סמכות ללא אחריות

ניסוי בקבלת סמכות ומשמעותו
תמונה של אבי
אבי רוזנטל

גרמנים רבים צייתו במלחמת העולם השנייה לפקודות של התעללות באנשים, לפעמים עד לגרימת מוות. לאחר המלחמה החלו פסיכולוגים לחקור את התופעה של אישיות סמכותית. אחד הניסויים המפורסמים התבצע על רקע משפטו של אדולף אייכמן. בשנת 1962 הפסיכולוג סטנלי מילגרם מאוניברסיטת ייל ערך ניסוי, והתוצאות היו מפתיעות.

בניסוי נבדקה מידת ההיענות של משתתפים לציית לסמכות שהורתה להם לבצע פעולה שעלולה להיות מנוגדת לערכיהם או למצפונם. הנבדקים בניסוי התחלקו לזוגות. אחד מהם מורה ואחד מהם תלמיד. המורה התבקש לתת שוק חשמלי בעוצמה גבוהה לתלמיד בכל פעם שהוא השיב תשובה לא נכונה. עוצמת השוק החשמלי עלתה ככל שגדל מספר התשובות הלא נכונות. למעשה התלמידים בניסוי שיתפו פעולה עם החוקר, ולא קיבלו שוק חשמלי אמיתי אלא הונחו להתנהג כאילו קיבלו שוק כזה: לצעוק בכאב, להתחנן שיפסיקו לחשמל אותם וכיו"ב. בסקר שערך מילגרם לפני הניסוי, העריכו פסיכיאטרים שרק 0.4% מהנבדקים יתנו שוק חשמלי בעוצמה הגבוהה ביותר. בניסוי עצמו נתנו 65% מהנבדקים שוק חשמלי בעוצמה הגבוהה ביותר – 450 וולט.

ההסבר לכך ששיעור גבוה כל כך מהנבדקים נתן שוק חשמלי בעוצמה גבוהה הוא קבלת סמכות. רוב הנבדקים הניחו שאם ההוראה באה מפרופסור מכובד באחת האוניברסיטאות הטובות בעולם במסגרת ניסוי אקדמי, אז עליהם לבצע אותה. לו היה מדובר בסתם אדם מהרחוב שהיה מבקש מהם לחשמל אנשים, קרוב לוודאי שהשיעור המקסימלי של המחשמלים היה קרוב הרבה יותר להערכות הפסיכיאטרים.

האחריות של בעלי סמכות

הנכונות של אנשים לציית לבעלי סמכות, גם כאשר מדובר במעשים הנוגדים את מצפונם או את תפיסת עולמם, מחייבת בעלי סמכות להיות אחראים. כשהם אינם כאלה, זה עלול להסתיים אפילו ברצח.

לצערי הרב, בממשלת ישראל הנוכחית יש אנשים שבמקרה הטוב אינם מבינים זאת. במקרה הגרוע הם מבינים זאת ולמרות זאת נוהגים בחוסר אחריות.

בנימין נתניהו

כשראש הממשלה הנוכחי בנימין נתניהו אומר שהוא רוצה להלום באגרוף במפגינים נגד ההפיכה המשטרית (יש כאלה הקוראים לה רפורמה משפטית), או קורא להם אנרכיסטים, הוא כנראה אינו מתכוון באמת לפגוע בהם פיזית. אך ייתכן שמישהו שרואה בו סמכות יפרש את דבריו כהיתר לאלימות או לרצח. מבעל סמכות אחראי מצפים שילמד לקח מהרצח הנתעב של ראש ממשלת ישראל יצחק רבין ז"ל, אחרי הסתה מתמשכת נגדו. מצפים ממנו שילמד לקח גם מהרימון שזרק יונה אברושמי על מפגינים אחרי שכונו "בוגדים" על ידי פוליטיקאים מהליכוד. מהרימון הזה נרצח אמיל גרינצוויג ז"ל ונפצעו אנשים נוספים.

איתמר בן גביר

מהשר איתמר בן גביר יש לי ציפיות נמוכות הרבה יותר מאשר מבנימין נתניהו. הוא כהניסט אידיאולוגי שבעבר הסתובב עם הסמל של מכוניתו של יצחק רבין ז"ל. הוא כהניסט אידיאולוגי שתלה בסלון ביתו את תמונתו של הרוצח ברוך גולדשטיין. כידוע, גולדשטיין ביצע טבח במערכת המכפלה. בטבח נהרגו 29 מתפללים מוסלמים ונפצעו 125. בן גביר הוא עבריין מורשע. את רשימת ההרשעות של בן גביר בבתי משפט אתם יכולים לקרוא בערך עליו בויקיפדיה העברית.

המינוי של עבריין מורשע לשר האחראי על משטרת ישראל הוא יותר מתמוה. כשהשר הזה מסתובב בהפגנות ובאירועים משטרתיים אחרים, יש שוטרים הרואים בו סמכות. לא כל השוטרים מבינים שהם צריכים לציית לפקודות של המפקדים שלהם ולא לאמירות מעודדות האלימות של השר הממונה עליהם. נוסף לכך, לא כל השוטרים מבינים שאינם צריכים לציית לפקודות שדגל שחור מתנוסס מעליהן. משר אחראי הממונה על המשטרה מצפים שידאג לכך שהשוטרים יבינו את גבולות הציות ולא שיטשטש אותם.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של משה

כצפוי, שונה!

על "טעות אנוש – רומן מתח" מאת שולמית לפיד

תמונה של יורם

הידד למשתמט!

הכנסת אישרה את החלת דין הרציפות על חוק הגיוס

דילוג לתוכן