אני מתבייש להיות יהודי

ממשלת ימין על מלא גילתה מקום חרפתנו
סימו קריאה - שרטוט
תמונה: Orikrin1998ikimedia commons

מעולם לא התביישתי ביהדותי. לא כילד בחוץ לארץ, וודאי שלא לאחר מכן בארץ ישראל. שלטון הימין המלא כיום מביא אותי לראשונה להתבייש ביהדותי.

היו שטענו, וכבר הכוזרי התמודד עם זה, שהטענה על מוסריותו המיוחדת של העם היהודי, על היותו טוב משאר העמים, מעולם לא הוכחה. זאת משום שמעולם לא היה לעם היהודי כוח, ולכן מעולם לא הייתה לו הזדמנות להוכיח שאינו משתמש בכוחו לרעה.

שלטון הימין המלא מוכיח שהעם היהודי אינו מוסרי יותר. וזו נקודת משבר. לו היה מתאפשר לממשלת הימין המלא לעשות ככל העולה על רוחה היינו מייסדים כאן את מדינת ההלכה.

היינו מספחים את השטחים, ולא מעניקים אזרחות לפלסטינים, והופכים למדינת אפרטהייד. היינו כופים חוקים דתיים על מי שלא מאמין בהם. היינו שולחים למאסר בחורות עם שרוולים קצרים וחצאיות קצרות, ומפרידים מדרכות ואוטובוסים.

היינו מחוקקים חוקים שלפיהם מוסדות רפואיים ובתי מלון יכולים להפלות על רקע גזעי. היינו מחריבים ושורפים את חווארה. היינו ממנים שרים מורשעים. היינו מבטלים את עצמאות בתי המשפט וממנים לשופטים חברי מרכז ליכוד או מפלגות אחרות.

היינו הופכים שלושה אנשים לשליטים יחידים ללא כל אפשרות פיקוח. היינו מבטלים את כתבי האישום נגד ראש ממשלה מכהן. היינו מגרשים כפרים פלסטינים שלמים שמביעים שמחה על פיגוע. היינו פוטרים מגיוס מחצית מהעם, ומנציחים את נחיתותם של המזרחיים באמצעות חלוקת תלושי מזון.

אני מתבייש להיות יהודי, כי שלטון הימין המלא כבר פעל בכיוונים אלה. אלימות של מאות מתנחלים ששרפו את חווארה זכתה לגיבוי של שרים.

לראשונה בהיסטוריה הפוליטית של מדינת ישראל ניתנה לגיטימציה מלאה לתופעת הכהניזם, ללאומניות ולגזענות. זה כבר נעשה. זו תהיה מורשתו של נתניהו ובזה ייזכר לעולם. הוא, ורק הוא, שינה את המפה הפוליטית הישראלית. רק לפני שנתיים אפילו סמוטריץ' לא העלה בדעתו להכניס את בן גביר למפלגתו. היום יש לנו קואליציה כהניסטית שבה הגולם הקיצוני קם על יוצרו.

אני מתבייש להיות יהודי כשנציגים שלנו בממשלה מוחרמים על ידי אומות העולם. נתניהו לא מוזמן לארצות הברית. בקושי מקבלים אותו באירופה, באי חשק מופגן. סמוטריץ' ובן גביר הכהניסטים מוחרמים ושנואים בכל העולם. צביקה פוגל וחקיין החיות אלמוג כהן הם בושה, ולא רק לנו. דיסטל-אטבריאן, טלי גוטליב, דודי אמסלם, פשוט בושה עם נציגים כאלה, וולגריים. ולא הזכרנו את כולם. ממש לא.

אני מתבייש להיות יהודי כשכל העולם שונא אותנו. כשיש כאן ראש ממשלה שהוא השנוא ביותר אי פעם בפוליטיקה הישראלית. כשמדינת ישראל נתפסת ככהניסטית ולא דמוקרטית והאנטישמיות מרימה עוד יותר את ראשה. אני נחרד לראות את חילול השם עם ממשלת הימין המלא, חבורה של שרים מורשעים, דרעי, בן גביר, כץ, הנגבי וביטן וראש הממשלה תחת אישומים פליליים.

ממשלת הימין המלא מוכיחה שאם לעם היהודי יהיה כוח, הוא יהיה כגרועים שבעמים. ממשלה דיקטטורית שגילתה חרפתנו.

לראשונה אני פשוט מתבייש להיות יהודי.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

11 תגובות

 1. לרב הלברטל היקר,
  שוב אני מוצא עצמי מזדהה עם דבריך לחלוטין. יישר כוחך. כל הכבוד.

 2. מצדיע על האומץ שלך, להגיד בגלוי את שאתה חושב
  זה לא מובן מאליו

 3. מדהים שכותב המאמר מזהה את תומכי הממשלה הבזויה הזו כמכלול העם היהודי, ומתבייש להיות יהודי בעוד המונים של יהודים נפלאים שתרמו כל כך למדינה הנהדרת שלנו יוצאים לרחובות נגד כל העוול והחרפה.
  מה, כל אנשי המחאה הנפלאים אינם יהודים? רק החרדים והלאומנים הקיצוניים יהודים?

 4. אפשר להבין את הבושה.
  למרות זאת קשה שלא להבחין שדנת את הימין המלא מלא ברותחין.
  תמיד יש גם נקודות של אור נסה למצוא אותם.
  בנוסף, חשוב גם להציג תקווה.
  אז אני מקווה שבקרוב תקום ממשלת אחדות- זו התקווה שלי.
  חודש טוב.

 5. לא במקרה הפכה הקריאה "בושה" לאחד ביטויים הבולטים של המחאה המתקוממת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

פרה בשדה

חץ בענף רפת החלב

השפעת נזקי המבצע והחלטות האוצר על ענף רפת החלב

תמונה של נוח

לא רק מכות

מבט אל אירועים שבהם נהרגו ערבים

צילום של יוסי

גזירה משמים?

איך לרתום תהליכי שינוי שכבר קורים בחברה החרדית