צה"ל – צבא הגנה למתנחלים

הצדקת הטרור היהודי כאחד הכלים במלחמה נגד הפלסטינים
תמונה של נח
ד"ר נח שמיר

לפני שבועות אחדים, בתגובה לרצח הנורא של שני האחים הלל ויגל זכרם לברכה, פשטה מיליציה מתנחלית גדולה על הכפר חווארה וביצעה בו פוגרום, שכלל רצח פלסטיני חף מפשע, שרפת שמונה בתים (יושביהם חולצו על ידי חיילים), פציעה של עשרות, שרפת עשרות כלי רכב והשמדת ציוד וחיות משק בית. הפוגרום נמשך שעות, וחיילי צה"ל לא מנעו אותו.

בימים שלאחר מכן השקיעו השב"כ וצה"ל, בצדק רב, מאמצים רבים בזיהוי ואיתור המחבל שרצח את שני האחים ובסוף גם חיסלו אותו. אם הם היו משקיעים מאמץ קטן בהחרמת הנשקים, בעת ביצוע הפוגרום ואחר כך עושים בדיקה בליסטית לזיהוי הנשק ששימש לרצח הפלסטיני, היו יכולים בקלות לאתר את המתנחל הרוצח ולעצור אותו (לא צריך להרוג), אבל למה להתאמץ כשהנרצח ערבי והרוצח יהודי?

אחרי הפוגרום הוטל עוצר לא על מבצעיו, אלא על חווארה. כמה ימים לאחר מכן ניסתה קבוצה גדולה של יהודים בעלי מצפון להגיע לחווארה להביע סולידריות, תוך תיאום עם התושבים. צה"ל לא אִפשר להם להגיע, ואף ננקטה אלימות, שכללה הפלת יו"ר הכנסת לשעבר אברום בורג.

בפורים החליטו המתנחלים (אני מניח שהמשתתפים בפוגרום נהנו לראות שוב את הנזק שגרמו) לערוך את תהלוכת פורים שלהם דווקא בחווארה המוכה. הפעם צה"ל דווקא אִפשר את התהלוכה ואף שלח חיילים לאבטח אותה, חיילים שרקדו עם המתנחלים, בזמן שהאחרונים פגעו שוב בתושבים, מכוניות ובתים, ללא התערבות מצד החיילים.

זה שנים שאין אפילו ניסיון משמעותי לאכוף את החוק על המתנחלים ולהתייחס לפשעים שהם מבצעים, בוודאי לא באופן דומה שמתייחסים לפשעים שמבצעים פלסטינים בשטחים. כעת, לאחר כניסתם של שני מתנחלים קיצוניים לממשלה, מרגישים המתנחלים שיש להם רוח גבית להשתוללות, והאירועים האחרונים ממחישים זאת. צה"ל הפך מצבא הגנה לישראל לצבא הגנה (ושותפות) למתנחלים.

בעבר היו מקרים נקודתיים של העמדה לדין של חייל שהרג מחבל מנוטרל (אלאור עזריה), אבל היום דיווח על איש ביטחון שירה בראשו של פלסטיני שרוע על הרצפה, עובר מתחת לרדאר.

הכוכבים הסתדרו למרכיבים השונים בקואליציית הבלהות וכולם רצים לאותה מטרה, כל אחד ומניעי הוא – נתניהו שרוצה לחמוק מסיום משפטו וכל מעריציו שמסייעים בכך, דרעי שרוצה לחזור לממשלה, החרדים שרוצים גושפנקה חוקית לאי-נשיאתם בנטל, ומה שנוגע לעניינו של מאמר זה: המשיחיים והכהניסטים, שרוצים מדינת הלכה ומבקשים להשתלט על השטחים על ידי הפעלת טרור על תושביהם. צה"ל הפריע בעבר, במידה מסוימת, אבל ככל שיש יותר מתנחלים ותומכיהם בשורות הצבא, וכשהשרים בן גביר וסמוטריץ' וחבריהם למפלגה תומכים בגלוי במחיקת חווארה (ואז מתנצלים בפורומים בינלאומיים), הרסן הותר. כל חייל חמישי הצביע למפלגה הזו ולכן אין זה מפתיע שהחיילים רקדו עם הפורעים בתהלוכת פורים. גם גדוד נצח יהודה של החרדים לא טומן את ידו בצלחת.

אני מצטט מתוך כתבתו של איתי אילנאי שפורסמה ב-YNET (10.3.2023) "שר האוצר התנצל על קריאתו למחוק את חווארה, אבל מסמך מ-2017 מפרט את חזונו המרכזי: מחיקת הקו הירוק, סיפוח השטחים והצפת יהודה ושומרון במתנחלים. לפלסטינים הוא מציע שתי חלופות: לחיות כתושבים ללא אזרחות (בינתיים) או להגר למדינות אחרות. אחרי שסיפח לעצמו נחלות במשרד הביטחון, הוא כבר פועל כדי להפוך את 'תוכנית ההכרעה' למציאות".

המתנחלים (שסמוטריץ' ובן גביר הם חלק מהם) הם כבר שנים הזרוע הביצועית של מדיניותו הזו של סמוטריץ'. באופן שיטתי ובעמידה של צה"ל מהצד, הם מתנכלים לכפרים הפלסטיניים, עוקרים ושורפים מטעים, מסכלים מסיקי זיתים ועושים הכול, לרבות פגיעה פיזית, כדי שהתושבים ירגישו מאוימים במידה כזו שירצו לעזוב את אדמותיהם. כתבתי כבר בעבר שארה"ב, המנהלת מעקב אחרי האירועים האלה, מנתה כ-400 התנכלויות רק בשנה האחרונה. הצבא, שבדרך כלל נוכח באירועים, אינו מונע אותם אלא חוצץ בין הפורעים למותקפים, כדי למנוע פגיעות בנפש, שכן אלה עלולות להתפרסם. התנכלויות ללא הרוגים, ולפעמים גם עם הרוגים, עוברות מתחת לרדאר התקשורת הישראלית (מלבד בכתבות של גדעון לוי ועמירה הס ב"הארץ", אבל למי יש כוח לקרוא אותן שוב ושוב).

בתגובה למאמר קודם שפרסמתי באתר זה, ודן בהתייחסות השלטון והציבור למעשי טרור משני הצדדים, כתב מגיב אנונימי: "ברור שהתייחסות מוסדות המדינה היהודית לטרוריסטים יהודים היא אחרת לגמרי מההתייחסות לטרוריסטים ערבים. כך צריך להיות… זה המצב. צריך להבין – זה או אנחנו או הם. אין באמצע". כלומר, הצדקה של טרור יהודי כאחד הכלים במלחמה נגד הפלסטינים.

המהפכה המשפטית היא איום חמור על הדמוקרטיה ואני פעיל במחאה ככל שאני יכול לתרום (כולל חתימה על עצומת בכירי הוועדה לאנרגיה אטומית בדימוס). הנושא שאני עוסק בו במאמר זה אינו נדון דיו בתקשורת. המטרה של הכהניסטים המשיחיים היא שתינתן לצה"ל יד חופשית לפעול בשטחים כרצונם של המתנחלים, ללא יכולת של בג"ץ לרסן, וחוק החסינות לחיילים באירועים מבצעיים שבן גביר הוא אחד מיוזמיו הוא החיזוק הפורמלי למגמה הזו.

בעבר התנדבתי בשירות המילואים שלי לפקד על היחידה המוטסת שהקמתי, עשיתי זאת עד גיל 54, שאז החליף אותי מי שהכשרתיו לתפקיד. הייתי ממשיך לשרת, אם היה נדרש. בימים אלה אני מצטער שאיני יכול, כחלק מהמחאה, להודיע שאני מפסיק את ההתנדבות הזו, ולא אמשיך להתנדב תחת דיקטטורה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

13 תגובות

 1. אם תהיה דיקטטורה אפשר להבין אי התנדבותו אבל למה לעשות זאת כעת ורק לחמם את האוירה

  1. הצהרת הכוונות הזו, שלא הייתה סרבנות, הייתה המניע העיקרי לעצירת החקיקה. אם נחכה שתהיה דיקטטורה, זה חיה מאוחר מדי.

 2. המאמר נכתב, כמובן, לפני הענקת המיליציה האישית לבן גביר. עכשיו, מה שהוא צריך זה רק להלביש במדים את להב"ה ולה פמיליה ולשלוח אותם לשטחים להגשים את מדיניות סמוטריץ' ושלו.

 3. הקיצונים המשיחיים הם 15 מנדטים בלבד. כוחם נובע מעלייתם על עגלת נתניהו, אבל הוא קובע לאן העגלה נוסעת.
  בשעה קריטית זו הם ודומיהם (לוין) משמשים את נתניהו כנשק אישי המאיים על המדינה ומוסדותיה, כי הכל התחיל והכל ייגמר עם נתניהו באופן אישי. הויכוחים הישנים יישארו, אבל המשבר הנורא היום הוא זה שצריך להיות בראש, והוא זה שצריך לסיימו, ואין ברירה אלא באמצעות ויתורים (קשים) לנתניהו שתכנן והוציא לפועל את המזימה להפוך את המדינה כולה לבת ערובה. צריך להודות, הוא ניצח בבחירות בעורמה תחכום ועבודה קשה, בעוד האוכלוסיה התורמת התעוררה קצת מאוחר, ובבחירות רבים מהם או שלא הצביעו בכלל, או שעשו כן בלי חשיבה רצינית. בנוסף לכך מנהיגיהם איכזבו הן בהבנתם הפוליטית והן ביכולותיהם. עכשיו צריך לשלם את המחיר על כך בהצעה שנתניהו לא יוכל לסרב לה, בהנחה ששכרון הכוח לא שבה אותו ואת משפחתו.

  1. אביבה, אני חושב שאת טועה בניתוח. 15 המנדטים של סמוטריץ' ובן גביר מחזיקים את נתניהו בxxx. בלעדיהם אין לו ממשלה. הם סוחטים ממנו כל מה שהם רוצים. הוא שבוי שלהם והם קובעים הכל.

   1. לנח היקר,
    כולנו משערים, אבל לי נראה יותר הגיוני שזו הצגה של נתניהו כדי להפחיד כמה שיותר את מוסדות המדינה כדי לקבל את המקסימום בחנינה / דיל / כל מה שחשוב לו אישית, ואם לא? "שתישרף המדינה" כדברי אשתו.
    נכון שנראה שהוא שבוי, אבל המשוואה לא סגורה. לסמוטריץ ולבן גביר אין אופציות אם הממשלה מתפרקת,
    לנתניהו יש. לדעתי נתניהו מהמר, אבל יש לו קלפים טובים משיש לשני אלה. אני חושבת שהדיל איתו הוא כל הסיפור, וכל השאר רעשי רקע.

    1. יתכן שאת צודקת, אביבה יקירתי. אבל הסיכון שלא הוא גדול מדי. תראי איך בקלות בן גביר הוציא ממנו את משמר הלאומי, תוך איום פרוק הממשלה.
     נכון שאין להם אופציות אחרות, אבל בסיבוב הקודם הם לא היססו למנוע הקמת ממשלה בתמיכת עבאס.
     לעתיד הפתרונים.

     1. אתה כנראה לא תופס שלא תקום מיליציית בן גביר. למה – כי ביבי שיקר אותו כדי להתגבר על מכשול מסוים.
      אתה כנראה מעריך את ביבי הערכת חסר. הוא שורד כל כך הרבה שנים בפוליטיקה כי הוא שכלל את השקרנות הפוליטית למעמד על.

 4. אוי ואבוי לנו אם תקום משטרה פוליטית שתהיה כפופה לפוליטיקאי

 5. מי שמשווה את האלימות משני הצדדים
  או את פעילויות הטרור
  עושה חטא כבד מאוד לנוכח העובדות והמציאות

 6. סמוטריץ גם אמר בטלוויזיה מפורשות כבר לפני שנים כי ירושלים תגיע עד דמשק, וכי הוא בטוח לחלוטין שזה יקרה ואולי אפילו בקרוב מאוד. רק תחשבו מה דעתו ואיך פועל הגיונו של שר כל כך מרכזי במדינת ישראל

 7. אבל דבר אחד אי אפשר להכחיש. מאז שבן גביר אחראי על ביטחון הפנים נגמרה האלימות והטרור כלפי יהודים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן