קפיצה לפיוצ'ריום היא חובה דמוקרטית

הצצה לעתיד במוזיאון ייחודי בברלין
תמונה של דבי
דבי קאופמן

כיצד נרצה לחיות בעתיד? זו שאלה שאמורה להטריד כל אחד ואחת מאיתנו. העתיד כבר כאן, זו אמירה שרבים משתמשים בה, והשאלה שתמיד מהדהדת בראשי היא האם כאן, במקום שבו אני חיה, הוא באמת נוכח. אני חיה ונושמת דו"חות ומספרים. חוקרת, מנתחת, מחפשת, ובכל זאת כאן בישראל העתיד עדיין לא קיים ואפילו לא מגרד בפתח, בטח לא בכל מה שנוגע לקיימות ולסביבה.

לאחרונה ביקרתי בברלין. אחד הדברים הבולטים היום בברלין הוא כל נושא הקיימות והסביבה, שבימים אלו גם מתחבר לדמוקרטיה. ברלין מנסה להתאים את עצמה לעתיד. שכונות שלמות שעיקרן קיימוּת וצריכה חכמה צצות במרחב הגרמני. כל נושא הבנייה החכמה והחשיבה על כלכלה מעגלית תופס שם תאוצה משמעותית. לא תמצאו כלים מפלסטיק בדוכנים, החד-פעמי עשוי מחומרים ממוחזרים וחלילה לכם מלהשתמש במגבונים. על גגות המבנים תמצאו מרבדי צמחייה והעיר מהדהדת צריכה נבונה ובריאות. הרבה מאוד שבילי אופניים מסודרים, חנויות יד שנייה בשפע ולא מעט ריאות ירוקות שמורות להפליא. העניין הוא שהברלינאים לא באמת נהדרים עד כדי כך. הם פשוט מבינים שאם לא נשמור על הסביבה ולא נקיים כלכלה מעגלית, כל זה לא יישאר לנו, כי הכדור שלנו מוגבל מלהכיל. ועוד דבר – כנראה כל זה לא יכול להתקיים ללא דמוקרטיה.

במסגרת השיטוט בעיר נתקלתי במוזיאון ה"פיוצ'ריום" (FUTURIUM), שהוא חובה לכל מי שמבקר בעיר. הפיוצ'ריום מאפשר הצצה חזותית לעולם הקיימות ומתאים לכל גיל, גם ואולי בעיקר לצעירים שבחבורה, כי אין כמו חינוך לקיימות כבר בגיל צעיר. הפיוצ'ריום נותן הצצה למנעד רחב מאוד של חיי העתיד, החל מתחבורה, עבור במזון שאנו אוכלים וכלה בשיטות הלימוד העתידיות. דרך הרצאות וחוויות אישיות בפיצ'רים של העתיד, הפיוצ'ריום שואב את המבקרים לסביבה וקיימות ובד בבד שם דגש רב על נושא הדמוקרטיה.

תוצרי מחשבה עמוקה של מיטב החוקרים הגרמנים מונחים במוזיאון הזה, והוא נותן הצצה לחיבור הזה שבין מדיניות וקבלת החלטות לעולם המדע, דבר שחסר כל כך כאן בישראל, כי בסוף בסוף הכול מתחיל בחינוך. עם זאת, לא רק ישראל חווה משבר, העולם המערבי כולו חווה רגרסיה דמוקרטית. הרעיון הדמוקרטי, שהחל לפני כ-2,000 שנה, השתנה לא מעט, ובכל רחבי העולם עולה השאלה כיצד הדמוקרטיה תצליח להמשיך, האם תהיה התנהלות חלקה של דמוקרטיות ואיך היא תיראה.

הפיוצ'ריום מדגים סוגיות דמוקרטיות באמצעות קומיקס, מיצגים ועוד, אבל כל זה לא יוכל להתקיים ללא נתונים. הפיוצ'ריום שם דגש רב על נושא הנתונים בכל תחום. מתאמי נתונים הם העתיד, כדי שנצליח להשתמש בנתונים בצורה מיטבית בכל דבר – החל בקבלת החלטות וכלה בקיום דיונים טובים יותר.

הנתונים הופכים חשובים יותר ויותר לדמוקרטיה. הם מהווים בסיס לדיונים והחלטות. כפי שהדברים נראים, אין כמעט נתונים לגבי נושאים חברתיים רבים. כדי לסגור את פערי המידע בסוגיות חברתיות הוקמה בפיוצ'ריום נקודה אינטראקטיבית אשר אוספת רעיונות ודעות שונים מציבור המבקרים במוזיאון, מעריכה אותם אוטומטית ומציגה אותם ברשת. כך ניתן לקיים אינטראקציה עם דעותיהם של אחרים. בעל הדעה – ה-Opinionator – יכול להפוך למוביל דעה בזכות רעיונות ודעות מקוריים. הפיוצ'ריום מעמיד ברחבי המוזיאון שלושה כלים אשר משפיעים על אנשים במרחב הדיגיטלי, ומשתמשים רבים אפילו לא מודעים להשפעה זו. ברגע שיודעים זאת הדבר מסייע לזהות מניפולציות ולגבש דעה עצמאית.

דרך נוספת לחדד את הדמוקרטיה היא הדמיית דמוקרטיה במעבדה. בעזרת משחק סימולציה סביב הדמוקרטיה של העתיד, אשר נמצא בתהליך פיתוח, שחקנים צריכים לקבל החלטות מהירות, בכל כמה דקות, לגבי נושאים מכריעים. הנתונים מאפשרים לעשות זאת. המוזיאון מלא באטרקציות ובדוגמאות שמחברות בין חשיבות הדמוקרטיה לעתידנו בעולם, כך שאם הגעתם לברלין, עשו לעצמכם טובה וקפצו לבקר במוזיאון הזה. הכניסה חופשית.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

 1. כתבה מעניינת מאוד. תודה רבה דבי. עם זה, במדינה כזו קמו הנאצים ועכשיו נצפת עליה מטאורית של מפלגה ניאו נאצית חדשה. עולם אבסורדי

 2. איזה יופי הקשר שעשית לדמוקרטיה. אנשים לא מבינים עד כמה זה קשור.

 3. המפתח הוא חינוך מהגיל הצעיר. רק כך ניתן להשיג שינוי מהותי.

 4. כאשר מישהו יודע שהוא תורם משהו לאיכות הסביבה זה תורם לו רבות לאומנות הנפש.

 5. בתוך כל הרפש והלכלוך הפוליטי ממש מעודד למצוא אנשים שמעסיקים עצמם בסוגיות אנושיות

 6. בעולם יש לפתור קודם בעיות יותר קשות ומידיות. הכוונה למלחמות כמו באוקראינה, בסוריה, ברשות הפלסטינית, וכן הלאה
  נהרגים אנשים כל יום
  אחר כך נתפנה לעסוק בבעיות העתידיות

 7. אולי עוד פרטים על המוזיאון שנשמע לי כל כך מעניין ומאוד מיוחד?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

הידד למשתמט!

הכנסת אישרה את החלת דין הרציפות על חוק הגיוס

דילוג לתוכן