בשפיים מדברים על "שואה חדשה"

לא להתמהמה בתגובה
תמונה של עוזי ברעם
עוזי ברעם

באתי לנחם את ידידי שי חרמש על אבלו על מות בנו עומר, שנרצח באירועי התופת של 7 באוקטובר. משפחת חרמש היא מבין מקימי כפר עזה. שי עצמו, ראש מועצת שער הנגב ופטרון מכללת ספיר במשך שנים, נראה יותר המום מאשר כואב.

מסביב התאספו חברים רבים, חלקם שבני משפחתם הרוגים, נעדרים או בשבי חמאס. אנו רואים סרטונים, שומעים ניצולים, חווים סיפורי גבורה, ועדיין איננו יכולים להפנים את ההרגשה של האנשים שחיו שם.

"עברנו שואה," אומר שי, "זה לא רק שהופקרנו לגורלנו, אלא חשנו תחושת אין אונים כאשר אנו מתחבאים בממ"ד עם כלבנו האהוב. הוא שמע, כמונו, את המחבלים יורים בתוך ביתנו, לא נבח וחיפה עלינו בשתיקתו. מצב אין האונים עם רוצחים שמצויים 2 מטר מאיתנו וחיינו תלויים על חוט השערה הביאו אותנו לתחושה שואתית. אני חש ממש ניצול שואה," אמר.

ה-7 באוקטובר מסמן איחוד בעם, גם לנוכח המחיר הנורא ששולם וגם ברצון הטמיר שלא ניתן לכיבוש: להכחיד את ממלכת חמאס.

העובדה שנתניהו איננו מקבל על עצמו אחריות לאירוע תואמת את אופיו, שהרי הוא לעולם איננו מודה בטעות. הפעם עלה על מידותיו והחשבון ההיסטורי עימו ייעשה. תמיד חשבתי שנתניהו הוא המנהיג הגרוע שישראל ידעה, עכשיו אני בטוח.

זו האמירה הפוליטית היחידה של מאמרי. שהרי חרף ההתנהגות של נתניהו, העם הזה התגלה בכל תפארתו. ממדי ההתנדבות תואמים את התחושה האמוציונאלית של שותפות גורל.

צבא איננו תלוי רק בעצמו, ביכולותיו ובחולשותיו, הוא תלוי בחגורת התמיכה שמסביבו. נכון, הצבא וכוחות הביטחון האחרים אשמים בשבר הנורא שניחת על עמנו, אך עלינו החובה לאושש אותם, כי בכך נאושש את עצמנו.

הדרך שבה יבחר צה"ל לבצע את משימתו תיקבע על ידו ועל ידי הדרג המדיני. אני מערער רק על אלו שאומרים שיש לנו זמן ונוכל לערוך פעולה ממושכת ואיטית להשגת יעדינו. שום חגורת תמיכה בין-לאומית לא תעמוד מאחורינו למבצע ממושך. דעת הקהל הבין-לאומית תשתנה ועימה העמדות של ידידותינו הגדולות. האמרה "החיפזון בא מהשטן" אולי נכונה במישור החינוכי-אתי, אך היא אינה נכונה עכשיו. אין לנו זמן להשגת יעדינו. עלינו לקחת זאת כמרכיב מרכזי בבניית הכוח לקראת שלבי ההכרעה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

21 תגובות

 1. נורא שחזרנו למצב שבו אזרחים מרגישים מופקרים. וכל כך הרבה אנרגיה מושקעת בהכנת מסלולי התחמקות של האחראים הראשיים. אם העם לא יביא לשינוי אין לנו עתיד

 2. אם צריך למהר להכנס או שיש סיבה טובה להתעכב. הבעיה שהאימון במקבלי ההחלטות ירד

 3. אכן ההתנגדות בעולם לדרך פעולתנו מתעצמת כל יום. אם רוצים לתקוף, חייבים לפעול כעת

 4. המאמר של עוזי ברעם הוא קינה על מה שעובר על כולנו ובממדים אחרים לגמרי על אלה שאיבדו את יקיריהם. השואה מרחפת שוב מעל ראשינו והפעם צריך להאמין שנתגבר עליה ונבוא חשבון עם הרוצחים. אשר לנתניהו, מסתמן שהמהלך המוטרף שלו בראשית השלטון הנוכחי הוא זה שיצר קרקע פורייה לאלה המחפשים את רעתנו. את העידוד אנחנו רוכשים מעמך ישראל שהפך בין לילה למאוחד וממלא אותנו בגאווה על קצב ההתנדבות של המילואים וחיילי סדיר המעניקים לנו תקווה להצלחה.

 5. משהו מסתורי מעכב את הכניסה הרגלית. בתחילה ראש ממשלתנו היה נחוש שהכיבוש הרגלי קודם לכל. פתאום כעת שינוי לעבר ניסוחים לא מובנים.

 6. אי קבלת אחריות על ידי נתניהו אכן אינה מפתיעה והיא תואמת את כל מה שידענו על אופיו והתנהלותו במשך השנים.
  טוב לפחות שאירועי ה-7 בנובמבר מתקשרים לא רק לתחושת שואה כפי שהתבטא שי חרמש בשיחתו עם עוזי, אלא גם לסיפורי גבורה רבים בניגוד לאירועי פוגרום ליל הבדולח בגרמניה לפני 85 שנה (נובמבר 1938) שהייתה מבוא לשואה.

 7. אני חושבת שיש לך אופטימיות יתר אם אתה חושב שהעם התלכד
  יש עדיין קרעים
  והם עלולים אפילו להתרחב.

  1. היי מירה שלא תטעי העם התלכד רק לצרכים בטחוניים ואיומים קשים יש קרעים ואחרי המלחמה יהיו יותר. הדרך היחידה להתפתחויות פנימיות חיוביות היא התפטרותו של נתניהו מתפקידו.זה הכרח בל יגונה אפילו מי שעדיין תומך בו עשוי להבין שתחת מנהיגותו לא יתלכד עם.אבל כאמור מצב החירום מצווה עלינו אתנחתא

 8. יש לי הרגשה שיש סיבה משמעותית לעיכו ב שאיננו יודעם אותו. אחרת מצידנו לא היו עושים סיבוב פרסה

 9. בשלושת הימים הראשונים של המלחמה, באזור עזה אכן היתה הרגשת שואה.

 10. הנאום של ביבי הערב הוכיח שביבי בבעיה
  ואנחנו בבעיה עוד יותר גדולה

 11. אני מתחיל להבין שהמנהיגים שלנו הם נפלים. והעם שבוחר אותם, עוד יותר נפלים.

 12. תחשבו על גודל הטרגדיה. יש לנו מדינה וצבא. ובאשמת ההנהגה אנשים חשים כמו בשואה

 13. ככל שמתבררים פרטים באמת מגלים אלמנטים נאציים בהתנהגות החמאס והארגונים שדומים לו

 14. המלחמה עוד לא הסתיימה וכבר המריבות הפנימיות מתחילות להתחדד מחדש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן