תוכנית ההתאבדות הלאומית

ישראל על פי חזונם של סמוטריץ, בן גביר ונתניהו
תמונת מנדי
אלוף במיל' יעקב אור

שלושה מהלכים שלכאורה אינם קשורים האחד למשנהו מלמדים על תהליך עם תכלית אסטרטגית מוכוונת באשר לעתיד שטחי יהודה ושומרון, וזאת ללא כל החלטה של ממשלה, קבינט, ועדת החוץ והביטחון בכנסת, ובוודאי שללא עבודת מטה ברמה הלאומית של המל״ל או מערכת הביטחון ומתחת לרדאר הציבורי.

המהלך הראשון – השר סמוטריץ הורה לגורמים במשרדי הממשלה להיערך לקליטת חצי מיליון תושבים נוספים ביהודה ושומרון. בנוסף הנחה סמוטריץ לקיים בהקדם עבודת מטה נרחבת בנושא וכן לשדרג את התשתיות בהתנחלויות ובמאחזים הבלתי חוקיים בעלות כוללת הנאמדת במיליארדי שקלים.

המהלך השני – ההפיכה המשפטית/משטרית והקניית יכולות בלתי מעורערות לרשות המבצעת ללא חסם משפטי.

והמהלך השלישי – מבצע ״מגן וחץ״ שממנו משתמעת מדיניות ממשלתית מובהקת של חיזוק החמאס והחלשת הרשות הפלסטינית עד כדי ביטול יכולותיה המעשיות.

יש קו מחבר אחד בין שלוש המגמות הללו, שתוצאתן היא הרחקת כל פתרון מדיני, סיבוך ודרדור מדינת ישראל מבחינה ביטחונית, חברתית, כלכלית ובוודאי מדינית מול העולם, והסתמכות על האמונה המשיחית שהדברים יסתדרו. הזחיחות הבלתי נתפסת שבה מתבצע תהליך שעשוי להיות אובדני למדינת ישראל, עובר ״לידנו״ כאילו מדובר על עוד מיזם נדל״ני. חימושה של איראן בנשק גרעיני זוכה, ובצדק, לאינסוף דיונים ביטחוניים, מדיניים וציבוריים. בה בשעה האיום ״הגרעיני״ הנובע מתהליך מואץ של חזרה לשליטה מוחלטת בשטחים וסיפוחם עובר במכוון מתחת לרדאר תוך כך שהוא מתבצע הלכה למעשה.

אפשר לומר כי אלה הם הרהורי סרק, אולם ראוי לעיין היטב בתוכנית ״ההכרעה״ שפרסם סמוטריץ בשנת 2017 ובה הוא מציין בבהירות כי ״את ההכרעה הזאת משיגים… בעיקר במעשים – החלת הריבונות הישראלית המלאה על חבלי המולדת ביהודה ושומרון, והכרעה התיישבותית שמשמעותה הקמה של ערים ויישובים חדשים בעומק השטח והבאת מאות אלפי מתיישבים נוספים להתגורר בהם. בכך יובהר לערבים ולעולם כולו שהמציאות ביהודה ושומרון היא בלתי הפיכה… את השלב הזה מממשים באמצעות פעולה מדינית-משפטית – החלת הריבונות על כל שטחי יהודה ושומרון באמצעות פעולת התיישבות… ניתן ליצור תוך שנים ספורות מציאות ברורה ובלתי הפיכה״.

על פי סמוטריץ, לצורך מימוש תוכנית ״ההכרעה״ עומדות בפני ערביי הגדה שלוש דרכי פעולה: א. השלמה עם הריבונות הישראלית כנתינים; ב. הגירה החוצה; ג. התנגדות אלימה שכנגדה יופעל צה״ל כדי לממש הכרעה צבאית אגרסיבית וחיסול לפי הצורך של המתנגדים בכוח. למותר לציין שהנחות אלה מתעלמות מההערכות של בכירים במערכת הביטחונית באשר לפלסטינים.

בתוכנית ״ההכרעה״ מממש השר סמוטריץ הלכה למעשה את משנתו הוא, ואת החזון הרבני המשיחי שמוטמע בהתמדה כבר עשרות שנים. ההתעקשות של חברי הכנסת סמוטריץ ובן גביר לסחוט ולקבל את משרות השרים שבהן חפצו, צלחה אל מול רפיסותו של ראש הממשלה נתניהו ונכונותו להפקיר את ביטחון המדינה תמורת שרידותו האישית. כך קיבל בן גביר את המשרד לביטחון הפנים כשבקבוק תבערה קבוע ובלתי נשלט מונח בידיו, וכך קיבל סמוטריץ את משרד האוצר ומונה כשר במשרד הביטחון – עמדות כוח אדירות המאפשרת מימוש חזונו הן באופן מוצהר, רשמי ופומבי והן בעשייה בשטח מתחת לרדאר הציבורי והממשלתי. לא בכדי ייחס סמוטריץ חשיבות עליונה להשתלטות על המִנהל האזרחי ועל הייעוץ המשפטי במשרד הביטחון המטפל בשטחים. כך גם בכובעו כשר אוצר מתאפשר לו לכוון לתוכניתו את המשאבים הכספיים העצומים הנדרשים לכך.

בדרך זו בוצעו, בין השאר ובזמן קצר, המהלכים הבאים: אושרה הכשרת תשעה מאחזים בלתי חוקיים, אושרה תוכנית בנייה של אלפי יחידות דיור ברחבי יהודה ושומרון, בוטל חוק ההתנתקות בצפון השומרון ובפועל חזרה הפעילות ההתיישבותית בחומש, אושר תקציב עתק לשיפור ובניית תשתיות תחבורה ועוד ועוד.

אמירתו המופקרת של סמוטריץ על ״מחיקת״ חווארה, שכובסה בהמשך כפליטת פה, אינה אלא אמירה המתאימה לחלופה השלישית (המוזכרת מעלה) באשר לטיפול בערביי יהודה ושומרון.

אכן קו אחד מחבר בין המאמץ להרחבת ההתיישבות בעומק שטחי יהודה ושומרון והמאמץ הבלתי נלאה של ממשלת ישראל לבטל או לחסל את הרשות הפלסטינית, ליצור כאוס בשטח שיחייב, במחיר דמים, את החזרת כוחות צה"ל לשליטה מוחלטת בשטחים.

השלטים המזהירים שהוצבו השבוע כנגד אלוף פיקוד מרכז על מנת לרפות את ידיו הם אות אזהרה למי שיהין לערער על מדיניות הסיפוח או ינסה לאכוף את החוק בניגוד לתפיסת החזון המשיחי. חזון המקדש כל מחיר: ביטחוני, מדיני , חברתי וכלכלי. המרחק בין אזהרה והשמצה לבין הוקעתם כבוגדים של מי מבכירי מערכת הביטחון, שיערערו על ההפקרות והסכנה הביטחונית, הינו קטן ביותר.

לצורך ביצוע החזון המשיחי משרתת המהפכה המשפטית/משטרית את תוכנית ״ההכרעה״ וכך כותב סמוטריץ: ״ההתמודדות עם מציאות חסרת תקדים מצדיקה פתרונות והסדרים חסרי תקדים, שאולי קשה יהיה להגן עליהם בסיטואציות אחרות אבל בהחלט ניתן לעמוד מאחוריהם ולהצדיק אותם בהקשר של מדינת ישראל… ואם בשביל להבטיח זאת צריך לייצר קונסטרוקציות אזרחיות, דמוקרטיות ומשפטיות חדשות – לא צריך להיבהל מכך. במונחי השיח החוקתי המקובל בישראל – התכלית היא תכלית ראויה שמצדיקה חריגה מידתית מהעקרונות המקובלים".

ההפיכה המשטרית של הממשלה בהובלת נתניהו היא תנאי הכרחי ליישום מדיניות הסיפוח והאפרטהייד על פי מתווה סמוטריץ. לצורך כך יש להכשיר את השרץ תוך הולכת שולל ותוך כוונה לסמא את עיני מרבית אזרחי מדינת ישראל בחזיון שווא שיש במעשה הזה תועלת ביטחונית, מדינית וכלכלית, שהדמוקרטיות המערביות יקבלו זאת בהבנה ומדינות האזור יאמצו את הנעשה ושהערכים החברתיים-מוסריים של מדינת ישראל הדמוקרטית יכולים לצאת נשכרים מכך. אין בכך אלא הונאה ורמייה שאת מחירן שילמנו כבר באלפיים שנות גלות ושמחירן העכשווי עשוי לחזור לממדי אובדן וכאב דומים, אם לא למעלה מכך.

זהו אובדנה של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית, שלא לומר התאבדות. דומני שאם היו עומדים היום בראש המחנה החרדי הרב עובדיה יוסף זצ״ל והרב שך זצ״ל, הם היו עומדים בפרץ אל מול ההתנהלות המסוכנת הזאת, אלא שגם במחנה החרדי גברו הנהנתנות הפוליטית והתשואה החומרית על ההיגיון והאחריות הלאומית.

לתהום הזאת מוביל אותנו בעיניים פקוחות ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, כדי להציל את עורו מהכרעת הדין, והאחריות היא כולה שלו. אין זה עניין של שמאל או ימין, אין זה עניין של אלטרואיזם מתחסד, זהו עניין פשוט – האם החזון הציוני כפי שהתחלנו בו לפני כמאה ושלושים שנים וכפי שמגולם במגילת העצמאות ימשיך להיות ממומש ונילחם עד כלות כדי לממשו, או שהוא מסתיים לנגד עינינו לאסון שהכרח למנעו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

41 תגובות

  1. חס וחלילה אבוד!! להבדיל מההשוואה לתהליכים בשנות השלושים… כאן יש נוגדנים אדירים ותגובת נגד אדירה של הציבור, שצריך לתת גב והגנה לבית המשפט העליון לפסול מהלכים מטורפים ובלתי סבירים בעליל!!!

  2. מנדי יקר,
   אני מאד מזדהה עם הניתוח הבהיר והמבריק שלך.
   חייבים להעצים את המחאה האזרחית כדי שתוכניות של סמוטריץ׳ לא תצלח.
   הוא לא לקח אותנו בחשבון וכאן טעותו!
   בידידות,
   אל״מ (מיל) ד״ר ישראל פלדמן

  3. ניתוח מעולה על מציאות הזויה אשר לא פסחה על אף תחום והורסת ומוחקת פרי של 75 שנות בניה, יצירה ועשיה שהגיעו להישגים יוצאי דופן תוך 4 חודשים. הזוי.
   אם לא נהפוך את המחאה, שהיא אירוע מחונן בפני עצמו, לבולדוזר שיעצור אותם ועכשיו…הפסדנו בקרב. בית המשפט צריך לקום על שתי רגליו כי עכשו כבר אין עורערין, שהחומות נופלות…

   כדי לעצור את הגזילה והביזה צריכים לחשוב מחוץ לקופסה. להפסיק להיות מנומסים וחייכנים ולהגות רעיונות הזויים בדיוק כמוהם, כדי לטאטא את הגרעין הזה מתוכינו….ואין לנו זמן. גידלנו אותו והאחריות כולה שלנו ….חג שמח

 1. חמישי נפלא מנדי יקירי!
  כתיבה מקורית, מקצועית, ויצירתית, תוכן איכותי נטול שגיאות כתיב,
  מסמך המכיל את כל החומר הנדרש,
  העמדה נהדרת, מורגשת אנרגיה חיובית חזקה, כתיבה ללא קנטור,
  יש מסרים גלויים וסמויים, שקיפות מלאה מלווה ביושרה, ובסופר מקצועיות,
  מי שטרח בערב שבת-יאכל בשבת, יש אשר בשנתם חולמים חלומות : יש אשר
  נשארים ערים ומגשימים אותם, אתה המיגדלור שנשאר ער ומגשים,
  אתה בעל חזון ומעוף, עם תעוזה ענקית, נחוש וברור, אדם אחד עם תעוזה מהווה רוב,
  ההצלחה אינה נמדדת בשניות או בדקות: היא נמדדת בשנים ארוכות,
  בברכת חג שבועות שמח

 2. אכן תסריט בלהות אשר ללא ספק נדחף על ידי השר המסוכן ביותר בממשלת הטירוף.
  בתסריט שלו הוא שחקן יחיד על המגרש, אבל הוא לא!!
  אומות העולם שיעשו מאיתנו מדינת אפרטהייד משוקצת ומבודדת, מילואימניקים שיסרבו לשרת כחיל כיבוש 40 יום בשנה, משבר כלכלי ענק בשל ההשלכות המדיניות והפנימיות ומליוני ישראלים שיתנגדו לכך יעצרו את חלום הבלהות הזה.
  אנחנו מצידנו צריכים להדהד אותו בכל מאודנו בקרב הדמוקרטיות המערביות ובקרב דעת הקהל בארץ

  1. אהרון אהרון…
   בסוף הכל חוזר לכיבוש !
   אפשר לישוב שעכשיו המצב מצויין ולא היא.
   הכיבוש הוא כמו מזג אויר, הוא נמצא בכל מקום וכל הזמן .

 3. את סופו של התהליך, אם יצליח, שמתאר מנדי, באופן מובהק, חד ונכון, ניתן למצוא ולהשוות לקיצה של עצמאות ממלכת החשמונאים.
  ומה שהביא לקיצה הוא שימוש יתר בכוחה של מלכות, תוך הרס מערכת המשפט שהביא להכחדתו של הכוח ולהרס הממלכה כולה. רק מלך המכיר בכפיפותו לחוק ובתפקידו כמשרת העם יכול להמשיך למלוך…על בסיס מאמרו של צבי מזא״ה, תרבות וספרות, הארץ, עמ׳ 7, 25.5.23

 4. לתומי סברתי שהעניינים יסתדרו. כאשר איתי אמש את פניו הקורנות ודיבורו המתנשא של בנימין נתניהו נעשיתי מאוד מודאג.

 5. האלוף מנדי
  כתבת בצורה מאד בהירה את 3 החלקים במחזה שמביים סמוטריץ ושות עפ"י התסריט שכתב. ומה המשמעות תהיה למהלכים האלה… קפיצה "לתהום".

  כתבת בצורה בהירה – ביבי הוא המפיק והאחראי על עמדת מכירת הכרטיסים לקפיצה לתהום.

  כתבת שביבי מעוניין שהרווח ממכירת הכרטיסים ישמש אותו
  " כדי להציל את עורו מהכרעת הדין".

  האבחון שלך נכון.

  אבל הפתרון שאתה מציע: "לחשוף, להעצים את המחאה והמאבק". לא מתכתב עם הצורך של ביבי.

  השפעה של המחאות כבר לא מורגשת בכל זאת 20 פעם שאתה נחשף לגירוי מסוים אתה מפתח עמידות לגירוי. אחרי המבצע האחרון שלא היה סרבנות במילואים. האקדח של הסרבנות לפני המבצע – היה מפחיד. עכשיו הוא ריק מכדורים!
  היום הכוח נמצא אצל ביבי.

  ביבי הציג תנאי עסקה מאוד ברורים.שמטרתם רוצה להציל את עצמו מתוצאות המשפט.
  בלוגיקה בסיסית זה משפט תנאי אם -אז, זה מורכב 2 משפטים.

  A = ביבי לא מציל את עצמו מהמשפט. B = הוא יהרוס את המדינה.
  עכשיו מתקיים המשפט
  אם A אז B אפשרות רצויה תקרה רק שיתקיים
  לא B לא A
  לכן הפתרון לכך פשוט

  אם ביבי מציל את עצמו אז הוא לא יהרוס את המדינה.

  זה המסקנה שלי ממה שכתבת.
  שצריך לשחרר אותו מתוצאת
  המשפט ובתמורה הוא יוריד מסדר היום את הרפורמה המשפטית
  (ו… הקלון כבר נמצא אצלו)
  לפעמים עושים דברים רעים מסיבות טובות.
  בואו נהיה חכמים ונוותר על צדק.

  יהודה עמיחי כתב: במקום שיש צדק פרחים לא גדלים שם.

  1. יהודה עמיחי כתב
   במקום שבו אנו צודקים
   לא יפרחו לעולם פרחים באביב.
   (צודקים, לא צדק)
   כל ביטול של תיקי האלפים יוביל כאן מצד העם לאנרכיה כללית ומצד הנאשם להפרת הסכמים.
   אסור בשום אופן לעצור את משפט נתניהו אלא אם כן ביוזמתו ואך ורק על פי דרישתו יחתור לעסקת טיעון עם קלון.
   הרי העצה שאתה משיא, יחד עם עצות לגנץ ולפיד לשחרר אגו ולהכנס לממשלתו, הן כולם מסך עשן לנכלוליות הנאשם ולרוב באות ממנו.
   לא נעצור!!! לא נוותר!!! לא ניכנע!!!
   יחדיו נשבענו להציל את המדינה.

  2. צביקה, צודק לחלוטין. יש מצב ממנו צריך לצאת ובמצב שנוצר ללכלך את הידיים.
   ביבי יודע היטב מה טוב וחשוב למדינה אבל הכל בטל בשישים כדי להמלט ממשפטו.
   אני חושב שהוא מבין היטב מה הוא עושה אבל הוא לא רוצה לגמור בכלא וזה הדבר שבראש מעייניו ועבור זה הוא מוכן למכור הכל. אז לצערי אנחנו חייבים להבין שאת זה כבר יש לו.
   לכן לדעתי צריך לארגן לו חנינה כמו לאנשי קו 300. מסריח? נכון אבל אמרנו במקום שיש צדק פרחים לא גדלים.
   כצעד שני וכתנאי – ממשלה חדשה שכוללת את הליכוד, גנץ לפיד וליברמן. נתניהו כראש הממשלה לשנתיים. שוב – אין ברירה. ואגב לזכור שאם יסטה מהדרך אפשר להפיל אותו בכל רגע.
   וכשאימת המשפט תרד מראשו ומצדדיו אנשים שיכולים להפילו אם יסטה מדרך הישר והוא כבר לא יוכל לחזור ל"שותפים הטבעיים" שלו, לעשות רי-סטארט. אין כמעט מקום במדינה שלא צריך טיפול שורש. גם מערכת המשפט, גם החרדים, גם המשילות, גם החינוך, גם התחבורה, הרווחה, השיכון, הכל צריך לעבור שידוד מערכות.
   זו דעתי ועליה אני עומד.

 6. מסכים בהחלט עם הניתוח. מדאיג אותי שהדרג הצבאי קנה כנראה את האסטרטגיה של ביבי לגבי חמאס, וזה הרבה לפני הקמת הקואליציה הקיצונית הנוכחית. עם חמאס שולט בעזה אין כל אפשרות לפתרון מדיני עם הפלסטינאים.
  לגבי מגן וחץ: חמאס בהחלט היה חלק בלחימה: איפשר ירי 104 טילים עי גאפ לפני המבצע; פתח חדר מבצעים משותף; ירה טילי נ"מ נגד מטוסינו; נתן מחסה לחלק מפעילי גאפ מאויימים. זו האסטרטגיה שבזמנו השתמש בה ערפאת עי ניצול חמאס נגד שראל

 7. לצערי הרב המצב המתואר הוא נכון ואמיתי. החמור מכל- אין סיכוי כי ההפגנות יביאו לפתרון אף אחת מן הבעיות כולל השיחות במשרד נשיא המדינה!!!!חבל שכל המאמץ להקמת המדינה היה לשאו!!!! לצערי אני מבין מדוע יש אנטישמיות בעולם!!!!!

 8. מנדי, מסמך חשוב ומדאיג ביותר! מנומק ומנוסח בצורה בהירה. המסמך הזה מחייב הפצה רחבה, שלא לדבר על פרסום ודיון בכל אמצעי תקשורת אפשרי.

 9. כעת מדובר על ארץ נאכלת על ידי מנהיגיה

 10. אכן ניתוח מעולה שמסתיים במסקנה הברורה שנתניהו הוא האחראי לכל זאת, ומשום כך גם המפתח לעצירת ההרס, והסרת האיום. אבל, בצילומים האחרונים נתניהו נראה עם חיוך ניצחון לועג, המשדר שהוא נינוח ובטוח על הכסא, למרות כל החריקות.
  נראה שמה שבאמת חשוב לנתניהו זו ההפיכה המשטרית כדי לשלוט במערכת המשפט לתועלתו הפרטית. לא נראה לי שנתניהו מחובר למטרותיו של סמוטריץ באשר להתנחלויות או להפוך את ישראל למדינה הלכה. זה כמובן לא מונע בעדו להתיר כל רסן כדי לאיים באופן מקסימלי על המדינה עצמה, במטרה להכניעה במו"מ על עיסקת טיעון המנקה אותו מכל אשמה ומניחה לו להמשיך למשול. אני מנחשת שבינתיים מוכנים לוותר לו רק על המשפט בתנאי שיילך, ולזה הוא מסרב כשהוא צוחק עלינו מעמדת כוח.
  לגבי טיפוח החמאס נראה שאין הבדל ממשי בינם לבין הרשות מבחינת הסיכוי להסכם שלום, מכיון שאין מנהיג ערבי – מתון ככל שיהיה – (ולו רק כלפי חוץ) שיוותר על זכות השיבה.

  1. צודקת. אין הבדל בין חמאס לבין היתר. בקרוב חמאס ישתלט גם על איו"ש. במגן וחץ נוצר דיבור (דרך המצרים) עם החמאס. הם הופכים לשלטון עם אינטרסים של שליטים. זה אומר שיהיה אפשר להסתדר אתם לפחות למשך זמן משמעותי.
   גם לגבי נתניהו את צודקת. הוא צוחק עלינו מעמדת כוח. ניסו לסלקו בעזרת מערכת המשפט בעלות של מיליונים ע"ח הציבור. זו הייתה שגיאה פוליטית אסטרטגית. הוא נאבק נגד. בהצלחה. זו הסיבה לטורמויל הפוליטי שבו אנו נמצאים כעת.

 11. חברות וחברים, מגיבים.ות או "סתם" קוראים: הרשו לי לסנוט בכולכם: במערכה הקיימת, למלים כבר אין משמעות או ערך. עברנו את שלב המלים והדגלים הזה, הוא מוסמס בבית הנשיא על ידי השקרן בנו של השקרן באופן דומה להקמת ועדת טרכטנברג שרמסה והעלימה כליל את מחאת "העם רוצה צדק חברתי" של שנת 2011! את מעשי הממשלה הנוכחית בשנתיים הבאות לא יספיקו 20 שנה להשיב לאחור, אם בכלל. לכן, הזמן הוא "עכשיו". הסיסמה "לא עוד מלים". עמוד האש: "מעשים". אילו מעשים? (1) מרי אזרחי ללא אלימות, (2) הפעלת עורכי דין משלנו לשם הגשת תביעות כבדות משקל כספי נגד אנשים פרטיים על פגיעה והסתה במרשתת או בתקשורת (כלומר, מתועדת) באדם או בתנועת המחאה (לדוגמה תביעה "תוכיחו" נגד טענה כתובה שהמחאה מקבלת מימון מגורם שאינו מורשה לתרום), (4) איסוף מידע מרשיע על כל גורם אנושי הפוגע בסיכויינו לתחזק כאן דמוקרטיה, החל בחברי ממשלה וכלה בעיתונאים ומטרילים אחרים, (5) עידוד סרבנות כולל סרבנות גיוס ו(6) פניה לבג"צ על אי-שיוויון עם שמות של אברכים בגיל גיוס שלא גויסו. אלה דוגמאות בודדות משלל האפשרויות, שגם אותו יש לפרסם כדי לאפשר בחירה אצל אנשי המחאה. (7)הסיסמה החדשה מגיעה מספרד: "הם לא יעבירו את הרפורמה"! בהפגנות, (8) אפשר להשמיע ברמקולים את השיר הזה, שארל אזנבור! בתשלום, כפרסומת, להעלותו בערוצי הטלוויזיה.

 12. תגובה לכול המגיבים
  המאמר מטיב לתאר מה רע בתכנית הממשלה הנוכחית לפתרון הסכסוך הפלסטיני, המשליך על כלל היחסים של ישראל במזרח התיכון ועם שאר העולם, ניכרת הסכמה רחבה בקרב המגיבים עד כה לניתוח המשקף מציאות בעייתית בהמעטה, ממנה מסיק הקורא הנבון שיש לפעול לסילוקה של הקואליציה הנוכחית מהשלטון ולאלתר. יחד עם זאת אין המאמר מציג תכנית אלטרנטיבית. לא די להגיד "מה לא", צריך לדבר על "מה כן יש לעשות".
  תכנית הימין הקיצוני- מלבד החזון המשיחי משהו, נתמך היום בתחושת רוב הציבור נוכח קריסתם של הסכמי אוסלו ששלום אמת הוא חזון חסר תוחלת, נוכח החשיפה הבלתי מוסתרת של כלל הלאומיות הפלסטינית שמטרתה שליטה על מדינה אחת "מהנהר ועד לים" וזה נכון לעזה ולגדה כאחת, כאשר ההבדל בינהם הוא בטקטיקה בלבד.
  מבחינתי – מנדי מוזמן לקדם באתר דיון בנושא, ויש לו הרבה מה לאמר בנושא

 13. תודה על הניתוח והאזהרות! תוכל בבקשה להבהיר: איך מבצע ״מגן וחץ״ חיזק את החמאס והחליש את הרשות הפלסטינית?

 14. תודה המפקד.
  ניתוח מדוייק.
  לא נעצור עד שנגרשם.
  רוני יבין-נפגשנו פעם.

 15. יש להכפיל לאלתר את מספר המפגינים נגד הדיקטטורה, נגד חיסולה של התנועה הציונית ובעד מגילת העצמאות והדמוקרטיה. -תישתפו ותזמינו בני משפחה וחברים -מחר בערב מצומת גומה(גונן) עד אילת.

 16. מצדיע לאלוף במיל.
  הבעיה היא שהמחנה הדמוקרטי מפוצל ליותר מידי קבוצות ותת קבוצות
  ואין לו מנהיגים רציניים שיכולים לסחוף את ההמונים

  1. נכון. אין מנהיגים למחנה הדמוקרטי. כי אין מחנה דמוקרטי. ישראל כולה היא מחנה דמוקרטי. גם ממשלת ביבי השישית נבחרה באופן דמוקרטי.
   העניין הוא ש"החלק הפריבילגי" לשעבר אינו מוכן לקבל את תוצאות הבחירות ואת העברת הזרמת מנעמי השלטון ל"פריבילגים החדשים". זה הכול.

   1. משום מה הקואליציה מסתובבת בהרגשת ניצחון כאילו המחאה התמוססה. חייבים לשנות אצלם את ההרגשה הזאת, אחרת הם אפילו יגבירו את הרס הדמוקרטיה

 17. אנחנו עברנו כנראה את היכולת לעזור לעצמינו ולכן רק מדינה אחת יכולה לעצור את הטירוף, ארה"ב. כמו (אם זיכרוני נכון) שבוש האב אמר לנו, צלצלו אלי כשתשנו את המדיניות שלכם (או משהו כזה), כך עכשיו ביידן יכול להנחות אותנו להפסיק את הטירוף או חפשו לכם חבר חדש!!!

 18. למה מחכים
  האם לא ברור שהימין לא מתכוון לוותר על דרכו
  נהפוך הוא
  מודד מהצלחתו להעביר תקציב הוא מקצין

 19. לא בליעת כדור ומתים בשלווה. אלא התאבדות בעינויים קשים, בדרך הכי כואבת.

 20. בחודש הקרוב יוכרע גורל הדמוקרטיה הישראלית
  ומה שיקבע אלה לא הדיבורים, אלא המעשים, והחיבור בין כל פלגי האופוזיציה

 21. כאשר הקואליציה מאוחדת
  והאופוזיציה רק רבה בין מרכיביה וזה כל עיסוקה
  התוצאה ברורה

 22. יש להוסיף לשלישיה המובילה לאסון עוד אחד משמעותי = יריב לוין. הוא לא מאפשר לשלישיה לסגת מהטירוף

 23. נראה שביבי איבד שליטה. אין לו דרך לתקן. והסיבה העיקרית, חלק גדול מהעם מרוצה. לא יאומן

 24. לא סתם התאבדות ומוות מידי
  מדובר בתהליך יסורים ארוך וראיתי של החזון הציוני, והמדינה שהקים

 25. תודה קובי על ניתוח מקצועי,
  מקיף וסופר רציני.
  יש בדבריך מתאם לנאמר בספרו של יאיר נהוראי, המהפכה השלישית.
  ואכן, השילוב הקטלני של רמ"מ העומד לדין והנאחז בטפריו בשלטון, עם אידאולוגיה משיחית חרדלית הם מתכון לאסון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

סיבות לדאגה

סקירה כללית על חברת "אפל" (Apple)

דילוג לתוכן