או"ם שמום ואונר"א

ה"פליטוּת" הפלסטינית והנצחתה
תמונה של שמחה
שמחה סיגן

אלה המאמינים שעם חיסול חמאס נוכל לדבר על שלום עם האוכלוסייה הפלסטינית, טועים ומטעים. הסיבה לכך גלויה זה עשרות שנים ככתובת על הקיר. את האצבע המאשימה יש להפנות כלפי ארגון אונר"א, שהפך את תושבי עזה – רובם ככולם בני דור שלישי ורביעי של פליטי מלחמת העצמאות – לשפוטים. ארגון זה כפוף להחלטה הבעייתית משנת ההקמה של אונר"א בשנת 1949 שלפיה ניתן לשקם את הפליטים הפלסטינים אך ורק בבתיהם בארץ ישראל. בשנים הראשונות להקמתו של הארגון הסתפקו הפליטים באפשרות לחזור לבתיהם, אך בשני העשורים האחרונים דרשו שכל ארץ ישראל תהיה שלהם ושהציונים יחזרו למדינות שמהן באו.

עצם ההקמה של אונר"א היא בבחינת בכייה לדורות שעיקרה הענקת תואר "פליט" לכל מי שנולד לאב או אם פליטים. כך נוצר מצב ש"הפליטים" הפלסטינים לדורותיהם אינם זכאים לסיוע של נציבות האו"ם לפליטים, שפעלה ופועלת בהצלחה לא מבוטלת ומאז הקמתה ב-1952 שיקמה כעשרים מיליון פליטים בכל רחבי העולם. מספר הפלסטינים הזכאים לטיפול של אונר"א הגיע ב-2019 ל-5.6 מיליון, שחמאס אינו מוכן להעביר להם כסף מאחר ש"האו"ם אחראי להם". גם הרשות הפלסטינית אינה רואה בהם אזרחים מהשורה ועליהם להסתפק במעט שאונר"א מעניקה להם. רובם מצטופפים במה שמכונה "מחנות פליטים", חיים מהיד לפה וניזונים משנאה יוקדת לעם היהודי.

אונר"א הוא ארגון של האו"ם שעובדים בו כ-23 אלף פלסטינים. הם כפופים בפועל לחמאס וחלק ניכר מהם עוסק בהברחת אמל"ח מתקדם לרצועה. כאן המקום לציין שאונר"א היא שהקימה את בתי הספר ברצועה, אך הצצה מהירה בספרי הלימוד יכולה להסביר את מקורות השנאה לישראל. בשנת 2020 הציג שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן קטעים נבחרים מתוך ספרי הלימוד העוסקים בהכפשת הציונות, שבהם לא ניתן למצוא מפה שבה מוזכר השם "ישראל" אלא רק כזו שהשם "פלסטין" משתרע על כל כולה.

לא קשה לזהות את המלכודת שאונר"א מייצגת, את הדחיפות המתבקשת לפיזור הארגון המסואב ולהעברה הדרגתית של הטיפול בפלסטינים לנציבות האו"ם לפליטים. מטבע הדברים מהלך כזה יימשך מספר שנים, אך בכך גם ייעצר הגידול במספר "הפליטים".

אי אפשר שלא להתייחס להזנחה רבת השנים של ממשלות ישראל, שהעדיפו "שקט תעשייתי" על פני טיפול שורש באיום על עצם קיומה של המדינה. חשוב לציין כי הנרטיב שעליו גדלים הפליטים שולל מכול וכול קשר כל שהוא של היהודים לארץ ישראל ומורכב משקרים, כמו לדוגמה התבטאות של אבו מאזן, שקבע כי ישו היה פלסטיני. כאן גם המקום לציין כי ממשלת ישראל מעולם לא תקפה אישים פלסטינים, כולל אבו מאזן, בעוד שהרשות הפלסטינית פועלת נמרצות להכפיש את ישראל בכל דרך אפשרית, כולל התביעה שהוגשה לאחרונה לבית המשפט הפלילי בהאג.

לאחרונה, לאחר "השבת השחורה", התגלתה קרן אור בהתנהלות של אזרחים ישראלים שאינם יהודים. חלק מרשים מהם, כמו הדרוזים, הבדואים ופלסטינים, מזדהים עם מדינת ישראל ושוללים מכול וכול את ההתרחשויות בשבת השחורה. קשה לחזות כמה זמן תתקיים אחדות זו, אך ברור שאם לא יבוטל חוק הלאום תישחק הנכונות של המיעוטים לתת כתף. זאת הזדמנות יקרה מפז לעודד אחדות בין הציבור היהודי לבין המיעוטים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

16 תגובות

 1. כל מי שרוצה לפגוע בנו צריך לחסל, אבל הפתרון לטווח הארוך לא יכול להיות מלחמות לנצח. לכן אסור לוותר על הניסיונות להגיע להסכמי שלום עם שכנינו. לא להיכנע. אבל גם לוותר על הסיכוי להדברות ולשלום.

 2. הנה, אתמול עצרת האום ברוח אדיר הצביע נגדנו. והשמש בכל זאת זרחה

 3. המאמר חידש לי בכל הנוגע למידע על אונר״א, היותו שורש הבעיה עם הפליטים בעזה, וידו בחינוך השקרי של הפליטים לנרטיב הפלסטיני.
  טוב היה להפיץ את המידע הזה בכל הרשתות החברתיות.

 4. אני מסכים אתך, ואני גם שמעתי מחבר ערבי שלי כי 99.99 % מתושבי הרצועה הם תומכי חמאס.
  פעם האמנתי באפשרות להדברות. ואני עדיין מאמין שיש מעוט קטן אצלם וגם אצלנו שמוכנים לפשרה כלשהי.
  היום אני מאוד פסימי לגבי העתיד.

 5. ראשית, תודה על הידע שרכשתי בזכותך על העקרונות שעל פיהם פועל אונר"א. באמת, הארת את עיני. שנית, אני מתנגדת בכל מאודי לחוק הלאום וסבורה שטוב היה אלמלא יזמו אותו מלכתחילה ואם הוא כבר אושר יש לבטלו, כי בעוול יסודו. באשר לנושא הפלסטיני, בעבר הייתי בעד הידברות. לצערי הרב, כיום איני בטוחה שזה אפשרי.

 6. בס״ד
  המאמר דן בנושא חשוב. אין ספק שאין כל מקום להמשך קיומו של ארגון אונר״א.
  כדאי לציין שבכירי אונר״א היו חברים בכירים בהנהגת החמאס.
  לוחמי צה״ל הדרוזים הם לוחמים אמיצים המחרפים את נפשם על המשך קיומה של מדינת ישראל ולכן מוזרה הכללתם עם הבדואים והפלסטינים.
  מאז ה-7 באוקטובר נוקטת מדינת ישראל יד קשה כלפי המצדדים בחמאס ומכאן אולי הרגיעה בקרב הבדווים.
  לא ברור לאילו פלסטינים אתה מתכוון. האם הכוונה לפלסטינים החיים ביהודה ושומרון או לאותם ערבים מקרב ערביי ישראל המגדירים עצמם פלסטינים?
  רבים מהפלסטינים ביו״ש הם תומכי חמאס. 85% מהפלסטינים של יו״ש מצדדים היום בטבח שמחת תורה. ביו״ש מתחוללת לחימה עזה עם תומכי החמאס בו זמנית עם הלחימה בעזה ובצפון.
  מתי הביעו ערביי ישראל ונציגיהם בכנסת תמיכה במלחמתה של ישראל בחמאס מאז טבח שמחת תורה?

 7. אונר"א קם כארגון זמני לפליטי פלסטין, מטעם האו"ם, תפקידה לתת סעד תעסוקה . אך למעשה היא משמשת כיד ימינה של ארגון הטרור חמאס.ולכן צריכה לסיים את דרכה ביום שאחרי

  1. אונר"א הוקמה למטרה אחת בלבד, לתת תעסוקה ומזון לפליטים פלסטינים עד שיוכלו לחזור לבתיהם המקוריים. כך, במקום לשקם אותם במקום מגוריהם הנוכחי או במדינות שארגון הפליטים של האו"ם יוכל לשקם אותם, כפי ששיקם ב 75 השנים האחרונות למעלה מ 20 מיליון פליטים, אונר"א הפכה את 5.9 מיליון ה "פליטים" הפלסטינים לעניים מרודים

 8. לציפי. כללית מסכים. פרט להזדהות פומבית עם ישראל של חלק מערביי ישראל

 9. הכל נכון
  אבל קל מאד להאשים את כל העולם באסון שקורה לנגד עיניינו במדינה המסכנה ואהובה שלנו.האם לא למדנו מההיסטוריה שאנחנו צריכים לסמוך רק על עצמינו.איפה מיגון הגבולות?ועוד ועוד מחדלים לא מטופלים.והממשלה ממשיכה בהרס המדינה.
  עצוב מאד.

 10. שימו לב מנהיגי ואזרחי ישראל. בשל דעת רוב הארצות נגדנו, חשוב מאוד שלא נתנגש עם ביידן. הוא המלאך ששומר עלינו

  1. כמובן שלא אונר"א. ישראל הוקמה על סמך הצבעה באו"ם בכ"ט בנובמבר 1947. אונר"א הוקמה כדי לפתור את בעיית הפליטים הפלסטינים בשנת 1949.

 11. המתקפות על מוסדות האום מטעם נציגינו הן לפעמים מוגזמות בדרך שהן מוצגות וזה יפעעל לרעתנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

בקבוק בושם

STORY PHARM בישראל

סיפור ההצלחה של מותגי העל בשמים ואיפור

מיטה

חדר השינה "כמקדש"

מהי הפרעת שינה כרונית וכיצד אפשר לשפר את השינה

דילוג לתוכן