עד מתי אשאר פטריוט

ראייה מפוכחת של עתיד המדינה שלי
תמונה של נוח
ד"ר נח שמיר

אני מגדיר את עצמי כפטריוט והוכחתי את זה במעשים. במלחמת ששת הימים נלחמתי כחייל חי"ר ונפצעתי קשה. אחרי שהחלמתי וסיימתי קורס קצינים הקמתי, יחד עם אחרים, שתי יחידות מקצועיות בצה"ל ופיקדתי עליהן. כל חיי המקצועיים עבדתי למען ביטחון המדינה והבטחת הרתעתה הצבאית. אחד המניעים לכיוון הזה בחיים היה האמונה שעוצמה והרתעה יאפשרו לישראל טווח ביטחון מספיק כדי לקחת סיכונים מחושבים למען השגת שלום. בדיעבד מסתבר שטעיתי בכך, ולמעשה הכוח הזה מאפשר לישראל להמשיך בכיבוש ולעשות צעדים לסיפוח בפועל של יהודה ושומרון.

אני גם ציוני וחושב שמגיעה לעם היהודי מדינת לאום בארץ ישראל, בעיקר אחרי השואה. יחד עם זאת אני מאמין שהציונות אינה חייבת להמשיך להתקיים על חשבון העם הפלסטיני, ואפשר להגיע לפתרון שתי המדינות. לכן אני ציוני בעירבון מוגבל ומתנגד לכיבוש.

היו לי שתי הצעות קונקרטיות לעבור לאקדמיה, הראשונה בתום שבתון בארה"ב והשנייה לאוניברסיטה העברית כפרופסור (לפני רצח רבין, שאז עוד האמנתי שהפטריוטיות שלי מובילה בכיוון הנכון). את שתיהן דחיתי בזמנו, גם כי אני פטריוט. כשהייתי צעיר לא עלה על דעתי לעזוב את ישראל ולכן לא היססתי בדחיית ההצעות המפתה להיות חבר סגל באוניברסיטה טובה בארה"ב. אני מודה שעכשיו, כשאני רואה לאן ישראל הולכת, אילו עתידי היה עוד לפניי סביר שהייתי קופץ על המציאה. בתי הצעירה, פטריוטית מאין כמוה, ששירתה כמדריכת שריון ונשואה למ"פ שריון (במילואים), ביקשה ממני לפעול להוצאת דרכון פולני, כדי שתהיה לה דרך מילוט. גם היא, לפני כמה שנים, לא הייתה מעלה אפשרות כזו בדעתה.

ברור לחלוטין לאן הולכת המדינה, והדמוגרפיה המשתנה רק מחריפה את המגמה. ישראל בדרך להיות מדינה לאומנית לא דמוקרטית, כשהכוחות הקיצוניים בממשלה דוחפים למדינת הלכה ולסיפוח דה-פקטו של יהודה ושומרון על ידי הוספת מאות אלפי מתנחלים ודיכוי הפלסטינים עד כדי הברחת כמה שיותר מהם, וכשיגיע הזמן, גם סיפוח דה-יורה. מנהיגי החרדים, שגם הם הולכים ומתרבים, לוחצים להתמיד בחינוך תורני ללא לימודי ליבה, ועם השנים הציבור שלהם יהפוך לנטל הולך וגובר על הציבור שהיום הוא הרוב, הציבור העובד ונושא בעול הכלכלי והצבאי ומחזיק את המדינה, שחלקו באוכלוסייה הולך ומצטמצם.

אז עכשיו אני עדיין מגדיר את עצמי כפטריוט ישראלי, אבל אם ישראל תהפוך לדיקטטורה אוטוקראטית, תחמיר את הכיבוש ותעבור את שאר הצרות שתיארתי למעלה, ברור לי שאפסיק להיות פטריוט, אצטער מאוד על שאין לי כוחות לברוח מכאן למקום ליברלי ונאור ואמליץ לילדיי לעשות כן. למזלי, אני כנראה עדיין אוכל לחיות ברווחה כלכלית, אבל חיי יהיו עגומים. לא בשביל זה נלחמתי ותרמתי במשך כל חיי הבוגרים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

16 תגובות

 1. הי נח, כתבת יפה מאוד. נזכרתי גם במאמרו של אברום בורג, שהתפרסם לפני כמה ימים. מסכימה עם כל מילה.

  1. אם היא תהיה דיקטטורה חשוכה, מבחינתי היא כבר לא תהיה שווה שרידות.

 2. תישאר. אנשים כמוך נחוצים. שישמיעו את קולה של הדמוקרטיה. שהרי הרבה נגד המהפכה אבל לא משמיעים אפילו רול

 3. אם תקופת אי הוודאות והבלגן ימשכו, אי אפשר יהיה לתקן. נקווה שכולם מכל המחנות יתעשתו ובקרוב.

 4. מצטער נח על דבריך ועל דברי המגיבים המריעים עליהם.
  אינני יודע כיצד אתה מגדיר את התכונה "להיות פטריוט" אבל מדבריך ברור שאתה מגדיר אותה כנאמנות על תנאי. עם כל הכבוד לפועלך בצה"ל עדיין חסרה לי ההגדרה שלך. כך גם אינני יודע מה ההגדרה שלך לציונות. האם גם היא על תנאי?
  מדבריך עולים אדים של חרדה שלדעתי איננה מוצדקת כלל. אבל חרדה אינה מטופלת על ידי היגיון.
  בתולדותינו אירעו כמה אירועים שגרמו לאנשים רבים להפוך את מטרותיהם עוד בחיים. אחד מהם הייתה מלחמת ששת הימים. ראה מה קרה לכמה אנשי מפ"ם שהפכו לתומכי ארץ ישראל השלימה? ראה מה קרה לנועם חומסקי שהפך, בעקבות הניצחון של צה"ל וחזרה לאתרי מולדת הציונות, ממדען נעים הליכות למבקר חריף של עצם קיומה של מדינת ישראל.
  מילים לא תוכלנה לטפל בשינויים האלה.
  דווקא מחקר בכיוון של חומסקי (כיוון קודם, שגם אותו הוא זנח) יכול, אולי, לחשוף מה עומד מאחורי מהפכים נפשיים כאלה ויכול, אולי, לעזור לנו לגלות כיצד להתמודד איתם.

  1. שפי, אני לא עברתי שום מהפך בדעותי ואני לא יודע איך הגעת למסקנה הזו. מי שעברה מהפך היא מדינת ישראל, שעד. רצח רבין ובחירת נתניהו הלכה בכיוון שאני מאמין בו של שלום ופתרון שתי המדינות ועכשיו מוליכה אותנו לאבדון של מדינת הלכה לא דמוקרטית.
   הםטריוטיזם שלי בהחלט מותנה במה שישראל תגיע אליו בסוף התהליך, כמו שכתבתי. הסברתי גם את מהות הציונות שלי.
   אני רציונלי והגיוני, לדעתי, כל הדרך.

 5. מתקרבים כנראה לנקודה שאחריה אי אפשר יהיה להישאר פטריוט. אדם הרי לא יכול לשקר את עצמו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן