מחאת הפריבילגים

בעקבות התקפות חברי הקואליציה על הפסקת ההתנדבות
תמונה של נח
ד"ר נח שמיר

כבר למעלה מחצי שנה נמשכות המחאות השונות נגד הרפורמה המשפטית שמובילה ממשלת נתניהו. בימים אלה נמצאת בעין הסערה העתירה נגד חוק הנבצרות, שבה דנים שלושת בכירי בג"ץ. השופטים נתונים למתקפה רבתי מצד בכירים בקואליציה, לרבות שרים בכירים, שמבהירים להם שאם ידונו על הנושא לגופו של עניין והמסקנה לא תמצא חן בעיני הקואליציה, ה-9D כבר בדרך.

בשבועות האחרונים נוקטים חברי הקואליציה בגישה דומה גם אל מול מחאות מצד גופים שונים בעלי משקל והשפעה בחברה ובצבא. הם תוהים בתרעומת איך הרופאים מעיזים לאיים ברילוקיישן? איך הטייסים המתנדבים מעיזים לאיים בהפסקת ההתנדבות? וכנ"ל לגבי אנשי ההיי-טק, סגל האוניברסיטאות ועוד. גם אני חתום (בראשי תיבות) על עצומה בנוסח מגילת העצמאות של בכירי גִמלאי הוועדה לאנרגיה אטומית, וגם על כך קיבלנו תגובות "איך אתם מעזים?". לפני כשבועיים שודרה בערוץ 13 כתבו של אלון בן דוד, שעסקה בהתערערות המוטיבציה וגם בנטישה של כמה מ"יהלומי הכתר" הפעילים בוועדה לאנרגיה אטומית, המטפלים בנושא הכל כך רגיש הזה, והתגובות היו דומות: "איך הם מעזים?".

במדינה דמוקרטית כל קול הוא שווה ערך בבחירות וכך צריך להיות. הייתי שמח אם היה מתווסף ערך לקול של אדם (כמוני למשל), שתרם כל חייו הבוגרים לביטחון המדינה, יותר מאשר למי שלא תרם כלל וחי על חשבון כולנו, אבל ברור לי שהרעיון שלי אינו בר-ביצוע.

אבל, דבר אחד שאנשי הקואליציה מנסים לעשות ולא יעלה בידם, הוא לבטל את הערך המוסף של אנשים כמונו ואת יכולת ההשפעה שלנו, בגלל מה שעשינו (הגימלאים) ומה שעושים (המתנדבים), לעומת אלה שלא תורמים. מירי רגב, אם אני לא טועה, טענה שהטייסים המאיימים בהפסקת ההתנדבות מפרים את החוזה שלהם עם המדינה. המדינה השקיעה בהם מאות אלפי שקלים ולכן הם מחויבים להחזיר את התמורה ואין להם אופציה להפסיק. הטענה המגוחכת הזו, של השקעה בטייסים כאילו הם רכישת נדל"ן, שצריך לאפשר את מכירתו היא כל כך אבסורדית, שאני מתקשה להאמין למשמע אוזניי, אבל בימינו כל רעיון הזוי עלול להתקבל אם הוא משרת מטרה רצויה.

קצת לא נעים לומר זאת, אבל יש הבדל איכותי (פר נפש) באינטגרל של התרומה למדינה של הגוש התומך ב"רפורמה" לזה המתנגד לה, ואת הדבר הזה מתנגדי הרפורמה חייבים לנצל ככל יכולתם במאבק הלגיטימי נגד הפיכת ישראל לדיקטטורה. כמו שכתבתי במאמרי הקודם, היתרון של הקואליציה הוא 64 אצבעות בהצבעה בכנסת, יתרון שאותו הוכיחו בהצבעה על חוק עילת הסבירות. לכן, כשהגוש שלנו נאבק מראש מנקודת חיסרון משמעותי, אין לנו שום אופציה לוותר על שום כלי במאבק הזה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

17 תגובות

 1. טענה דומה נשמעה כלפי הרופאים המאיימים ברי-לוקיישן. הטוענים כלפי הרופאים שכחו שחלק לא מבוטל מהרופאים למדו בניכר ועל חשבונם. ואם כך הרי המדינה חייבת להם הרבה והיא זו שמפרה איתם את החוזה.
  לגבי שני הסקטורים הללו ועוד אחרים, ואפילו אם קיים "חוזה", מה משכו ומה התנאים הכלולים בו?

  1. אין כאן מחוייבות. מי שמרגיש שאין עתיד לו ולילדיו, יעזוב ללא שום דיונים פילוסופיים

 2. אני מסכימה שצריך להשתמש בכל כלי לגיטימי כדי להדוף את הנסיון של הגוש – שנתניהו גיבש סביבו – להשתלט על המדינה. הגם שהרמה (או התת – רמה) של נציגיו הקולניים של הגוש הזה מעוררת שאט נפש וחושפת את עליבותם של "נבחרי הציבור" הללו, ההתגברות של הציבור האיכותי והתורם צריכה להיות מבוססת על כוחם הממשי במדינה ולא על טיעונים של "אנחנו שווים יותר" (צודקים ככל שיהיו), לא רק משום שזה לא תופס בדמוקרטיה אלא משום שזה רק יגביר את המוטיבציה של אלה שמצביעים רגשית עבור נתניהו כאביר הנוקם שלהם. 4 הקולות המכריעים בכנסת הם כוח, ורק כוח אחר יוכל למנוע את הכיוון המסוכן אליו חותר נתניהו. לציבור האיכותי יש כוח ריאלי, ובזה צריך להשתמש, לא בנסיונות שכנוע רעיוניים שלא עובד על החלק החרדי ו/או לאומני משיחי, ובוודאי לא בהצהרות של עליונות איכותית שיבעירו יותר את השטח.

  1. אביבה, אין לי שום הצעה לצאת בתעמולה של אנחנו שונים יותר. מספיק שהצד השני עושה את התעמולה השלילית בכיוון.
   מה שאני מתכוון הוא שבניגוד להצבעה הדמוקרטית, שבה לכל קול יש אותה עוצמה, המחאה צריכה להשתמש בכל הכלים שניתנו למוחים ע"י מעמדם וההשגים אליהם הגיעו.

   1. אכן נח אין ספק בכך.
    ב-1940 בלב מלחמת העולם ה-2 ניסה אלברט קאמי לעודד את הטובים באמרו שבעולמנו יש שני כוחות: החרב והרוח, ובסופו של דבר הרוח תמיד מנצחת. אשרי המאמין. במלחמת העולם הטובים ניצחו כי החרב שלהם היתה חדה יותר. במדינות הרודניות היום הרוח אינה מנצחת.
    לכן גיוס הכוח הממשי שאתה מגדירו "כלים שניתנו למוחים ע"י מעמדם וההשגים אליהם הגיעו" הוא נכון לגמרי.

    1. אם את לוקחת ברצינות את משנתו של נח שמיר הרי שבבחירות קול של טייס או רופא שווה כמו שניים או שלושה קולות של פועל תעשייה או כדורגלן. זו כבר לא דמוקרטיה. זו אריסטוקרטיה או יותר נכון, על פי מה שקורה בישראל כיום, זו פריבילגיוקרטיה. למשטר כזה את מתכוונת? אולי יקומו כמה אלפי קציני צבא, אפילו מתנדבים במילואים, ויכניסו את חברי הממשלה למעצר בית? הרי הכוח הממשי נמצא בידי הקצינים. אפשר להסכים שחלק מחברי הכנסת שנבחרו על ידי העם מעוררים בחילה, אבל הם נבחרו בהתאם לכללי המשחק של הדמוקרטיה. אפשר להסכים שחלק מהשרים מעוררים חלחלה. אבל הם נבחרו כחוק על ידי הכנסת. האם נראה לך ש"המוחים" ינצלו את הכוח שניתן להם ויתפסו את השלטון?

     1. אולי תלמד.י לקרוא!
      כתבתי בפרוש את ההפך ממה שאת.ה טוענ.ת.
      בבחירות כל קול שווה וכך צריך להיות. במחאה, לעומת זאת, זכותם של אנשים להשתמש ולהפעיל כל כלי אפשרי, שנרכש מהשגיהם ופעולתם בחיים.

     2. נו באמת.
      נח כבר ענה לך לגבי הבנת הנקרא. גם לי הדבקת כל מיני דברים, וכנראה דבריך נכתבו מפוזיציה. בכל זאת אומר:
      4 המנדטים המכריעים, אכן בשם הדמוקרטיה, איפשרו להקים ממשלה ולהכתיב מדיניות, אבל הם לא קיבלו מנדט לשנות את זהותה של המדינה כפי שהקואליציה הזו מתכננת לעשות. האנשים הללו נבחרו מתוך אמונה שהם ינהלו ביושר, בחכמה וביעילות את המדינה, ולא לגרום לנזק ולתוהו ובוהו שאנו עדים לו. אני אמנם בעד דמוקרטיה אבל הנבחרים הנוכחים מעוררים כמיהה למריטוקרטיה.

 3. הקשיבו לאהוד ברק. ככה נלחמים במשפחות פשע:
  https ://www.mako.co.il/news-columns/2023_q3/Article-bdd87d5742df981027.htm?utm_source=AndroidNews12&utm_medium=Share

 4. ההתבטאויות של יותר ויותר שרים וחברי כנסת כלפי האזרחים הטובים במדינה, חצו כל קו אדום. המצביעים שלהם שרבים מהם אכולים מהכרת יכולותיהם הנמוכות, מחקים אותם. די, נמאס לנו ולא נמשיך לתת הכל אם גם אתם לא תתחילו לנהוג כחלק מהתורמים. תלונות ובכי מלאכותי אינם תחליף לנתינה

 5. אני אינני מבין איך תומכי הרפורמה מוטרדים ממיעוט קטן וקיצוני של מתנגדי רפורמה שמאיימים להפסיק את פעילותם במדינה. הלא הרוב הגדול המתון (ראה מספר הקסם 64) ימשיך לשאת בנטל כי הוא תומך נלהב ברפורמה. ויש וד מיעוט גדול ומתון שימשיך ללמוד תורה ולקיים תרי"ג מצוות בלי לעשות שום דבר אחר וזה הכי חשוב.

 6. מי גורם יותר נזק
  הטייסים שרוצים לשמור על דמוקרטיה ולא ביקשו לעצמם כלום
  או חברי כנסת ושרים מהליכוד שהנם ברמה קרובה לאפס ודואגים רק לאינטרסים האישיים שלהם

 7. מה שקובע אלה לא ה 64 אלא אחד ויחיד שכל היתר פשוט לוחצים העתק והדבק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן