נתניהו אחראי, נתניהו ינצח

אין לבצע מהפכות פוליטיות באמצע מלחמה
ציור סמלי

בשבוע האחרון התרבו הקולות האומרים שיש להחליף כעת את ההנהגה הישראלית הקיימת. הללו טוענים שיש להסיר את ראש ממשלת ישראל מר בנימין נתניהו מהובלת מדינת ישראל כבר בשלב הזה של המלחמה. התבטאויות חסרות אחריות לאומית שכאלה אנו שומעים מראשי ממשלה לשעבר ומקצינים בכירים לשעבר. חלחלה אוחזת בי בכל אחת מההזדמנויות שבהן בכירים שעבר זמנם מחבלים בביטחון הלאומי של מדינת ישראל ברגעים שגורל המדינה מונח על הכף. מי שמכיר אותי יודע שמעולם לא הצבעתי עבור מר בנימין נתניהו, לא פגשתי בו, אין לנו יחסי חברות ואין לי ציפיות אישיות ממנו. יתרה מכך, דומני שבנימין נתניהו לא הנהיג את החברה הישראלית באופן ראוי בקדנציה הנוכחית, לא תרם ללכידות החברתית ולא חיזק את השלום הפנימי. אני גם סבור שמר בנימין נתניהו, כמנהיג הראשי של המדינה, הוא אחד האחראים לאסון שמחת תורה. הוא לא רק ייתן תשובות בבוא העת, אלא אף ישלם מחיר אישי, כשם שעוד כמה ראשי מערכות יאלצו להתנצל בפני הציבור.

עד ליום הדין העתידי, מדינת ישראל והעם היהודי בארץ ובתפוצות עומדים לדין קיומי בשעות גורליות אלה. חיילי צה"ל כבר בעומק קן הצרעות של עזה, יש איום מוחשי של מתקפה רבתי מצד חִזְבְּ-זְבַּאלָה (حزب الزبالة), ירי מכיוון סוריה ותימן, העיראקים שלחו כוחות לסוריה, הפלסטינים של יהודה ושומרון ממשיכים להוציא פעולות טרור, סכנה של התקוממות מצד הקיצונים שבערביי ישראל ומעל לכולם ראש הנחש האיראני. בצד האיומים הדרמטיים האלה ישנה מערכה מדינית מורכבת ביותר. האמריקנים מעניקים לנו גב עוצמתי אך לא בלי דרישות; מדינות העולם החופשי מעניקות לנו לגיטימציה עם פתיל מתקצר והולך ככל שאנו מתקדמים במתקפה על עזה; סוגיית החטופים הסבוכה ביותר; וסוגיית ציר הרשע המתחזק בין איראן, רוסיה וסין. את המומחים המסוגלים לנהל סוגיות רב-מערכתיות שכאלה בישראל ניתן לספור על אצבעות כף יד אחת וללא האגודל. ראש ממשלת ישראל מר בנימין נתניהו אוחז כעת בהגה השלטון והוא זה שיודע יותר מכל האחרים לנהל את המערכת הבלתי אפשרית הזאת.

לא מדיחים ראש ממשלה באמצע מלחמת קיום, נקודה. לא מפני שיש לנו מומחה בין-לאומי יחיד בדורו וגם לא מפני שאנו נוטים לשכוח שאנו חיים במזרח התיכון. לאחר המהומות החברתיות ומהפכת החקיקה הכושלת הגיע מר נתניהו חלש וחסר לגיטימציה ציבורית לאסון שמחת תורה. ואף על פי כן, במשך שלושה שבועות תמימים הוא מנהל את המערכה באופן מופתי. אל תתנו ליבכם אל הפוליטיקות הקטנות של עסקנים קטנים ובכירים לשעבר. הם מחפשים את ההזדמנות לנקום בו, ואולי יש להם כמה סיבות מוצדקות לחסל אותו פוליטית בהזדמנות השגויה הזאת. אך העסקנים הללו, אשר שִׁנְמֵכוּ את דרגתם ממנהיגים לעסקנים, דווקא בהזדמנות הגרועה הזאת, מסַכנים את מדינת ישראל בדברי העוועים שלהם. במזרח התיכון, האסלאמי, הערבי והפלסטיני, הדחת ראש ממשלה באמצע מלחמה היא זריקת העידוד הגדולה ביותר שארגוני הטרור הנאצי אסלאמי פלסטיני יכולים לקבל. הדחת ראש ממשלה משמעה השפלה של מדינת ישראל ושל העם היהודי. הדחת ראש ממשלה היא חומר תעמולה הטוב ביותר שישראל יכולה לספק לתומכי הטרור בעולם ולארגון הפשע BDS. הדחת ראש ממשלה בישראל באמצע מלחמה קיומית היא שיתוף פעולה עם האויב. אינני נוטה להשתמש במילים קשות, שצריך להודות, מי שטיפח אותן הם דווקא כמה פוליטיקאים עלובים מן הימין. אינני רוצה לגרור את החברה הישראלית לאותה המדמנה שבה היינו שרויים ערב אסון שמחת תורה; למריבות המטופשות על הקפות בכיכר דיזנגוף מבלי ששמנו לב להתקפות הרצחניות האורבות מכל עבר. אסור לנו לחזור לדיאלוג ההרסני הזה ולכן אני עוצר את עצמי מלהתבטא באופן חריף יותר כנגד כל מי שפוצה פה ומצפצף בעת הזאת על הדחת ראש ממשלה. אנא, שימו מחסום לפיכם!

במלחמה מותר ואף חובה לשקר. כל המאמצים של דובר צה"ל לשדר לעולם שאנו דוברי אמת, לא תמיד עולים יפה. אנחנו מנסים בצדק לשכנע את העולם המערבי, העוין בדרך כלל, בטיעונים הגיוניים ועובדתיים. רוב העולם המערבי נגדנו, האו"ם נגדנו והתקשורת הבין-לאומית נגדנו ללא קשר להצטדקות שלנו. רוח ההזדהות עם ישראל עקב פשעים נגד האנושות שביצע הארגון הנאצי דאע"שי חמאס, פגה כמצופה. לכן עלינו לאמץ חלקית את השיטות השקריות אך יעילות של המזרח התיכון. כך למשל, עד שהפרכנו את השקר כאילו הפצצנו בית חולים בעזה, כל העולם, כולל עיתונאים ישראלים נכבדים, האמין שאכן עשינו זאת. השקר הזה נצרב בתודעת העולם כאמת. חיפשנו ראיות פורנזיות מדעיות ומשפטיות במעבדה כדי להפליל את חמאס בירי הכושל שנפל בחצר בית החולים ובזבזנו זמן יקר מפז. בו ברגע שהתפרסמו הידיעות על בית החולים, היינו צריכים "לשקר" לעולם כי הנאצים הפלסטינים פגעו בבית חולים פלסטיני וכי הם אחראים לרצח 500 פלסטינים חפים מפשע. לזה קוראים לדבר "ערבית" או מזרח תיכונית. במזרח התיכון משחקים שש-בש ולא שחמט. בה במידה עלינו לשקר למזרח התיכון ולעולם המערבי, הצבוע עד עמקי נשמתו, ולטעון שיש בישראל הסכמה מקיר לקיר סביב מטרות המלחמה, סביב צדקת דרכנו וסביב התמיכה בראש ממשלת ישראל מר בנימין נתניהו, עד שיביאנו לניצחון. מי שלא עושה זאת, מחבל בחוסן הלאומי שלנו, מקעקע את מעמדה של ישראל בעולם ומספק תחמושת תעמולתית לאויב. כי רַב הַפֶּגֶר… הִשְׁלִיךְ הָס!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

17 תגובות

 1. משום מה משפט ארמי עולה בדעתי אחרי קריאת הדברים:
  איסתרא בלגינא קיש קיש קריא
  נתניהו מנהל באופן מופתי? באמת?
  אתה בעצמך טוען שהוא אחראי לאסון ה-7 לאוקטובר, אז נותנים לדוקר לחבוש את הפצע?
  על מה לדעתך הוא חושב כל הזמן אם לא – כמו תמיד – על עצמו? זה האדם שאנחנו צריכים להאמין בו לעשות את הדבר הנכון למדינה?

  1. אביבה היקרה, הכנסת אותי לדילמה קשה, בשל היותי שליח של התחדשות הלשון הארמית בישראל, אני מתקשה להתווכח אתך אחרי הפתגם הארמי המלבב שהצגת. אף על פי כן, אומר חצי דבר ברשותך. לפי ההיגיון שלך, כל האחראים לאסון שמחת תורה צריכים לפנות את כיסאם כבר בשלב הזה של המלחמה, ראש השב"כ, הרמטכ"ל, ראש אמ"ן, ראש המל"ל, יו"ר ועדת חוץ וביטחון, שר הביטחון, חברי הקבינט וראש הממשלה. אם כך יהיה, את ושותפייך לדעה מקדמים אסון נוסף על ישראל, מרפים את ידי העושים במלאכה, זורעים בלבול ומבוכה בעם ומעניקים נשק תעמולתי יקר מפז לאויבנו. אם לא תהיה לנו הסבלנות להמתין עד ליום שלאחר המלחמה, אפשר להציע כבר את המדינה במכירה פומבית לחזב-זבאלה, לחמאס או לאיראן לכל הממעיט במחיר. אם שמת לב לתמונת הנושא, מניעת הקיש קיש קריא מוטלת גם על הציבור. בריכתא הוייאת!

  2. לחזק את האבחנה של אביבה.
   צ'מברלין ראש ממשלת בריטניה ניווט את המדיניות הרפה מול היטלר, האמין שאם רק ירצה ויפייס את התוקפן – הלה יתנער מהאגרסיביות המלחמתית שלו, על כן טס לפגוש את היטלר (1939), במינכן, חזר בתחושת ניצחון ונפנף עם פתק בידו "השגתי חוזה שלום" לאחר שהפקיר את צ'כיה לידי הנאצים (במילים שלנו "שקט יענה בשקט"), אחרי מספר ימים כאשר גרמניה פלשה לפולין.הבין צ'מרבלין את טעותו הקשה, התפטר והזמין מיד את צ'רצ'יל לנהל את בריטניה בעת מלחמה. אם סיום המלחמה- חזר צ'רצ'יל לביתו ואת השלום כבר ניהל מישהו אחר.
   לסיכום: אין סיכוי שנתניהו יתנהג באצילות ויושרה מנהיגותית כמו צ'מברלין, אפילו על אחריותו אינו מוכן. ובינתיים אנחנו מחפשים את הצ'רצ'יל שלנו…האם יהיה זה אותו נתניהו הפעם עם מסכה צ'רצ'יליאנית? אולי דווקא ליברמן שחזה את הקטסטרופה הנוכחית ובחר להתפטר כי לא התיישר עם הבוס

   1. הבעיה היא שנתניהו אשם בהרבה יותר מזה
    הוא זה שבתבוסתנותו הרבה נתן במשך כ15 שנה
    לחיזבאללה ולחמאס להתעצם
    לאיראן להגיע למרחק מספר שבועות מפצצה גרעינית
    לערביי ישראל ויו"ש להתחמש במאות אלפי כלי נשק
    בצורה שמאיימת על כולנו
    רק התוכנית שלו היתה שזה יתפוצץ על הבא אחריו והוא יזכר כאיש החזק שבזמנו לא היתה מלחמה
    מה עשה הקב"ה נתן לו כמה תיקים שיחייבו אותו להישאר על כסאו להילחם על חפותו
    וכך כהונתו התארכה עד שזה התפוצץ לו בפנים
    ומהצ'רצ'יל שהוא ניסה להידמות לו הוא התגלה כצ'מבליין
    נקווה שהוא יעוף לפני שאיראן תפרוץ לגרעין כי אם לא כולנו בסכנה

 2. הכל לקבוע לפי איך שהמלחמה תסתיים
  גם מי אחראי ואפילו אשם
  ומי ניצח

 3. תרשה לי לחלוק על קביעתך כי נתניהו "משך שלושה שבועות תמימים הוא מנהל את המערכה באופן מופתי."
  נתניהו מנהל (אם אפשר לקרוא לזה כך) את המערכה באופן מחפיר. הוא לא לוקח אחריות על חלקו במחדל. הוא לא חדל מלהאשים את צה"ל וזרועות הביטחון. הוא לא שולט בחברי הקואליציה שלו וכל כך חושש מהם שלא יעשה דבר שירגיז אותם, גם אם הדבר נדרש למאמץ המלחמתי. אם ישראל "תנצח" (במידה וסמוטריץ וסוכות לא יבעירו את הגדה, ושיקלי וקרעי לא ירגיזו את האמריקאים), זה יהיה למרות נתניהו, ולא בגלל נתניהו.
  נכון שהדחת ראש ממשלה היא אירוע קשה, לכן ניתן היה לצפות שיודיע על נבצרות ויוחלף על ידי ממלא מקום שלא מוטרד כל כך מעתידו הפוליטי. נראה לי כי גלנט והמטכ"ל לא יתנגדו, וכי האמריקאים ישמיעו אנחת רווחה.

 4. לא תיארתי לעצמי שאתה כזה מעריץ שלו. איזה שבחים ואיזה ציונים

  1. אני לא מעריץ שלו, היו לו ימים טובים יותר. אני פותח בתיאור האחריות שלו למחדל ומשום בה דילגת על זה. הייתי מצפה להתייחסות עניינית יותר הנוגעת להדחת ראש ממשלה באמצע מלחמה.

 5. כל מילה.
  נראה שהשמאל גם תוך כדי המלחמה, לא מצליח להתגבר על שנאתו לנתניהו.

 6. נעשו שגיאות על ידי כולם. גם ראש הממשלה. אבל השאלה מי כדאי שיוביל אותנו כעת. לדעתי נתניהו טוב יותר מכל יתר האופציות. יש לכם רעיון ספציפי טוב יותר?

 7. לכל הקוראים להחלפת השלטון, זה אותם שהפגינו ב 2011, או בזמן הקורונה מול בלפור וגם בחודשים האחרונים.
  מעניין, שאף אחד לא קורא לחקור את כל גיבורי המדיה, שקראו והסיתו לכל מה שקרה פה?
  אולי בגלל שהם דואגים שמעשיהם ישכחו?.
  נקודה למחשבה, לפני שמפנים אצבע כלפי אדם, ולא משנה מי הוא 3 אצבעות מופנות לכיוון המצביע.

 8. ההיפך מכל מה שיעקב מעוז כתב ןכל מיני מגיבים כתבו, צריך להעיף את ביבי. כמו שכתבה אביבה הוא חושב כל הזמן רק על עצמו .
  ממשיך להסית לסכסך וללכלך !

 9. אנחנו צריכים את השילוב של עוצמה + מוסר + חכמה
  רק זה יוליך לניצחון

 10. הנשיא ה"הומניסט" של טורקיה, ה"דמוקרט" המופלא ארדוואן, תקף את מדינת ישראל על ה"פשעים" כביכול שהיא מבצעת בעזה והוסיף: מחקנו את נתניהו, אפילו הציבור שלו כבר לא תומך בו. עכשיו כל אחד מאתנו מוזמן לבחור, האם לתמוך בארדוואן או בנתניהו, בעת מלחמה. אני מעדיף את האפשרות השנייה, ולא מתוך התלהבות אלא מתוך האינטרס הלאומי העליון של מדינת ישראל. מי שגורר את הדיון לפוליטיקה הקטנונית שקדמה לאסון שמחת תורה, לא תורם את חלקו לחוסן החברתי בעת מלחמה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן