האסון שאפשר היה למנוע

על אסון מירון, על אחריות ועל מסקנות ועדת החקירה
תמונה של מיקי
מיקי גור

ב-30 באפריל 2021 התרחש בהר מירון האסון האזרחי הגדול ביותר מאז קום המדינה. 45 גברים וילדים נמחצו למוות ו-102 נפצעו בגלל דוחק יתר שנגרם במהלך ההילולה השנתית של רבי שמעון בר יוחאי. כשקראתי לראשונה על אודות האסון אחזה בי תדהמה. הסתבר לי כי בעת שהתרחש האסון שהו במתחם הקבר לא פחות מ-100,000 חוגגים.

במשך 20 שנה שימשתי כמנכ"ל חברת תיירות בינלאומית גדולה. החברה, שהקימה בשנות ה-70 את המצפה התת-ימי באילת, הקימה, בעקבותיו, עוד 7 מצפים תת-ימיים ברחבי תבל. באתרים אלה מבקרים מיליוני אורחים מדי שנה בשנה. הייתי שותף לתהליכי קבלת אישורי הבטיחות במדינות שונות, ובכולן היה כלל בטיחות יסודי וראשוני שעליו אין מתפשרים לעולם: הגדרת המספר המרבי של מבקרים הרשאים להימצא באתר בו בזמן. בכל רגע נתון על מנהל אתר תיירות לדעת כמה מבקרים שוהים במקום ולהקפיד כי לא ייכנס ולו מבקר אחד מעל המותר על פי כללי הבטיחות.

נדהמתי לדעת כי באתר השמחות בהר מירון לא הייתה מגבלה כלשהי על מספר החוגגים, בניגוד מוחלט לכלל הבטיחות האוניברסלי והבסיסי ביותר המוכר לכל העוסקים בענף האירועים, מהבכיר ביותר ועד לאחרון העובדים.

ב-20 ביוני 2021 החליטה ממשלת ישראל על הקמת ועדת חקירה ממלכתית בעניין האסון בהר מירון. השופטת מרים נאור ז"ל מונתה כיו"ר הוועדה, וכן מונו האלוף במיל' שלמה ינאי וראש עיריית בני ברק לשעבר מרדכי קרליץ כחברי הוועדה. את השופטת נאור, שהלכה לעולמה בטרם עת, החליפה השופטת דבורה ברלינר. עקבתי אחר דיוני הוועדה. מסתבר כי דו"חות של מבקר המדינה התריעו על הסכנות שבמתחם כבר בשנים 2008 ו-2011. גם ועדת הפנים של הכנסת קיימה דיון נרחב בנושא בשנת 2017. בדיון נקבע כי לא ייתכן שאירוע מסוג זה במתחם סגור יתנהל ללא רישיון וללא מגבלות. אך, כידוע, דבר לא נעשה.

תדהמתי הלכה וגברה ככל שהתגלו עוד ועוד פרטים על אודות ההתרחשויות ערב האסון. הסתבר כי נציגים של משטרת ישראל, כבאות והצלה, מד"א ומשרד התחבורה השתתפו בדיוני ההיערכות לאירוע ואף לא אחד מהם העלה את הדרישה להגביל את מספר המשתתפים לפי כלל הבטיחות היסודי ביותר. ראש הממשלה עצמו ניהל דיון בפורום שרים נרחב ובו התמקדו בהשפעת הצפיפות על סיכוני מגפת הקורונה. איש לא תהה מהו מספר המשתתפים המרבי שיכול לשהות בו בזמן על ההר וכיצד יוודאו כי מספר זה יישמר.

בנובמבר 2021 פרסמה ועדת החקירה דו"ח ביניים שכלל, כמובן, הנחיות שלפיהן יש להגביל את מספר המשתתפים בחגיגות ואכן, החל מל"ג בעומר 2022 הונהגו סוף סוף כללי הבטיחות הבסיסיים. הונפקו כרטיסי כניסה במספר מוגבל שרק בהצגתם בכניסה ניתן להשתתף בחגיגות והוטלה מגבלה על משך השהייה המותר בהר. בחודש אוגוסט 2022 שיגרה ועדת החקירה הממלכתית מכתבי אזהרה ל-18 ממלאי תפקידים שנטלו חלק בהיערכות לחגיגות ל"ג בעומר במירון בעת שהתרחש האסון. ברשימה זו נכללים ראש הממשלה, השר לביטחון פנים, השר לשירותי דת והמפכ"ל. אינני יודע כיצד קרה שכלל הבטיחות מס' 1 הופר על ידי רבים כל כך.

האם מדובר בליקוי מאורות או שמא מדובר ב"כניעה לחרדים"? רק דבר אחד ידוע לי מתוקף עיסוקי בנושא זה עשרות בשנים. כל מי שלא דרש להגביל את מספר המשתתפים בחגיגות – כשל בתפקידו. לכשל זה שותפים גם אנשי הדרג המדיני וגם אנשי הדרג הביצועי.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

 1. אתה צודק 100 %. מה שקרה ב- 30 באפריל 2021 במירון הוא עוד ביטוי לפארטאצ' השורר בישראל בעיקר במה שקשור לסקטור החרדי.
  אין להם אלוהים פרט למצוות רבניהם שניתנות בהתאם לשיקולים כספיים של חצרותיהם. כעת, עם ממשלת ביבי השישית, ההפקרות וביזת אוצר המדינה מרקיעות לשחקים. העיקר שלומדים תורה ומשתמטים מהשרות למדינה. הכתובת על הקיר. מנה, תנה, תקל וחרדין. בספר דניאל היה כתוב ופרסין.

 2. מחאת בלפור הסתיימה בנס ללא אסון רמיסה. גם 150 אלף המפגינים בשבתות בקפלן מסכנים את עצמם מדי שבת. הרי אירוע מקרי קטן שיביא לבריחה המונים ורמיסה עלול להביא לאסון כבד יותר. אין ספק שמארגני המחאה המלומדים נתנו את דעתם להתערבות מושכלת באירוע מסוג זה חס וחלילה. היינו עדים ב 1995 אסון במספר קטן יותר של משתתפים. הכתובת על הקיר.

 3. שנה טובה לך ברמן,

  אסון יכול תמיד לקרות אבל מבחינת חוקי הבטיחות אם האתר מגודר ותחום מגבילים את המספר בחוק וכך בכל העולם. באולם, באצטדיון וגם במירון מאז האסון.
  הפגנה בקפלן מאפשרת להמונים להתפרס לארבעה כבישי ענק: בגין מזרח בגין מערב קפלן והשלום. ואין שום גדרות ואיש לא יימחץ.

  אני מתרשם שלא היית בהפגנת הארבע מאות אלף נגד בגין ושרון אחרי סברה ושתילה…

  שנה טובה!

 4. אצלנו המנהיגים = הפוליטיקאים לא אחראים לאף כשל
  הם רק קוטפים את כל פירות ההצלחות, אפילו אם ההצלחות הם בכלל פייק

 5. היה אפשר למנוע אסון כזה אם העם היה הוחר ממשלה יותר רצינית

 6. אין בני משפחתם של ההרוגים ובכלל כל העדה, ממשיכים ללכת אחרי המנהיגים הלא אחראיים שבגללם קרה מה שקרה

 7. שהיו מוצדקות בעיני מול מנהיגי ש"ס ואגודת ישראל

  1. לדתיים יש תשובה
   הכל כרצון האל
   אז כל דבר קורה לפי החלטת האל ולא בגלל החלטה אנושית

 8. אצלנו גודל המנהיגות נקבע לפי מידת יכולתה להפיל אחריות על הכפופים לה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן