לה במאבק להשגת צדק לגיבור ישראל ולספר את סיפור גבורתו בכל אתר ואתר.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

  1. נדמה לי מהעובדות הידועות, המשטרה ממש פישלה, ועוד יותר גרוע אם נסתכל לטשטש בכך את ההתרחשות ופרטיה

  2. מצדיע למשפחת קסטלמן
    מצד אחד על התגובה הבלתי משתוללת
    ומצד שני על דעתם הנחושה והתעקשותם להגיע לחקר האמת והענשת אלה שחטאו, אם זה אכן קרה

  3. מישהו חייב יהיה לתת את הדין על האירוע המבייש. חייבים גם לחקור ולפרסם בפומבי. אחרת התופעות המוזרות האלה יחזרו על עצמם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן