בית הדין הבינלאומי בפעולה

חקירת פושעי המלחמה הקמבודים בבית הדין הפלילי בהאג
תמונה של ניצה
פרופ' ניצה נחמיאס

בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג הוא ה"אח הצעיר" של שלושת בתי הדין הבינלאומיים. בית הדין הפלילי הבינלאומי דן בעבירות על החוק הבינלאומי המבוצעות על ידי "אזרחים מן השורה". במאמר מוסגר אציין כי הרפורמה המשפטית, כך נאמר לנו, עלולה לגרום לחיילי צה"ל לבעיות קשות עם בית הדין לפלילים.

כדי להבין באופן יותר ברור כיצד פועל בית הדין, אציג במאמר זה את מקרה קמבודיה. בין השנים 1975–1979 התחוללה בקמבודיה מלחמת אזרחים אכזרית אשר גרמה למותם של כמיליון ושבע מאות אלף איש, זאת מתוך כ-4 מיליון תושבים, כלומר במלחמת האזרחים נטבחו כשליש מתושבי המדינה!

בשנת 2003, לאחר דיונים שנמשכו שנים ארוכות, הקימה מועצת הביטחון של האו"ם בית דין בינלאומי מיוחד לשפוט את פושעי המלחמה הקמבודים אשר ביצעו את פשעי המלחמה ורצח העם שהתחולל בקמבודיה. נקבע שהמשפט יתנהל בקמבודיה בשני שלבים: שלב המשפט, ושלב הערעורים.

בשלב המשפט כיהנו חמישה שופטים: שלושה שופטים קמבודים שנבחרו על ידי ממשלת קמבודיה, ושני שופטים בינלאומיים, שנבחרו על ידי מזכ"ל האו"ם, קופי ענאן. בשלב הערעורים כיהנו שבעה שופטים: ארבעה קמבודים שנבחרו על ידי ממשלת קמבודיה, ושלושה בינלאומיים: שופט מטנזניה, שופט מצרפת, ושופט מדרום קוריאה. כל ההחלטות במשפט דרשו רוב של ארבעה שופטים מתוך החמישה; ובערעור חייבה ההחלטה רוב של חמישה שופטים מתוך השבעה. דרישה זו נתנה לקמבודים יתרון גדול, כי היו להם ארבעה מתוך חמשת השופטים הדרושים להחלטה במשפט, לעומת השופטים הבינלאומיים שהיו צריכים לגייס שניים מתוך השופטים המקומיים לצורך ההחלטה.

סוכם מראש שלא יינתן עונש מוות לנאשמים שיימצאו אשמים, העונש המרבי שנקבע היה מאסר עולם. ברשימת הפשעים נכללו רצח, עינויים, רדיפות על רקע דתי ורצח עם.

לאחר שנות דיונים ארוכות, ועלות של כ-330 מיליון דולר, הסתיים שלב הערעורים במשפט. כל הערעורים של הנאשמים שטענו שהם לא ביצעו רצח עם, נדחו באופן גורף. לא עלה בידי הנאשמים לספק הסברים לפשעי המלחמה שביצעו. חלק מהם נפטרו במהלך המשפט, ושלושת הנאשמים שנותרו בחיים קיבלו מאסרי עולם.

לאחר סיום מוצלח של משפטי קמבודיה, החליט בית הדין הפלילי הבינלאומי לחקור ולאסוף נתונים להעמדתם לדין של פושעי מלחמה בסרי לנקה, שגם בה התחוללה מלחמת אזרחים קשה במשך שנים רבות, גם דרום סודן נמצאת על הכוונת של בית הדין הפלילי, וכמובן, בית הדין בהאג אוסף עדויות ומכין חומרים לתביעה נגד ממשלת מיאנמר (בורמה) על רצח עם שביצעה ממשלת מיאנמר באוכלוסייה המוסלמית, בני שבט הרוהינגה ROHINGYA.

אף שבית המשפט המיוחד לפלילים בקמבודיה עסק רק באספקטים הפליליים של מלחמת האזרחים שהתחוללה בה, נראה שהמשפטים תרמו רבות לתהליך הריפוי וההחלמה של החברה הקמבודית מטראומת המלחמה שחוותה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

  1. ניצה שוב תודה למאמר המספק מידע חשוב. יחד עם זאת כולנו למודי ניסיון ויודעים שבית המשפט זה מהווה כלי במשחק פוליטי צבוע, חסר כול הוגנות שיפוטית, המחייב את מדינת ישראל למצוא דרכים להתמודד עם אסופת שקרים שהכינוי אוביקטיביות הוא עלבון ליושרה אינטלקטואלית. כשיעמידו לדין את אסד, רוחמני, אובמה ואחרים – נמשיך לדון בזה

    1. ברור שלא כל האנשים בכל מקום העולם מסכימים איתך. ועל זה צריך לחשוב.

  2. יפה שיש גם מישהו שמתעסק אצלנו בנושאים כאלה ולא רק קולות הלאומנות המתלהמת

  3. שימו לב שלהיכנס לבוץ כזה קל יותר מאשר לצאת ממנו
    זהירות דרושה.

  4. כל הכבוד לפרופסורית שנותנת לנו קנה מידה ואמות מידה להתייחסות הראויה כמדינה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן