נאה דורש נאה מקיים

נתניהו במילותיו שלו
צילום של נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו צילום: US Military

אנחנו כבר למעלה משלושה שבועות במלחמה, שבתחילתה הופתענו בצורה מבישה על ידי חמאס וספגנו אבדות רבות וכן חטופים רבים. השאלה שאני שואל את עצמי משבת השחורה בבוקר היא: איך הגענו למצב הזה? כיצד זה ייתכן?

בניסיון להבין רציתי לתת לראש הממשלה, שמכהן בתפקידו יותר זמן מכל ראש ממשלה אחר, לדבר במילותיו שלו לאורך השנים. לא הוספתי מילה, רק את הכותרות.

הגבלת כהונת ראש ממשלה

"כמה זמן אתה רוצה להיות ראש ממשלה? … כמה זמן אתה רוצה? 4 שנים? 8 שנים? 12 שנה או עד סוף הדורות?" נשאל נתניהו בריאיון עם יגאל שילון ב-1997.

נתניהו לא חיכה זמן רב והשיב מיד למראיין: "יש לי תשובה חקוקה בסלע עבורך. אני הייתי אחד מאלה שיזמו ודחפו את החוק לבחירה ישירה, ביקשתי להכניס לשם סעיף ואמרתי שראש ממשלה לא יוכל לכהן יותר משתי קדנציות".

(נתניהו בריאיון ליגאל שילון, 1997)

זיהוי סכנות

"היכולת לזהות סכנה בזמן ולהתארגן נגדה, זה המבחן של קיום של גוף כלשהו … העם היהודי לא הצטיין בראיית סכנות בזמן … הפתיעו אותנו בפעם אחרונה בצורה הנוראה ביותר. זה לא יקרה תחת ההנהגה שלי. … אני רואה סכנה לקיומה של מדינת היהודים, אני מתארגן להדוף את הסכנה".

(נתניהו בריאיון ב"גב האומה" לפני כעשר שנים)

ראש ממשלה בחקירות

"מדובר על ראש ממשלה ששקוע עד צוואר בחקירות, ואין לו מנדט ציבורי ומוסרי לקבוע דברים כל כך גורליים למדינת ישראל, כי קיים חשש, אני חייב להגיד אמיתי ולא בלתי מבוסס שהוא יכריע הכרעות על בסיס האינטרס האישי של ההישרדות הפוליטית שלו ולא על פי האינטרס הלאומי … ראש ממשלה שנמצא במצוקה המיוחדת הזאת, כל כך עמוקה".

(נתניהו בריאיון ל"חדשות 2" ב-2008, בהתייחסות לראש הממשלה אהוד אולמרט)

אחריות לכישלון

"מלחמת לבנון השנייה הייתה כישלון והאחריות העליונה לכישלון היא של ראש הממשלה אהוד אולמרט. … אם יש משמעות למושג אחריות, ראש הממשלה חייב גם הוא ללכת. אם אין משמעות למושג אחריות, יש להחזיר לאלתר את דן חלוץ ועמיר פרץ לתפקידיהם. בסרבו לפנות את מקומו, ראש הממשלה בורח מאחריות. רבותיי, לא יעזרו כל התירוצים ולא ההיתפסות לחלק קטן מהדו"ח תוך התעלמות מהקביעות הנוקבות על כישלון הדרג המדיני בניהול המלחמה כולה. גם לא יועיל הניסיון שבו חזינו עכשיו לגלגל את האחריות לעם, לאופוזיציה ואליי אישית. כולנו תמכנו ביעדי הממשלה. וגם היום לא חזרנו בנו."

 "ראש הממשלה, לא אנחנו ניהלנו את המלחמה, אתה ניהלת אותה. לא אנחנו ניהלנו את החטיבות, את האוגדות, את סיוע האווירי, את גיוס המילואים או אי גיוס המילואים. אתה היית זה שהיית צריך לבדוק את מוכנות הצבא, את הפעלת הצבא, את הגנת העורף. ודבר זה היינו בטוחים, חבריי ואני, שעשית. … אני השתתפתי בהרבה פעולות צבאיות מעבר לקווי האויב וגם פיקדתי על כמה מבצעים, ונטלתי חלק בכמה וכמה קרבות. גלגול כזה של אחריות עוד לא ראיתי מימיי. אחריות זה לא לדבר אחריות. אחריות זה לשאת באחריות. כשהכישלון במלחמה הוא כל כך רחב, כל כך יסודי, כשהמחיר כל כך יקר, כשחלקים של הארץ נתונים יום יום במשך שבועות באש טילים, הצעד ההכרחי המתבקש הוא החלפתו של ראש הממשלה שכשל".

(נתניהו לאחר דו"ח וינוגרד בעקבות מלחמת לבנון השנייה, כשדרש מראש הממשלה אהוד אולמרט להתפטר)

"אני התרעתי מפני חמאסטן לפני כמה שנים. אני התרעתי מפני זה שיעופו טילים מעזה לאשקלון. ציפי לבני וקדימה גיחכו. הם ביטלו את האיומים האלה, הם אמרו שאנחנו רואי שחורות, שאנחנו מפחידים את העם. מסתבר שאנחנו יכולנו לראות נכוחה את מה שהם בעיוורונם לא ראו. ולא רק שהם לא ראו את הסכנה, כשהיא כבר התעוררה, הם גילו חולשה מולה. הם הבליגו, הם עשו תהאדיה, הם נתנו לחמאס להתחמש עם עוד ועוד טילים. ולבסוף, כשכבר יצאו לפעולה, וצה"ל עשה עבודה יוצאת מן הכלל, ציפי לבני וממשלת קדימה עצרו את צה"ל לפני השלמת המלאכה.

אז אני רוצה להגיד כאן ועכשיו: אנחנו לא נעצור את צה"ל. אנחנו נשלים את המלאכה. אנחנו נמוטט את שלטון הטרור של החמאס. אנחנו נחזיר את הביטחון לתושבי אשקלון, לתושבי אשדוד, לתושבי שדרות ובאר שבע ויבנה. אנחנו נחזיר את הביטחון לתושבי ישראל … אנחנו נמוטט את שלטון הטרור של החמאס, אנחנו נחזיר לכם, לכולכם, לכם, את הביטחון."

(נתניהו באשקלון בקמפיין 2009)

"…תראו זה או אני או ציפי ובוז'י. … בבחירות הקרובות אתם בוחרים מי ישמור על הילדים שלנו. בבחירות הקרובות מצביעים רק הליכוד."

(תשדיר בחירות של הליכוד 2015 – "ביביסיטר")

המציאות

"אזרחי ישראל, אנחנו ביום השלישי למערכה. אנחנו במלחמה על הבית, מלחמה על הבטחת קיומנו, מלחמה שבה ננצח. המלחמה הזאת נכפתה עלינו על ידי אויב מתועב, חיות אדם שחוגגים רצח נשים, ילדים וקשישים. את הזוועות שחמאס ביצע לא ראינו מאז זוועות דאע"ש. ילדים כפותים שהוצאו להורג עם שאר בני משפחותיהם. צעירים וצעירות שנורו בגבם, הוצאו להורג, ועוד זוועות שאני לא אתאר כאן. אנחנו ידענו תמיד מי זה החמאס, עכשיו כל העולם יודע. חמאס זה דאע"ש – ונכריע אותו בדיוק כפי שהעולם הנאור הכריע את דאע"ש. האויב הנאלח הזה רצה מלחמה – והוא יקבל מלחמה".

(נתניהו ב-X – לשעבר טוויטר, 9.10.23)

הבריחה מאחריות

"אחרי המלחמה כולנו, כולם, יצטרכו לתת תשובות לשאלות קשות. … היה פה מחדל נורא והוא ייבדק עד תום. … המשימה העליונה שלי היא להציל את המדינה."

"אתמול בערב נכנסו כוחות קרקעיים בשערי עזה, בפתחו של מעוז הרשע. זהו השלב השני של המלחמה, שמטרותיה ברורות: השמדת היכולות הצבאיות והשלטוניות של החמאס והחזרת החטופים הביתה".

(נתניהו במסיבת העיתונאים הראשונה אחרי פרוץ המלחמה, 28.10.23)

"בניגוד לטענות השקריות: בשום מצב ובשום שלב לא ניתנה התרעה לראש הממשלה נתניהו על כוונות מלחמה מצד החמאס. להיפך, כל גורמי הביטחון, כולל ראש אמ״ן וראש שב״כ, העריכו שהחמאס מורתע ופניו להסדרה. זאת ההערכה שהוגשה פעם אחר פעם לראש הממשלה ולקבינט על ידי כל גורמי הביטחון וקהילת המודיעין, כולל עד פרוץ המלחמה".

(נתניהו ב-X, 29.10.23)

אין צורך להוסיף דבר.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

22 תגובות

 1. חשוב להציג זאת שוב ושוב, אבל צריך לזכור שמדובר באדם ציני אנוכי וחסר מעצורים שהשקר הוא כלי העבודה שלו. הגרוע מכל הוא שנאמניו מצפצפים על עובדות והגיון לא פחות מעבדים של גורו / רב / מנהיג של כתות אחרות, ובעורמתו הוא מתכנן עכשיו איך לשמור על קבוצת הבייס הזו שלו וכן על השותפים הציניים האחרים בקואליציה שלו, כדי שהכל יתמסמס והוא ימשיך לנהוג בנו.

  1. בהחלט חשוב להציג זאת למצביעיו כדי שלפחות חלק מהם יתעוררו ויתנתקו ממנו כך שכולנו נוכל להתנער ממנו סופית!

  2. כמובן שאת צודקת. גם יפה עשה שי ענבר שהביא ציטוטים מדברי ה"גורו". אכן גם את מזהה שהוא מתכנן להישאר בשלטון. אם עד עכשיו הוא שרד, למרות כל הקלפטוקרטיה שמסביבו, יש להניח שהוא יצליח לשרוד גם הלאה. אין מה לעשות הוא גאון פוליטי ואין לו מתחרים. גנץ הוא ילד טוב ירושלים על ידו, וראש האופוזיציה לפיד לא ירש אפילו קמצוץ מהכריזמה של אבא שלו. זה מה יש.

   1. כל הדיבורים האלה על גאון ואין מה לעשות הם תבוסתנות שבוודאי לא תביא אותנו לשום מקום טוב.
    ה"גאון" הזה הוביל אותנו לקטסטרופה בכל מובן. חייבים להשליך אותו לפח האשפה של ההיסטוריה ויפה שעה אחת קודם!

    1. נכון. ביבי הוביל אותנו לקטסטרופה. נכון הוא חייב להסתלק מן השלטון. אבל זה חכמה קטנה מאד לכתוב שחייבים להשליך אותו לפח האשפה של ההיסטוריה. מי ישליך אותו? איזה מנגנון שלטוני, כזה או אחר, יעשה את העבודה? האם בהפיכה צבאית? אולי כמו שסילקו אצלנו ראש ממשלה ככר קודם? אולי בבחירות? או אולי, שי היקר, בדעתך להציע לנו דרך אחרת להשליך את ביבי לפח האשפה של ההיסטוריה?

     1. לא כל כך מבין את הגישה. האם מחאה לא משפיעה? לא על ביבי אישית אבל על הציבור שאולי תמך בו! אין לי כל שאיפות מהפכניות אבל ככל שהציבור ימחה בתקיפות וככל שקולות כמו שלך יפחתו כך יש יותר סיכוי שיגרמו לו ללכת.
      אולי סוף סוף חלק משפוטיו בליכוד יבינו שהוא גורם להם, אישית, נזק וגם כמובן למדינה, והם יעשו מעשה? רק אולי. שווה את המאמר.

 2. תודה על המאמר
  נאה דורש נאה מקיים זה עבור בני תמותה "רגילים"
  כשאדם נמצא במצב של נרקסיזים בדרגה חמורה ,הוא אינו רואה את עצמו כבן תמותה רגיל. הוא משהו מיוחד "תותח" "ליגה אחרת" " מגן ישראל" ועוד ועוד…
  מכאן נובעי שמה שדרש כלפי אחרים עבור עצמו (כאדם שמעריץ את עצמו ,מקדם רק בעלי אינטרסים שדוגלים לו ו/או חסרי יכולות האוכלים משולחנו) הוא לא מתכוון לקיים…..
  ד"ר דודי אילת

  1. הוא כמובן לא רלבנטי להבנה ואיתו קבוצה מסויימת של נאמנים עיוורים. אבל יש רבים שחייבים להעיר אותם ולאפשר ניתוק סופי ממנו.

 3. נאה – לא כל כך (התספורת)
  דורש – המון
  מקיים – שום דבר

 4. בפוליטיקה הישראלית העקרון הוא לא לקיים מה שהובטח. ואפילו לא להרגיש לא נוח כתוצאה מכך

  1. אני לא חושב שזה הכלל. זה אכן הטבע הרע של נתניהו אבל זה בדיוק מה שאנחנו צריכים לתקן. במשך שנים מפמפמים לנו שהוא גאון וכו וכו. זה צריך להיפסק וצריך להציג אותו כפי שהוא:
   נזק, ראש ממשלה כושל ואדם רע.

  1. לא הבנתי. מי מדבר על סיגרים? זה כסף קטן לעומת הנזק שהאיש הזה גרם וממשיך לגרום למדינה.
   הבטיח לשמור על הילדים, על המדינה ונכשל באופן מכפיר. דרש מאולמרט אחרי לבנון השניה ללכת כי נכשל – הכישלון שלו חמור אלף מונים.
   על זה מדובר. זה העניין ולא הנושאים הפליליים לגביהם יחליט בית המשפט.

 5. כל אדם וכל מנהיג יכול לשנות דעתו. לפעמים התכונה הזאת חשובה וחיובית. אבל כאשר זהו הכלל הקבוע יש לפנינו בעיה כבדה.

  1. אכן היכולת לשנות עמדה יכולה להיות ברוכה, אבל כאן מדובר על אדם שדורש מאחרים ומעצמו אף פעם לא!
   האיש משנה את דעתו רק כי הדברים משרתים אותו ולא כי הבין ולמד משהו חדש.
   האיש סכנה וצריך ללכת!

   1. ובכן – הסכמנו. האיש צריך ללכת. אם לא יהיו בחירות יש להניח שהליכוד יישאר המפלגה הגדולה שתהיה גרעין הקואליציה ותציג מטעמה ראש ממשלה חדש. מי לדעתך יכול להיכנס לנעליים של ראש הממשלה? מי יכול להטיל משמעת על הגרניטורה של הליכוד חוץ מביבי?

    1. בשלב הזה, כל אחד עדיף על נתניהו.
     לצערי אני שומע את הטיעון הזה כבר שנים וחוזר ואומר כל אחד עדיף עליו, לפחות לא יהיה כזה נזק. והוא ממשיך לעשות נזקים גם בימים אלה!
     אמנם רוב חברי הליכוד הוכיחו עצמם לאורך שנותיו של נתניהו כחדלי אישים ובלי עמוד שדרה אבל זה עדיף בלעדיו. לפחות אז יהיה בחוק נזק והרס של החברה והמדינה.

 6. יש תקווה
  אחרי שהוא מחליף כיוון במאה שמונים מעלות
  יש הגי סיכוי טוב שהוא ימשיך בכיוון הזה ודוב ישנה דעתו בקיצוניות
  ויחזור לעמדתו הראשונה

  1. אכן אין תקווה שהאיש הזה יעשה את הדבר הדרוש והנכון. לכן חייבים להוביל אותו לשם!

 7. לא נכניס דלק
  ולפני זה אמר אותו דבר על מים

  1. כן זה נכון מאוד אבל אלה אמירות תקטיות ולא משמעותיות. מה שחשוב יותר הם הדברים העקרוניים, הערכיים, האסטרטגיים. בכל התחומים האלה נתניהו אמר דברים והיפוכם, בהתאם לצרכי הרגע. אלה הדברים החשובים שבגינם עליו ועל ממשלתו ללכת הביתה, כמה שיותר מהר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן