אהרון ברק מול הדרדסים

לידיעת המפגינים נגד אהרון ברק
תמונה של עוזי ברעם
עוזי ברעם

אני מיודד עם השופט אהרון ברק. אבותינו היו חברים של ממש. פגשתי בו לראשונה בשנת 1972 באירוע ישראלי שהתקיים בניו יורק. אני שהיתי בשליחות הסוכנות והמדינה והוא הוזמן על ידי הוועדה המשפטית של האו"ם לנסח אמנה בין-לאומית בדיני שטרות. כבר אז הוא היה משפטן מחונן ולא חלם על קריירה אחרת. אבל משעה שמונה לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה נהג ממש ללא מורא וללא משוא פנים.

הוא החליט להגיש כתב אישום כנגד אשר ידלין, מראשי מפא"י דאז, ולפני בחירות 1977 הגיש כתב אישום כנגד לאה רבין בפרשת חשבון הדולרים. אותו כתב אישום הביא את יצחק רבין להגיש את התפטרותו מתפקיד ראש הממשלה. בממסד ששלט אז ראו אותו כאחד "האשמים" במהפך וכאחד שנתן לגיטימציה לליכוד לומר "מושחתים נמאסתם". ככל שהכרתי אותו יותר כך הערכתי יותר את אומץ ליבו ואת היושרה שניחן בה.

בשנות ה-80 הפך עורך דין יגאל ארנון לאחד מחבריי הקרובים. בחוגים נרחבים נחשב ארנון לאחד מגדולי המשפטנים. הוא הופיע פעמים רבות כעורך דין בפני בית המשפט העליון, שבו שימש ברק כשופט ואחר כך כנשיא. בשיחות איתי אמר ארנון שאהרון ברק הוא גאון משפטי שמעטים בעולם כולו מצויים ברמתו.

כנשיא בית המשפט העליון נתן ברק לישראל מעמד מיוחד בעולם המשפטי. עובדה זו סייעה מאד לישראל במאבקיה עם דורשי רעתה. פסיקותיו של ברק היו ביטחוניסטיות מאוד. גישתו זו הביאה עליו מתנגדים מחוגי השמאל, למשל עקיבא אלדר ועדית זרטל בספרם "אדוני הארץ: המתנחלים ומדינת ישראל" מאשימים את מאיר שמגר ואהרון ברק בצמיחתה של המוטציה המתנחלית על כל מרכיביה.

נכונה העובדה שברק נטל את שני חוקי היסוד מ-1992 והעניק להם מעמד של חוקה בהתהוות. גם היום מודים שאם יושלם חוק יסוד: החקיקה נעמוד בפני חוקה כמעט מוגמרת. בית המשפט העליון היה רגיש יותר לזכויות הפרט ולשוויון כערך מוביל, גם בין יהודים וערבים. חלקים בימין נפגעו מפסיקותיו כי הוא מנע בנייה על קרקע פרטית של ערבים והגביל את יכולת הסיפוח. החרדים חששו מידו הכבדה של ברק כי הבינו שכל משנתם נוגדת את ערך השוויון שעליו לחמו אהרון ברק ויתר השופטים.

מול ביתו של אהרון ברק ניצבו מפגינים שקראו נגדו קריאות נאצה. אוסף של דרדסים ובורים שלא ידעו אל נכון מיהו אהרון ברק ועד כמה גדול החוב שחבה לו ישראל כולה על תרומתו לזכויות הפרט ועל עמידתו בשער האומות מול ההתקפות על צה"ל וחייליו.

הזכות להפגנה קיימת ויש לשמור עליה מכל משמר, על כן אינני מבקר את קיום ההפגנה אלא רק את מטרתה – לנסות להבאיש משפטן דגול שכל חלקי האומה חייבים לו רבות.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

22 תגובות

 1. עוזי ברעם מתאר. ובצדק, את אהרון ברק כאושיה ייחודית בנוף הישראלי בתחום האקדמי והפרקטי. אישית התרשמתי מהידע הרב שהעניק לתלמידיו, וביניהם גם לי כסטודנט למשפטים, לא החמצתי אפילו שיעור אחד שלו בניגוד לשיעורים אחרים שעבורי היו יבשים מידי, אך הכרחיים. השוויתי את השיעורים שלו למופע מרתק כמו סרט קולנוע מבוקש שאסור להחמיץ. עוזי מתאר את תרומתו של ברק לחוקה בניגוד לעמדה החרדית שראתה בהלכה את החוקה היחידה הלגיטימית העוברת תהליך של שמרנות יתר. קשה לעכל את ההתנפלות של להקת נתניהו המגנה את "הפשעים" של ברק שהפכה לשיסוי של המון מוסת נגד קשיש שאינו פעיל מזה שנים, ומתעלמת מהתרומה המשמעותית שלו למשפט הישראלי.

 2. לעוזי ברעם אתה טועה בהערכתך. שופט חכם מבין את ההשלכות של הפסיקה על המציאות. אהרון ברק לא לקח בחשבון את ההשלכות במציאות של החלטותיו. דוגמה היא השינויים שעשה בחוק החברות ובחוקי החוזים.

 3. ראוי שאנשי הימין המפגינים נגדו בשנאה ידעו חלק מהעובדות הללו

  1. ליהושע מ. אל תשלה עצמך הם לא מעונינים בעובדות.הם חלק מהחלטה להפוך את ברק ל"אוייב העם".הייתי מסכים אתך לו אמרת שנתניהו ואפילו יריב לוין היו מציינים את תרומתו של ברק למדינה ולחברה למרות שיש להם הסתייגות לפרשנות שנתן לחוקי היסוד.אבל הם ממלאים פיהם מיים.שמענו פעם את נתניהו נוזף בדודי אמסלם שדבר על שליחה לכלא של אהרון ברק ואסתר חיות?.כשאילו תגובות המנהיגים מי ידרוש מהמפגינים ללמוד את תרומתו של ברק לעם ולמדינה

 4. עוזי.. העלת נושא חשוב ביותר.. אין ספק שמתקפה על אהרון ברק חרגה מכול פרופורציה ביחוד בהובלה של בכירי המנהיגים שלנו.. והציבור נואה אחריהם..
  אני מצטרף לעמדתך שיש לאפשר הפגנות וחשוב לתמוך בהם..ולא צריך בהכרח לבקר הפגנות.. אבל הפעם הביקורת היא לא רק על המטרה של ההפגנה אלא גם על דברי הנאצה הפראיים ועל דברי הבלע שקראו המפגינים בעת ההפגנה.
  להיות שאהרון ברק גם טעה במהלך שירותו אבל מעל ומעבר אין ספק לתרומותו לחברה הישראלית למדינה ולעם כולו באשר הוא בכול דעותיו וגווניו

 5. גם לביקורת, למחאה ולהפגנות יש גבול. המפגינים הבורים וגסי הרוח נגד אהרון ברק חצו את הגבול וראויים לגינוי ולבוז.

 6. כל אלה שמקללים אותו ומאחלים לו כל רע אפשרי, לא יודעים להגיד באמת במה לדעתם הוא חטא.

 7. כאזרח מן השורה התרשמתי משך שנות עבודתו של אהרון ברק וכן עד הים כי מדובר באדם ישר, אדם מחוייב לתפקידו, אדם שאיננו מהסס לדבוק בערכים גם אם זה יגרום לו בעיות. תופעה נדירה בימינו.

 8. רוב המפגינים ליד ביתו של אהרון ברק, ומרשים לעצמם לנבל את פיהם, לא יודעים בעצם במה בכלל מדובר.

 9. לכל אדם יש מינוסים ופלוסים, בטח בעיני אנשים שונים. נכון להסתכל על הסך הכל. במקרה של אהרון ברק הסך הכל סופר חיובי.

 10. מפגיני הימין שמסוגל בגסות תמונות של ברק והיועצת המשפטית לממשלה ונשיאת בית המשפט העליון, אינם דרדסים. הם אנשים ניבזים, חסרי תרבות, שרק צרות צרורות יגרמו למדינה

 11. והדרדסונים דרכו ברוב חוצפתם על תמונת אהרון ברק ונשיאת בית המשפט העליון והיועצת המשפטית לממשלה בסגנון טהרן

 12. אם הארגונים הבינלאומיים והמדינות יתחילו לאבד אמונם במערכת המשפט שלנו תהיה קטסטרופה מהרבה בחינות. רוב המתלהמים והצעקנים בכלל לא מבינים במה מדובר

 13. בהפגנה מול ביתו ראיתי הפעם עשרות מפגינים נגד ומאות רבות מאות בעד תמיכה באהרון ברק. זה עשה לי טוב על הנשמה

 14. אבל אם רוב העם דרדסים, העובדה שאחרון ברק מעליהם בטח לא מוסיף לו בעיניהם

 15. ההפגנות בעד אהרון ברק ונגדו רק מצביעות עד כמה מעמדו חשוב במאבק המתקיים

 16. קבוצת שונאים מןסתים מתלהמים שלא יודעים בכלל מה הבעיה

 17. אהרון ברק זכאי לכתר של כבוד על היותו אחד מהתורמים הגדולים למדינת ישראל הדמוקרטית! לא פחות.

 18. מותר לכל אחד לחשוב אחרת מאשר אהאון ברק
  אבל לאהרון ברק מותר לחשוב אחרת מכם, מה עוד שהוא משפטן ברמה בינלאומית ובעל ניסיון וותק
  לקרוא נגדו בצורה פוגענית זה לא הוגן ולא ראוי
  וזה מה שהמפגינים נגדו עושים

 19. על דבר אחד אסוק לאופוזיציה לוותר. אסור לנגוע בכל הקשור לבג"ץ.

 20. חלק לא זניח מהמפגינים נגד אהרון ברק לא יודעים מהו בג"צ ובטח לא יודעים דבר על חוקים שהוא יזם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של מנשה

זו שעתנו הגדולה

על חשיבות החוסן הלאומי והחברתי של הפרט והחברה כולה

תמונה על גדעון

האם יחזרו?

האם אכן עושים את המירב לשחרור החטופים?

דילוג לתוכן