ההפיכה המשטרית כבר מבוצעת

המחאה מוצדקת לנוכח הרס כל הקיים
תמונה של עוזי
עוזי ברעם

כאשר אני ורבים אחרים מברכים על ממדי המחאה, אנחנו שומעים את הקולות שמנגד – לא של קיצונים כרוטמן ואמסלם, אלא של אחרים שנחשבים שקולים יותר. הם טוענים שאין מקום למחאה שכזו, אין לה הצדקה, שהרי מדובר "רק" בעילת הסבירות, שלגביה כמעט הושגה הסכמה.

אך עילת הסבירות היא לב השינוי המשפטי, והיא כשלעצמה מצדיקה מחאה ממשית, שהרי בהתקבל החוק תתמסד השחיתות בחסות שרים חסינים. הפגיעה בכל מערכות חיינו תהיה חסינה ללא שומרי סף – ג'ונגל מוחלט.

האמת קשה אפילו יותר. היינו עדים לתורת השלבים של ארדואן ואורבן. ראשית, תלות מוחלטת של מערכת המשפט ברשות המבצעת. לאחר מכן הרס התקשורת החופשית וקניית ערוצי הטלוויזיה על ידי מקורבים. לאחר מכן פוליטיזציה של הבירוקרטיה הממשלתית והציבורית. רק אחר כך עברו לפגיעה במערכות לשוויון נשים, לזכויות להט"בים ועוד.

אצלנו המהפכה המשטרית כבר מבוצעת שלא לפי תורת השלבים. קרעי, שאיננו מבין דבר בתקשורת, מונחה על ידי פורום קהלת לסרס את כוחן של כל הרשתות להוציא את ערוץ 14 הזכור לטוב. תאגיד השידור הציבורי תלוי בקרעי להמשך קיומו ובעוד חודשים ספורים כבר ימלמלו את תורת קהלת. אמסלם גם הוא לא מחכה לשלבי חקיקה עתידיים. הוא לוחם ביועצת המשפטית לממשלה ובמנהלת רשות החברות כי סילוקן יפנה לו את הדרך למינויים חסרי קריטריונים ולהשתלטות על המינהל הציבורי. סמוטריץ' ממשיך בפעילותו בשטחים ואינו מבין שיביא לעימות שלעולם לא יצא ממנו מנצח. כל אלו כשעל הביטחון הלאומי מנצח מנהיג נערי הגבעות.

טעות לחשוב שההפיכה מתמצה בשינוי שלושה חוקים. היא רחבה ושונה. יש כאן די-אן-איי של הרס כל הקיים, אפילו הרשות לקידום מעמד האישה.

אין לי מידע על עמדתו האמיתית של נתניהו. האם הוא לכוד גם עם משפטו וגם בקואליציית אין ברירה? האם יש לו חשיבה עתידית כלשהי? קשה להאמין שאדם כמוהו מסוגל לחוקק חוקים בשעה שהסולידריות עם ערכי המדינה הולכת ונחלשת, כאשר הרחוב הופך להיות בלתי סובלני ואלימות מבצבצת מכל פינה.

הממשלה בהרכבה הנוכחי משועבדת לאינטרס הדתי-חרדי. מחנה שמייצג פחות מ-20% של האוכלוסייה אבל חדר גם לשורות הליכוד. תנועת המלקחיים של המערכה נגד הדמוקרטיה היא ברורה, חיה ובועטת. הייתי תומך במהלך של פשרה, אבל קהלת, רוטמן ולוין ימנעו אותה בכל מחיר.

אודה שאחרי הבחירות ידעתי שתהיה מציאות קשה, אבל לא הערכתי נכונה את האנרגיות העצומות של המחנה הליברלי הגדול, שאיננו מחנה שמאל קלאסי אלא מחנה פטריוטי רחב ומלא רוח קרב. המהלכים שעושים תומכי המחאה הם קשים ומפרים נורמות ברורות, אבל הפרה זו היא כאין וכאפס לעומת הפרת האמנה בין האדם למדינתו. הרס הדמוקרטיה ברור ומוחוור, שום נימוקי פטריוטיות מזויפת לא ישכנעו אותי שאני טועה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

20 תגובות

 1. המאמר של עוזי ברעם "המהפכה המשטרית כבר מבוצעת" הוא ניתוח מבריק של המצב שנקלענו אליו. עוזי קובע כי עסקת הסבירות היא לב השינוי המשפטי המצדיקה משמעותית את המחאה. הוא מתאר כיצד בוצעה תורת השלבים על ידי ארדואן ואורבן שהביאה את המדינות שלהם אל עברי פי פחת ויכולה להאיר את עינינו כיצד ניראה תוך מספר חודשים. עוזי מציג לדוגמא את שר התקשורת קרעי המונחה על ידי פורום קהלת שהכינה תוכנית שנועדה לחסל את הערוצים המסחריים כולל "כאן 11" ובמקביל להעניק לערוץ 14 ים של כספים.
  כוחו של המאמר הוא בניפוץ אשליות, וטוב שכך, כי הדרך מנקודת אל-חזור היא חד כיוונית וכל ניסיון לחזור לחיינו הקודמים ייחסם ויהיה כרוך באלימות עם פוטנציאל למלחמת אחים. שיטות ההטעיה של הממשלה המפיצה שמועות על חוקים שירוככו מיצו את עצמן ועדיף שלא לתלות בהן תקוות. יחד עם זאת רבים מאיתנו חיים כביכול באזור הנוחות ולא מסוגלים לדמיין כיצד תיראה המציאות החדשה שעלולה לגרום לקריסה של המדינה. הכיוון הוא ברור- הקמת מדינת הלכה על כל המשתמע מכך עם דגש על פגיעה בנשים ובאורח החיים הליבראלי.

 2. לא סתם כאן, בטורבו. ואם יעבירו את שינוי החוק הראשון, רק יקבלו תנופה לשינויים הבאים

 3. אז מה עושים?
  מסרבים?
  אחרי המאמר שלך יש שני מאמרים שאומרים הפוך אחד מהשני
  אחד אומר לסרב, השני נגד

 4. לאיש מילואים
  המילה סרבנותמבטאת כבר התייחסות ערכית..אני לא מטיף לסרבנות במשמעותה האידיאולוגית.יש כאן קצר דמוקרטי עמוק בין הממשלה לחלק עצום בחברה.
  יש לנו ממשלה שנכנעת לסרבנות חרדית פרמננטית.רוצה להכיר בלימוד תורה כמקבילה לשירות בצבא.הדבר היחיד שאני יכול לומר והוא אישי לו הייתי בגיל המתאים והייתי טייס הייתי מצטרף למכתב הטייסים.
  בז לנימוק שרוצים להכניע ממשלה נבחרת.איזו ממשלה נבחרת לא הייתה שוקלת את דרכה בצל מחאה כזו?.איזה ראש ממשלה היה מוכן לדבר על "פשרה" ולא לכוון להשיגה כאשר הוא יודע שיש פה מצב של הרס כל הרקמות שיוצרים עם? גלנט הרמטכ"ל ראש המוסד וראש השב"כ צריכים להתפטר הערב אם מועד כינוס המליאה מחר לא ישונה.

 5. כנראה שאתה צודק
  אבל בואו נמתין עוד כמה ימים
  אולי יחול שינוי
  הלוואי

 6. אכן כל מלה בסלע.
  לגבי נתניהו – גם בין מתנגדיו יש הרואים אותו באור העבר: ראש ממשלה הפועל למען המדינה הציונית, הגם תוך האדרת כוחו ושמו. אבל הוא השתנה כי האג'נדה שלו התרוקנה מדאגה למדינה הציונית, למרות שהוא עדיין משטה בחלק ניכר מהעם. שינוי זה לא מפריע לחרדים שממילא אינם ציונים, ובוודאי לא יפריע לערבים אזרחי ישראל, ומדובר ביותר משליש האוכלוסיה שמתרבה והולך. בקרב שאר הציבור חלק עדיין מקוה שנתניהו יתעשת. זו אשליה. מדובר באדם עם אופי נחוש ונקמני שברגע שראה את כתב האישום: "מדינת ישראל נגד בנימין נתניהו" הפך לאוייב מערכת המשפט בכללותה ולאוייב ערכי הדמוקרטיה המערבית. תוצאות הבחירות שאמורות היו להפקיד בידו כוח להיטיב עם המדינה ואזרחיה, משמשים לו ולדבקים בו ככוח להבטחת מטרות אישיות ע"ח העם והמדינה. לכן הציפיה שנתניהו ישוב להיות אדם אחראי הדואג למדינה הציונית היא חסרת בסיס, ולו בגלל שהוא חש שהכוח בידיו. שיכנוע לא ישנה דבר, רק אילוץ.

  1. לעניין ביבי האבחנה שלך וסיבותיה נכונים לחלוטין. ביבי איבד את הצפון (בלשון המעטה). לא הצליחו להביס אותו בבחירות והחליטו לנסות להביס אותו באמצעים משפטיים. גם בזה לא הצליחו. לכן החליטו לערב את הצבא במאבק האנטי ביביסטי. ממש ספונטניות מאורגנת. לא ברור אם יצליחו בזה. הרושם הוא שה- 64 יציגו חזית אחידה כך שביבי ימשיך לשרוד, כמובן אם בריאותו תאפשר זאת. הוא יתפשר, יאט את החקיקה וכיו"ב. בסופו של דבר הוא ישרוד עד לרדתו מהבמה הפוליטית, באמצעות הסדר טיעון כזה או אחר. טעו אלה שהעמידוהו למשפט. זה עדיין סמוי מן העין. בעתיד זה יתברר.

   1. אמנם ענית לאביבה אבל היות ואני מנחש מי הכותב אני ממש מתפלא על נימוקיו.
    ברדוגו ובן חיים הגו מתכונת קונספירציה שנקראת "דיפסטייט".היינו מתחת לשלטוון הנבחר יש כנופייה מאורגנת שניסתה להוריד את ביבי בבחירות לא הצליחה פנתה מי? חבורת הדיפסטטיט למישור המשפטי ועכשיו מנסה להפילו במישור הצבאי.
    זו תיאורית שמתאימה לרוטמנים ולאמסלמים לא לאנשים חושבים.מישהו שולט באנשי הצבא מישהו יכול היה להביא את יום טוב סמיה לחתימה על עצומת אנשי הביטחון.מה נדב ארגמן מושפע מאיזה דיפ סטייט ושבתי שביט היה תמיד סמן ימני מובהק.
    ביבי הוא הדבר הגרוע ביותר שפקד את מדינתנו יותר ויותר אנשים רואים זאת.הוא מוכן שתאבד המדינה אבל שהוא יהיה על ההגה

    1. אין להתפלא שאתה מנחש מי הוא הכותב. לגבי ה"דיפסטייט" – האם אינך מבחין שפעולת המחאה (המוצדקת) הנה קמפיין מאורגן?
     רמז – ראה מי הם מקבלי הפנסיות התקציביות. האם אינך מבחין שהיוצאים לרחובות, ברובם, הנם דור שני ושלישי של הנומנקלטורה של האליטה הקודמת ששלטה במדינה ומקורביהם? האינך מבין שמובילי המחאה פשוט אינם מוכנים לקבל הוראות תפעול ממנהיגי הזרמים הדתיים שהשתלטו על מנגנון המדינה. למשל – שר אוצר שהוא גם שר במשרד הביטחון שקיבל תחת אחריותו את המנהל האזרחי באיו"ש – המימון להתנחלויות מובטח. נכון – ביבי הוא הדבר הגרוע ביותר שפקד את מדינתנו. מרגע שהועמד למשפט הוא החל לאבד את הצפון (בלשון המעטה) וירד מן הפסים. ולגבי התאוריה של ברדוגו ובן חיים אתה חושב שהיא מצוצה מהאצבע? אתה חושב שהפעלת תומס פרידמן והידיד בבית הלבן באה ככה סתם, במקרה?

     1. מה זה אליטות זה מלח הארץ זה 80 אחוז מהציבור היצרני במדינה. החותמים על עצומת אנשי הבטחון חתמו על עצומה הכי כוללנית והטרוגנית שפורסמה. מה הרופאים שרוצים לרדת מהארץ מקבלים הוראה מאהוד ברק? ראיתי אמש סרטון על חיסול הכור בסוריה כל גיבורי המבצע הם ״סרבנים״

 7. ההפיכה כבר כאן
  היה גורם אחד שיכול היה לכאורה לבלום אותה, ההסתדרות
  אלא שההסתדרות כבר מזמן שבויה של ביבי באמצעות וועדי העובדים של נמל אשדוד, חברת חשמל, התעשיה האווירית, וכן הלאה
  והם לא יפעלו נגד ביבי

 8. אני איש ימין שמתנגד להפיכה המשטרית. מסתבר שהמחאה היא משפיעה ובולמת את השלטון. אם נצליח להגביר את המחאה השלטון יוותר עוד יותר על חלומות שלו להפוך אותנו למלוכה פעילה

 9. מלחמות האגו של לפיד, גנץ וכל יתר ראשי מפלגות האופוזיציה הן שיאפשרו להפיכה המשפטית לעבור

 10. שמתם לב שיותר ויותר מגיבים מבלי להזדהות ממש
  וזה סימן שההפיכה המשטרתי כבר החלה

 11. איך יתכן שבין כל נבחרי הליכוד אין כמה שמוכנים לפקוח עיניים ולהפסיק לשתוק ולאטום אזניהם? כשיהיו כמה בודדים כאלה התמונה תשתנה.

 12. ותנופת העמקתה תתחיל מיד בתום הפגרה. מה שאפילו לא העלינו בדעתנו יקרה

 13. וכל יום עוד חוק, ועוד תקציב, ועוד אמירה, ועוד דיון משפטי, ועוד כינוס ועדה.לאט אבל בטוח ההפיכה צועדת קדימה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן