קו פרשת המים

81 שנה לקרב סטלינגרד
תמונה של אליהו עם כובע
ד"ר אליהו בורוכוב

ללא כל קשר למתרחש כעת בסביבתנו המיידית, אני מוצא לנכון להתייחס לקרב חשוב ביותר, קרב שהשפיע על העולם, במלאת 81 שנים לתחילתו.

בחודשים נובמבר 1942 עד ינואר 1943 התרחש קרב סטלינגרד, שהיה נקודת מפנה במהלך מלחמת העולם השנייה. ואולי זה היה קו פרשת המים שממנו והלאה הובילה המלחמה למפלה של גרמניה הנאצית.

סטלינגרד, הנקראת היום וולגוגרד, הייתה עיר תעשייה ממערב ל"ברך" של נהר הוולגה, בדרום מזרח רוסיה האירופית בדרך לקווקז. להיטלר הייתה תכנית אסטרטגית, שאולי מוטב לכנותה חלום, לכבוש את הקווקז ולהשתלט על בארות הנפט באזרביג'אן, ודרך איראן להגיע למפרץ הפרסי. החלום הזה השתלב בראשו עם החלום שחיל המשלוח הגרמני בצפון אפריקה, בראשותו של הגנרל ארווין רומל, יכבוש את מצרים וינתק את תעלת סואץ.

אפשר לטעון שהמערכה על סטלינגרד התחילה בינואר 1942 כאשר היטלר נתן פקודה להטות את עיקר המאמץ של הצבא מהחזית שמדרום ומערב למוסקבה והחזית בסביבות הערים מרוד סרטיב קורסק (אני ממליץ לעיין במפה טובה של רוסיה) , ולרכז את המאמץ לכיוון סטלינגרד והקווקז.

בראשית נובמבר 1942 התחלף מפקד הארמיה השישית של הצבא הגרמני. הגנרל פאולוס התמנה למפקד וקיבל פקודה לכבוש את סטלינגרד. בארמיה היו כ-300 אלף חיילים מאורגנים ב-22 דיוויזיות. מרבית הכוח היה ממוקם ממערב לסטלינגרד. מצפון מערב הקו היה מאובטח על ידי יחידות רומניות ואיטלקיות ומדרום על ידי יחידות רומניות. היה עוד כוח גרמני, שהתקדם לאורך החוף של הים השחור מקרים עד נובורוסיסק.

ב-19 בנובמבר פתחו הרוסים בהתקפה על היחידות הרומניות שאבטחו את "הפרוזדור" לכיוון סטלינגרד מצד צפון, וניתקו את מסילת הברזל סטלינגרד–סטלינו. מאז הייתה הארמיה השישית תלויה באספקה על ידי מטוסים. מן ה-19 בנובמבר עד ה-10 בינואר הפילו הרוסים בגזרת סטלינגרד 300 מטוסי הובלה גרמניים. בהמשך התנהלו הקרבות ברחובות העיר, מבית לבית, ואף בחורף, בקור של רוסיה. לארמיה השישית לא היה ציוד מתאים לחורף. לחיילים לא היה ביגוד מתאים. גם לא הגיעה אליהם אספקה מספיקה של מזון ותחמושת. מחלות רבות נפוצו בין החיילים ורבים מהם, לפי הערכה יותר מ-100 אלף, מתו ממחלות. בינתיים הכוח שהתקדם לאורך החוף הצפוני של הים השחור עד נובורוסיסק נסוג עד חצי האי קרים.

בינואר המצב של הארמיה השישית נעשה נואש. הגנרל פאולוס הציע לסגת עם הכוח שנשאר לו. היטלר דחה את ההצעה, וכך נגזר על הארמיה השישית אובדן מוחלט. כחיילים ממושמעים הם המשיכו להילחם אף שהיו מכותרים בכתר הרמטי. בסופו של דבר ביולי 1943 נפל הגנרל פאולוס בשבי עם 22,500 חיילים וקצינים שנשארו מן הארמיה. נוסף על אנשיו, הצבא הגרמני איבד 7,000 טנקים, 5,000 תותחים ו-60,000 משאיות בסטלינגרד.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

  1. מי ייתן והנצחון שלנו על המפלצת הנוכחית יהיה מהיר ומכריע

  2. היו זמנים
    מלחמה היא חוויה קשה
    נקווה שגם הפעם ננצח
    אבל בהקדם

  3. הקרב הזה הנו אחת מאבני הדרך הבולטות במלחמה הכי גדולה בהיסטוריה

  4. ככל שאני מתבגרת שמשהו משובש בגזע האנושי. דחף ראשוני להשמיד איש את רעהו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שאול אייזנברג

רומן שהצליח

ההצלחה של רובי קין בעונה הראשונה במכבי תל אביב

תמונה של שי

יום הדין

ישראל זקוקה לחזון מדיני אמיץ ולאסטרטגיה לאומית

תמונה של אבי

המתרץ

טיפולוגיה של שחקני ברידג' (5)

דילוג לתוכן