האם האשמה בהתנתקות?

בתגובה לטענות הנשמעות בתקשורת וברשתות החברתיות
תמונה של נוח
ד"ר נח שמיר

האם ההתנתקות היא אם כל חטאת, ובלעדיה כל זה לא היה קורה? התשובה מורכבת. בשתי מילים "כן, אבל" ובשש מילים – "רק בגלל הצורה שבה המהלך בוצע".

פוליטיקאים ואנשי תקשורת ימנים נאחזים בהתנתקות כאשמה בעליית חמאס, התחזקותו ויכולתו לבצע את הזוועה שלה היינו עדים בשבת ה-7 באוקטובר 2023. סמוטריץ' אפילו מנה את ההתנתקות כאחד הגורמים שייחקרו אחרי המלחמה.

ראשית, לפני התייחסות לגופו של העניין, אינני רוצה לחשוב מה היה קורה עם היישובים בגוש קטיף בשנים מאז ההתנתקות; הישיבה בתוך אוכלוסייה עוינת וצפופה, כשיכולות הפגיעה של האויב רק הולכות ומתחזקות. קציר הדמים של כל השנים האלה, הן של תושבים והן של החיילים המגינים עליהם היה נורא ואיום גם כן. לכן, אני סבור שהיציאה מהרצועה הייתה נכונה.

אבל זה, לדעתי, לא העיקר. החטא נעוץ בצורה שאריק שרון ביצע את ההתנתקות בצורה חד-צדדית, כיוון שהוא סירב, עקרונית, לכל משא ומתן עם הרשות הפלסטינית. שני דברים קרו בגלל צורת ההתנתקות הזו. הראשון – אילו היה משא ומתן עם הרשות והיינו יוצאים משם בצורה מסודרת ומאפשרים לרשות לתפוס את השלטון בצורה בטוחה – הרצועה הייתה, כנראה, היום כמו יהודה ושומרון. אופוזיציה של חמאס, אבל שלטון של הרשות, שמשתפת איתנו פעולה בנושאי ביטחון.

הדבר השני הוא שחמאס הוכיח לאוכלוסייה, ובצדק, שרק בכוח אפשר לסלק אותנו, בעקבות היציאה שהייתה אחרי מעשי ההרג ברצועה. השימוש בכוח הביא לתמיכה מסיבית בחמאס ובשיטותיו, ואִפשר להם לתפוס את השלטון בצורה אלימה, ללא נוכחות כוחות שיטור חמושים של הרשות.

על כך צריך להוסיף את המדיניות של ממשלות ישראל (רובן בראשות נתניהו), שדגלה בהפיכת חמאס למשקל נגד לרשות הפלסטינית, כדי להחליש אותה ולמנוע משא ומתן מולה ובקניית השקט ברצועה, דברים שאינם קשורים להתנתקות.

לסיכום, ההתנתקות הייתה בעיקרון נכונה, אולם משא ומתן עם הרשות וחיזוקה ברצועה היו מייצרים מצב דומה לזה של יהודה ושומרון ומונעים את הקטסטרופה שבה אנחנו נמצאים היום.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

22 תגובות

 1. ההתנתקות הצילה אותנו מאסון גדול יותר
  בעתיד תתבצעה התנתקות מרוב יהודה ושומרון

 2. אני לגמרי מסכים שהטלת האשמה היא לא בעצם ההתנתקות אלא באופן בו היא בוצעה- אך לא בשל היעדר משא ומתן- שבכל מקרה לא היה עומד במבחן, אלא מסיבה אחרת.
  אני זוכר היטב כמו אתמול- כיצד חיים רמון ונתן וילנאי – אז סגן שר הביטחון- במאמציהם לשכנע את הציבור שהביטחון ישוב לעוטף, חזרו והבטיחו שאם לאחר שהרצועה תהיה נקייה מיהודים, והחמאס יעז לירות- כי אז "צהל יכנס בהם בכול הכוח". אז הם העזו, וישראל, תחת מדיניות ההכלה, לא הגיבה למעט אולי תלונה במועצת הביטחון, בטענה שבגלל כמה רקטות לא שווה להצית את הגזרה, וכי עדיף "שקט יענה בשקט". למרות שרבים טענו כבר אז (ראה מאמרי באתר), שהיעדר תגובה עלול לדרדר אותנו לאסון, החמאס הבין כבר אז שישראל היא זו המורתעת ולא הם!
  אם הממשלה הייתה מורה לצה"ל כמובטח להגיב מידית ובעוצמה (לא מידתית) על כול ירי מכול סוג (כולל בלוני הנפץ), סביר שאירועי 7 אוקטובר לא היו מתרחשים.

  1. מסכים. התחזוקה של ההרתעה לא בוצעה, כמו שהיא מבוצעת ביהודה ושומרון.בנוסף, היה כדאי שהרש"פ תשתף איתנו פעולה מבפנים כמו ביהודה ושומרון. בקיצור, היה צריך ליצור ברצועה מצב מקביל.

   1. אתה בהחלט צודק. ההתנתקות היא אם כל חטאת. הכל מתחיל בכיבוש ובהנהגת משטר אפרטהייד. עד שלא נקים מדינה פלסטינית שום דבר לא יסתדר. השאלה היא רק הגבולות. ישראל חייבת לחזור לגבולות 1967. אז לא יהיה חמאס והרש"פ תשתף איתנו פעולה כמו באיו"ש.

    1. למשיב
     כנראה ש 7 אוקטובר לא הזיז אותך מהתפיסה המוטעית כאילו הכיבוש הוא הבעיה.המטרה המוצהרת של החמס בעיקר וגם של הרשפ היא לשחרר את כול פלסטין הכבושה מהנהר ועד לים, גבולות 67 הם שלב ראשון בתהליך. אני אצטט בשבילך את פרופ' מסאמי אל-אריאן, אקדמאי אמריקני בכיר בנאום "אל- ג'זירה" (30 יולי): "העניין הפלסטיני אינו יצירת מדינה.. אלא קשור לעצם נוכחותה של הציונות באזור. לכן המטרה האסטרטגית העליונה היא לפרק את מדינת ישראל, שמשמעה לעקור את הציונות מפלסטין"
     אגב- לפי הסקרים האחרונים כ 65% מתושבי הגדה הם תומכי חמאס- זו הסיבה שאבו- מאזן דוחה
     את הבחירות מחשש למפלה
     הם יכלו להקים מדינה פלסטינאית עצמאית כבר ב 48, וגם קמפ דויד 2000, וגם מתווה קלנטון 2001 וגם הצעת אולמרט 2008 ודחו הכול, למה? כי אפילו אתה לא תחזור לגבולות 67
     ואם לאחר שלמדנו את לקח עזה- עדיין אתה נצמד לקונצפיה הזו- אזי אנחנו בבעיה, ואני תומך בהפרדות !

     1. אין ספק שהשליטה שלנו בשטחם, והערבוב שלהם עם התנחלויות. והשליטה של ישראל בכל מה שנעשה אצלכם ללא גבול, רק מחמירה את המצב

     2. גדעון, גם אני עדיין חושב שהכיבוש הוא שורש הבעיה. כבר כתבתי על כל ה"דחיות" של הפתרונות ולא אכנס לזה שוב. 65%? זה סיפור הביצה והתרנגולת. אם הייתי תושב יו"ש, בלי תקווה ובלי אור בקצה המנהרה וכאשר הרש"פ היא משת"פ של הכיבוש, אני מניח שגם אני הייתי תומך חמאס, לא בגישה הרצחנית, אבל כן בהכרה שרק בכוח אפשר להגיע לפתרון.
      המבחן האמיתי של התמיכה בחמאס יהיה אם וכאשר יהיה תהליך מדיני אמיתי ואז נוכל לראות מי תומך בתהליך ומי מתנגד לו. אם לא ננסה, לעולם לא נדע.

      1. כבר ניסינו. לפחות פעם אחת באוסלו. ומה יצא מזה? מה זה תהליך מדיני אמיתי? מה צריך לקרות על מנת שתפנים את המציאות?

      2. נח- שנינו תומכים בהפרדות, אבל מה עוד אתה מוכן להציע מעבר לסדרת ההצעות שרק ישראל מציעה ובמיוחד זו האחרונה של אולמרט?
       תקווה? כאשר ילד בן שלוש לומד שהיהדים הם קופים וחזירים שאחת דתם למות, ובקיטנות מלמדים אותם כיצד שוחטים, ומפת המזרח התיכון היא בלי ישראל, זו תקוותם!
       החמאס אף פעם לא אמר מילה על הקמת מדינה פלסטינית עצמאית לצד ישראל אלא רק במקומה, זו הדוקטרינה של האחים המוסלמים זה האופק המדיני היחיד לנגד עינייהם.
       לאחרונה הם החליפו טקטיקה- מדברים על מדינה אחת.. גם זה חלק מאסטרטגיית השלבים.

       1. במקום שאכנס לוויכוח, קרא את המאמר של עקיבא אלדר אתמול בהארץ "קונספצית השמאל לא קרבה" שאני מסכים איתו.

        1. נח
         קראתי ואני מאד לא מסכים איתו. זה שאנחנו מדברים רוצים ונושמים שלום- לא מספיק . צריך שהצד השני ירצה בכך. אתה יכול להמשיך ולהתעלם מהשאיפות המוצהרות שלהם ולהזות ולשלם את מחיר "קורבנות השלום" של שמעון פרס, או להילחם על חירותך לחיות בארץ הזאת. לכן אני רוצה להיפרד מהם ומוקדם ככול האפשר

 3. מה היתה השגיאה – ברור
  מי אשם בשגיאה – ברור
  נראה כעת את העם החכם שלנו מביא לשינוי ראייתו

  1. אין שום התנצלות. רק הסבר מדוע הטענה של המתנפלים על ההתנתקות אינה נכונה.

 4. ההתנתרות היתה נכונה, היא היתה צעד נכון, אבל צעד חלקי מתוך פעולה רחבה יותר שלא הושלמה, ולכן המהלך באופן כללי נכשל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן