ואמרו אמן

השפעת תפיסת היהדות על החוסן הלאומי
תמונה של ישראל
ד"ר ישראל בוקסק

החברה הישראלית היא "חברת מאבק" משחר הציונות. הביטוי מקבל יתר משמעות בימים אלו שבהם מתנהלת מלחמה קשה בחזית ובעורף. המאבק להגנת המדינה בהווה וגם בעתיד מחייב לכידות ואמונה בצדקת הדרך, וכן מוכנות להגן על עצמאות ישראל עד כדי חירוף נפש. הלכידות, הסולידריות, הערבות הדדית וההתגייסות של הפרט למען הכלל, מתוך הרגשה של חובה מוסרית ושליחות בעוצמה שאין דומה לה בעולם – כל אלה יוצרים חוסן לאומי, שחשיבותו מכרעת להשגת מטרות המלחמה ולהישרדות ארוכת טווח.

החוסן החברתי ניתן למדידה על ידי ההשפעות לאורך זמן ממושך של איומים כמו טילים, טרור, אבדות אזרחיות וצבאיות, כישלונות, פחד, מחלוקות פוליטיות ועוד, לצד תפקוד הציבור, מוסדות המדינה, יציבות השלטון ואיכות ההנהגה. יש לא מעט ממדים שיכולים לבחון חוסן של חברה, כמו פטריוטיות, אופטימיות, התנדבות, לכידות, אמונה בדרך, אמונה דתית ונוספים.

הדיון כאן יעסוק רק בממד אחד מהמכלול – תפיסת ההשפעה של הדת על החוסן החברתי וכיצד היא באה לידי ביטוי בהתנהגות של אנשים, קבוצות והחברה בכללותה.

רבות נכתב ונאמר על כך שאנשים עושים בדת "קרדום לחפור בו". לא מעט חוגים דתיים בישראל עשו מהדת פרנסה לתפארת. אציין בקצרה רק את העובדה שיש אלפים רבים של משגיחי כשרות, אלפי רבנים, מסגרות חינוך דתיות וחרדיות שבחלקן אין לימודי ליבה, ישיבות רבות שהרוב המכריע של האברכים שלהן לא משרת בצה"ל ועוד. במישור ההתנהגותי ניכרים תהליכים רחבים של הדתה במרחב הציבורי וכן התנהגויות והתבטאויות אנטי-ציוניות ואנטי-חברתיות של לא מעט חברי כנסת כנגד ציבורים רחבים. רבים רבים רואים כיצד הדת הנפלאה שלנו מנוצלת בידי אותם אינטרסנטים, המנסים לכפות את דעותיהם המשיחיות וההזויות על המרקם הרחב של החברה ואגב כך מביאים ציבור גדול והולך של ישראלים להרגיש דחייה מהדת שאלו מיצגיה, שהתנהגותם מהווה אנטי-תזה למהות, לכללים וליסוד של היהדות.

אפשר גם אחרת. בימים נוראים אלו אנחנו עדים להיבטים אחרים, עוצמתיים וחיוביים מאין כמותם של הדרך שבה נתפסת היהדות אצל קציני צה"ל רבים, בכירים כזוטרים, אצל חיילים רבים מכל השכבות וגם אצל המוני אזרחים, דתיים וחילוניים כאחד.

אנחנו חווים אירועים בדמות נאומים מרגשים ויוצאים מהכלל של קצינים לחייליהם, המשתמשים במוטיבים דתיים כדרך להגברת מוטיבציה ועידוד הרגשה של שליחות, כדי להגביר את המורל של חייליהם, שהוא גבוה מאוד בלאו הכי. אנחנו עדים לתפילות מרגשות של חיילים שפונים לקב"ה שיצליח את דרכי הלחימה שלהם ויצילם מכל רע. אנחנו רואים איך אלפי אנשים אומרים אמן בכוונה גדולה ובדבקות מאין כמותה על קדיש שאומרים קרובי הנופלים הגיבורים בבתי הקברות, ואת הדרת הקודש המלווה את ההלוויות, שאלפים רבים נוכחים בהן. אנחנו רואים את האלפים שמנופפים בדגלי ישראל כליווי לשיירות ההלוויות היוצאות מבתי החללים אל בתי הקברות הצבאיים ומרגישים הזדהות מוחלטת עם משפחות הנופלים ותחושת האבל הכבדה שלהם. אנחנו רואים גם חרדים לא מעטים שמבקשים להתגייס לצה"ל ולשירות אזרחי. מאפייני התנהגות אלו ונוספים, שמחזקים את החברה בישראל ובד בבד מעלים את קרנה של היהדות, מעלים שוב את הדילמה – כיצד ראוי לשאת ברמה את נר הדת בציבוריות הישראלית? מה ראוי יותר מהבחינה המוסרית והדתית? מה מעלה יותר את תחושת השליחות והציונות שלנו? מה מוסיף לחוסן הלאומי ולמדינה? ומה גורע ממנו?

המדינה נבחנת ברמה המוסרית שתשווה לאזרחיה, בערכים האנושיים שיקבעו את יחסיה הפנימיים והחיצוניים, בנאמנותה, הלכה למעשה, לצו העליון של היהדות: "ואהבת לרעך כמוך". מדינת ישראל תמלא את שליחותה רק אם משטרה החברתי והמשקי, המדיני והמשפטי, יתבסס על שלוש מלים אלו, ולא על הכנופייה של הנצלנים, המושחתים וחסרי המוסר שנושאים את שם הדת לשווא ומנסים אגב כך לכפות את דרכם המפלגת והמשסעת על העם ומחלישים בהתנהגותם את החוסן הלאומי.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

20 תגובות

 1. מי שרוצה אמונה דתית, זאת זכותו
  אבל יש רק דרך אחת לחזק את החוסן של המדינה
  הפרדת הדת מהמדינה!

 2. ישראל יקירי.
  נגעת בפצע הכואב ביותר של החברה.
  רק הפרדת הדת מהמדינה תביא מזור לשורותינו.
  רק הטלה של חובת שירות על כל אחד בהגיעו לגיל י״ח, שירות צבאי או לחילופין אזרחי יביא לאיזון חברתי.
  רק הטלת סנקציות כספיות וגריעת תקציבים מארגונים ופרטים שלא ימלאו אחר הוראות החוק, יגרמו ליישור הקווים.
  רק שינוי שיטת הממשל תביא את הרוב השפוי למשול בארץ.
  הוסף לכך את הגבלת כהונת ראש הממשלה.
  כל אלו לובה שיחוקקו כסל אחד.

 3. לו הדתיים היו עוסקים רק בתורה, דיינו.
  היטבתה לכתוב על החברה הישראלית ״ החולה״.

   1. ישראל היקר!
    פשוט מאמר נהדר,הפרדת הדת והמדינה ואיש באמונתו יחיה,הם חלק הכבד מהפתרון

    1. תודה לתגובה מר קלר היקר. לצערי לא ניתן היום להפריד את הדת מהמדינה. הלוואי והיה קורה

 4. ישראל ידידי כמה צודק אתה ואני אכן למד כי בשעת צרה אנחנו ודעים להתלכד חשוב מאוד שנמשיך כך מנהיגינו שלצערי נהגו בנפרד ומשום ילמדו כי העם רוצה אחדות יסיקו המסקנות וינהגו בהתאם כי כוחנו באחדותינו וביחד ננצח

 5. ישראל חבר יקר כתבתה קצר ולעניין והכי ברור בזמני בצבא היה רב אחד ונוסח אחיד בתפילה ולא כמו היום כל פלג ואלוהים שלו כשרות משלו ופרשנות משלו וכאן מתחיל הכירסום באחדות ובפילוג בחברה ובעם

 6. יפה כתבת ישראל תמצית הדברים שקשורים למצב הנוכחי….צריכים לקבל את כולם כמו שהם מבלי לפגוע בדרך חיים של אף ציבור באשר הוא במרקם החברתי בישראל… ראיתי הרבה חרדים רצים להתגייס כי צו השעה מחייב ….לצערי נראה לי שהפילוג יחזור אחרי המלחמה ….וחבל שתהיה לנו שבת שלום ושקטה

 7. החילונים מתייחסים לדתיים ובתוכם לחרדים
  בהתחשבות, וסלחנות, וויתורים
  והתנהגות הנגד של הדתיים והחרדים
  היא הבסיס לפירוק החברתי.

 8. אם יצא לכם פעם להאזין לשיחה סגורה בין חרדים היה רואה כמה הם לא אוהבים חילונים ולא רואים בהם יהודים

  1. תודה לתגובה מר דולב. החרדים מקימים חומה מול כל העולם. הם מפחדים שצאן מרעיתם יחשף לעולם.

 9. עוד לפני פתרון הבעיה של סחיטת הכספים
  חשוב לפתור את הפרדת הדת לגמרי מהמדינה
  בלי ההפרדה, העתיד עצוב

  1. הלוואי יהיה ניתן להפריד. לא ריאלי בעתיד הנראה לעין. תודה לתגובה ליאת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

הידד למשתמט!

הכנסת אישרה את החלת דין הרציפות על חוק הגיוס

דילוג לתוכן