היום העצוב שבו שקמה ברסלר תזכה בפרס נובל לשלום

מה יהיה עתידה של ישראל אם ההפיכה המשטרית תצליח
תמונה של אבי
אבי רוזנטל

האמירה של השר בצלאל סמוטריץ על הבוס שלו, ראש הממשלה בנימין נתניהו, "שקרן בן שקרן" אינה ראויה. אי-אפשר לומר על אביו של מר נתניהו שהוא שקרן.

לי ולבצלאל סמוטריץ יש רק דבר אחד משותף: שנינו לא מאמינים לבנימין נתניהו. אפשר אולי לומר שאני מאמין לבנימין נתניהו בערך כמו שאני מאמין ליהודי היקר ברני מיידוף. יקר במיוחד לאלה שבחרו לתת לו את כספם על מנת שישקיע אותו.

המחשבה על כך מביאה אותי למגעים שמנהל כבוד הנשיא הרצוג על פשרה בהקשר של ההפיכה המשטרית. מה עוד צריך לקרות שגם יאיר לפיד ובמיוחד בני גנץ יבינו שאי-אפשר להאמין למר נתניהו, ולכן אי-אפשר להגיע איתו לפשרה בנושא הזה?

הפשרה היחידה הנראית לי הוצעה כבר על ידי ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין, והיא כוללת ממשלת אחדות ללא קיצוניים. היא כוללת גם הסדר טיעון בתיקי נתניהו: הסתלקותו לתמיד מהפוליטיקה תמורת ויתור על מאסר בפועל.

כיום הדמות המרשימה ביותר בחיים הציבוריים של מדינת ישראל היא שקמה ברסלר. מרצה לפיזיקה במכון ויצמן, שלא בטובתה נאלצת לעסוק בפוליטיקה.

אני מאוד חושש שבשלב מסוים היא תזכה בפרס נובל לשלום על פועלה. מדוע אני חושש מזה? משום שאני מסתכל על נשים ממדינות אחרות שזכו בפרס הזה.

תוואכול כרמאן (ילידת 1979) מתימן זכתה בפרס נובל לשלום בשנת 2011. בוויקיפדיה העברית כתוב עליה: "היא עיתונאית פעילת זכויות אדם ומדינאית תימנייה, חברה בכירה במפלגת הכינוס התימני למען רפורמה –מפלגת האופוזיציה העיקרית בתימן. כרמאן עומדת בראש קבוצת 'נשים עיתונאיות ללא כבלים' שאותה הקימה בשנת 2005".

שירין עבאדי (ילידת 1947) מאיראן זכתה בפרס בשנת 2009. ציטוט מהוויקיפדיה ביחס לסיבות לזכייתה בפרס: "… על מאמציה למען הדמוקרטיה וזכויות האדם ובייחוד למען זכויות נשים, ילדים ופליטים. היא האיראנית הראשונה והאישה המוסלמית הראשונה שזכתה בפרס".

מלאלה יוספזאי (ילידת 1997) מפקיסטן. זכתה בפרס נובל לשלום בשנת 2014. יוספזאי היא הזוכה הצעירה ביותר בפרס נובל לשלום. היא זכתה בפרס על מאבקה למען זכויות אדם וזכויות נשים, ובעיקר על זכותן של נערות ללמוד בבתי ספר באזור שבו הטאליבן אסר עליהן ללמוד.

לימה בואי (ילידת 1972) מליבריה זכתה בפרס בשנת 2011 (ביחד עם תוואכול כרמאן ואלן ג'ונסון-סירליף). בואי זכתה בפרס מפני שהנהיגה מחאת נשים שהביאה להפסקת מלחמת האזרחים ולהפלתו של הרודן צ'ארלס טיילור.

אלן ג'ונסון-סירליף (ילידת 1938) מליבריה זכתה בפרס בשנת 2011 (ביחד עם תוואכול כרמאן ולימה בואי). ג'ונסון-סירליף היא האישה הראשונה שנבחרה להנהגת מדינה באפריקה, וכיהנה כנשיאת ליבריה. את הפרס קיבלה על מאבקה לקידום זכויות נשים וזכויות אדם.

אם שקמה ברסלר תזכה בפרס נובל לשלום, זה יקרה משום שמדינת ישראל תהיה דומה לאותן מדינות שמהן הגיעו הנשים המופלאות שהוזכרו לעיל.

כל המדינות הללו הן דיקטטורות שאינן מכבדות זכויות אדם.

אם שקמה ברסלר תזכה בפרס נובל לשלום, זה יהיה משום שההפיכה המשטרית תצליח, השחיתות תשבור שיאים חדשים ומדינת ישראל תהיה דיקטטורה בִּמְרָעָה.

אני מעדיף שנחזור להיות מדינה דמוקרטית מתוקנת.

אני בטוח שגם האישה המרשימה הזו אינה מעוניינת להצטרף לרשימה המאוד מכובדת של נשים ממדינות אחרות שהזכרתי לעיל, ומעדיפה להתמקד במשפחתה ובקריירה המקצועית שלה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

 1. לצערי אני חושב שהסיכוי שנאבד את הדמוקרטיה גדול מהסיכוי שהיא תזכה בפרס

 2. אבי, מסה מעניינת מאד. נשמטה לך אונג סן סוצ'י מבורמה, מיאנמאר, שזכתה בפרס בשנת 1991, וגם מדינתה לא מצטיינת בזכויות לנשים בה. כל טוב, עמוס.

 3. אישה חזקה ראויה לציון
  לוואי והיו לנו נשים וגברים רבים כמוה
  אולי אז יכולנו לצפות לשינוי

 4. כתבה מעניינת ועצובה לא בגלל נתניהו שבקרוב מאוד יסתלק מחיינו ולא בגלל הפוליטיקאים אלא בגלל שבטווח 40-60 שנה , אם לא ייעשו היום צעדים דרסטיים ביחסי חילונים – דתיים, הדמוגרפיה תכריע את מדינת ישראל

 5. שקמה לא בטוח שתזכה בפרס
  מה שכן בטוח שימים עצובים יהיו לנו
  בעצם כבר יש לנו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן