בלב המאפליה

ישראל עומדת בפני מהפכה משפטית ומשטרית מסוכנת
תמונה של שי
ד"ר שי ענבר

דמוקרטיה – "שלטון העם" – היא מערכת מורכבת המאפשרת לקבוצות של יחידים עם דעות ורצונות מגוונים לחיות יחד בשיתוף ושוויון. אין זו מערכת מושלמת, אבל היא המוצלחת ביותר עד כה, שכן היא מאפשרת שילוב רעיונות, ביקורתיות ושינויים. זו מערכת שמטרתה להקטין ככל האפשר התנהלות פוגענית, מפלה, שרירותית, לא שוויונית. מרבית אזרחי העולם אינם חיים בדמוקרטיות, אבל המדינות שרווחת תושביהן היא הגבוהה ביותר הן דמוקרטיות. מראשית ימיה מדינת ישראל שאפה להיות שייכת לקבוצת המדינות הדמוקרטיות, הנאורות, החופשיות. היות ישראל דמוקרטית והשתייכותה לקבוצת המדינות החופשיות, היא הסיבה שמדינת ישראל הצליחה להתקיים ולשגשג למרות כל הקשיים והבעיות הביטחוניות, המדיניות, הכלכליות והחברתיות.

מצב זה עומד להשתנות אם המהפכה המשפטית-משטרית תתממש. אם זה יקרה תהיה פגיעה כלכלית, חברתית, מדינית וביטחונית. וזה מסכן, לדעתי ולדעת רבים אחרים, את עצם קיומה של ישראל כמדינה.

מהי דמוקרטיה? עבור חברי הקואליציה מדובר בבחירות ובמשילות מוחלטת – קרי דיקטטורה של הרוב. מהי הפרדת רשויות? עבור הקואליציה היררכיה של הרשויות – קרי שלטון מוחלט של הרשות המבצעת – של הממשלה.

כמה גורמים אנטי-דמוקרטיים חברו יחד על מנת לשנות את אופיה של מדינת ישראל ממדינה דמוקרטית, ליברלית וחילונית למדינה לא דמוקרטית (נוסח טורקיה, פולין, הונגריה ורוסיה), לאומנית, גזענית ודתית – מדינת הלכה ומדינת אפרטהייד. זהו חיבור של תסכול, של נקמה, של שנאה של אליטות, של אשכנזים, של שמאלנים, של חילונים, המביאים קבוצות שונות בחברה הישראלית לבצע מהפכה משפטית המנוגדת לחזונם של חוזי ומקימי המדינה.

חוזי המדינה ומקימיה ראו בעיני רוחם מדינה דמוקרטית, שוויונית, חילונית, ליברלית, מודרנית ומתקדמת, והיטיבו לנסח זאת בחוקה הלא כתובה של מדינת ישראל ובביטויה הכתוב – מגילת העצמאות וחוקי היסוד.

מחצית הקואליציה הנוכחית היא אנטי-דמוקרטית, בין מסיבות דתיות או מסיבות לאומניות-גזעניות, או שתיהן יחד. בעיני רבים מחברי הקואליציה תפיסת הדמוקרטיה מעוותת והיא בעצם דיקטטורה של הרוב. החרדים רואים עצמם כקבוצת אליטה בחסות תפיסתם את היהדות. הם רואים עצמם כעם הנבחר ולכן אין להם כל בעיה עם ביטול הדמוקרטיה. החרדים מעולם לא תמכו בציונות ולא בדמוקרטיה. הלאומנים המשיחיים גם הם רואים עצמם אליטה, ציונית אמנם, אבל לגמרי לא דמוקרטית. אלה ואלה חברו יחד לבטל את הדמוקרטיה הישראלית ועל הריסותיה לבנות מדינת הלכה.

היות ששתי הקבוצות הללו הן קבוצות מיעוט, הן משתמשות בקבוצה שלישית – מזרחים, מסורתיים, לאומיים המונעים מתסכול, שנאה, רצון בנקמה ורצון בתחושת שליטה. את הקבוצה הזאת מובילים בציניות, תוך שימוש בשקרים ובהסתה שיטתית, מנהיגים לא מזרחים – ראש הליכוד, שר המשפטים ויו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט. הם עושים זאת על מנת לשלוט ללא מיצרים ובעיקר כדי להימלט מאימת הדין.

אם כך, אנחנו בעיצומה של מלחמת תרבות, מלחמה על אופיה של המדינה ובעצם מלחמה על עצם קיומה של המדינה.

הקואליציה כל הזמן מדברת על הפרת האיזון בכוחן של הרשויות השונות ולקיחת כוח עודף של בית המשפט העליון. גם אם זה נכון, המהפכה הנוכחית מבקשת לבטל לחלוטין את האיזון בין הרשויות ולייצר שלטון מוחלט של רשות אחת – הרשות המבצעת. כבר היום לא קיים איזון, משום שבשיטה הישראלית הרשות המחוקקת למעשה כפופה לרשות המבצעת באמצעות המשמעת הקואליציונית. עם הסתת כוח הבחירה של שופטים לעבר הקואליציה ועם צמצום היכולת של בית המשפט להתערב ולפסול חוקים, הרשות השופטת למעשה מאבדת את כוחה ואנו נותרים עם שליטה ללא מיצרים של הרשות המבצעת, שכעת יכולה לחוקק כל חוק שעולה על דעתה. אנחנו רואים כבר עכשיו, עם החוקים הפרסונליים, את ראשית הדרך לשרירות השלטון.

משילות, אובדן האיזון בין הרשויות, אלה רק תירוצים להשגת מטרה – דיקטטורה של הרוב במקרה "הטוב", או מדינת הלכה. כל הרעיון של הפרדת רשויות ושמירה על הכוח של כל רשות, כך שיהיה פיקוח, כך שישמרו איזונים ובלמים, מתבטל לנגד עינינו. היכן אנשי הליכוד הדמוקרטיים? האם נתניהו הצליח לזרוק את כולם ולא נותרה מפלגת ליכוד ליברלית ודמוקרטית?

לעניות דעתי, למדינת ישראל לא דמוקרטית אין יכולת להתקיים לאורך זמן. החרדים מבקשים להנציח את היותם מעל המדינה האזרחית – לא לשירות בצבא, לא לתרומה כלכלית, לא לתרומה חברתית, לא לתרומה תרבותית למדינה הציונית. למעשה החרדים רוצים להשיג מדינת הלכה. למדינה כזו אין כל יכולת קיום – לא ביטחונית ולא כלכלית. הלאומנים מבקשים להנציח שליטה על אדמות יהודה ושומרון באמצעות סיפוחן והפיכת ישראל למדינה לא דמוקרטית – מדינת אפרטהייד, אשר יש בה יהודים בעלי זכויות מסוימות – לא דמוקרטיות – וערבים חסרי זכויות. גם למדינה כזו אין יכולת ממשית להתקיים.

נתניהו רוצה להשיג שני דברים: הימלטות מהאישומים הפליליים שלו והנצחת שלטונו ללא מתנגדים ואולי שילוב בנו בשלטון. אני מסכים הפעם עם דברי חבר הכנסת ליברמן, האומר שהסכנה העיקרית הנשקפת למדינה ישראל כיום היא בנימין נתניהו.

התוצאה של הקונסטלציה הזאת היא חיסולה של מדינת ישראל, והכול בחסות הליכוד וחבריו חסרי החוליות. חברי הליכוד הם אידיוטים שימושיים של החרדים והלאומנים. גם אלה וגם אלה אינם דמוקרטיים ומונעים מאמונה פנאטית כי זהו הייעוד של היהודים – לשלוט על אחרים, בחסות האל כביכול.

אסור לנו לאפשר למצב הזה להתממש. מימוש המהפכה עלול להוביל למלחמת אחים. עלינו לפעול בכל דרך אפשרית למנוע את המהפכה הזאת. ידידי ישראל במדינות הדמוקרטיות כבר הביעו את חששם והתנגדותם למהלכים הברוטליים הללו. שוו בנפשכם מה יקרה אם זה יתממש. אין לישראל יכולת להתקיים ללא תמיכה חיצונית, וזו תיפסק.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

21 תגובות

 1. אתה צודק והפסקת האש הזמנית שהוכרזה לדעתי לא תוביל לפיתרון

 2. שי ענבר היקר,
  דבריך נכונים ונוקבים. בשל קונסטלציה פרלמנטרית מקרית נוצר בישראל מצב פוליטי שבו מיעוט פרזיטי אגרסיבי אפוף בשיגעון דתי (סמוטריץ') מנסה להשתלט על רוב מניינה ובניינה של הציביליזציה הישראלית. אל זה מתווספת האג'נדה המשפטית של ראש ממשלה שירד מהפסים (משפט שלמה). זה הרבה יותר חמור מהמשתמע ממאמרך (משמרות המהפכה של בן גביר).
  אולי מהטראומה הזו, ההשעיה הזמנית של החקיקה הדורסנית, תתפתח לדיון על ייסוד חוקה מודרנית למדינת ישראל.
  זו התקווה היחידה להמשך קיומה והתפתחותה של מדינת ישראל.

  1. יצחק היקר
   בהחלט מסכים שהמצב גרוע יותר. הנאום של נתניהו הוא מביש. זה שירד מהפסים אני כבר כותב כמה שנים.
   חייבים להמשיך במאבק במלוא המרץ כדי להחליף את הממשלה ולהחזיר את השפיות לפוליטיקה הישראלית.
   אם נצליחלכונן חוזה זו תהיה אחרית הימים. אני לא אופטימי. בינתיים ראש הממשלה והאנשים סביבו פועלים בחוסר שפיות. ולצערי שרי וחברי הליכוד האחרים מסרבים לראות. הלוואי ואתבדה והם יפכחו עיניים.

 3. מסכים עם מה שכתבת. עד אתמול הייתי פסימי לחלוטין. עכשיו, אני רואה שהמחאה, שאני פעיל בה, נושאת פרות ואני יותר אופטימי, אבל המאבק לא תם.

  1. צר לי אבל אני בכלל לא אופטימי. אמנם ביבי עצר בינתיים את החקיקה אבל נאומו מעיד על רצון כבוש להכריע לחלוטין את מתנגדיו, בכל מחיר.
   חייבים להמשיך במאבק עד שהאיום על הדמוקרטיה יוסר. נראה לי שזה יוכל להתממש אם ממשלה לא לגיטימית זו תעלם מהעולם. לא לגיטימית משום שמבקשת למעשה לבטל את הדמוקרטיה.

   1. אני יותר אופטימי משלשום, כי אני רואה שזה עובד. זה ממש לא אומר שאני אופטימי, אבל אני מאמין שבסוף ננצח.

 4. הבעיה היא שאף אחד ממנהיגינו איננו מסתכל כמה צעדים אפילו קדימה. כל אחד רואה רק את הצעד הבא
  והיתר?
  יהיה טוב
  מכירים?

  1. הלוואי שזו היתה הבעיה. אנחנו במצב הרבה יותר בעייתי, שכן ישנה קבוצה שמנסה לשנות את המערכת הפוליטית בישראל לכיוון לא דמוקרטי. הבעיה עם הפוליטיקאים שלנו בקואליציה שחלקם מוליכים למדינת הלכה וחלקם מגינים על נתניהו מפני מצבו המשפטי.

   1. שי מכובדי,
    עם כל המצב המסובך אני יותר אופטימי. לא רק בגלל שמדינת ישראל בעבר מצאה את עצמה במצבים יותר חמורים והתגברה, אלא גם שכיום עיקר המצב החמור משתקף בתקשורת כאשר המצב האמתי, בכלכלה, בביטחון וכיו"ב לא באמת כל כך השתנה. אפילו הבושות הבינלאומיות שהביא לנו סמוטריץ' יחלפו והיו כלא היו. גם משמרות המהפכה שמקווה בן גביר להקים לא יקומו. ביבי סיבן אותו עוד פעם. גם קבוצת האידיוטים השימושיים בליכוד (לוין, גוטליב (קצת מופרעת), רגב (שיא האינטליגנציה), אמסלם ("שר" במשרד המשפטים) אטבריאן (מה זה בכלל?) איבדה ממעמדה בעקבות "מהפכת גלנט" כך שמעמדה של קבוצת "המבוגרים האחראים" בליכוד השתפר. איך שהדבר נראה עכשיו לא יהיה לביבי רוב להעביר חוקי דיקטטורה בכנסת בעוד חודש או יותר. גנץ כבר הודיע שהוא נוטה ללכת עם ביבי עם יסלק את הקיצונים מממשלתו. כוחו האלקטורלי של גנץ גבולי. למעשה הסצנריו תלוי כיום באדם אחד – יאיר לפיד. השאלה היא אם יתגבר על יצרו ההרסני ויחליט שטובת המדינה גוברת על גחמותיו האישיות המטופשות. מכל מקום יש היתכנות לאופטימיזם. אם ב- 67 בעמק דותן, כשסביבי עשרות נפגעי שיריון (סליחה על הזכרת הטראומה שבזמנים כאלה מתעוררת אצלי מחדש) ובהם כמה גוויות, לא איבדתי את האופטימיות (וצדקתי) הרי שכיום ה"סמוטריצ'יאדה" היא בסך הכל "דיקטטורה לעניים".

    1. יצחק
     הלוואי, הלוואי שאתה צודק. להערכתי אתה נותן קרדיט יתר "למבוגרים האחראים" בליכוד וקרדיט חסר,לדעתי להזויים.
     אבל אשמח מאוד להתבדות.
     לא ברור לי מה העניין שלך עם לפיד. למיטב שיפוטי הוא מתנהל בצורה טובה ולא חושב שגנץ צריך לצפות להוביל את המדינה כרגע. הוא עשה טעות קריטית כשבטח בביבי.
     בכל מקרה צריכים להיות עירניים ולא להניח את הדגלים. נכונו לנו עוד משימות.

     1. שי היקר,
      לפיד עשה (וממשיך לעשות) טעויות. הגדולה שבהן הייתה שלא הושיב את מיכאלי עם מרץ ליצירת בלוק טכני לפני הבחירות (בדומה למה שעשה ביבי עם בן גביר וסמוטריץ' והצליח) כך הלכו לאיבוד 4 מנדטים של מרץ – היה חסר להם אלפים לא רבים על מנת להכניס 4 מנדטים לכנסת – ואז כל התמונה הייתה שונה לחלוטין. אני מניח שזה ברור לך. גנץ לא צריך ולא יוביל את המדינה כרגע. הוא רק צריך לאפשר לביבי לסלק מהממשלה כמה קיצונים ולהמשיך לשלוט בסיוע טכני של גנץ ואולי עוד אחרים. זה שביבי רימה את גנץ, ולא רק אותו, זה לא חשוב עכשיו. מה שחשוב הוא שצריך לנהל מדינה בלי המטורפים לפחות לתקופת מעבר מסוימת ואח"כ שיעשו בחירות. אין לי ספק שהציבור למד משהו ובבחירות הבאות התוצאות יהיו הרבה יותר הגיוניות.
      גם העמדה שיש עתיד נוקטים עכשיו בשיחות אצל הנשיא, דהיינו שהם לא מוכנים ליטול חלק אם ביבי לא יבטל לחלוטין את החקיקה. זה נון-סטרטר שידרדר עוד פעם את המצב ויגרום לנו נזקים קשים. משום מה לפיד לא רוצה להבין את זה. יש לי הסבר מדוע זה כך – אבל אינני רוצה לפרט זאת בכתובים.

 5. יצחק היקר
  אני מבין לאן נקלענו. לא ברור שזה היה התפקיד של לפיד.
  האם אחרי הנאום המביש של נתניהו שהולך כביכול לפשרה, אתה עוד חושב שמשהו יכול לקרות איתו? איךך אפשר לחשוב כך. האיש כפי שאמרת ירד מהפסים וכל מי שהוא מקשיב לו רק מרחיקים אותו מהפסים. הוא היה והוא הינו הבעיה!!! לפי מיטב שיפוטי ההשהיה היא עוד תרגיל שלו לנסות לעשות הפרד ומשול, למשוך זמן ולחזור לניסיון הנואל להשתלט על המדינה.
  אני ממש לא אופטימי. אני ממש מקווה שתחושותיך ינצחו.

  1. כן הנשיא האמריקני אמר את הדברים בצורה ברורה ביותר ומזה אכן חששתי. אבל נראה כי ביבי חי במציאות מקבילה, הניזונה ממשפחתו ומחבורה של קיצונים שאינם מחוברים למציאות.
   נראה שרק פירוק הממשלה הרעה בתולדות המדינה יכול להרגיע במעט את המצב.

  1. אנחנו!
   כולנו נרתם בכל דרך אפשרית וננצח את האיש הבעיחי הזה. בכוחות משולבים ובלי להיות שאננים.

  1. יש גם יש! תראה את ההמונים שיוצאים לרחובות כבר למעלה מחודשיים. זו הדרך לבלום את הטרוף המשיחי-אופוטוניסטי של כל הפועלים.
   אם כולם ירתמו ולא יהיו מיואשים בטוח שנצליח!

  1. כן מנסים לעשות הפיכה ובזה אנחנו חייבים להלחם לטובת כולנו. גם לטובת אלו שתומכים במהפכה מכל מני סיבות לא מובנות. כמובן חוץ ממי שבשלטון.
   יש מאבק הירואי, הוא קשה ויהיה עוד יותר אבל אנחנו בצד הצודק של ההיסטוריה והעולם הדמוקרטי איתנו. אז חייבים לשמור על אופטימיות ולהמשיך להאבק – אין אופציה להתייאש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן