איזה רעיון גאוני!

מחשבות בעקבות מותו של האסיר הביטחוני חאדר עדנאן
תמונה של דרור
ד"ר דרור אבנד-דוד

בזמן שאני כותב שורות אלו, ממשלת ישראל שוקלת תגובה צבאית למטחים שנורו הבוקר מעזה לכיוון שדרות. עד שהמאמר הקצר הזה יישלח, ועד שהוא יתפרסם, בוודאי כבר תתבצע התגובה הישראלית, ואולי אפילו נראה גם תגובה לתגובה, ואפילו תגובה לתגובה לתגובה. אבל בינתיים דני דנון מתראיין בכלי התקשורת ומודיע ש"נגמרו התירוצים" וש"יש גבול להכלה". ואני מתבונן בו בהתפעלות: איזה רעיון גאוני! להפציץ את עזה. לא ניסינו את זה אף פעם. זה בטוח יעבוד.

לפני 15 שנה לימדתי במחלקה לאנגלית באוניברסיטת EMU בצפון קפריסין. בזמן שאכלתי ארוחת צהריים עם עוד מרצה ישראלי, ניגשו אלינו שני סטודנטים ושאלו אם אנחנו ישראלים. הסטודנטים באו מעזה וביקשו בנימוס לשאול אותנו שאלה: "למה אתם רעים? למה אתם כל הזמן יורים עלינו?" עניתי להם שאנחנו לא יורים עליהם, אלא "אנחנו יורים עליכם רק כשאתם יורים עלינו". הסטודנטים לא התבלבלו: "זה לא נכון. אנחנו יורים עליכם רק כשאתם יורים עלינו". ובאותו רגע הבנתי לחלוטין את הקונפליקט הישראלי-פלסטיני: תגובות ותגובות נגד פבלוביות עם יכולת ניתוח של גנון בסגנון של "הוא התחיל".

"אז מה אתה מציע?" אני כבר שומע בראש את השאלה שמוצגת באולפנים בכל פעם שמישהו מעז לערער על היעילות שבהטלת פצצות או בפלישה צבאית. מדובר כמובן בטענה ולא בשאלה. הדובר לא ממש רוצה לשמוע "מה אני מציע", אלא מציג שאלה רטורית מתוך ביטחון שאין ולא יכולה להיות הצעה אחרת. אחרי הכול, כבר "יצאנו" מעזה וזה לא עזר…

אבל באמת, מה אני מציע? בהנחה שמישהו מעוניין לשמוע את ההצעות שלי… האם יש לי איזה רעיון? צריך לחשוב באופן הגיוני: ישראל רוצה להפציץ בעזה כי מעזה הפציצו את ישראל. אבל למה העזתים הפציצו את ישראל? זה לא כל כך פשוט. מסתבר שעציר בשם חאדר עדנאן נפטר לאחר ששבת רעב במשך 87 יום. בכלי התקשורת הישראלית עלתה השאלה: למה הוא שבת רעב? זאת כבר שאלה שקשה למצוא לה תשובה. ממקורות "זרים" עולה שעדנאן מחה על כך שהוא נעצר לזמן רב ללא משפט. האם ניתן להפיק מהעובדות האלו הצעה לפתרון שלא כולל רצח של נשים וילדים משני צידי הגבול?

אולי אפשר לא לעצור אנשים בלי משפט? אולי אפשר לא להחזיק אלפי עצירים מִנהליים שהם מטבע ההגדרה חפים מפשע? אולי אפשר לא להתייחס לאסירים פלסטינים באופן מחפיר? אולי, בכלל, אפשר להימנע מהתנהגות אכזרית ומשפילה שאין לה שום צידוק ביטחוני? למשל: לא להתעלל באנשים במחסומים; לא לפרוץ להר הבית; לא לעקור עצים; לא לשרוף בתים ומכוניות; לא להתאסף ביישובים ערביים ולשיר "שיישרף לכם הכפר"…

בראשי אני כבר שומע את בן-השיח שלי, האיש האדיב ששאל אותי מה אני מציע, גם לו יש הצעה בשבילי: שאלמד היסטוריה, "כי הערבים הם שהתחילו". ואני לומד היסטוריה ויודע שכל העמים חושבים שהאויב שלהם "התחיל". והם כולם צודקים. אז מה אני כבר יכול להציע? אחרי הכול, אני לא חכם כמו דני דנון.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

19 תגובות

  1. כל "גאוני ממשלת הימין" הם נהדרים באמירות, והם מתחת לאפס בעשייה

  2. כבר השורה הראשונה במאמרך הנוגע ללב מסבירה את העניין – "ממשלת ישראל שוקלת תגובה צבאית למטחים שנורו הבוקר מעזה לכיוון שדרות". הנה כבר תשובה לשאלה מי התחיל. לא אדוני. לא כל העמים חושבים שהאויב שלהם התחיל. אבל כיום, כשהורגים אחד את השני, כבר לא משנה מי התחיל. יש להעריך את גילוי לבך שאינך יודע מה לעשות. האמת – כנראה שבליית ברירה נצטרך לשמוע בקול ה"דני דנונים". גם אם אינם רוויי חכמה.

      1. כן. זה מה שהבנתי. אבל אם לא הבנתי, ואתה כן יודע מה צריך לעשות, בבקשה תן גם לנו לדעת.

  3. מי שחושב שהבעיה תיפתר בכוח הזרוע טועה. גם אחרי 75 שנים האנשים כאן לא מבינים שיש לשלב כוח ביחד עם רצון טוב ואמיתי לפתור את הבעיה בשלום

      1. קיומה של מדינת ישראל נסמך אך ורק על כוח. כדאי שתתחילו להבין את זה. גם אחרי 75 שנים רוב גדול של האנשים כאן ושם מבינים זאת. ההסכמים עם מצרים, ירדן, והמפרציות נוצרו אך ורק עקב אירועים שבהם הופגן כוחה של ישראל. מכאן הכל מתחיל והאירועים של הימים האחרונים מול ג'יהאד עזה מוכיחים זאת באופן חד וברור. אז במטותא – תפסיקו להונות את עצמכם. זה ממש פאתטי.

    1. אתה מתכוון לזה שגם למוסלמים ולערבים יהיה רצון טוב ואמתי לפתור את הבעיה בשלום? דיברת עם שייך אל אזהר?

      1. אכן כך. זו בדיוק השכונה בה אנו חיים. תת רמה. יורים 270 טילים ולא פוגעים אפילו באדם אחד.

  4. יורים הורגים, הורסים. זה יפתור משהו? זה בכלל משנה מי התחיל?

    1. הנה פוסט בפייסבוק שמצא חן בעיני: "התשובה לשאלה האם יש השפעה לסקרי בחירות כשאין בחירות באופק ניתנה הלילה בעזה".

  5. הנה אנחנו מפעילים כוח
    הורגים הורסים מאיימים
    ומה זה יעזור?
    רק שאלה של זמן מתי כל ההתקפות יתחדשו
    עד מתי?
    מתי ננסה לשנות מסלול?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גדעון

הזהו ניצחון?

מתי שחרור חטופים על ידי תשלום כופר נחשב "ניצחון?"

תמונה שלניצה

חוקי או לא חוקי

ההתנחלויות ועזה בבית הדין הבין-לאומי לצדק בהאג

דילוג לתוכן