המחדל השני של מלחמת "שמחת תורה"

לראשי המחאה תיתכן השפעה מכרעת על מהלכי השלטון
תמונה של אולק
ד"ר אולק נצר

המחדל השני של מלחמת "שמחת תורה" הוא המחדל של תנועת המחאה.

ראשי המחאה ומיליוני הישראלים שהאמינו, כמוהם, שהסכנה הגדולה לקיום המדינה היא מצד ממשלת נתניהו, לא רק שלא התאחדו לדרוש שהאחראי הראשי למחדל הביטחוני האיום יועבר מייד מתפקידו, אלא שהם נלחמים עכשיו את מלחמת העם המאוחד מאחוריו, על פי התסריט שלו, בעיתוי שלו, מתוך הזדהות עם המטרות שלו.

אנשים ששרדו את הטבח והמצור הממושך ביישובים שלנו שנכבשו, אמרו שאיבדו לחלוטין את האמון במנהיגי המדינה. כעת הם התגייסו למלחמה תחת פיקודם. הצלחת חמאס במעשי הזוועה שלו איחדה את כולם מאחורי ממשלת המחדל.

אם גם אתם סבורים שלא הייתה ברירה אלא לצאת, מאוחדים, למלחמת שמד נגד חמאס – תבחנו לפחות את האפשרות של מלחמת מגן במקום מלחמת נקם. המלחמה הנוכחית היא מלחמת נקם של מי שהדם עלה לו לראש. אם הדם לא הציף ראשכם, ונשאר בו מקום גם למצפון, לתבונה ולשיקול דעת – תבחנו את האפשרות האחרת ותציעו מה עוד אפשר להציל ממנה.

בשלב הראשון, המיידי, במקביל לניקוי השטח מפשיטת חמאס, צריך היה לדרוש את פיטורי האחראים לאלתר ובמקביל למזער את הנזקים, כלומר לתקן את מערכת המודיעין וההתרעה ולפעול למען שחרור בני הערובה. שחרור שבויים מחייב ניהול משא ומתן עם שוביהם, כפי שכבר מנסים לעשות גורמים בינלאומיים. הכרזה על יציאה למלחמה כוללת עד השמדת חמאס המחזיק בבני הערובה, מנוגדת למטרה לשחררם.

אני במתכוון לא מביע את דעתי על ההפצצות בעזה, כי אני פונה אל אלופי וראשי המחאה שאין להם ספקות ביחס לזה. אבל את השמדת חמאס אפשר היה לדחות לזמן מה – את זאת גם הם יודעים. לא הייתה שום סכנה לישראל, לאחר שחמאס כבר הצליח להגשים את כל מטרות הפשיטה שלו. לא הייתה סיבה אחרת לגייס מייד מילואים ולצאת למלחמה כוללת זולת נקם.

לאחר שביבי, בן-גביר, סמוטריץ' ושותפיהם נתגלו בחֶדלונם, לראשי המחאה יכולה להיות השפעה מכרעת על מהלכי השלטון. הם יכולים לדרוש שישראל תדחה את השמדת חמאס לזמן מה. אם הם לא יעשו עכשיו הכול! כדי להרגיע את המצב עד להחלפת השלטון, ועד שתהיה לישראל תוכנית מדינית-ביטחונית שמוּנעת על ידי הרצון לחיות ולא רק על ידי הרצון להרוג ולהרוס כדי לנקום – המחדל הזה יירשם לחובתם. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

 1. יש לי בהחלט התלבטות בעניין הזה, כאחד מפעילי המחאה.
  מצד אחד, אני מסכים לחלוטין שהיה ויש צורך להפגין עכשיו בכל הכוח, כדי לסלק את מחולל המחדל מתפקידו. מצד שני, יש לי ספק לגבי הצלחת מהלך כזה והתמיכה הציבורית שהוא יקבל בעת הזו.
  לפי מאמר במוסף הארץ האחרון, יש התעוררות בקרב המשפחות השכולות
  כשרות להשגת המטרה הזו. להפגין בעוצמה לסילוק נתניהו. אני חושב שיהיה קל יותר להתייצב מאחורי המשפחות השכולות בדרישה הזו ולהפגין איתם. כל הדרכים כשרות להשגת המטרה הזו.

 2. אנו ננצח. כעבור זמן סביר נחזור לתפקד ואפילו לפרוח. כל הכל תמיד רע

 3. עם כל הכבוד אתה שם לב למה שאתה כותב – שראשי תנועת המחאה ידרשו לדחות את השמדת החמאס לזמן מה כדי להרגיע את המצב עד להחלפת השלטון,,,, צריך לקרוא עוד פעמים רבות כדי להאמין שזה מה שנכתב. האם אינך שם לב שראשי תנועת המחאה הם הראשונים שהתגייסו למילואים, כולל כל הטייסים ולוחמי היחידות המיוחדות, והם בין המובילים את המערכה להשמדת החמאס?
  לא הייתה שום סכנה לישראל לאחר שהחמאס הצליח להשיג את כל מטרות הפשיטה שלו.
  אולק היקר – כנראה שהנך מנותק מהמציאות. חבל על הזמן. אנא ממך תנסה להתאפס ולהבין את מה שישראל מתמודדת אתו כיום.

 4. עם כל הכבוד אתה שם לב למה שאתה כותב – שראשי תנועת המחאה ידרשו לדחות את השמדת החמאס לזמן מה כדי להרגיע את המצב עד להחלפת השלטון,,,, צריך לקרוא עוד פעמים רבות כדי להאמין שזה מה שנכתב. האם אינך שם לב שראשי תנועת המחאה הם הראשונים שהתגייסו למילואים, כולל כל הטייסים ולוחמי היחידות המיוחדות, והם בין המובילים את המערכה להשמדת החמאס?
  לא הייתה שום סכנה לישראל לאחר שהחמאס הצליח להשיג את כל מטרות הפשיטה שלו. כך אתה כותב.
  אולק היקר – כנראה שהנך מנותק מהמציאות. חבל על הזמן. אנא ממך תנסה להתאפס ולהבין את מה שישראל מתמודדת אתו כיום.

 5. הדה הומניזציה שנעשית לשניים וחצי מליון איש בעזה בלתי מתקבלת על הדעת קרת הרוח
  כדאי לקרא את השיחה של מנחם בן שלום עם אברהם דר על אריק שרון בסוף הספר "השעות" . לדברי דר
  הרג של בלתי מעורבים לא יסלח בסביבה שלנו. נראה כי אפילו העולם המערבי המעדיף אותנו(כן כן) יפרע מאיתנו .
  ניהול המלחמה בעזה על ידי מפקדים שנכשלו בצורה כה בוטה ב7 לחודש יתפש כמונע גם מיצרי נקם של אגו פגוע . זה מעט דומה להכנסת הפלנגות לסברה ושתילה לאחר רצח גומייל ב82 . נראה כי הציבור נתפש למצב רוח של זעם קדוש..סכנה גדולה מאוד לפנינו

 6. לא לבוא בטענות אל אנשי המחאה. לפני המלחמה וגם כעת באמצע המלחמה הם נהדרים ועושים ככל האפשר ואפילו יותר מכך. אני סומך עליהם שהם ימשיכו לפעול גם אחרי המלחמה לעזור להשיג הסכמות בחברה שלנו

 7. אני יודעת שהרבה לא יאהבו את הטוקבק שלי
  ובכל זאת רציתי להגיד שאני תומכת בדבריך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של שאול

היום שאחרי

שלוש האפשרויות של ישראל ליום שאחרי כיבוש הרצועה