מלחמת התשה 2023

אסטרטגיית-העל של הטרוריסטים שונאי ישראל
צילום של גדעון
ד"ר גדעון שניר

ארגוני הטרור, כל אחד בפני עצמו, אינם מציבים מטרת מלחמה סדורה של כיבוש מדינת ישראל ישירות. הם פועלים בשיטות ומבנה של מלחמת גרילה וכוחם הוא בפוטנציאל לגבש אחדות לגרימת נזק כבד על ידי פעילות משולבת ובעת ובעונה אחת, ובדרך כלל בתיאום והנחיות עם מדינות-אם מייסדות, מממנות או תומכות אידיאולוגית.

וכך קרה שב-7 באוקטובר פתח חמאס (סניף תנועת "האחים המוסלמים") במתקפה מתוכננת היטב בציפייה שהפתיחה המסחררת המוצלחת תדרבן את שאר הארגונים, כמו הג'יהאד האסלאמי ברצועה, חמאס בגדה ובלבנון, המליציות השיעיות מסוריה ועיראק והח'ותית מתימן, וכולם יצטרפו מיד למערכה ויתקיפו את ישראל מכל איבריה – ואולי גם מבפנים, באמצעות ערביי ישראל – ובכך יצרו זעזוע אזורי משמעותי ובעקבותיו יינתק ציר ההבנות המתרקם בין ישראל ומדינות המפרץ בהובלת ארצות הברית וסעודיה. חזבאללה אינו מצטרף בשלב זה למאמץ הנחוש של חמאס לעורר מערכה כוללת ומסתפק בהטרדה, אם כי זו עלולה להתפתח למלחמה של ממש, מתוך שיקולים שונים.

ועדיין, יש מקום לשאלה – מה מנע מארגוני הטרור ומפעיליהם לצרף את המליציות המרחביות למערכה מקיפה בו-זמנית כדי להכות בישראל מכה ניצחת, תוך ניצול של חולשת המשבר הפנימי והשאננות המזכירה את יום הכיפורים 73'? האם חשש מהאיום מכיוון אמריקה, שבמהלך מהיר שהפתיע גם את ישראל הזניקה את ספינות המלחמה שלה לאזור, חרף החשש לעימות בין-גושי? או שמא היריבות בין מיליציות האחים המוסלמים (ארגונים סונים מעזה, הגדה המערבית ולבנון) ובין המיליציות השיעיות (חזבאללה מלבנון, ח'ותים מתימן, עיראק)? ואולי האסטרטגיה של ארגוני הטרור ושולחיהם אינה ניצחון בנוק-אאוט אלא התשה ארוכת שנים, זכייה בנקודות עד לקריסה מבפנים של ישראל מעוצמת ההתשה הממושכת.

ארגוני הטרור למדו היטב את התרבות הישראלית כדי לשים את מבטחם באסטרטגיית ההתשה. סיבה מרכזית היא הזנחת העקרונות של אסטרטגיית הביטחון של ישראל לטובת אימוץ מדיניות ההכלה ("שקט ייענה בשקט"), המשרתת את מדיניות הפנים של ישראל אך פוגעת באופן משמעותי ביותר ביכולת ההרתעה, שהיא העיקרון המרכזי בתורת הביטחון של ישראל. כך הוכיחו כל כשליה במלחמותיה בלבנון, סבבי הלחימה מול עזה, הטרור בגדה וסימני ההתקוממות המגיעים לעיתים מכיוון ערביי ישראל, ומכאן השלכה לטרור החקלאי, אובדן המשילות בנגב, פשע ואלימות ציבורית ועוד.

לכך יש להוסיף את הרפיון הפנימי שגרם לערעור הנחישות, זלזול בערכי חשיבות האדמה ובתחושת הצדק הלאומי, הפחתה מחשיבות ההתיישבות החקלאית והכפרית (קיבוצים ומושבים) לאורך גבולות המדינה והימנעות מלהגיב לפרובוקציות בזמן אמת, כמו הפרת החלטת האו"ם 1701 על ידי חזבאללה, שחצה את הליטני והתבסס על קו הגבול עם ישראל, עד כדי הצבת אוהלים בשטחה הריבוני – ללא כל תגובה הולמת. כל אלה שכנעו את ארגוני הטרור שכושר העמידה של ישראל הולך ונחלש, ואף כי לא ניתן לחסלה במהלך צבאי ישיר כמו במלחמות 48', 67' ו-73', הרי גם עקיצות יתוש ללא הפוגה יכולות לערער את חוסן הציבור הישראלי עד לתוצאה המקווה המאחדת את כל ארגוני הטרור הפלסטיני והאיראני – "שחרור פלסטין מהנהר ועד לים".

לא ניתן להתעלם מהלכי הרוח בזירה הבין-לאומית, הנוטה לתמוך באינטרס הפלסטיני הן בשל כניעה מרצון לטרור האסלאמי והן מחמת אימוץ אידיאולוגיה של שמאל "דמוקרטי ליברלי פרוגרסיבי", המתבטאת בתמיכה אוטומטית במי שמוצג כחלש. לכך מתלווה סיוע של ארגוני "למען" צבועים ומוסדות או"ם מוטים באופן גלוי ובוטה, וכל זה על תשתית שנאת יהודים היסטורית שנראה שמעולם לא פסה (אפילו הקולנוע הישראלי, שזכה לעדנה ופרסים כל עוד הפיק סרטים ב"רוח הנכונה", סובל היום מהתנכרות וצביעות מביכה בלשון המעטה).

המכה הקשה בזוועתה הבלתי נתפסת בטבח ה-7 באוקטובר היא קריאת השכמה לחזון העם היהודי במכורתו. להתפכח מהצלחות עבר, מאימוץ תפיסות עולם וקונספציות ליברליות פרוגרסיביות שהחלו לקנות אחיזה בדעת הקהל – אמנם מתוך כוונות טובות, אך הן מנותקות מהמציאות הייחודית שאין דומה לה בקרב אומות העולם. נדע לקום למדינה חזקה ונחושה יותר, עם קיר-ברזל פיזי ורוחני מפוכח כדי להתמודד עם אתגרי העתיד וניסיון ההתשה שלפנינו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

32 תגובות

 1. ואף מילה על תרומת הכיבוש הישראלי למצב, על הפוגרומים שעושים המתנחלים בגדה, בחסות המלחמה ובעידוד השרים הכהניסטים. בקיצור, אין לנו שום חלק ואחריות למצבנו בדעת הקהל העולמית, מלבד מה שכתוב במאמר. אכן, תמונת מצב אובייקטיבית…

  1. זה החולשה שלנו.
   כאלו שחושבים שעוד ועוד וויתורים הם יביאו את ה'שלום'.
   ואנחנו כאילו ה'אשמים' בהתנהגות הערבים.
   ====
   איזה פוגרומים עושים המתנחלים ?
   וגם אם היה מקרה בודד של מישהו שעשה משהו לערבי… האם הוא לא יושב בכלא ?
   האם הוא מקבל תמיכה כלכלית ומשכורת על מעשיו ????

   1. אתה כנראה לא מכיר את העובדות (או לא רוצה להכיר).
    המאמר אמור להציג את הסיבות לכך שחלק גדול מהעולם נגדנו (בצדק או שלא). לא להביא את הכיבוש כסיבה היא חטא לאמת.

  2. נח היקר – לפני 1967 לא היה כיבוש. לא היו מתנחלים אבל היה טרור. או אולי אתה מתכוון לכיבוש של 1948? אבל גם לפניו היו "מאורעות". אז עוד לא היו שרים כהניסטים, אבל הפלסטינים כבר אז עשו פוגרומים. חברון למשל. אז למה אתה מתכוון כשאתה אומר "הכיבוש הישראלי"?

   1. בהתייחסות למאמר הספציפי הזה, שלכאורה מציין את מצבנו בעולם, אני מתייחס למה שהעולם המערבי קורא "כיבוש" וזו עובדה. את הויכוח העקרוני, נעשה במקום אחר.

 2. עם מלחמת התשה מתמודדים רק בדרך של מכה ניצחת. שתמחוק כל רצון לפגוע בנו

 3. לדבריך, בקצרה, הזירה הבין-לאומית נוטה לתמוך באינטרס הפלסטיני בשל כניעה לטרור האסלאמי ובשל תמיכה במי שמוצג כחלש. לכך מתלווים ארגונים צבועים ומוסדות או"ם מוטים , על גבי תשתית של שנאת יהודים היסטורית.
  האם לא עלה על דעתך שלשנאת יהודים אוניברסאלית זאת, יש גם מידה מסוימת מאוד, קטנה מאוד – של צדק?
  האם הטענה "free palestine" היא כל כך מופרכת ואין לה כל רגלים במציאות?
  על יד כך שאנחנו מקפידים להישאר בעמדה של קולוניאליזם ואפרטהייד, אנחנו מעניקים לגיטימיות לכל הטענות המופרכות האחרות. איננו יכולים להכריז בלב שלם על הבמה הבינלאומית: הצדק עמנו; ולא משנה כמה סיבות מוצדקות יש לנו כדי להיות בלתי צודקים בעליל, בשורש העניין.

  1. אלי- מסתבר שכול אחד מאיתנו קורא ספר היסטוריה אחר ומפרש את המציאות דרך משקפיים אחרים, ותקצר היריעה, ובכול זאת אנסה בקצרה.
   "פלסטין חופשית": יכלה להיות כבר ב 1947, ב2000, ב- 2008 אילו באמת רצתה, במקום הם בחרו לצאת למלחמת השמד נגד המדינה היהודית והפסידו, ועדיין דבקים בשאיפתם המוצהרת "לשחרר את פלסטין מהנהר ועד לים" שלדברך היא מוצדקת..
   "קולוניאליזם": אני לא בטוח שאתה מבין בדיוק את המשמעות. עזה נקייה מיהודים ובכול הצעות להקמת מדינה פלסטינית מדובר על סיפוח עד 3% של השטחים שבמחלוקת המפוצה בשטח שווה בגודלו ממדינת ישראל באופן שירחיק במשהו את קו הגבול הבלתי אפשרי במרכז הארץ. לכנות את ירושלים, חברון עיר האבות, בית- לחם בית-אל וענתות למשל "קולוניה"- בסגנון של האימפריה העותומנית והאירופאית, כיבושי הודו, אפריקה, צפון ודרום אמריקה- זה עלבון לאינטליגנציה..
   "אפרטהייד": שהייתי תקופה מסוימת בדרום אפריקה ואני יודע בדיוק מהו אפרטהייד, מה שרוב הישראלים הדבקים במונח הזה אין להם מושג במה מדובר.. לפלסטינים יש חופש לנהל את חייהם באופן חופשי למעט העיסוק בטרור רצחני. יש להם חופש הצבעה לכול המוסדות החברתיים (זה שבחרו לדחות בחירות לנשיאות כבר עשר שנים נובע משיקולים פנימיים שלהם!!), כול המערכות החברתיות כלכליות כולם באחריות מלאה של הממשלה הנבחרת שלהם, והטענה של חלק ממנהיגות פלסטינאי ישראל- לאפרטהייד- היא כול כך מופרכת..
   "חופש מדיני"- לפלסטינים יש מושב קבוע באו"ם, שגרירויות בכול העולם, מערכת חינוך ממלכתית עצמאית לחלוטין (במימון האיחוד האירופאי) בה מלמדים שהיהודים הם קופים וחזירים שאחת דתם למות ברוח דוקטרינת הג'יהאד העולמי…
   "דעת העולם": תקצר היריעה כאן מלהסביר לך את המניעים לאנטישמיות, ובמיוחד אני בוחל בנימת ההאשמה העצמית שבדבריך. ועדיף שנעצור כאן

 4. שאלת תם:
  גדעון סיכם בבהירות ודיוק את המציאות. נניח שנוסיף להגדרת המציאות גם את חלום השלום, לקיחת אחריות על המצב, רגשות אשם, אידיאליזם אנושי וכ'. האם אפשר לשאול שאלה פרקטית את המאמינים בתוספת הזו, האם אפשר לקבל תיאור של מתווה השלום שלהם שיכלול הסכמת הערבים? עד כה לא היתה הסכמה, אבל המאמינים תובעים לנסות. נתחיל בזכות השיבה: האם המאמינים מקבלים עליהם את התנאי הזה? נמשיך בהתנחלויות: האם התנתקות מכל יהודה ושומרון (או השטחים הכבושים) מקובלת עליהם? נמשיך בהחזרת כל הכפרים והאדמות בהם ישבו ערבים לפני שאחיהם פלשו למדינה שזה נולדה כדי להשמידה. האם זה מקובל על המאמינים?
  יש עוד, אבל אסתפק בזה…
  איך אומרים באמריקה?
  talk is cheap

  1. להיגיון יש צליל צלול וזך שנותן כוח להמשיך להתמודד

  2. מצטרף.
   הדבר החשוב הוא שהערבים כלל לא יסכימו לעולם לקווי 67.
   הם רוצים לקבל גם חלק גדול מתוך קווי 67.
   גם חלק מיפו.
   מתוך ויקיפדיה
   כפרים ושכונות רבים בשטח ישראל, שהיו מיושבים בעבר בערבים נעלמו. על חורבות חלקם הוקמו יישובים וערים ישראליים חדשים – מתוך 370 יישובים חדשים שהוקמו בין השנים 1948–1954, 350 ישבו על אדמות של פליטים, וכשליש מהעולים החדשים באותן שנים, כ-250,000 איש, יושבו בבתים עירוניים שהיו שייכים לערבים שהפכו לפליטים.[16] על חלק מהיישובים נטעה הקרן הקיימת לישראל יערות אורנים. ליישובים הוענקו שמות חדשים. כך לדוגמה, מג'דל הפכה לאשקלון, ביסאן נקרא בשם העברי בית שאן, על חורבות בית מחסיר נבנה המושב בית מאיר ושכונות טלביה ומלחה בירושלים הפכו בהתאמה לקוממיות ומנחת (אף שבפועל ממשיכים תושבי ירושלים להשתמש עד היום בשמות הערביים).

   1. יוסי- מנגד אפשר לציין מאות ישובים ערביים הנושאים את השם העברי הקדום, כמה דוגמאות
    בית ג'אלא נפת בית לחם = גילה המקראית
    כפר סאבא= כפר סבא הקדום
    יבנא נפת רמלה = יבנה העיברית
    חיטון בגליל = כפר חיטיא עירה תלמודית
    חוורה = על שם הישוב העברי חורון
    בית נבאלא= נביט המיקראית
    ענאבא = ענתות ביתו של הנביא ירמיהו

  3. אביבה,
   לא צריך להיכנס לתרחישי קיצון.
   בעובדה, הרשות הפלסטינית חיה עמנו בשלום, למרות כל ההסטות והפיגועים.
   אם תקום ביש"ע רשות פלסטינית כמדינה (מפורזת) לכל דבר; ואם בראשה יעמוד שליט הרוצה לשלוט על מדינה מתפקדת, כדרך כל השליטים שבעולם, האינטרס שלו יהיה שלום דה-פקטו עם ישראל, למרות שיבקש וידרוש בריש גלי את זכות השיבה, "מן הנהר עד הים" וכדומה.
   השליט של הרשות יהיה מעונין לשלוט על מדינה מתפקדת, בניגוד לחמס שהוא מדינת טרור כושלת. גם הערבים מסוגלים לקיים מדינות תאבות חיים, כמו למשל מצרים, כמו למשל ירדן. מדינת החמאס בעזה היא מדינה כושלת שחיה על המלגות של אונרר"א, ועל חרחורי המדון של אירן.
   השליט של עזה לא מעוניין בקיום מדינה נורמלית, לו גם מושחתת. הוא מוכן להקריב את עמו למען הטרור, ואף עושה זאת בלב חפץ. הצלחתו היא ארצו בחורבות ועמו במחנות אוהלים. זו לא המודל המקובל של מדינות ערב ולא של מדינות האיסלם, אפילו לא אירן, לה יש קבלני משנה לטרור.
   כל המדינות שאינן מדינות טרור חפצות חיים. לכן יש להקפיד שהשליט ברשות הפלסטינית שתקום ביש"ע לא יהיה טרוריסט (אבו מאזן, למשל) ושמצב של שלום יקדם את אפשרות קיומה של הרשות מבחינה כלכלית.

   1. אביבה- נראה שדעתך וההיגיון שלך לא מקובלים (בהמעטה) על חלק מהמגיבים כי הקונספסציה שלהם חזקה מהמציאות. לעזרתי אני מגייס את מה שאומרים הפלסטינאים בקולם שלהם בלי קשר למה שאני חושב וזה הצורך להיפרד מהם לאלתר- כפי דברי הפרופ הפלסטיני סמי-אל–אריין, בריאיון אל- ג'זירה 30 יולי 2023 : כותרת: "האפגנים והעירקים ואחרים, סבלו יותר מהפלסטינים. העניין שלנו אינו הקמת מדינה פלסטינית, אלא פרוקה/חיסולה של מדינת ישראל".
    אל-אריין: לדעתי לא תותר דמוקרטיה באזור שלנו, יש וטו על דמוקרטיה והיא אינה מותרת באזור שלנו, לכן עד שההשפעה המערבית הזרה מושמדת/נמחקת מאזורנו, לא תותר דמוקרטיה להתקיים.
    מראיין: אם כך הקונפליקט נטוע עמוק מאד,,
    אל-אריין: נטוע עמוק, מהותי ושייך לקיומנו
    מראיין: אבל ישראל קיימת ומקדמת יוזמה (מערבית) זו שכבר אינה זרה יותר והיא נעשית חלק מהאזור.
    אל-אריין: לכן אני מאמין שעקירת השפעה מערבית זרה זו תגיע לשיאה בהריסה/פרוק מדינת ישראל, לדעתי העניין הפלסטיני אינו יצירת מדינה (פלסטינית) כפי שהכול אומרים. זה לא עניין של פתרון מדינה אחת או שתי -מדינות. העניין הפלסטיני צריך לעסוק בעצם הנוכחות של הציונות באזור"

  4. אביבה, לומר שגדעון סיכם בבהירות את המצב הוא חטא לאמת. בלי להכנס
   לדיון אם הכיבוש צודק או לא, מבחינה עובדתית, לא לציין את הכיבוש כגורם ליחס כלפינו בעולם היא בדיחה גרועה. אין מה להתפלסף על זה.
   זה מזכיר את הסיפור של אדם שראה ג'ירפה ואמר "אין חיה כזו".

   1. אם חטאתי Mea Culpa אחפש צרור זרדים להצליף על הגב.
    וברצינות: היחס של השמאל בעולם כלפי מדינת ישראל התהפך עוד ב-1956 במבצע קדש, כשישראל חברה אל צרפת ואנגליה הקולוניאליסטים. זה נאמר לי מפורשות בראיונות רבים שערכתי בפריז כשהכנתי בזמנו עבודה סמינריונית על עמדת האינטלקטואלים של השמאל בצרפת כלפינו. אז הפכנו מדוד לגליית. התעמולה הערבית תפסה את הנקודה הזו ופיתחה אותה.
    הנצחון במלחמת ששת הימים הווה אוצר לתעמולה הזו והתפיסה שהערבים הם המסכנים וישראל היא ה- bully הקולוניאליסטי במזה"ת כבשה את דעת הקהל.

  5. ולגופו של עניין,אם אפשר לעשות משא ומתן עם החמאס, כמו שנעשה עכשיו, אז אי אפשר לעשות משא ומתן עם הרש"פ על שלום? המשא ומתן עכשיו אומר שאנחנו מסכימים עם האידאולוגיה של החמאס?
   לא צריך להסכים מראש לשום דרישה, אבל אם לא מנסים, בטוח שלא מצליחים.

  6. מסכים אתך שגדעון סיכם את המציאות בבהירות ובדיוק. בניגוד למה שטוען נח – אין כיבוש. לומר שחלק גדול מהעולם נגדנו בגלל הכיבוש זו אשליה, הטעיה וחוסר הבנה של המציאות. גם לטעון שאנו כיום מנהלים מו"מ עם החמאס זו פנטזיה. אין מו"מ עם החמאס. סה"כ אנו מנסים לשלוף מהלוע המכוער של החמאס את החטופים מהתקפת הטרור בשמחת תורה. כשזה יסתיים, או אולי לא, החמאס ימשיך לקבל מכות עד שיוכרע. נכון מאד אמרת: TALK IS CHEAP.

   1. אתה גם קורא מה שאתה כותב?
    העולם לא רואה בנו כובש, כי אין כיבוש?
    אין משא ומתן עם החמאס?
    מכבסת מילים אימה תחליף לעובדות.

    1. נח- המאמר שלי עוסק בניתוח אסטרטגיה המאבק של שואפי רעת מדינת ישראל. בעוד שאתה עוסק בכיבוש שנראה לי שבו אתה תולה את הסיבה לשנאת ישראל והשאיפה לחיסולה בעוד שפה מנסים להסביר לך שהשאיפה לחיסולה של הישות הציונית התחילה עוד לפני הכיבוש הראשון 1948 בעקבות המלחמה שנכפתה עלינו, והפסידו שוב במלחמת 1967 שנכפתה עלינו וגם בו הפסידו ונכבש עוד חלק ארץ. זה מקרה יוצא דופן בו היוזם מלחמה מפסיד וגם תובע את חלק הארץ שאיבד במעשיו.
     ישראל הכריזה יום לאחר הכיבוש השני המוצדק, שהיא מעמידה את השטחים שבמחלוקת ערובה למשא ומתן לשלום אמת, אלא שעד כה כול הצעות ישראל וארה"ב- נדחו על ידם! הקמת מדינה פלסטינית רק על חלק מפלסטין השלמה נחשב להכרה במדינה הציונית ובזכותה להתקיים כאן, ואף מנהיג פלסטיני- לא ערפאת, לא אבו מאזן וגם לא מחליפו- אינו מוכן להיות זה החותם על חלוקת הארץ במשא ומתן, אלא בדם!! כמצוות הג'יהאד.
     בינתיים משתמשים הפלסטינאים בתעמולה בינ"ל יש להודות מוצלחת מאד, תחת סיסמאות "מנהר ועד לים", אל- אקצה בסכנה, טיהור אתני, דיכוי ואפרטהייד מופרכים למדי, אבל זה עובד! מהטעמים שהסברתי במאמר. הכול תירוצים המקדמים את האג'נדה המאד ברורה והלא מוסתרת שלהם,
     אגב, ככה מהצד – סקר מאתמול בגדה מוצא רוב עצום התומך בשחיטה 7 אוקטובר, אין אצלם אף לא ארגון אחד המדבר על שלום כמו בצלם, מרצ שוברים שתיקה נשים למען, יש גבול ודומיהם, או זמר שירי שלום בכיכרות…

     1. גדעו, אתה כנראה לא ממש מבין מה טענתי. זה לא משנה אם יש או אין כיבוש או אם הוא מוצדק. הכיבוש הוא הטענה העיקרית של העולם והמפגינים נגדינו ומספיק לראות את השלטים בהפגנות. אז, בדיווח אובייקטיבי על מצבנו בעולם (בלי לדון בצדקת הטענות), להתעלם מהטענה המרכזית נגדנו, זה לא דיווח אובייקטיבי. מקווה שהבהרתי את עצמי. פעם אחרונה.

      1. נח- אתה בכלל לא מבין את טענתי, אני לא מתייחס לכול רשימת התירוצים בהם משתמשים הפלסטינים כדי לקעקע את תמיכת העולם, מבחינתך ניכר שהכיבוש הוא הכי הכי , ואני טוען שמדובר בניסיון לקעקע את זכותה של המדינה היהודית להתקיים. כמי שעומד מאחורי ולפני BDS ותומכיהם. יכולת גם להציג את סוגיית "החיסול האתני" כבעיה שהעולם "קונה" בשקיקה אבל אותך מענין מה שליבך אומר ונלחם איתי בחירוף נפש על האמת שלך הכיבוש הכיבוש, התמיכה בעזה היא לא על "כיבוש" שלא קיים שם, (וגם יש להם שער לאחות מצרים..) אלא נגד עצם קיומה של מדינת ישראל. אני מקווה שהבהרתי עצמי – פעם אחרונה.

 5. איך אחרי כל מה שקורה כל הזמן יש עוד תמימים שמדברים על הסכמי שלום?

 6. מכל הויכוח, לא קיבלתי מגדעון תשובה על תגובתי הראשונה. האם דיווח על מצבנו בעולם, בלי להתייחס להפגנות נגד הכיבוש הוא דיווח אמין ומאוזן.

 7. התשה מאוד
  יש לי הרגשה חזקה שאנחנו רק בהתחלה של ההתחלה של המלחמה הזאת
  עוד צפויים הרבה ימי לחימה
  ימים קשים מאוד

  1. פיני- זן בדיוק מטרתה של מלחמת התשה. ראה כיצד הם מתעתים בנו, כמו החיזבלל כך החמאס וגם הגדה, וידינו אזוקות מרצון. מאחר שלא כמו שכנינו,אנו רגישים לחיי אנשינו עשרות מונים מהם- הסבל הוא הרבה יותר קשה ודורש יותר תעצומות נפש להתמודד, או כפי שגולדה אמרה שהנשק הסודי שלנו שאין לנו כול אפשרות אחרת

 8. לא רק מתישים אותנו, אלא גם את הארצות המובילות בעולם המעורבות מרחוק, והם פחות סבלניים ורוצים לסיים את הסיפור

 9. נאור- יש לנו שתי בעיות מהותיות עם המדינות המעורבות. האחת- החשש מפני הטרור הפנימי העלול להתפתח כתצאה מההגירה המוסלמית המואצת בארצותיהם. השניה- היא השפעה של תפיסת עולם "ליבראלית פרוגרסיבית" שקנתה אחיזה בעיקר בארצות הנחשבות דמוקרטיות לפיה הציונות הישראלית היא האשמה בכול הבעיות בעולם החל ממלחמות משברים כלכליים וכלה באקלים, השילוב של שתי מגמות אלה גורם ללחצים על ישראל לנטוש את הההכרח למגר את הארגוני הטרור המאיימים עליה.
  חוסר ההבנה או ההכרה שישראל נמצאת בחזית המאבק בין מזרח ומערב- שאם תכבש ברוח הג'יהאד המוסלמי הגלובלי- הם יהיו הבאים בתור..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן