גבורה בעקבות פוגרום

סיפור על גיבור אחד שליל הבדולח שינה את חייו
תמונה של יאיר
יאיר בר-קול

חודש ושלושה ימים לאחר הפוגרום בעוטף עזה, מלאו 85 שנים לפוגרום ליל הבדולח. פרעות ליל הבדולח התחוללו ברחבי גרמניה ואוסטריה בלילה שבין ה-9 ל-10 בנובמבר 1938. ליל הבדולח קשור בתודעתנו למעשי ההרס, ההתעללות והרצח, להשפלת היהודים. בטבח הנורא בעוטף עזה היו גם גילויי גבורה רבים.

אני מבקש להעלות כאן סיפור גבורה שקרה בעקבות ליל הבדולח. קרוב משפחתי, משה (מיינהרד) וייל (בן-דוד של אימי), בן יחיד להוריו, נחלץ מפרעות נובמבר 1938 שפרצו בעיר מגוריו במדינת באדן-וירטמברג. באותו לילה פרצו חבורות של אנשי המפלגה הנאצית לדירות ולחנויות של יהודים בעיר, גרמו להרס וחורבן, שרפו כליל את בית הכנסת של "עדת ישורון", ניפצו לרסיסים מכל הבא ליד, הובילו את היהודים בחוצות העיר, השפילו אותם, ובתום יממה של אימים שלחו אותם למחנה הריכוז דכאו. אירועי ליל הבדולח הביאו למפנה חד בחייו.

מיינהרד הצליח להימלט מגרמניה ובמקום לעלות לארץ ולהצטרף לקיבוץ כפי שתכנן, החליט להילחם בנאצים. הוא יצא מגרמניה בעוד מועד, הגיע לאנגליה והתגייס לצבא הבריטי. הוא התנדב ליחידת עילית מוטסת של חיל האוויר המלכותי והשתתף בגיחות מבצעיות במערב אירופה. כחצי שנה לפני תום המלחמה, בנובמבר 1944, שש שנים אחרי ליל הבדולח נפגע מטוסו בפעולה נועזת מאחורי קווי האויב על יד ארנהם בהולנד, והוא צנח ונהרג. הוריו הבטיחו להוריי שבליל הסדר הראשון אחרי המלחמה יבואו עם מיינהרד לחגוג איתנו בתל-אביב. לא אשכח כילד קטן את האכזבה והעצב כשהוריו, מקס וסופי וייל, הגיעו בלעדיו.

מיינהרד קבור בבית העלמין של הצבא הבריטי בהולנד אבל שמו מונצח כראוי לו ב"בית הלוחם" בתל-אביב שהוריו, תרמו להקמתו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

  1. כל הכבוד על הזכרת מבצע "מרקט גארדן" שהיה המבצע הגדול ביותר שביצעו הבריטים על אדמת הולנד לקראת סיום מלחמת העולם השנייה. מטרתו הייתה לפוצץ גשרים ליד העיר ארנהם על מנת לשבש את תנועת הצבא הנאצי. המבצע ההרואי הונצח בספר "גשר אחד רחוק מדי" שיותר מאוחר גם הוסרט לסרט קולנוע בשם זה. הסרט נכלל במה שקרוי גלריית סרטי מלחמת הגבורה הבריטיים וגם הוקרן בזמנו בישראל.

  2. ככל שנדרשים יותר מעשי גבורה כך זה מצביע על כך שיש בעולמנו הרבה רוע והרבה שנאה. חבל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן