קטסטרופה, אין מילה אחרת

הפרת החוזה בין המדינה לעוטף עזה
תמונה של עוזי
עוזי ברעם

אנחנו במלחמה. אינני יודע אם נצליח לבודד חזית אחת, ייתכן שהחזית תתרחב. מלחמה זו היא מלחמת אין ברירה. אין עם שהיה נותר אדיש לרצח אלף מאנשיו ולא היה יוצא לחסל את אלו שאחראים, את אלו שביצעו, את אלו שהגו.

הנסיבות למלחמה זו קשורים לקטסטרופה האיומה שהתרחשה – הפרת החוזה של מדינת ישראל עם יישובי עוטף עזה והפקרתם לגורלם, להיהרג, להיפצע ולהיחטף. תושבי עוטף עזה, עיירות פיתוח, קיבוצים ומושבים מצאו עצמם מופקרים לגורלם.

ב-1973 קרס קו בר-לב, אבל היו בו מוצבים עם חיילים, ואלו ניסו להגן על עצמם בכל דרך. גם אז לא נשלחה תגבורת לחלצם בשל התנאים – היערכות הצבא המצרי על כל כוחותיו. אלא שהפעם זה לא מחדל. זו קטסטרופה. הגדר נראתה בלתי עבירה. המכשולים בדרך נחשבו לעמידים כנגד הלחץ לצאת לישראל. מפעם לפעם תקפנו והשמדנו חוליות שחדרו לשטח.

בערב שמחת תורה שלטה קונספציה אחרת. יוסי דגן ובצלאל סמוטריץ' לחצו לשלוח כוחות ליהודה ושומרון כדי לשמור על נערי הגבעות ועל סוכתו הנופלת של חבר הכנסת סוכות. אין דאגה מחמאס, שהרי רק לפני שבוע דיברו על פתיחת שערי ישראל ל-25,000 פועלים נוספים, כדי להרגיע את המתיחות שמניעיה כלכליים.

חמאס הצליח להערים עלינו בהטעיה ובהפתעה. הוא לא רצה לחולל מלחמה, הוא רצה לחטוף חייל או חיילים ולא האמין שצה"ל לא קיים בדרום.

המנה הראשונה באה בהפקרת היישובים לגורלם. הם נעזבו להילחם על חייהם במו ידיהם. המנה השנייה הייתה בכך שזעקות הנצורים והמועמדים לטבח לא הובילו לעזרה צבאית מסיבית אלא ככלות זמן רב. המנה השלישית והאחרונה היא הברדק הנוראי שמתרחש עכשיו. אין לצבא תשובות לבני משפחות החטופים והנעדרים, הציבור נחלץ לאסוף מזון לחיילים. כל המערכת נראית המומה ולא מתפקדת.

ראש הממשלה ממעט להופיע בפני הציבור, וכאשר מופיע איננו מקבל אחריות, ולו חלקית, ומדבר דברי הבל כמנהגו אחרי כל מבצע וכל "הישג". במאמרי זה אין לי מטרה לעשות עימו חשבון פרטני. אני בעד שירחיב את הקבינט הביטחוני שלו באישים ראויים. אני חושד בו שאיננו רוצה באמת ממשלת אחדות, שהרי עד לרגע זה לא הופיע בבקשה להרחבת ממשלתו.

הקטסטרופה שכמוה לא אירעה מקום המדינה כוללת כיבוש של 10–12 יישובים בידי חמאס בעוד שתושבים נאנקים בממ"דים. זו חרפה לאומית.

כאשר ראיתי את יאיר גולן ואת נועם תיבון, שניים מראשי המחאה, מחרפים את נפשם להצלת חיי אדם מהתופת, ידעתי שיש ערבות הדדית, גם של "השמאלנים" האמיתיים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

27 תגובות

 1. עוזי ברעם ממקד תסכולים של רבים להפרת חוזה בין מדינת ישראל לבין יישובי עוטף עזה. אין ספק שהתושבים בעוטף נעזבו לנפשם והפכו לתצוגה מצמררת של אכזריות הפלסטינים שהציגו מוסר של אוכלי נבלות . הסיבה לכך הייתה לחץ של בצלאל סמוטריץ' לשלוח גדוד חיילים לשומרון למרות שהיה אמור לשמור על יישובי העוטף. גם אם נניח שלא הייתה סיבה נראית לעין למנוע את העברתם לשומרון, זעקותיהם של התושבים יכלו לשמש עילה מספקת לשלוח את החיילים לעוטף, מה שהיה מאפשר להם להגיע בתוך שעה וחצי – שעתיים ולשנות את התמונה מהקצה אל הקצה. אך הם נשארו בשומרון ואוזניהם של מקבלי החלטות נאטמו.

 2. וביבי כבר מסיר מעצמו אחריות לגמרי ומאשים את הצבא. הוא שכח שהוא האחראי העליון ועימו שריו. הוא עוד ינסה להפיק מכך תועלת אישית

 3. קטסטרופה זו לא מילה…. כאוס עצום.. נכון כרגע כולנו מאוחדים בלחימה ובניצחון .. אבל גם ברגעים כאלה הכעס הולך וגובר.. ועל רקע התמונות האלה לראות את כל אלה שהתגייסו למשימה.. את כל הטייסים שנרתמו לפעולה.. ואת כל ראשי המחאה עסוקים בחלוקת מצרכים וציוד לחיילים משפחות ואזרחים.. על רקע כל זה רואים בזכות מי המדינה שלנו קמה ושורדת… אני מקווה שכשהם יחזרו למחאה.. ומי ייתן ובמהרה בימינו לא יקבלו את כול כינויי הגנאי שקיבלו.. אבל עכשיו כולנו שולחים תנחומים למשפחות, איחולי החלמה לפצועים.. תפילה לנעדרים ולחטופים וחיזוק וכוחות ללוחמים.. ושנחזור לשפיות מה שיותר מהר.. בכול המובנים

 4. ואני יודע את מי ממשל נתניהו יאשים בכל הכישלונות והביזיונות

 5. עוזי מה עושים כעת?
  הזגזוג של ביבי בהקמת ממשלת חירום מבייש. מצד שני אי אפשר להשאיר את החיילים והעם בזרועותיו בלבד

 6. כדי שהקטסטאופה לא תמשיך ותתעצם צריך קודם כל למחוק ממש את החמאס. ממש למחוק.כל היתר אחר כך

 7. עם כל התחושות של עצב, תסכול וכעס ללא גבול על הכישלון והביזיון, צריך להתמקד עכשיו באיך יוצאים מזה כשהחמאס מחוק לחלוטין והעולם הנאור מבין ומגבה אותנו. בד בבד יש לדאוג לכך שמשרדי הממשלה יתפקדו ויתנו שירותים ראויים לציבור דווקא בימים טרופים אלה.

 8. כל פעם שעולה דרישה לחקירה התשובה היא "יש לזה זמן, עכשיו נלחמים", אבל קיימת שאלה שניתן לענות עליה (בצבא מסודר) במספר דקות. מה היה היקף הכוחות שנשאר לשמור על הגדר עם עזה באותו יום שישי.
  לפי הדיווחים נראה כי במהלך יום שבת נהרגו כמאה חיילות וחיילים. חיילות וחיילים ששירתו במפקדת האוגדה, בחלקם שאינם לוחמים, ולא מעט חיילים שנהרגו בניסיונות הראשונים לפרוץ ליישובים. בנוסף נחטפו כנראה כמה עשרות חיילים וחיילות ממפקדת האוגדה והועברו לרצועה.
  עולה השאלה מה היה סדר הכוחות שהוקצה לאחזקת הקו, כי לפי התמונות מתקבל הרושם שפרט לכוח המצומצם במפקדת האוגדה לא היה שם עוד כוח משמעותי. זאת שאלה שצה"ל אמור להיות מסוגל לענות עליה במיידי.
  אפשר להאשים את נתניהו ואת סמוטריץ ואת מי לא, והם בוודאי נושאים באחריות, אבל זאת גם האחריות של אנשי הצבא, ממפקד האוגדה, דרך אלוף הפיקוד, ועד הרמטכ"ל, ואם הפקירו את קו הגבול לא ניתן לנקות אותם מאשמה.

 9. אנשי החמאס, אפילו בחלומות הכי וורודים שלהם לא ציפו אפילו לאחוז אחד או שניים של קורבנות ממה שהם גרמו
  והיה כל כך פשוט למנוע זאת
  ניהול, אחריות, סולם עדיפויות
  הפחד הבא שלי שהאחראים העיקריים לא יקבלו על עצמם את האשמה ואפילו יסיתו

  1. לט.מ. אין מילה בלקסיקון יותר חמורה מקססטרופה רק "שואה" ואותה אנו שומרים לשואה נוראה אחת.
   עכשיו שהעובדות מתבררות אתה רואה שמתחת לקטסטרופה מסתתרות מילים כמו הזנחה,צפצוף על נוהלים,מדיניות פושעת כלפי החמאס.הפקרת אנשים לגוללם ועכשיו בריחה מאחריות של ביבי שהוא לדעתי בדרגת חולי ואטימות מתגברת וזו סכנה.
   ככל שעוברים הימים מתגלה העם בגדולתו הסיוע עובר כל שידענו וזה מרכיב עוצמה חשוב.

   1. באים בטענות למנהיגים ההזויים של הימין. אבל הם לא בחרו את עצמם. האשמים הם העם. אלה שבחרו את המנהיגים האלה

 10. אחרי הופעתו הכל כך עלובה של ראש הממשלה אמש (שישי), יש לי ולדעתי לכולם, סיבה לדאגה

 11. למרות שנתניהו ומעריציו הפכו את יאיר גולן לאוייב, באמת הוא קרן אור

 12. הפתיעו אותנו אבל כבר הגיע הזמן להתעשת
  איפה הממשלה?
  לאן הולכים?
  האזרחים אובדי עצות, לא יודעים לאן אנו הולכים
  בעת משבר היסטורי חייבים מנהיגות איכותית

 13. קודם כל מי שעשה הסכמי אוסלו והביא חמאס
  צריך לבקש סליחה ולשתוק.

 14. אתה צודק. אלא שחייבים להבין שהמחדל לא נפתר. עוד לא הישגנו ניצחון. וראש הממשלה יצור בקרוב מהומה כשיטיל את כל האשמה על אחרים ובאגרסיביות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן