מסכת האנרכיה

המורשת מלאת התקווה של פֶּרסי ביש שלי
תמונה של אבי
אבי גולדברג

על טבח בהפגנה הנשכחת במנצ'סטר

וראשיתה של המחאה הלא אלימה

אלו הימים שבהם אזרחי מדינת ישראל נדרשים להיאבק בממשלה החותרת למדינה בעלת מאפיינים לאומניים, ריאקציוניים, לפגוע לא רק בנשים, שמשום מה ממשיכים לכנותן מיעוט, ובלהט"בים, שאותם רוצים להכניס לפחות לארון, אלא לפגוע גם ברוב הישראלי, בחברה החילונית, היצרנית, שומרת החוק, הנאורה, המצייתת הן לפסקי דין של בתי המשפט והן לצווי הקריאה של הרמטכ"ל. ממשלה הפועלת לפגוע בחוט השדרה הציוני שנבנה במשך שנים על ערכי ההומניות האוניברסלית, כפי שביטאו לראשונה נביאי ישראל ונוסחו מחדש במגילת העצמאות על ידי מועצת העם.

ההפגנות ההמוניות הן תגובה חברתית מרוסנת של חברה שהפנימה את ערכי המאבק הלא אלים, מורשת שהנחילו לעולם הנרי דיוויד תורו וגנדי, אך כפי שאמרו שניהם, שלי המשורר הרומנטי קדם להם.

"Rise like lions after slumber

In unvanquishable number

Shake your chains to earth like dew

Which in sleep has fallen on you

Ye are many – they are few"

אלו השורות האחרונות בפואמה המרגשת "מסכת האנרכיה", שכתב המשורר בן המאה התשע עשרה פרסי ביש שלי לאחר שהגיעו אליו הידיעות על דבר הטבח במפגינים שלווים שנערך בהוראת השלטונות באנגליה, ללא כל פרובוקציה. היו אלה עשרות אלפים שהתכנסו במנצ'סטר לדרוש את מימוש זכויות האזרח שלהם מהפרלמנט הבריטי. בפואמה מופיעים דימויים עזים ומצוינים שמותיהם המפורשים של חברי הקבינט הבריטי, ומשום כך לא נמצא מו"ל שהיה מוכן להוציאה לאור. דבר גניזת הפואמה הזאת והמסר הפואטי של שלי, בדבר הצורך במחאה בלתי אלימה שתביא לתוצאה הנכספת – שינוי במדיניות הפוגעת בזכויות פשוטי העם, פורסם רק לאחר מותו של המשורר, והפואמה יצאה לאור רק ב-1832.

מסכת האנרכיה היא רק אחת מהמסכות בפואמה. המסכות שעוטים עריצי המשטר הבריטי, שנתנו את הפקודה לטבוח במפגיני פיטרלו, הן מסכות העריצות. טבח פיטרלו זכור כאירוע מכונן בהיסטוריה האנגלית המודרנית. ביום 6 באוגוסט 1819 בשדות סנט פיטר במנצ'סטר ניתנה פקודה להפעלת חיל הפרשים נגד מפגינים שלווים. הדיכוי האכזרי של ההפגנה נבע מפחדים של המעמדות המבוססים באנגליה מהתפרצות יעקובינית דוגמת המהפכה הצרפתית, שזה לא מכבר דוכאה על ידי הקואליציה של מדינות אירופה בקרב ווטרלו (ומכאן הכינוי "פיטרלו").

בטרם ייסחפו המוני המפגינים לאלימות ויגיבו להסתערות הפרשים, כך בפואמה, אחר מסכת האנרכיה קמה נערה וחולפת על פני המפגינים. זוהי נערה המסמלת את התקווה. היא קוראת להם שלא להרים יד נגד המדכאים, לא להיסחף אחר מסכת האנרכיה, ולחסוך בחיי אדם. הפואמה הפוליטית-רומנטית שחיבר שלי מעבירה לראשונה מסר של סובלנות נוצרית, אמונה כי אי הרמת יד כנגד הפרשים ששולחו לפגוע ולדכא את ההמון, היא שבסופו של דבר תעביר גם אותם, את עושי רצון השלטון האכזר, לצד המפגינים.

המשורר הרומנטי שלי זכור כיום לקהל הקוראים יותר "כבעלה של". אשתו הצעירה של המשורר הייתה מרי שלי, שכתבה את הספר "פרנקנשטיין" וכוננה את דמותו ואת דמות היצור שלו. אם הייתה חיה כיום הייתה מתעשרת כמו ג'יי קיי רולינג, יוצרת הארי פוטר.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

  1. יש אירועים שיוצאים מהם שרוטים, אולי פצועים. יש אירועים שמובילים לסוף המר. זה לא מקרה שלנו?

  2. מ ערב טוב
    הרשימה שלי לא הייתה הבעת דעה לגבי המחאה הפסיבית אלא להאיר את מקורותיה.
    עובדתית המחאה המתנהלת בישראל ללא אלימות הביאה להישגים מרשימים עד כה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

תמונה של איתן

הותר לפרסום…

יש מי שמצטמרר ממילים אלה ויש מי שרותם אותן לצרכיו

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

דילוג לתוכן