דת של זעם ואהבה מול דת של זעם המלחמה

מדוע הפרוגרסיביים במערב עוינים את ישראל?
תמונה של אורי
אורי מילשטיין

פרופ' ג'ורג' מלקולם סטרטון, פסיכולוג חברתי, עמד בראש האגודה האמריקאית לפסיכולוגיה ושירת בצבא האמריקאי בזמן מלחמת העולם הראשונה כפסיכולוג בכיר. בספרו "פיקוח על יצר הקרב" חילק סטרטון את הדתות לשלוש קבוצות על פי התייחסותן למלחמה: א. דתות זעם המלחמה; ב. דתות ללא-זעם; ג. דתות זעם ואהבה.

לפי סטרטון, האסלאם הוא דת זעם המלחמה, היהדות היא דת זעם ואהבה, והנצרות היא דת אהבה בלבד, ללא-זעם. מאפיינים תאולוגיים אלה נטועים בבסיסים התרבותיים וממילא בהשקפת העולם של רוב האנשים גם בימינו, ימים שבהם, לפי הפילוסוף הגרמני פרידריך ניטשה, "האלוהים מת".

ניטשה לא לגמרי צדק ולא לגמרי טעה. המודרניזם של המאות 17–19 והפוסט-מודרניזם של המאות 20–21 פגעו מאוד, גם אם בדרכים מנוגדות, באמונה הדתית, המסורתית, שאת יסודותיה הניחו אברהם אבינו ומשה רבנו. אך הם לא עקרו את השפעותיה. וממילא, גם לפני המודרניזם, ואף לפני אברהם אבינו ומשה רבנו, פועל ומפעיל, ברובד עמוק יותר של התודעה האנושית, עקרון השרידות המניע את הכול לנטרל אִיומים כדי לשרוד. על כך הצביע כבר ברוך שפינוזה בספרו "אתיקה"; שפינוזה הוחרם, כידוע, על ידי הנוהים אחר אלוהי הזעם והאהבה. ישו, מבשר דת האהבה הנוצרית, לא נִטרל את האיומים עליו ונצלב, אך באלפיים שנות קיומה של דת "אלוהי האהבה" לחמו הנוצרים שוב ושוב לנטרל את האיומים עליהם.

נכון לימינו אלה, רוב האנשים החיים במדינות המערב הם בעלי שורשים נוצריים וממילא ספגו את המסרים של דת האהבה. אך הם גם ספגו את המסרים האנטישמיים של אותה דת שנועדה, לדבריה, להחליף את היהדות ולסלקה מן העולם.

הסטודנטים המערביים במדעי הרוח אימצו את הפוסט-מודרניזם, השקפת עולם אינדיבידואליסטית, כופרת עקרונית בקיום האמת ומאמצת אנטי-לאומיוּת קיצונית. מאז מלחמת העולם השנייה הולכת ומתחזקת מגמה זאת בקרב הסטודנטים המהפכנים באוניברסיטאות במדינות המערב וגם בישראל. מבחינתם, היהדות – כפי שהם מכירים אותה בארצותיהם ובארצנו – היא דת שמרנית-פרימיטיבית, וישראל היא מדינה גזענית השולטת על עם זר בדרכים נלוזות. להשקפות אלה קרובים ולעיתים אף שותפים יהודים רבים בישראל ובעולם.

אבות אבותיהם של הסטודנטים המערביים כבשו מדינות ושלטו על עמים זרים עם תירוץ מיסיונרי מפוקפק של הנחלת הקידמה לפרימיטיביים. צאצאיהם אכולים ייסורי מצפּון היסטוריים שאותם הם מחילים עלינו ויש להם נתונים טובים לעשות זאת.

המנהיג הציוני היחיד שהבין, חלקית, את הבעיה במלוא חריפותה היה זאב ז'בוטינסקי. הוא נתן לכך ביטוי בדיוק לפני מאה שנים במאמרו המכונן "על קיר הברזל – אנחנו והערבים". אחרי שלוש שנים הוא פיתח את הרעיון ברומן שלו "שמשון".

בשנת 1923 טען ז'בוטינסקי שערביי ארץ ישראל, בתמיכת מדינות ערב, לעולם לא יגיעו להסדר מרצון עם מדינה עברית בארץ ישראל. לכן, אם אנחנו חפצים בכל זאת להקים כאן מדינה, עלינו להקים כאן את הצבא היעיל ביותר בהיסטוריה שינטרל את מלחמותיהם נגדנו בעודם חלשים.

ז'בוטינסקי אפיין את התנגדות ערביי ארץ ישראל להקמת המדינה העברית: בעיניהם זו גזֵלת שלטונם הפוליטי על אדמתם. זהו סכסוך שיושב בין עמים ומדינות פעמים רבות בהיסטוריה. הוא התעלם מאופיו הדתי-פונדמנטליסטי קיצוני של האסלאם שאותו ואת משמעותו לא הבינו כל מנהיגי הציונות מראשיתה ועד ימינו. המנהיגים היום קיבלו לכך דוגמה בדרך הקשה: "מלחמת שמחת תורה" ב-7 באוקטובר 2023. הם היו פחות מופתעים ומתַפקדים יותר טוב, אם היו מבינים אופי זה של האסלאם ולומדים לעומק את סגנון מלחמותיו של מוחמד המחייב כל מוסלמי עד היום, קל וחומר איש חמאס.

תנאי הכרחי לבנייה ולקיום של "קיר ברזל" מעודכן הוא פיתוח תרבות צבאית-מלחמתית. אבל בן-גוריון וחבריו פיתחו כאן תרבות של שלום ושוויון שמראשיתה לא השיגה את מטרותיה. בשל האידאולוגיה הסוציאליסטית שלהם הם היו מנותקים מן המציאות ופעלו במרץ מסיבות פוליטיות להסתיר מן הדורות הבאים את יכולתם האמיתית של ה"הגנה", הפלמ"ח וצה"ל ובעיקר להסתיר את ליקוייהם ומחדליהם. כך שבמקום "קיר ברזל" הקמנו "קורי עכביש" כלשון נאסראללה, כפי שהוכח, למעלה מכל ספק, גם במלחמת יום הכיפורים, גם במלחמת לבנון השנייה וגם בשבת השחורה ב-7 באוקטובר 2023.

מכיוון שהוכינו עכשיו שוֹק על ירך, באשמה ישירה של ראשי מערכת הביטחון, מראש הממשלה ועד מפקד אוגדת עזה, אך הלוחמים הוציאו בקושי חלק מן "הערמונים מן האש", אנחנו מבקשים נקם ופתרון מוחלט לבעיה שלא טיפלנו בה מאז ראשית הציונות. את הבעיה לא נפתור, שהרי ז'בוטינסקי כבר טען לפני מאה שנה שהיא בלתי ניתנת לפתרון, אף שלא ירד לשורשיה! נקם אפשר שנשיג במחיר כבד מאוד של בלתי לוחמים ברצועת עזה שכבר משלמים אותו.

בגלל טכנולוגיית המידע הסופּר-מודרנית, כל העולם "רואה את הקולות" בזמן אמת. שום הסברה מתוחכמת בעולם, שממילא אין לנו, לא תמנע מן הסטודנטים הפרוגרסיביים במערב לתעב אותנו. כשהם יסיימו את לימודיהם, חלקם ימשיכו להחזיק בהשקפותיהם האנטי-ישראליות, ומעמדה של ישראל במערב, שאנחנו מבקשים להיות חלק ממנו, יורע. גם זה אחד ממחיריה של תרבות השלום ההזויה.

מכאן מסקנתו של הוגה הדעות הרומאי בן המאה הרביעית לספירה, מחבר הספר "תמצית התורה הצבאית", פּובּליוּס פלַביוּס וֶגֶטיוּס רֶנָטוּס: "הרוצה בשלום, ייכּון למלחמה" (Si vis pacem, para bellum). ומכיוון שלא התכונַנּו למלחמה, חל עלינו המשל על יציאת מצרים, המובא במכילתא דרבי ישמעאל (בשלח פרשה א'), שהמצרים גם לקו בעשר מכות, גם שילחו את בני ישראל לחופשי וגם ניטל ממונם: "אכל את הדג המסריח, קיבל מלקות וגם גורש מהעיר".

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

30 תגובות

  1. חדווה היקרה!
   "זעם ושנאה ופרוד" קיימים גם אצל הנוצרים שיש להם אלוהים של אהבה בלבד ו אצל כל האחרים. הטעם לכך עמוק יותר מדת ותרבות, הוא אונטולוגי ומוסבר ב"עקרון השרידות" שאותו פרסמתי בספרי, "תורת הביטחון הכללית – עקרון השרידות".

   1. איני מסכים כלל עם החלוקה שעושה סטרטון. הנצרות היתה בהיסטוריה פעמים רבות ובמשך מאות שנים דת זעם המלחמה כמו האסלם. דוגמאות לכך הם מסעי הצלב. השחיטה של האוכלוסיה ללא אבחנה שעשו הצלבנים בכיבוש ירושלים בחודש יולי 1099 שהדם זרם כנהרות בעיר. מלבד זה יש לזכור את מסעות הצלב בתוך אירופה עצמה כמו נגד הכתות הסוטות מהדוגמה כמו האלביגנזים והקתרים ועוד ועוד וכן את האינקוויציה והעינויים והמוות בשריפה- האוטו דה פה שזאת המצאה אכזרית יחודית לנצרות.
    ויש עוד ועוד דוגמאות.

 1. "והנצרות היא דת אהבה בלבד, ללא-זעם."

  כנראה שמי שהגה את המונח הזה ניסה להסתיר את האמת ההיסטורית של הנצרות גם כלפי מלחמות הנוצרים בנוצרים ובמיוחד כלפי היהודים. כולל האינקוויזיציה שפעלה עד המאה ה 19.
  עד היום יהודים מומרים בספרד ופורטוגל פוחדים משכניהם.

  1. בן,
   גם הנוצרים מופעלים על ידי עקרון השרידות. טענתי היא שאופיים הפרוגרסיבי היום מופעל על ידי תיאולוגיה ייחודית.

 2. אויבים יש להשמיד! ציתות ;
  ״בעזה אין חפים מפשע״.
  אליהו יוסיאן.
  תודה, לד״ר אורי מילשטיין

  1. יוסיאן ,למרות שנראה ונשמע כפרובוקטור איראני , משרת אינטרס אירני כדאי לצפות בטיפול שאבשלום אליצור מעניק לתופעה

   1. תודה!
    אשמח לראיין אות בזו לערוץ שלי בנושא: 0505597907

 3. במלחמה כבמלחמה…,אלא
  חתאנו פשענו!…
  ו….
  שונאי ישראל,זה לא משהו חדש,פחות, או יותר…
  מי מסוגל לרצוח יותר,ומי פחות…
  אלא אנו חייבים לתת דין וחשבון
  (לא התכוונתי לתלות הכל על ביבי…)
  אריה קופרמן

  1. לאורי מילשטיין הנכבד,
   אני מבין שהמסקנה היא שלעולם לא יתכן שלום בין יהודים לערבים / מוסלמים. גם ללא ציטוטים אורייניים של פילוסופים ופוליטיקאים, כדי להגיע למסקנה עמוקה זאת, די היה לשאול כל אחד מחמומי המוח ורפי השכל של עוצמה יהודית והציונות הדתית.
   אם נניח, לצורך הדיון, שזה נכון – האם נוכל לשרוד, כאי של שבעה מיליון יהודים, מפולגים ומסוכסכים, דתית, ערכית, וכלכלית – בתוך עולם של חצי מיליארד ערבים, ושני מיליארד מוסלמים, המתפרסים על רבע משטח כדור הארץ (הערכה, לא בדקתי); שמאוחדים כאיש אחד בשנאת ישראל. התשובה היא – לא, בלמד רבתי ובאלף רבתי.
   הנחת העבודה חייבת להיות שיש אפשרות לדו קיום בינינו לבין ערבים ו/או מוסלמים. אם רוצים מאוד אפשר להבחין בסימנים להיתכנות כזאת מעולם המציאות, כגון: היחסים עם מצרים, ירדן, טורקיה (לפני ארדואן), קזכסטן, האמירויות, ערב הסעודית, מרוקו, אירן בימי מוחמד רזה פחלאווי, וערביי ישראל במשך 75 שנה.
   לעניות דעתי, מה שיכול, בסבירות גבוהה, להביא ליחסים של קירבה ואף ידידות עם מדינות ערביות ומוסלמיות הוא פתרון של שתי מדינות לשני עמים, על מלא, לפי מתווה אוסלו או אחר.
   רק לצאת מהקיבעון המחשבתי אשר יביא לחורבננו, יותר מוקדם מאשר מאוחר.

   1. .O.K – שתי מדינות. על פניו עושה שכל. קל מאד להחזיק בדעה זו ואפילו לכתוב עליה בג'וקופוסט. השאלה היא איך יחלקו את השטח בין הנהר לים לשתי המדינות. היכן יעבור הגבול בין שתיהן? בבקשה תנסה לתת לנו חומר למחשבה בעניינים אלו. אחרת זה יישאר "קאלאם פאדי" כלשונם.

 4. אכן דת – כמו אידיאולוגיה – היא אמצעי של המנהיגים לשלוט בעדר ולהבטיח את מעמדם בעם. המלכים בהסטוריה שבמציאות היו קודם ראשי כנופיות צבא, התחברו לראשי הדת והפכו ל"מייצגי אלוהים". בדיקטטורות היום המלך, הנשיא או היו"ר משתמשים באידיאולוגיות עם או במקום הדת.
  בדמוקרטיות הנבחרים עושים זאת באמצעות "טובת כולם". סיים שיט, כל' הינדוס התודעה והולכת שולל, תוך הסתרת כשלונות וניכוס הצלחות.
  בארץ רצינו להיות אתונה ולהתעלם מהעובדה שאנחנו מוקפים באנשי ספרטה האכזרים. בלענו את האגדות על שלום והתעלמנו מהמתריעים. נקווה שמתוך הזוועה שהתחוללה בדרום נתעורר ונחכים.

 5. לדעתי זאת איננה מלחמת דתות. זאת מלחמת דת (המוסלמית) במדינות נאורות

 6. הנצרות הפיצה את רעיון האוניברסליות והביאה תועלת עצומה לאנושות
  היהדות כבר 1500 שנה מתכנסת לתוך עצמה ומשרתת מימסד רבני מושחת
  על האיסלאם מוקדם לדבר
  צהל בשימחת תורה היה בהדממה ..יעני אוניברסיטה או ישיבה גבוהה …בטח לא מליציה

  1. באוניברסיטה או בישיבה גבוהה פועלת הקוגניציה. ב-7 באוקטובר היה פיגור פתולוגי!

   1. אורי יקר לא פיגור ולא שיכלי יש לעקוב אחר צינור הכסף….הפעם זה קטארי

 7. https ://www.youtube.com/watch?v=argWy3deobk&t=22s

  אורי היקר,
  תודה רבה על כתבות מעניינות ודעות עצמאיות ומקצועיות, זה לא שכיח ולא מובן מאליו בכלל בימינו אלה.
  זה נכון שהם לעולם לא יוותרו ובכל זאת: יש פתרון לבעיה הפלסטינאית. אני מצרף כאן ניתוח מעניין של איש פיקח ובעל ידע רב : אליהו יוסיאן. מצער שלא מקשיבים לו. יום נפלא ובשורות טובות לך ולכל עם ישראל.
  https ://www.youtube.com/watch?v=argWy3deobk&t=22s מיכאל

 8. כמומחה עוד לא שמענו דעתך על המלחמה שמתנהלת כבר חודש. קדימה. הבמה שלך. מחכים.

 9. There will never be peaceful co existence with the palestinians. The reason is the fact that Palestinians have a country it is called Jordan. By definition the majority of the citizens of Jordan are palestinians and therefore it is a Palestinian country. There is no reason for them to have two states! Therefore the solution is not Two States;Oslo is essentialy a Three state solution.

 10. דווקא בשנים האחרונות צומחות בשלוחות שונות של היהדות רוח של שונאת האחר, אגרסיביות מול השונה, וכדומה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

בקבוק בושם

STORY PHARM בישראל

סיפור ההצלחה של מותגי העל בשמים ואיפור

מיטה

חדר השינה "כמקדש"

מהי הפרעת שינה כרונית וכיצד אפשר לשפר את השינה

דילוג לתוכן